wapen bediend hebben om het tabernakel open te breken. Het parket is aanstonds verwittigd geweest. De inwoners van Liedekerke zijn ten hoogsten verontweerdigd. Zondag avond zal er ten 5 ure een plechtig Lof geschieden, waaronder sermoen door den Heer Onderpastor van Denderleeuw,gevolgd door smeekgezan gen om zooveel mogelijk den onmeetbaren smaad te herstellen aan Onzen Heere Jesus in zijn H. Sakrament aangedaan. Dit treffend gedacht der H. H. Geestelijken van Liedekerke zal grooten bijval bij het volk verkrijgen. De omliggende gemeenten zullen ook aan dien akt van herstelling en eereboet willen deelnemen. IJSELIJKE RAMP TE ANTWERPEN. Op't einde van d'ander week stonden d'Antwerpsche gazetten vol, van een schrik kelijke ramp op water. Een stoomboot lag gestrand op de hoogte van den Ouden-Doel: een sleepboot werd aanstonds ter hulp gezon den om de vracht op te nemenen nadat men 't gestrandde schip van 600 ton had ontlast, keerde de sleepboot ten 2 ure 's nachts terug naar Antwerpen, 't Was helledonker op de Schelde, de sleep boot stoomde gezwind door, toen, ter hoogte van 't Fort-Frederik, men een geweldige schok voelde't sluimerende werkvolk schoot wakker; en men bemerkte dat de sleepboot in aanvaring was geko men met een hollandsche sleepboot, die eensklaps zonderlinge wendingen maakte, en onder 't noodgeschrei der zeelieden, met man en muis in de diepte zonk. Die arme lieden helpen werd onmogelijken alras bemerkte men dat't belgisch schip ook niet ongehinderd was gebleven; er was een groete lek aan, en de kreten De boot zinkt! «lieten zich hoorenGe kunt u den schrik en de verwarring inbeelden; zes mannen sprongen te gelijk in een klein bootje, zonder riemen of iets, en 't bootje zonk onmiddelijk, onder 't gewicht van die zes zware manspersonen, welke allen de dood in 't water vonden. De kapitein van 't Belgische schip, gansch in zijne kalmte blijvende, gebood aan den machinist van achteruit te malen, hetgeen ge schiedde en waardoor het schip eene zandplaat bereikte en er zijne redding vond. Van op de zandplaat hoorde men de zes ongelukkige die in de duisternis tegen de ijskoude golven worstelden, die om hulp riepen, en kermden dat 't ander volk de tranen in d'oogen had den doch wat kon men doen? er was noch boot, noch eenig ander reddingstuig hen zoeken te helpen, was nieuwe slachtoffers aan de dood werpen. Ander half uur duurden de hartverscheurendste kreten, totdat eindelijk de Schelde haren gewonen loop hernam, boven 't graf der zes verdronkenenToen die wreede ramp rond dus vroegen morgend t'Antwerpen bekend werd, verwekte zij er eene droeve en algemeene ontroering, bijzonderlijk in 't Schippers kwartier; tot heden heeft men niets gevonden dan de boot die op 't droog lag. In't hollandsch schip waren drij personen, kapitein Taat, zijn stuurman ^n een matroos.... Men zoekt de lijken op.... 't Is eene der wreedste rampen, die t'Antwerpen sedert lang zijn gebeurd. NAMEN, 25 jan. Eene arme huismoeder, Therèse Ser- vais, van Noville-lez-Bois, was donderdag morgend bezig hare kin deren, die naar de school moesten gaan, te kleeden, toen een gela den geweer, dat aan het plafon hing, eensklaps op den vloer viel; het schot ging af en trof de vrouw aan den bil. Vijf minuten later was zij reeds dood. Zij laat vier kleine kinderen achter. Donderdag avond, rond 8 ure, is te Gent in de Wittenberg- straat een getrouwde vrouw overleden, aan de gevolgen der razer nij of hondsdolheid.Het was reeds vijf tot zes maanden geleden.dat die vrouw gebeten werd door haar eigen hondje. Zij vermoedde geenszins dat het beest razend was, maar zij was er zoo kwaad op, dat zij het aan den mestraper