Moordpoging op don Keizer van Rusland D'Ongelotmge Kluizenaars onzer Eeuw. Raadselkeu, (in 't passant). Hetoerste hoort gij, het tweede doet gij, Maar 't heele niet, Of 't is verdriet. Zijn 'Winterpaleis ondermynd, ontploft, veel Slachtoffers! L Ja, dat is 't wreede Nieuws uit Rusland. Dijnsdag is d eet zaal van den Keizer in de lucht gesprongen; onder d Eetzaal is een Kamer voor de Wacht. 35 personen der Wacht zijn gewond, ver schelde doodelijk; door een toevallige vertraging, was de Keizers Familie nog aan tafel niet, als de mijn ontplofte.Eris in d Eetzaal eer gat van 10 voetlang en 6 breed. Deze afschuwelijke moorderij ontrukt een angskreet aan de vier hoeken van Europa.^ Men had niet willen gelooven, dat de Nihilisten s Keizers Paleis konden ondermijnen; in en rond dit Paleis is een sterke Wacht, bij nachte zoowel als bij dage, en de grond onder t Paleis,is een morrasj Maar de Nihilisten zijn dit alles te boven gekomen. Sedert dat de Keizers en Koningen of hunne Gouvernementen op d'eene ot andere wijze meegewerkt hebben, om den H. VADER te berooven van het bezit zijnerStaten,zitten meest aide Gekroonde Mannen met angst en vrees op hunne Troonen te waggelen. OVERZICHT. De oogen blijven altijd gevestigd op 't Parlement van Berlijn. Een bekende katholieke Frankenstein is als tweede ondervoorzitter gekozen. De liberalen zijn van kant geschoven. Niets is aardiger als da zamenstelling van de pruisische Kamer. G'hebt daar58coNSERVATEURS; 53 aanhangers van't Keizerrijk101 katholieken 86 liberalen; 23 progressisten, en 47 mannen die aan geene partij toebehooren. Eeae meerderheid vormen in zulk eene verdeelde en verbrokkelde kamer is niet gemakkelijk en daarom vraagt Bismark dat het budjet zou ge stemd worden voor twee jaren.Dan zal hij ten minste één jaar op twee, een weinig rust genieten. Het goevernement wil in geen geval de wet op de Socialisten afschaffen, want deze werken altijd voort onderduims en hebben betrekkingen met de revolutionnairs der andere landen. In Italië spreken zij van een europeesch Kongres bijeen te tromme len om den gewapenden vrede te doen eindigen. Iedereen spreekt van overeenkomst, van vrede, en in allo landen wapent men zich, met eene koortsachtige werkzaamheid. Woorden en daden komen slecht overeen. De duitsche generaal Moi.tke heeft de waarheid gezegd Europa zal maar ontwapenen als de volkeren Christene opvoeding en zeden zul len hebben. In Engeland is de toestand goed voor 't ministerie Beaconsneld. Het heeft te Liverpool een schoone zegepraal behaald,niettegenstaande de (5000 ierlandsche stemmen aan de partij der rohig3 gegeven, omdat deze alle soort van belofte voor Ierland hebben gedaan. Eene europeoscho kommissie gaat, op voorstel van Engeland, bijeen komen om de grensscheiding tusschen Turkije en Griekenland vast te stellen. Als den Turk en den Griek da uitspraak maar willen aaDveer- In Azië gaan Engeland en Rusland voort met elkander scheef te be kijken. Den Rus zou geern meester worden van eene belangrijke stad Merv genoemd, en den Engelschman zet zijnaogop de hoofdstad Herat. Om deze voor goed te hebben, zoekt hij het bondgenootschap van Per- sië, en den Rus van zijnen kant wil niet dat Engeland zich laDgs dezen kant vergroote. Wat uit die twistzoekerij zal voortkomen, moeten wij afwachten. AALST. Maandag achternoen, rond 4 ure, is op de fabriek der heeren CUMONT, een schrikkelijk ongeluk gebeurd; ineen af gezonderd plaatsken waar de as van 't machien uitkomt, waarover een riem is welken men soms gebruikt vooreenen slijpsteen, hoorde men een groot geruchtmen liep zien, peizende op braak; maar men vond er 't verminkt li)k. van 'ne werkrrian der fabriek, die aldaar zijn mesken gaan slijpen was, in den riem geraakt, meegetrokken naar boven en om zoo te zeggen in stukken gescheurdeen stuk