i Processen van Hofstade te Denderdermonde, in zitting ■van 16 Februari. Zetelen als Rechters: MM. Landuyt,Blom- me en De Wit. De drij bankskes van de Rechtbank zitten vol't zijn 14 personen van Hofstade, die nooit gemeens hadden mot de Justicie en nu beschuldigd zijn van den 22 december, den Staatsmeester beleedigd te hebben, door woor den en door feiten. De beschuldigden, een voor een ondervraagd, ant woorden dat zij bijna allen werken in de stam- perij der heeren Matthys; den 22 december lagen zij gebroken; en voorziende dat zijlater geen vrije dag zouden hebben, z'hebben plezier gemaakt ondereen, zonder iemand te willen beschimpen of beleedigen. Op 't hof stond een strooie man, die men gebruikt als musschenschrik, enz.; z'hebben gelijk over drij jaar dien strooien man genomen en ermee rond gefloreerd. De eerste getuige is Meiiisman Frans, hoofdon derwijzer, oud 37 jaren; getuige ziet er zeer opge wonden uit; na den eed afgelegd te hebben, verklaart hij dat hij den 22 december, na de klas, met eonige vrienden bij den baas Van Weversberg was gegaan; daar is gekomen zekere Jan De Swaef, die hem se dert lang vervolgt en die weer van politiek begon, hem geus en schismatiek noemde, bijzooverre dat elk verontweerdigd was en dat de baas hem dramk wei gerde. Nadien,tusschen 't dorp en de Keizer, heeft hij vernomen dat Matthysens knechten op gang waren terug bij Van Weversberg zijnde, heeft hij ze'hooren passeren al huilende en tierende De geuzentroep is te klein,om hier op Hofstade meester te zijn. Hij heeft ze niet kunnen volgen, doch hoorde nadien dat ze voor de woning zijns zwagers den strooiman verbrand hebben, om hem aan te duiden. Getuige, ondervraagd door den advokaat der beschuldigden, zegt niemand herkend te hebben ze zijn voor zijn huis niet blijven staan, doch dikwijls op ander dagen, hebben ze cha rivari voor zijn huis gegeven, en hem op alle wijze vervolgd; zelfs zekeren nacht was er vuiligheid aan zijn bel gestreken. D'ander getuigen Laus Leo, Van Weversberg, de Plekker, Victor Van Papegem, Henri Van Papegem, J. Van Gysegem en Adolf Borms, allen getuigen van den Meester, verklaren dat zij de bende gezien heb ben in d'herberg Clinckaert ot elders, dat zij zongen van de Geuzen,op denstrooien man stampten,hem ver weten,en eindelijk den strooien man hebben verbrand. De conter-getuigen Gustaaf Claessf.ns en Grego- rius Hendrickx vorklaren dat zij in d'herberg van Clinckaert geweest zijn, dat de Swaef begon te ver tellen hoe hij bij Weversberg gevaren was, dat hij op den strooien man bijna viel; dat er gezegd werd dat is op Donatus Matthys! en geantwoord dat is noch op Donatus Matthys, noch op den Schoolmees ter! die strooiman is onze man en voor ons plezier! Een ander conter-getuige Louis Daelman, woont in de gebuurte der herberg waar de strooie man ver brand werd; hij heeft niet hooren roepen dat het op den Meester was; 's anderdaags is da schoolmeester naar die herberg gegaan en zegde dat de knechten van Matthysens hem vertoond hadden de bazinne, (schoonzustor van den Meester) zegde dat dit zoo niet was, waarop de Meester haar toeriep Familie van mijn kl- M. Callewaert, advokaat van den betichte, zegt dat men op Hofstade, in de kleinste, onbeduidendste belachelijke zaken, belaedigingen wilt zoeken tegen den Staatsmeester; anders zou het niet opgemerkt worden; men zoektbeleedigingen; men wilt op die gemeente een schrikbewind doen brengen en zaken die in allo gemeenten, op alle pachthoeven gobeuren wor den eensklaps zoo erg opgenomen en brengen acht bare lieden op de bank der beschuldiging. Het Openbaar Ministerie schildert de zaken grot en zwaar af; sedert 2 a 3 maanden wordt de Meester aanhoudend vervolgd De Swaef, als chef der bende, had aangekondigd dat de meester ging verbrand worden; hij roept bijzonderlijk op De Swaef de strengheid der rechters De Swaef is nog in ander zaken gemengd die gaan volgen; de Meester,zegt hij, is 