D'Ongeloovige Kluizenaars der 19' eeuw. - 22 2o Telen, die in Amerika fortuin pingen zoeken en bit ere armoede vonden. En als ze maar 't vast propoos*' maken van daar als goede Christenen te leven wan*' vele Christenen geven in Amerika slechte voorbeel den. ze schrijven van wel te weten, 't volgende, en laat ons God bedanken, menschen, dat wij op 'tie stoel zitten en op geenen troon dat do Nihilistische fevangenen, waarschijnlijk onder de tortuur, ver jaard hebben dat 't plan van hun sekte bestaat om den trein t'ondermijnen van St Petersburg naar Moskou en den Keizer, bij zijn eerste reis, in de lucht te doen springen. Keizer Alexander, als hij dit hoor de, is in een zwarte krisis gevallen. Woensdag was het de verjaardag dat Lodewyck ziestien, er door de deugenieten van zijn land werd onthoofd. Jules Favre, een der grootste advokaten Yan Parijs, procedeerde tegen de dooi en heeft verloren. Te Landen is de schuur afgebrand van L. Bangels; en te Mechelen is het regenschermermagazijn vauM.Rous- fiou afgebrand; Vr. Georges, er was niet meer plaats. (9Je Vervolg). Wat zie ik? riep de bazinne. De Inspekteur keek naar buiten. Wat zie ik? den Meester stapt uit z'yu huis en hij komt naar hier. 't En is nogtans zijn gewoonte niet hier te komen; zijnen haring braadt hier niet; hij mag hier zijnen bèttel niet uitlaten. Maar, wat zie ik? Die mijnheer is hier ook weg, zonder «preken,... en kijk, verduiveld!.. Kijk, kijk, zie ik wel Peer-Wannes, komt eens zien... met welken flereflinker heb ik daar in gesprek geweest!... hij scheen nech de gemeente, noch den geuzemeester te kennen, en nu gaat hij recht naar den meester toe... en ze geren zich sjegaar d'hand en klappen als oude kennissen... Godweet wie daar in ons herberg geweest is... En terwijl de bazinne van achter haren toog kwam om wel 't koppel van twee achterna te zien, Inspek teur en Staatsmeester kwamen wederom in gesprek; Ha, meester, ge zijt daar Om u te dienen, inspekteur ik kwam u opzoe ken. ■•Ja, na mij zoo beleefd ontvangen te hebben. Inspekteur, ge moet dat vergeten: 'k heb mo menten dat ik geenen menschben, maar 'non tieger; precies alsof ik van den duivel bezeten ware. Ja, ja, ge zoudt beter doen, meester, van die zotte grillen daar te laten uw zaken staan anders niet te bont; 'k heb daar hooren afgeven op uwen ka pittel. baar, in d'herberg Ja, van de bazinne; ze gaf uw kazakkeeringen en veranderingen af, zoojuist als 'ne notarisklerk die zijn akten en kontrakten voorleest., 't Is pront, 't is wijs! 't zal voordeel doen aan ons oflicieëet onderwijs! En ge peist dat het dan genoeg is van in de kerk, in schijn,d'heilige van den outaar te gaan lezen ?dat daar mee alles effen is, dat 't Volk vergeet hoe gij in de herbergen en in de kantieneu uitvalt... als er maar volk is, dat u niet kan antwoorden. Inspekteur, iedereen bezit de kunst niet van gedurig te veinzen en te stoppen water in zijn hert omgaat. Ge zijt een kind, alia ge wint geld, is dat nut genoeg Geld, goud in den broekzak, dat stilt de cons cientie niet, inspekteur, en mo3st ik ee.is ziek wor den en sterven 11! Bah! bah! ge zijt zelfs niet ziek. Daarbij, ge spreekt van kazakkeeringen; wie doet ons kazakkeeren en den falsaris spelen? Awé, wie 't Governemant; volgens ons wet,moeten wij zoo onverschillig zijn aan de Religie,als 'nen olmentronk! Is Aken en Keulen op éenen dag gemaakt, ezel? als ge vast op uwe voeten staat, werkt dan, maar nu valt er te gehoorzamen; later zult ge de moraal Tiberghien krijgen Welnu, volgens de wet, v ij moeten onverschil lig zijn aan alle Geloof, en volgens de circulairs, wij moeten bidden en den Catechismus leeren; en-die Ca techismus, och God! 