van zijnen arm hing nog aan de as De dood was bijna oogenblikke- lijk geweest. De naam van 't droef slachtoffer is JEAN De ROOVER, geboren t'Erpe, maar hier wonende aan de molenstraatpoortne vader van Familie; nadat de Policie het ongeluk was komen besta- tigen, zijn d'overblijfsels bijeengenomen en in een doodkist gelegd. Over eenige jaren is De Roover nog eens in t machien geweest en heeft dan eenigen tijd in 't gasthuis gelegen. BRUSSEL.Ze zeggen dat de Koning van Holland met de Feesten naar Brussel komt. Ze mogen hem tot over t hoofd in de plezieren zetten; i83o zal hem toch een bittere pil herinneren. - Ze probeeren te Brussel om de beesten te dooden, oogenblikkelijk, met een machien door 'nen dokteur uitgevonden. En t gaat, willen z'hebben. De giljotien werd ook door nen docteur uitgevonden, door docteur Guillotin, in 1790 maar ze kenden lang te voren dit machien in Schotland. D ander week in een huis der Bosket- straat, kregen de koetsier en een der domestieken rusie ze werden handgemeen en de domestiek beet een deel van den koetsiersneus af. 't Zal nu 'ne schoone lakei zijn; met 'ne verminkte neus! Er loopen té Brussel ook kinderdieven zoo wandelde er een engel- sche meid in een der faubougs met twee kinderen; ze werd door een welgekleed heer aangesproken, die haar zegde dat Madam hem gelast had 't kleinste kind mee te nemen 't moet bij mij dlneeren, zegde de schurk! maar de meid had nog maar juist haar madam verlaten en weigerde den onbekende te aanhooren, die dan ook rap de vlucht nam. Te Brussel zijn de scholen sedert verschelde jaren onzijdig en geus geworden: en hoe ziet het er te Brussel uit? hoort wat een gazet van Brussel, een geuzengazet deze week moest .bekennen: De kinderen te Brussel zijn wezenlijk wilden. Hunne taal is voor het algemeen wagelijk. Er gaat geen dag voorbij dat ik op straat geene dingen hoor zeggen, welke ik, zelfs in t latijn niet zou willen herhalen. Onlangs, op den Waverschensteenweg, vond ik mij genoodzaakt de schandalige aanspraken te doen op- houden, welke door schooljongens tot kleine meisjes werden ge- richt. Ziedaar de vruchten van 't liberaal Onderwijs. De Vaart van Brussel op Charleroi is eindelijk voor de scheepvaart open elf weken lang had ze toegelegen, 't geen nog nooit is ge beurd, sedert dat de vaart bestaat. Er begon groote armoede onder de schippers te komen. En dit moet niet gezworen worden; vastge- vrozen liggen, van begin december tot half februari! NINOVE. Zondag 29 februari, komt M. Fobé, leeraar aan 't Bisschoppelijk Collegie te Geeraardsbergen, in 't lokaal De Keizer, eene Voordracht houden. (Achtste vervolg.) (W'hebbtn den Inspecteur gelaten, als hij van de deftige bazinne overliekekl was en met groot chagrin, haat en nijd naar de statie trok om zijnen koupon tot huis te nemen... Onderwege bekwam hij allengskes, meesterde de wonden van zijn hert door zelfsverhefflng, peisde:'k Ben toch Jan-Bovenal! en als hij aan de statie kwam, hij stond weêr, zoo recht als een lat, kop in de lucht, elk met verach ting beziende, gelijk vroeger in den tempel van Babylonen, den af god Bel.... Hij ziet rond of er ieffiand is, met welken Zijn Hooveer- digheid kon tót sprake komen,niemand gezien, zijn kaartje genomen, met gemeten stap in de Charlatan gewandeld, eens zijn gouden horiogie uitgetrokken, geknokkeld op duur,.... 't convoi komt al zuchtende toede foyageurs pourhij zoekt een goede plaats en ziet juist de Notaris van X,haastig komen geloo- pen; dat is zijnen man; de menschen moeten zien dat hij onder groot volk verkeert. Mijnheer den Notaris! Ha, mijnheer.... mijnheer M. den Inspekteur omu te dienen! stapt in, M. den Notaris, 't convoi vertrekt. Merqi, M. den Inspekteur... Er wordt geroepen: En voitu re!en voiture! de deurkes worden toegeslagen; de Chef houdt een vrouw tegen die te laat komt en op den trein wilt springen, de Chef geeft eenteeken; en 't convoi sleurt vooruit. Een aangenaam weêrken, M. den Notaris. 