't slachtoffer van eenen hevigen oorlog op 't dorp vindt hij geenen onderstand, maar wij zullen hem ondersteunen. M. Callewaert bemerkt dat het hoogst onrecht- veerdig is van iemand te beladen met zaken die nog niet geboord of gevonnisd zijn. Er zijn processen waarin De Swaef eene gansch onzijdige rol heeft ge had; 't is tegen De Swaef bijzonderlijk dat de school meester opgewonden is, enz. enz. De Tribunaal zal uitspraak doen op 't einde der audiëntie, I&jTweede zaak. Jan De Swaef, die op 27 de cember met een plakkaat is rondgegaan waarop stond: Ik lees zoowel 't Verbond als meester X. Frans Meirsman, Van Weversberg, Silvie Pein- saerdt en Leo De Ridder komen over die zaak getui gen, alsmede de gendarm Bosmans. 't Openbaar Ministerie ziet van de beschuldiging af, en de Rechtbank spreekt De Swaef vrij. Derde zaak. Vijf leden van 't Muziek die op Nieuwjaaravond van de repetitie komende, gezongen hebben van: Wij willen van geen geuzen meer weten, enz. A!s getuige compareert »e Hoofdonderwijzer en verkla.irt dat er gedurig rond zijn huis liedjes van beleediging worden gezongen: den 31 zijn ze voor zijn huis niet stil gebleven; maar den 27 wel doch hij weet niet of het dezelfste personen waren, 't Was geen zingen, maar huilen en tieren; dit gebeurde rond half nacht Hoe hebt gij m LciKoid? vraagt de Verdediging. Mijn vrouw heeft ze ook gehoord. J.B.DeWit, con- tergetuige is met d'ander van de repititie gekomen, hij woont maar'nen halve minuut van de school on zegt dat er daar niet stil gestaan of ook niet gezon gen is. De Swaef J, B: kwam ook uit de repetitie; er is gezongen op de baan, maar niet in 't partikulier voor 't huis. De Verdediging zegt dat dit zingen, door éen ge tuige bevestigd, niet als strafplichtig kan aanzien worden; het lied der Geuzen is een politiek gezang, in antwoord op 't lied der tegenpartij uit Antwerpen, dat ten minste zoo hevig is: het woord geus kan niet aanzien worden door de tegenpartij als een smaad woord, vermits in een groote stad een Magistraat op een algemeene vergadering heeft verklaard Wij allen, wij zijn geuzen engeuzinnen. Er is toch nog vrijheid van opinie in'ons land omdat iemand zich gekwetst voelt, door 't zingen van een lied, dat een antwoord is op 't lied der tegenpartij, dat is geen rede om te veroordeelen! Het Openbaar Ministerie pleit dat de vrijheid ophoudt waar een andersmans recht begint zelfs hebben de rechtbanken beslist dat in zeker gevallen iemand straf bezien, een beleediging kan zijn; dage lijks is de Meester aan alle slach aan smaad blootge steld; de veroordeeling van deze zal tot les dienen aan al de andere. De Verdediging zegt dat het tegen alle recht strijdt iemand te veroordeelen, voor feiten welke door anderen zijn gepleegd; omdat er op ander dagen voor 't schoolhuis gezongen is, zonder eenig bewijs t'iemands laste, zou men daarom deze 5 jonkheden gaan veroordeelen? Do Rechtbank spreekt Pero vrij, omdat hij op Nieuwjaaravond langs 't schoolhuis niet moest gaan, en veroordeelt d'ander vier Muzikanten elk tot 30 fr. boet. Nn komen op 't banksken 9 a 10 van d'achtbaarste, treffelijkste en aanzienlijkste personen van Hofstade. Maar,'t bij den twalven de zitting wordt opga schorst en zal deze zaak voortgezet worden, woens dag ten half tien ure. Wat d'eerste zaak betreft Jan De Swaef krijgt 100 fr. en de 13 andere, elk 30 fr. boet. LATER NIEUWS. Dijnsdag zijn diffrente personen van Hofstade veroordeeld, om met 'ne gemaakten beêr rondgeloopen te hebben. Woensdag compareerden op 11~' fr. 28 21 25 22 o— 13 5o 0 8 a 31 5o a 23 5o a 26 - a 22 oo aooo a la oo 2 18 a 2 4 a 5 o9 81 36 25 2o 2o 16 3 2 1 3o 23 15 02 1L 2o 6o naamste en meest geachte personen van Hofstade; ze waren aangeklaagd van op 22 augusti den Hoofdonderwijzer door woorden en daden belee digd en bedreigd te hebbende betichten, ten ge- talle van 11 waaronder 2 Schepenen, hebben allen kalm en weerdig geantwoord na 't verhoor