'k zou den grond inkruipen, als ik hem zie Twee dagen achtereen, ik legde den Catechismus op mijn pepiter en hij viel juist open,aan bladzijde 19 van de les der H. Kerk! mijn eogen vie len telkens op de vraag Wat zijn Bisschoppen in de H. Kerk? De Bisschoppen zijn de Prinsen der H Kerk en bedienende plaatsen van de hh. Apostelen. De Bisschoppen zijn door den Paus afgekeurd 1 Leugens! vuile leugens! als een Bisschop door den Paus wordt afgekeurd, dat is opentlijk geweten; en van de zes Bisschoppen onzes lands hooren wij dat zij gansch in overeenkomst zijn met den Paus van Hoornen. Maar, och Heere, laat mij geiust, slaat die les over. En welke les zal ik leeren? d'eerste les? Er staat in dat 'ne mensch geschapen is om God te dienen, en wij dienen Satan; de tweede les? Er staat in hoe een discipel van Christus moet zijn, en wij zijn juist 't contrarie; de derde les? Ze spreekt van 't Geloof; en wij zijn de marchesscs van 't Ongeloof enzoovoorts, in al de iessen, ik tref ons veroordeeiing aan. Wetje wel wadde, meester, dat ge mij embê- teert; en da'k er van deur trek, hoorde't; en als ge mij te naaste keer zoo irrespectueus ontvangt en als ge nog zoo stout spreekt, 'k zal mijn rapport maken naarbij, 'Ms my nen tijd, *k moot naar de statie, an ders geraak ik thuis niet; Allo, salu! en tracht' u te bedaren DE LAMP EDISON. 'tIs van over 2 jaren dat Edison gestadig op zoek en op stadie is naar 't nieuw electriek licht. Alsdan, in 1878, maakte hij zijn plan bekend, en vond seffens krachtige aanmoediging er werd een Sociëteit ge sticht, met een kapitaal van 300,000 dollars (4en dollar doet 5,25 van ons geld); zijn licht was er doch er ontbrak iets dat den electriek zou tot zich trekken en t vuur uitstralen. Platina, 't zwaarste der meta len en 't minst beroestende, scheen hem het beste maar platina is veel te kostelijk gezocht en her- zocht, maanden lang, maar niets gevonden en d'ak- tiën der Maatschappij-Edison daalden van 100 dollars op 30 dollars. Eindelijk beproefde Edison verbrand papier onder eenen kleinen glasbol geplaats, en ge lukte volkomen in die proefnemingde Lamp kost maar 1,25 waarvan 40 c. voor twee kleine plati na draatjes, die 't verbrand papier met den electriek verbinden. Dan was de lamp bereid, een elektriek machien werd geplaats. met draden naar de lampen gebracht- en de bewoners van Mendo-Park gebruikten het nieuw Lichten d'aktiën der Maatschappij-Edison stegen van 30 tot 5000 dollars. Zoo sehryven d'Amerikaansche en Engelscho gazet ten gaan wij na een nieuw licht krijgen? of is die verlichting maar een liefhebberij, omdat misschien te veel moeielijkheden eraan gepaard zijn of de lam pen niet sterk of gebruikbaar genoeg De toekomst zal tons leeren. Zal de Gaz dan verdwijnen? in dien de Gaz als licht zijnen tijd heeft gehad, hij zal dan een grootera uitbreiding nemen, als middel van verwarming; 'telectriek licht verwarmt nietmen kan boven de Lamp Edison zijnbloote hand houden. Nu zal iemand vragen Wat is dat, electriek electriek, dat is een onzichtbare en onbekende leef kracht, die bestaat in de lucht, en in de lichamen, in sommige gesteenten en voorwerpen 't is bijzonder lijk in de vsrleden eeuw dat de geleerden er op d'elec- triciteit hebben toegelegd, dat er electrieke machie- nen gemaakt werden, dat er met d'electriciteit won dere en byna ongeloofbare zaken werden verricht, zooals t electriek beiaardspel, 't electriek peerden- loopen, den electrieken vuurregen, waterregen, enz. Sedert veel jaren zoekt men nu om den electriek tot de publieke verlichting le doen dienen; w'hebben over eenige jaron gehoord dat d'openbaro plaatsen van Parijs, Londen, Napels met den electriek werden verlicht; zelfs in't vorig somorsaisoen heeft Blan kenberg electrieke verlichting gehad; maar de kunst om het electriek licht in lampen te hebben, voorde huis en straatverlichting, was nog niet gevonden eu schijnt nu ontdekt te zijn door den Amerikaner Edison. LAATSTE NIEUWS. Al de mijners zijn op hun werk. ce geblesseerde van naaltert genezen; de Staat begint voor zijn schadeloosstelling te onder handelen. De wet