De zaken Tan Dusland. ten; met een vlagge vooruit en muzikanten zongen z'hun gezang der Ongedierten, schuifelden aan den Kring en aan 't Kollegie der Paters Jesuieten, staken hun stokken dreigend naar d'Ons-Lieve- Vrouw-beeldener waren waalsche studenten afgekomen, om dit deftig feest op te luisteren. Eenige studenten droegen fakkels, en op een zeker plein stak er eenen zijn fakkel tegen den kop van een vigilant-peerd, maar de koetsier viel niet slinks en gaf de Geuskes eenige ferme strepen van zijn zweep. T'Antwerpen is proces verbaal opgemaakt tegen 4 Soldaten die in de Gasthuisstraat de bel len aftrokkenDeftigen dienst Te Siegbury, in Duitschland, zijn drij personen veroordeeld tot 3 weken cachot, om in waters ge- vischt t'hebben die aan andere lieden verpacht waren. Elk't zijn, dan heeft de duivel niets. Boyton, den fameusen zwemmer hij heeft l'Aalst ook zijn wonderheden getoond, Boyton is in Amerika verongelukthooge klemmers en diepe zwemmers sterven zelden in hun bed. De vermaarde zangster Adelina Patti zingt te Parijs op theater en trekt daarvoor 60,000 fr. En gewonelijk, dat goedje sterft in armoede. Met 't fluitje gewonnen, met 't trommel ken verteerd. Sedert 14 dagen zijn d'ooievaars te Frankfurt en maken er hunne zomerwoning. Ze komen gewonelijk maar thalven maarte, naar dezelMe plaatsen en gaan er hunnen nest zoeken; is hij weg of te slecht geworden, ze maken zich aanstonds een ander woning, op de kanteelen der torens, op d'hooge boomen, aan d'oe- vers der waters, of ievers op de punt van een steile rots. Als de ooievaar zijn rust neemt of waakt op zijn jongskes, dan staat hij op éenen poot; die dieren leven van de jacht in de waters en moeras sen, zijn zacht van aard, schijnen treurig, zijn altijd krakende net en leven zeer lang. Hunne vroege komst is een teeken dat de goede God ons een vroege liefelijke lente gaat verleenen... Z is dubbel welkom, na dezen langen en sturen winter. Ze spreken van 'nen telegraf te maken zonder draden of iets... Ge zult daar stukken van zienZe zeggen ook dat er een matras uitgevonden is voor de zeeschepen; als er danjé is, die matras krolt op en 't wordt een soort van bootje. Te Berlijn zit 'ne kerel op 't banksken, die zich verhuurde om valsche eeden te doen. i3valsche eeden zijn te zijnen laste bestatigd. Te Buitscheid, in 't Luiksch, ontving een Familie onlangs een rolleken goudstukken met dees opschriftTe ruggaaf eener diefte gepleegd bij uwe Grootmoeder. Die Groot moeder was al 38 jaar dood... Hoe krachtig de biecht toch is, dat zij na 40 jaren, als er geen tijdelijke straf meer te vreezen is, 't ge- stolene doen teruggeven Voltaire ontving ook eens langs de biecht een somme gelds en dan bekende de krawatDe biecht, zegde hij, is toch een goede zaak!. Op zijn sterfbeddc peisde hij ook dat de biecht een goei zaak was en hij vroeg 'ne Priester; maar de tijd van Genade was uit voor hem daarvoor, geuzen en zondaars, die dit leest, als de Genade aan uw hert klopt, verstoot ze niet't gaat nu Paschen wordenGodweet is 't de laatste Paschen niet welken gij beleeftEn terwijl we van de Biecht spreken, ge vindt er die daar ook al meê spotten, en nogtans, niets eerbiedweerdiger, niets nutti ger, niets dat 't hert van den mensch meer vraagt als de Biechtik vinde dat onderzocht en beschreven in de werken van den geleerden en deugdzamen de Maistre - Wat is sr natuurlijker, schrijft hij, als die beweging van hert dat zich tot een ander neigt om er een geheim in te storten De maag die een vergif ingenomen heeft en met haar eigen zei ven in oproer komt om uit te werpen, dat is 't natuurlijk afbeeldsel van een hert, waarin de misdaad haar vergif hoeft gelegd.Er is in den mensch een gevoel, dat hem zegt: Belijdt, biecht en ge zult ontlast zijn; die eenvoudige be lijdenis helpt de plichtigen tegen de wanhoop en tegen de versteend heid. Weet gij, vraagt Seneka, die wijsgeer der Oudheid Weet gij waarom wij onze ondeugden stoppen 't is als wanneer