der getuigen ten laste, wist de Rechtbank ge noeg, en zonder zelfs de contergetuigen of de Ver dediging te willen hooren, werden al de Betichten vrijgesproken, zonder eenige kosten. De mulder Van Daelem, te Opliasselt, is niet ver van zijnen molen, rond 12 uren 's nachts uit een herberg ko mende, verraderlijk vermoord. Te Landen, in 't Vlaamsch Luiksch, is de ge- meentekiezing geweest; er waren er die onze brave gemeente wilden verdeelen, maar de uitslag heeft bewezen dat da liberale twistzoekers $r meester zijn.... waar de bessein staat. De jongens school telt 152 leerlingen; de gemeenteschool heeft er 19, meest doodarme knaapjes; want van al de Gemeentekiezers is er niet éen kind in de Geuzen school. Zondag is in de statie van Gingelon (Landen) de genaamde Petrus Vanegeren, oud 24 jaren, door den trein verrast, en zijn 2 beenen af gereden; hij is dadelijk van zijn H. Rechten be diend en 's anderdaags overleden. Engeland doet niet veel devoireu voor het arme van honger stervende Ierland. De Bisschoppen laten bittere klachten hooren. De groote menagerie van Bi- del is zondag te Ivales (Frankrijk) ingestort, binst de vertooning. Het rumoer was geweldig, 't brul len der wilde dieren schrikverwekkendgeen dooden, maar veel gekwetst. Te Gent loopeu ook zakdieven rond, die op marktdagen, attent zijn om de pratende, rondkijkende en hun wagens al leen- laten-staande buitenlieden te bestelen Dat is nu Staatsmeesters-vlaamsch. De vrije Mees ters zullen zoo hoog in de lucht niet vliegen en verstaanbaar vlaamsch leerenTerwijl we nu van Staatsmeesters spreken, 't beste is, van te la ten, alsof die menschen dood en begraven waren. De varkens zijn t'Antwerpen verk. 1,08 a 1,16, per kilogr. op voet. Brussel, tarwe 29.16, 12 c. afslag, haver 24 c. afslag, patotters 15 tot 18 c. den kilo. - Kortrijk, suikerijb. 24,50 tot 25,50. MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe Rogge Masteluin Haver Hoppe (1879) Aardappelen, r. W Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo GEERAARDS BERGEN Tal-we per 100 kilo fr. 29 Masteluin Rogge Boonen Aardappels Boter per kilo Eieren per 25 Vlas per kilo NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe por loo kil. 29 Rogge, 22 Aardappelen, 14 Boter, per 1/2 kilo 1 5o L'.'KEREN, 's woensdags. Tar e n p.105 1. 22 Ro ;e 1051. 17 25 Ga stn 1051. 15 oo H ver 1591. 15 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 24 Haver 159 15 5o Boter per kilo 2 9o Kemp per kilos oo EEGLOO, 's donderdags. Witte tarwe 22,39 Rogge lö,85 Haver 09,24 Boter 3, a3,oo Eieren 2,oo a 2, KORTRIJK, 's maandags. Aardappels, gele. fr. 13,—al4,— roode Boter D2 kilo Koolzaadolie,103 a Lijnolie, 105 k. MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoe 65 stuks inlandseh ras. Van 24o tot o425. 54o hollandsch ras. Van 28o tot os25. Binnen de stad. 21 stuks inlandseh ras, van 215 tot 34e. o95 stuks hollandsch ras, t banksken de voor- j van 235 tot 465. 23 - 18 5o 16 oo 16 5o 26 16 oo 3 l ,59401,76 71,5o 63,75 ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters Poldertarwe Rogge Boekweit Haver Duivenboonen, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Hoei, 100 bussels, Eieren per 26, fr. 27 22 do 18 5o 2o 14 - 23 - 25 5 2 12 3 39 2 27 18 ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 33 Roode dito, 3o 5o Rogge, 22 75 Haver, 22 75 Boonen, 25 Aardappelen per 100 kilo, 14 Boter per kilo, 3 6o Eieren pjr 25, 2 25 DENDERMONDE s maandags Witte tarw 29 oo a 3d - Rogge 22oo a 23 Boekweit 22 a 00 Vlas per kilo 1 66 a 1 7o Kemp 0 97 a o 98 Boter per kilo 3 17 a 3 44 Eieren per 25 2 17 a 2 44 Aardappels 13 50 a 14 ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 42 2 39 75 Rogge bloem 36 fransche 35 50 duitsche 35 25 Maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: 8 stieren, 0,65 c. o87 ossen, 0,9ototo98, 165 koeien, 0,7o tot0,8o oo4 kalveren, l,lo tot 1,18

De Werkman | 1880 | | pagina 4