gaf om het naar den abattoir te dra gen. De mestraper werd op zijne beurt door het hondje gebeten. IJselijk zijn de verhalen, welke gedaan worden over de ziekte der ongelukkige vrouw, en welke maanden begonnen is. In hare aan vallen van razernij, kon zij nauwlijks door zes sterke mannen stil gehouden worden. Men zegt dat de mestraper, die tot nu toe door dë ziekte niet getroffen is, naar St-Hubert is vertrokken, evenals een knaap van zeven jaren, die insgelijks door hetzelfde dier gebe ten werd. D'ander week zijn er weer 4 malheuren geweest op 't convoi. Ze presumeeren dat er veel rails vervrozen of anderzins gebroken zijn.... Dat 't Goevernement daaraan zijn geld gaf, in plaats van scholen te doen maken en schoolmeesters te zenden, tegen de goeste en den dank der menschen.... D'ander week, zonder d'oplettend- heid van een baanwachter, die een gebroken rail ontdekte, de trein van Verviers naar Luik zou gederailleerd geweest zijn.... Wetje wat er zal van komen Dat de Volkeren 'ne schrik zullen krijgen en dat de Koning veel min van zijnen avapeer zal ontfangen.... Maar zijn Ministers zullen er geenen eens te min voor trekken en de boer zal't weer al te betalen.... Daarom, voor 't algemeen wel zijn: Ander Meesters Meesters, die een hert in hun lijf hebben! Keizer Wilhem en zijnen Kanselier Bismarck. (Keizer Wilhem steekt zijn hoofd uit zijn deur en roeptFaktionnair, heb ik daar den stap van Bismarck niet g'honrd Faktionnair. Ja, Zijn Kaizerliohe Majesteit Wilhem. En waar is hij gegaan Faktionnair. In de kanselarij, zijn Kaizerliohe Majesteit. Wilhem. Hij is er nog Faktionnair. Ja, zijn Kaizerliohe Majesteit. Wilhem. Zegt eens dat ik hem verwacht. Faktionnair. Goed, zijn Kaizerliohe Majesteit. Twe§ drij minuten nadien, en zijn Excellentie Prins Bismarck, die zijn borst vol kruisen heeft en zijn hert vol dorens, den ijzeren Pruis treedt in de bijzondere schuilplaats van den Deutschen Katzer Wilhem. Sire, zijn Majesteit heeft mij geroepen Ja, zet u neêr. Hocgst vereerd, zijn Majesteit Zijn er geen bijzonder telegrams Sire, Engeland komt in onrust, omdat wij ons leger zoo zeer ver sterken i' vWYiij Strooit uit dat hetjis, omdat j wij bevreesd zijn v ons Socialisten Tontel'wetter ze staan te iaat op, om 'non ouden vos te leeren muilen trekken:.. Wapent Engeland ook Neen, Sire, ge weet dat Engeland liever zijn bondgenoten laat vechten. En den Afghanista Gaat gedempt worden, Sire Maar Engeland zal er tocli een sterke legermacht moeten houden Naturlich Bismarck, vo#r da'k sterf, 'k zou nog graag Engeland en Rusland aan t vechten zien... Frankrijk? Is een kiekenkot, Sire krawittelen en fechten om hooger te gera ken. De Communards zijn teruggekeerd, en de tijd gaat komen dat Frankrijk d'armen naar u zal uitsteken,om hulp tegen zijn kanailjevolk! (Keizer Wilhem reept met geestdriftO Friedrick den Grosse, uw droom is volbracht; de fiere Franchose-natie ligt voor de voeten fan het Deutsche Kaizerrijk!... Bismarck, Bismarck, wat is het spijtig dat wij geen eenheid in ons rijk hebben! Wat is het spijtig dat wij die Religieuse kwestie hebben aangevat J Sire, w'hebben gemeind u Kaizer te stellen van de zielen en van de lichamen. Bismarck, onze meining was een blasfemie tegen God God alleen is Koning en Keizer Ier zielen. Al die 't anders wilden, zijn slecht ge varen! G hebt in 't Oud Testament, Antiechus, die zich meester wilde maken van den Tempel D'Engelen sloegen hem er uit... G'hebt Nero g'had. Julianus, de DiiPsche Keizers,Henricus van Engeland,Napoleon I, Napoleon III, allen ellendiglijk gevallen en slecht gevaren Alia, 't is voor ons een slechte campagne geweestEn hoe is 't