ACHTSTE JAAR N° 382 i3 Februari 1880. Ver schijnt alle Vrijdagen. Prijs in bareel of winkels S oentlemen Met de post of te hals gebracht2 50 's Jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4.50. P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. MEMENTO MORI. [Te koop in on/.e Bureelen Antoon en Maurits 0,75 Rosa van Tan ne burg 0,75 1 Edelgesteenten 0*85 Masker van de Wereld 2!50 Keukenboek, j 00 1 Mengelmoes 1,06 franco 1,10 Leven van Napoleon 1,00 Tooverbeek 0^50 LOOPENDE NIEUWS. Haar Majesteit, de zieke Keizerinne van Rusland, is redelijk wel te St Petersburg aangekomen; de stra ten waren bevlagd; maar 't schijnt dat het maar zeer stberkes gaat met de nieuwe Koningin van Spanje;'t en geeft geen wonder; ge komt in een vreemd land en ziet van d'eerste dagen af, dat z'uwen echtgenoot, aan uw zijde, willen vermoorden. Dona Mercedes, d'eer ste vrouw des Konings, is droef en vroeg gestorven de Spanjaards vreezen dat deze tweede jonge Koningin ook vroeg den weg naar 't graf zou kunnen inslaan; in't Koninklijk Hof van Italië is 't ook glameur en droefheid; en dat al die hooge personnagiën nog liuu kruisken aanveerdden als een beddeken van penitentie, als een ver maning om op God en op hun ziel te peizen; maar velen peizen dat ze t'hoog zitten om zich voor God te vernederen; en och armen! hoe lang duürt het somtijds, en z'hebben, hetgeen iedereen vroeg of laat heeft, 7 a 8 voetjes grond. Enfin, 't is maar om te zeggen dat 'ne mensch tegenwoordig geen Keizer of Koning moet zijn, voor't ple zier. In Ierland is een schromelijke armoede, 'k moet zeg gen, hongersnood! Als Engeland er niet krachtdadig tus- schenkomt, gaan daar met duizende personen van honger sterven, 't Is bijzonderlijk de klachtbrieven van 'nen Iersclien Bisschop die d'aandacht der mylords op den toestand van Ierland gevestigd heb ben.... De Pastoor van Grosmolina schrijft dat er op zijn Prochie veel familiën zijn die maar ééns daags kunnen eten, en 't zijn dan nog bedorvene aardappels; ze zeggen dat er al 5 menschen van honger gestorven zijn... Allez, Engeischmans, helpt uw arme broeders van Ierland; g'lxebt dat volk voor zijn geloof verdrukt, ten onderen ge- br acht; g'hebt in den tijd de Iersche Pachters, die hun katholiek Geloof niet wilden verzaken, g'hebt hun pachthoeven aan Engelsche Protestanten gegeven, en d'eigenaars moesten daar als knechten dienen; g'hebt met honderde duizende Ierlanders, van armoede en druk hun land doen verlaten; geeft nu, geeft spoedig en veel mis schien zal aldus de malledikse van over uw hoofd weggaan. T'Antwerpen is weèr een burgerlijke begraving geweestmaar dezen keer was 't den olifant uit de Zoölogie, die als beest gestorven was en als beest bagraven is, gelijk zijn Konfraters, de Vrijdenkers en Solidairs. Er zijn menschen die peizen dat petrol goed is voor alles; mis, kadé! er was alzoo 'nen beenhouwer te Oirschot, in Hol land, en een verken had in dien beenhouwer zijnen vinger gebeten wat doet den beenhouwer? hij giet petrol in zijn wonde; en wat ge beurt er? vinger en hand zwellen op; Doctoors worden geroepen, maar kunnen er niets aan doen, en de verkensbeenhouwer bekoopt zijn onvoorziehtigheid met de dood. Er is d'ander week, t'Erpe. 