wij er in gedom peld liggen; zoohaast wi] zo biechten, wij zullen genezen.Degene, zegt Salomon, die zijn misdaad verbergt, zal verloren gaan, maar die ze belijdt, zal bermhartigheid verwerven. Al de wetgevers die ooit bestaan hebben, herkenden de kracht der eenvoudige belijdenis. Moyzes deed het kwaad openbaar belijden Brahma, de groote Indiaan, zegt dat die waarlijk en vrijwillig belijdt hetgeen hij misdaan heeft, zich aldus van zijn kwaad zuivert. En als de belijdenis reeds zoo krachtig is, in hare natuur, welke weerde en sterkte heeft zij niet, verheven zijnde als Sacrament, geheiligd door God zelve'.... Ge ziet daaruit dat degeen die met de biecht spotten, klappen zonder 't minste verstand en zelfs beschaamd gemaakt worden door d'Heidenen. 3^3X3-2-O- 't Zijn d'ander week feesten geweest te St Petersburgmaar van zulke feesten, Ons Heer wil alle menschen bewaren; er waren, ten eersten, 6000 soldaten gekomen, die met de Policie, dag en nacht op den kivi stonden, om de rebellen en oproerlingen aan te houden; ten tweeden, als de keizer op zijnen balkon verscheen, 'tvolk moest 3oo passen vandaan blijven; ten derden, de czaar ontving als present een doodkist met zijn afbeeldsel in, waarvan 't hert doorstoken was van'nen dolk; ten vijfden, er is brand geweest in een voornaam kwartier dei stad; ten zesden, er stonden op al d'hoeken van de straten, ba..-rijen geschut; ten zevensten, op den generaal-bevel- hebberLo ia Melikoff is een scheut gelost door 'ne student die aan gehouden werd en vlakaf bekende dat hij den kommandant wilde vermoorden, omdat het een beul is. Denaam van dien student is Mladetzki, 3o jaar oud, jood van geborte maar schismatiek geworden daags nadien is hij voor 'ne krijgsraad verschenen, want g'heel. Rusland staat nu onder militaire wetten; Mladetzki sprak frank en stout en werd veroordeeld om dadelijk opgehangen te worden; ziehier het verhaal der strafuitvoe- fJen had op het plein Semenowsky in alle haast een schavot opge richt, waarboven eëne galg; vier bataillons vormden een vierkant rond de plaats der halsrechting. Gendarmen hielden het publiek op eenen afstand van 15C0 stappen binnen die omheining bevonden zich veel officiers en generaals. Daags te voren had men den beul van Moscou doen komen. Vijf minu ten na elf ure kwam de kar aan, met den veroordeelde, die gansch in het zwart was gekleed en met den rug tegen ijzeren staven was gebon den. Mladetzki is klein, heeft zwarte haren en een kleinen knevel; hij was eenigzins bleek, maar droeg het hoofd opgeheven en wierp uitdagende blikken op het publiek, terwijl hij zich, zooveel hij kon, nu links dan rechts bewoog. Eene kompagnie kozakken, met lansen gewapend, reed de kar vooraf, terwijl eene andere kompagnie kozakken den stoet sloot. De kar reed stapvoets tot aan den voet van het schavot. Daar geko men gevoelde de veroordeelde als een plotselinge schokhij bezag het publiek. Een gendarm naderde en deed de banden los. Dan richtte Mladetzki zich op en riep met eene sterke stem tot het volk Het is om u te redden, dat ik mij heb opgeofferd Oumiddellijk daarna leidde men hem naar den paal; de tamboers rof felden, de troepen presenteerden de wapens en men gaf lezing van het doodsvonnis, dat door den veroordeelde al grimlachend werd aanhoord. Een priester naderde alsdan Mladetzki, en bood hem een kruisbeeld aan, doch de veroordeelde weigerde het te omhelzen, uitroepende dat hij zich niet plichtig gevoelde, dat hij op Melikoff geschoten had, in het belang van het volk. Dit gezegd hebbende groette hij de menigte en vier der knechten van den beul, losgelaten galeiboeven, grepen hem vast. De beul hing hem een soort van grauwen zak over het hoofd en mon droeg hem omhoog. Daar deed men hem den strop aan den hals en men trok het trapke weg. De doodstrijd duurde drie minuten. Acht en-twintig minuten na de strafuitvoering werd het lijk afgeno men, in eene kist gelegd, en na de officiesle lijkschouwing door een ge