is in Frankrijk neergelegd, om 't verplichtend en kosteloos onderwijs in te voeren. Die wet zal kosten 113 millioen. Maandagnacht zijn er dieven geweest in de kerk van Mariakerke; doch z'hebben bijna niets gevonden en zijn moeten optrekken met hun sacrilege en schelmstuk. De Kamers zijn open; Van irumbeeck zit op de pijnbank; hem wordt rekening gevraagd over zijn miskennen der Gemeente Vrijheden en zijn wraakroepend verkwisten dor Staatsgelden. M. Wasseige hetft pu bliek verklaard dat wij tot de volle vrijheid van on derwijs moeten komen. Minister Sainctellette heeft zijnen telgraf-tarief ingetrokken; wat affront voor hemDe Petrool slaat af; de Kolen slaan nog immer op te Brussel is de Tarwe 50 c. afgeslagen, de Rogge, 25; de Bloem staat t'Antwerpen 39,50a 42,59; d'Hop is in haar dool saisoen, prijzen 90 a 100« Varkens, op de markt van Antwerpen 1,04 it 1,16 per kilogram; 't Strooi te Thienen goldt 6,50; 't hooi 0,50; Kortrijk, tarwe 25 ii 26; Rogge 18 a 19; boter 1,63 a 1,90; eieren 2,23 a 3,25; aardappels 13,oo. Is 't maantje bleek, 't voorspelt ons regen Als 't maantje rood is, daaren'egon, 't Zal windig en onstuimig zijn. Is 't maantje blank en zilverachtig, Dan krijgen wij van God almachtig, Lief weer en helder zonneschijn, "ne Slimmen Tommen was bezig met een historie te vertellen Alsdan, zegde hij, in de stad, maar die eigennamen kan ik niet wel onthouden,... 'ne groote, langen, ma- geren, 't is gebeurd in 't jaar.... in 't jaar.... dat is aardig ik die alles onthoud, kan zoo moeielijk da tums in mijn hoofd prenten maar ge moet het wel wetenhij woonde, woonde, woonde.... zou 't 'ne mensch gelooven, namen van straten vergeet ik aan stondsEn Tommen ging in dien zin voort. MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 27 a 3o Rogge - 2o a 23 Mastel uin 24 a 27 Haver 2o a 22 Hoppe (1879) 0aooo - Aardappelen,r.li a 14 w. 0 a Boter per 3 k. .9 a lo Eieren "25 - 2 72 a 2 Vlas per 3 kilo 4 a 5 GEERAARDS BERGEN oo- 25 72 9o- 25 fr. 22 16 - 3 oó 2 25 1 25 3o 23 14 1 t>o 26 - 14 75 3 45 Tarwe per lOÜkilo Masteluin Rogge Boonen Aardappels Boter per kilo Eieren per 25 Vlas per kilo NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 29 Rogge, 22 Aardappelen, 13 Boter, per 1/2 kilo 1 45 L'." KEREN, 's woensdags. Tar e n.p.105 1. 24 oo 24 25 Ro /e 1051. 15 75 17 oo Ga stu idói. 15 25 16 25 H ver 1591. 14 75 16 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 23 5o Haver 159 it Boter per kilo j 27 Kemp per kiios j9 8o EECLUO, 's donderdags. Witte tarwe 29,95 Rogge 16,39 Haver 09,24 Roter .3, a3,4l) Lieren 3,30 a 3,56 M ECHEL EN!*" -*•" Veemarkt op Neckerspoei. 6o stuks inlandsch ras. Van 22o tot o3öo. 535 hollandsch ras. Van 275 tot o775. Binnen de stad. 2o stuks inlandsch ras, van 195 tot 38o. 12o stuks hollandsch ras, van 22o tot 44o. ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters Poldertarwe Rogge Boekweit Haver Duivenboonen, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Boei, 100 bussels, Eieren per 26, KORTRIJK, fr. 27 27 24 17 19 14 24 24 5 12 3 2T 41 3 o& s maandags. oo 3a Aardappels, gele, fr. 13,— a— ïoode 14,—ai5 Boter pcv D2 kilo JL,63aGl,9a Koolzaadolie, 103 k 73,25 Lijnolie, 105 k. 61 75 RüESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 31 5a Roode dito, 30 5© Rogge, 23 25 Haver, 21 5o Boonen, 25 5o Aardappelen per 100 kilo, 12 5o Boter per kilo, 3 95 Eieren per 25, 2 9r ANTWERPEN. Tarwebloem 1ste soort 43a44, 2de 41a42,oa 3de _a,oa Roggebloem 3öa— Maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voeti 0 LI stieren, 0,76 c. lo7 ossen, 0,9o tot loo, i99 koeien, 0,75 tot 0,82 oil kalveren, 1,— tot 1,15 DRNDERMONDE s maandags Witte tarw Rogge Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo 3 a 3 5a Eieren per 25 3 a 325 Aardappels 11 50 a 13 25 Lijnolie 61 25 29 5o a 3o 22oo a 23 22 a 23 06 0 a o 0 97 a 1

De Werkman | 1880 | | pagina 4