'ne feilen brand geweest in d'hofsteè der heeren gebroeders Meule- man; ze vreesden dat een deel van 't dorp eraan was de perijkels waren groot; maar dank aan de krachtige hulp der Parochianen en aan de spoedige medehulp der Pompiers van Aalst, is de brand ge dempt geworden; er waren op d'hofsteè 3 peerden en veel koeibees- ten, die allen bijtijds uit de stallen zijn gehaald; maar 's anderdaags •s een stier moeten afgemaakt werden. Mac-Mahon zijn hótel hangt te koop. De eerlijke krijgsman heeft op zijn zeven jaren Pre sidentschap, niet gepeisd gelijk andere, om zich te verrijken, maar omFrankrijk wel te bestieren.'t En is zijn schuld niet geweest dat de zaken zoo ongelukkig verdoebberd geraakten; met ongewillige hon den jagen en met slecht volk besturen, g'haalt er geen eer van! Ge moet dat lezen, menschen, verder, onder 't nieuws, hoe op een Parochie van Luxembourg, de Volksbeulen een brave Familie heb ben op straat gezet, 't Is monsterachtig, alia! Ons Heer zal 't niet langer kunnen verdragen. Het eiland Domingo, in Amerika, werd op zondag 4 Januari, ten 11 ure's morgends eensklaps in de zwartste duisternis gedompeld; er vielen stroomen waterzoo wit als melk; zwarte asch en zand dwarrelden door de lucht en bliksemstra len en donderslagen volgden elkander gedurig op van tijd tot tijd hoorde men een onderaardsch gedommel. Dit duurde een kwartier uur en als 't gedaan was, lag de stad overdekt met een laag asch 'nen duimdik; acht dagen nadien begon het te regenen en water té gieten, bijzooverre dat alles overstroomd werd en 't lage deel des Eilands weggespoeld. De schade en d'ellende zijn ijselijk; men denkt dat er 200 personen zullen verdronken zijn. De Socialisten peizen 't volk gelukkiger te maken, met iedereen te laten kiezen... Die Socialisten worden bedrogen of zijn bedriegers Gaat eens naar Frankrijk, naar Pruisen, naar Italië, waar een soort van volksstemming heerscht, en ze zullen u zeggen dat armoede wanorde, dronkenschap, huiselijke rampen, misdaden er menigvul- diger zijn dan vroeger.... .Hetgeen een volk noodig heeft om geluk kig te zijn en om te floreeren, dat is: ten eersten, een goed Bestuur 't welk de wetten eerbiedigt van God,den Schepper, Heer en Regeer der van allesen dat bijgevolg ook elks belangen, rechten en vrijhe den zal eerbiedigen;... ten tweeden, goede scholen, waar aan de Kin deren van jongsaf eerbied ingeprent wordt voor Godsdienst, voor Vader en Moeder en ander Overheden, waar de kinderen, door'goede princiepen van Religie, de kracht putten om aan hun driften te we- derstaan en later tot steun en gelulc voor hun Ouders te dienen in plaats van tot hun schande en tot hun verdriet... Al degeen'die nun kinders in onzijdige of goddelooze scholen hebben geplaatst zijn er slecht meê gevaren...Buiten die twee punten is er geen geluk voor Landen of Huisgezinnener mag geld gewonnen worden gelijk slijk; ge zult vinden, luiaardij, wulpschheid. verdrukking bar- baarschheid, gierigheid en hoogmoed van den eenen kant, ontevre denheid, opstand van den anderen kant.... En zegt maar voort dat de Werkman ditschrijft. De bijzonderste plicht van't hoofd van een Huisgezin Parochie Stad of Land, is van de Penningen wel te besteden de Burgerlijke wet zelfs, legt straffen op aan degeen, die't algemeen geld noo- deloos verkwisten en verbruiken.... En wat zien wij tegenwoordig in ons Belgenland?'t Geld, door arm en rijk bijeengebracht voor de noodwendigheden van 't Land, d'opbrengst der lasten en contribu- tiën worden om zoo te zeggen.op de straat gesmeten.Er is een minis terie van onderwijs gemaakt, 