met de Koningin van Spanje Sire, ze durft bijna haar appartementen niet verlaten. En de Czaarin van Rusland Sire, ze ligt nog altijd ziek te Cannes en ze gaan trachten haar te doen vertransporteeren. De groothertog gaat zijn mama tegen. Bismarck, hem veel eer bewijzen, hoordet? en als mijn rhumatism beter is, k zal hem aan d'een of d'ander statie gaan saluéeren... Laat ons maar voor den duivel een keersken ontsteken en 't achter zijnen rug uitblazenWat groot nieuws nog D'ex-keizerinne van Frankrijk trekt naar 't Zululhnd, de konin- ginne van Italië is zoo treurig als een doodkist;... de Och Bismarckske lief, ai genoeg, man; zwijg, ge zoudt iemand 'ne walg doen krijgen van kroon en van troon. Sire, 't zijn echte feiten. *-*, weet het wel: de gelukkige dagen der Monarken en Monar- kinnen zijn zoo raar als een starre met den steert.. En intertaat, Kanse. lier, als ik in den zomer naar buiten ga en daar een af- 1 gezonderd boeren- huizeken zie, waar de menschen in stil te en vrede leven, en aan hunnen kost geraken, 'k peis en 'k zeg in mijn ei- genmeh God! ware ik, in plaats van in een paleis, in een boerenpacht- hofken geboren Geluk is toch geluk, man! en 't geluk is in een hert waar vrede heerscht! 'ne Mensch houdt van glorie en van eer, en van groote rijk dommen; maar, de lasten en bekommermissen, de bangheden en de v reezen, die eraan vast zijn, niemand ziet ze, doch wij voelen ze... maar, kom gelijk 'tlieken is, moet het gezongen worden... Spreek mij nu 'ne keer over Belgenland? Is er nieuws uit Laarne Ja, Sire. Hebben wij ons te verheugen in een nieuw wonder der wereld Bismarck, tracht dien jongen genius te krijgen,al moest het ons tuizende thalers kosten... Sire, zijn Majesteit, er is daar te Laarne een wonder der wereld maar't is een wonder van geldverkwisterij... Die jongen is 'ne kadé gelijk alle andere. Gelijk alle andere, Bismarck Ja, Sire; zijn vader is Staatsmeester en heeft 2o a 25 scholieren en zijn zoon van f2 a 13 jaren, is Ondermeester in 's vaders schoei be noemd, met een taktement van 12oo fr. Waarom is dat gedaan, Bismarck Om zich te wreken over de katholieken die een Onderwijs ep hun eigen hebben ingericht en dit Onderwijs met hun eigen centen betalen. Maar, dat is een deftig werk, Bismarck dat verdient lof en be looning. Sire, 't is nogtans alzoo: Minister Van Humbeeek, die te Laarne na jongen van 12 jaar benoemt, zet nog ander heldenakten uit; er zijn plaatsen waar 20, 30 scholieren zijn, en 4 a 5 schoslmeesters;de Staats- meesters mogen er slapen tot elf uren en dan van uit hun venster, hun troepken gedwongene slaaf kes zien naar huis trekken, en in hun eigen zeggen. Vivan de Geuzen! mijn daghuur is gewonnen! Er zijn plaatsen waar de Staatsschool vijfmaal te groot is, en nogtans de Minister zendt er een dreigbevel, om een nieuwe school bij te maken voor de rattenwe- reld; er zijn plaatsen..,. Maar, Kanselier, sprak de Keizer hier met groote verwondering, g'hebt uw koeriers zekerlijk verkeerd gezonden, en in plaats van naar Belgenland, naar Siberië of Rusland, bij de ver drukte Polakkers, dieonder dezweepder kozakken liggen; daar zondt de Staat schismatieke Dominés in en op de kosten van katholieke dorpen. Mijn ik Pruisen zouden niet verdragen,'t geen ge daar zegt! fcf 't Is nogtans zoo! 'k En zou dat in de Provinciën niet durven doeD, die ik van Frankrijk gewonnen heb! Sire, 't is gelijk ik u zeg, en 'k weet nog meer; onder de 20 pa- chakkerkes te Laarne zijn eenige meiskes en ze gaan aan de vrouw van den Meester een traktement van 500 fr. geven. Maar, perbliksem,zijn er in België goudmijnen gevonden? ('t Vervolgt.)

De Werkman | 1880 | | pagina 2