't Mag wel wat beteren M.de winter is al hard genoeg geweest. En wat zijn de wegen slecht óp den buiten, Mr! 'k heb daar een deel van mijn inspektie der scholen gedaan En hoe staan de boeken Onder ons gezegd, M. den Notaris, 't zou kunnen beter zijn. 't Was te voorzien. Den buiten is te fannatiek; en de dwang doet ons te veel kwaad. Ge lacht zeker, M.? dwang! hoort, die zijn prochie ziet, ziet de wereld; op ons prochie, er is maar éenen mensch die mij is komen spreken over de school, om de Pachters te dwingen en 't was de SchoolmeesterMaar, 'k zal mij wel wachten daarin te komen d'Ouders moeten weten in welke school zij hun kinders zenden dat noem ik vrijheid in mijn land, M. den Inspekteur. U heelt gelijk, M. den Notaris; ik bewonder die edele gevoelens; 't Is door d'overtuiging dat wij 't Onderwijs moeten opbeuren; en 't is door d'overtuiging dat de schoolkomiteiten ons gaan ter hulp ko men. A propos, M. den Notaris, ik zal mij veroorlooven u aan den Minister voor te stellen, als President van 't Komiteit voor ons res sort. Eu ik, M., ik zal mij veroorlooven u te verzoeken dit niet te doen. Weihoe! wat! Ja, 'k heb ander bezigheden Maar, M. den Notaris, is toch van de partie. Ja, maar 'k peis met Prins de Ligne dat die nieuwe schoolwet tegen de Vrijheid is, en dat ze schrikkelijke rampen op ons land zal brengen. Maar, Mijnheer de Notaris, UE, die Hoor, in korte woorden, ik klap niet geerne in 't Publiek over zulke dingen.... Maar, kont ge mij zeggen, waarom de wet van 1842 moest veranderd worden? Hoeveel schoolopzicliters en schoolmees ters vroegen die verandering M., de wet moest veranderd worden, omdat't Geestelijk zich te veel in de scholen bemoeide Ha, 't Geestelijk werkt te veel; en hoe dikwijls roept gijlieden niet dat 't Geestelijk niets doetMij dunkt dat 't Geestelijk, aan de directie der school op haar plaats isNapoleon den Eersten zegde 'ne Pastoor op een Parochie belet meer misdaden als een g'heel scadron gendarms. De Pastoor mag op zijn Prochie blijven. M. Ja. blijven en zijn handen gebonden hebben; en op zijn prochie 'nen anti-pastoor zien, die al de kinders tot hun 12 jaar onder zijn bestuur heeftHoort, man, dat is valschheid of 'k en ken er geen.. 'k Ben altijd liberaal geweest, maar 't gaat te ver. M. den Notaris, ge zoudt veel kunnen verliezen in uw pratiek —Ha, is dat door overtuiging werken,M.? zou ik uw, tegen mijn ge dacht, uw nieuwe wet moeten goedkeuren? M., ge zult mij 't genoe gen doen mij in vrede te laten. Gelijk't u blieft, Notaris. Nog twee woorden zeg ik u, want ik moet gaan afstappen: weet se wat ge zult doen? In elke prochie, 'nen hooveerdigen kop bren gen veel twist verwekken; veel noodeloos geld verteeren en weet wel'dat hoe meer contributie de Staat op burger en boer legt, hoe meer dat de zaken en affairens zullen slabakkenal 't geld dat de Staat verprost, is geld dat onttrokken wordt aan al die in de samen leving deftig zijn brood wint. Winnen wij niet deftig ons brood, M.? Hoort, elk moet zijn gelegenheid kennenen weet ge wat no°-de gevolgen van uw schoone v et zullen zijn? veel slecht volk zaf er komen; veel geringe geuzen en vrijdenkers, die zullen leven gelijk honden, stelen gelijk raven... En te naaste keer, laat mij maar gerust van die zaken. ('t Convoi staat; de Notaris stapt afde Inspekteur zucht, gelijk iemand die om 'ne vlasdank gaat en de deur op zij nen neus ziet toeslaanzijn wezen werd wel vijf duim langer; en als hij tot bezinning kwam, de clameerde hij, al kermende Ach wat pijn, ach wat pijn Verleven,en toch slaaf te zijn. Ik vlei en streel, en ik dwaal rond, En krijg van groot en klein,.... affront!

De Werkman | 1880 | | pagina 2