't welk er zooveel noodig was, als zand in de soep.Nu,dat de Staat duizende Meesters min te betalen heeft nu dat er een menigte Staatsscholen leêgstaan,dus scholen die noch vuur noch licht noch schoolbehoeften noodig hebben, nu is de RIJD 1 kt VAN ONDERWIJS 5 MILLIOEN HOOGER ALS VROEGER Is dat goed besturen? Kan een land onder zulk bestuur, gelukkig zijn PARLOIR. Vriend Eg... in Algiers, ik keb I met rreogd gehoord dat U wel is aangekomen 1 en zich bereidt tot de medewerkiag aan dit greot Apostelsehap. Al uw vrienden honden u kier I sterk in 't geheugen. G'hebt een moeielijk deel uitgekoaen, maar tech het beste een deel van den zwaren arbeid en van 't lijden dat U te wachten staat, offer het op, ter intentie van ons Belgenland. ge weet dat hier een zware strijd tegen 't Geloef wordt geleverd. Duaroare, ik Sv druk u over landen en zeeén, eene warme vrien- denhand. Geachte te L. stuur dit boek terug, 'k zal er u een ander zenden 't zal misdrakt zijn. I Meester te Londen, hoe is 't? veel complitnen- ten van den vriend Sis, do not fail te write tome. You will oblige mo. Uw Koningin Vietoria heeft ook kaar kruisken gevonden in Ierland, dat daar in de gebuurte schreeuwt en kuilt van grooten honger Zoo gaat het, die alle middels heeft om de kruiskes te ontvluchten, wordt dikwijls van de grootste kmisen overvallen Daarom /.eggen veel geleerde schrijvers da; 'ne mensch niet beter kan doen als ziek zeiven met edelmoedigheid een kruisken opleggen, bijvoorheeld de vastendagen wel onderhouden on gedurende den Veertigdaag- schen Vaste» al iets meer doen uit devotie tot de Passie van Ons Heer In vroegere tijden werd in elk huisgezin't een of't ander over 't Lijden van den Ged Mensch gelezen en 'ne Christene Mensch zeu zich wel gewaokt hebben van de Zondagsche Meditatie op de Bittere Passie te - man koeren In vroegere tijden was er eok meer geluk meer vrede en overeenkomst In Landen Steden en Familién.Mijn goede vriend to Londen ik zend n de gevraagde boeken en groet a herte- lijk. V.riend Sis blinkt van gezondheid en 't is hem gejond, de brave, milde ziel Parloir Ontfnit Axel 2 09 veor 1880 2 50 van M A PI te Clu... voer 18802 50 van ML VL tot Mtot Maart 1881 Ontf 2 50 ▼an M F «f F te S P tot 14 febr 1881 E II D S te M er is nota van gehouden, zijn Ier per eas een malheur, halve bij, men gelieve ze at te rekenen V Cl 't zal te lang zijn, man Elk ziet uit, niemand in. Die verslaapt zijn S morgendwerk, verdoekbert in dagwerk. Klein I ®n re'n Distelen en doornen steken zeer, kwade tongen nog voel meer. Spottershuis C brandt ook wel De valschheid der diplomaten J en de bermhertigheid Tan God zijn ondoorgron- I defijk. Het is geen koopman, die altijd wint —Hij een gezond mensch slaat de pel.» 4560 maal in éene uur hoeveel is dat op 50 jaar?—Hande len als men in gramschap is. is te scheep gaan gedurende oen onweder De grond voor Ap- pelboomen moet in goeden staat zijn en vet ge- noeg om tarwe te kunnen voeden Appels ver. Tj «Ischen leem, peren phosphate of leem ef Leende- jj renmeel. l)ie 't goed van 't kwaad niet J onderscheidt, stelt zieh bij de beesten, li Dank, o mensch, wie gij ook zijt, [-> Die per kar of keetse rijdt, Denk dat stof en niets dan asch Uw begia en oorsprong was; Demp uw lichaam, dat tuoet sterven Acht ow ziel die eens moei ervon jj Als zij waardig blij A b:j God, Een oneindbaar zalig let

De Werkman | 1880 | | pagina 1