neesheer in den schandhoek begraven. Ze willen hebben, en z'halen preuven aan, dat de Czar zijn broer, grootvorst Konstantijn ingelijfd is bij de Nihilisten. Hij heeft met den Czar in zulke hevige woordenwisseling geweest, dat de generaals er moesten tusschen komen, in zijn huis heeft een soort van huiszoeking plaats gehad en men peist dat Loris Melikoff den Grootvorst zal doen aanhouden. Maandag liepen te Berlijn de geruchten dat de Czar zou gedood zijn door de kozakken zijner lijfwacht; maar't was een valsch ge rucht. Desalniettemin, er passeert geen dag of de Czar krijgt onder zijn oogen doodsbedreigingen, zoodat men hem langzamerhand naar zijn dood brengt... De Czar of Keizer zal voor eenige maanden op reis gaan, misschien naar Lividia, een versterkte Russische plaats; hij doet zich omringen van kozakken uit verre gewesten en die hem blindelings getrouw en genegen zijn. Volgens de laatste berichten uit St Petersburg is er een nieuwe samenzwering ontdekt tegen 't leven van den Keizer. Meer dan 5oo personen zijn aangehouden en er zijn eronder, beambten van 't Ministerie. De Czar is ziek; ze moeten 't ons niet zweren. Men zegt dat hij zijn kroon zal neerleggen; ook aan zijn zoon, zijn dreigbrieven gezonden, want de Schelmen van Nihilisten hebben't niet op den persoon des Keizers, maar op 't princiep, op 't gezag... Tollens, de neêrlandsche dichter, heeft eens wel de waarheid aan de Keizers en Koningen gezegd, in schoone verzen welke ik mij juist niet herinner, maar de zin was alsvolgt: 't Gezag der Keizers en Koningen komt van omhoog; dit gezag is gegeven per vrachtbrief, en als de Koningen en Keizers zich niet gedragen volgens dien brief, dan verliest 't gezag in hunne handen zijn krachten en zijnen invloed. In 1879 zijn in Rusland 19,000 personen verbannen. 't Is maar om te zeggen, dat de Rus met al zijn geweld eerder verliest als aanwint. Volgens een telegram uit St-Petersburg aan het Tagb latt .'ge stuurd, heeft de poiicie reden gehad om de officiers te 'vermoeden van een onlangs te St-Petersburg aangekomen artillerieregiment. Een bezoek in hunne kazerne heeft tot de ontdekking geleid van zeer bezwarende papieren. Vier hooge overheden en zes-en-twintig min dere iofficiers zijn aangehouden en in eene gevangenis der fo'rteres geworpen. St-Petersburg, 8 maart. De schrik onder de bevolking neemt toe, ten gevolge van het rond strooien eener groote hoeveelheid naamlooze brieven en valsche be schuldigingen. De kooplieden doen geene zaken, en de weerden der huizen, zoowel als de prijs der onroerende goederen, zijn met de helft vermindert. NIEUWS over onze Koninklijke Familie: Prinses Stephanie zal in huwelijk treden en is resds verloofd met den Oostenrijkschen troonopvolger, Prins Rudolt-Frans-Karel-Joseph. De toekomende Bruidegom is in 't Land, te Brussel, en heeft deze week verscheide voorname steden van België bezocht... God geve dat dezeKeizerinne gelukkiger is als haar matante, Prinses Charlotte die Keizerinne van Mexiko werd en zulke wreede ongelukkige zaken beleefde; haar man werd doodgeschoten en zij liep zinneloos Europa rond; er was maar een Vorst die aan 't mensch waren troost kon verschaften; en 't was de Paus Pius IX;... Prins Rudolf is nu naar Nederland, komt dan terug naar Brussel, blijft er tot Paschen en zal met de maand Mei zijn bruid komen halen. Pieter Stalleus, oud 40 jaren, geboren te Zelzate is op 't Kiel an de Zuiderwerken, tusschen twee waggons gepletterd en doode- lijk gewond. Op 't einde van d'ander week is in d'Ardenen den oppergar- dechasse van den Koning vermoord. De geruchten liepen deze week dat de moordenaar aangehouden is te Chimay. De policie van Laken heeft zondag morgend twee kerels aan gehouden, (le genaamden Frans Mertens en Jernaut, die uit het bedelaarsgesticht van Hoogstraten gevlucht zijn. Eenderde kerel, die Mertens en Jernaut vergezelde, is ontsnapt: het is insgelijks een pensionnaris van Hoogstraten.

De Werkman | 1880 | | pagina 2