BLTHEN (OF 'T GELUK VLIEGT; DIE *T PAKT, HEEFT HET.) 1° Kapittel ofte vertoog, t(Balthen, een boerenknecht verschijnt, hij zit in een lange dikke oude frak. die hem gaat gelijk op 'ne kapstokhij draagt, aan 'ne rieten stok, 'ne neus doek met eenige kleedingstukken en spreekt op hoogen verwonderden toon G'en kent mij zeker niet meer, hé?.... beziet mij maar eens goed, gelijk ik d'eer heb mij aan Ulieden te presenteeren... 'k Ben nogtans vijf uren in de ronde gekend gelijk de plaketten maar't kind van mijn vader steekt voor den eersten keer van zijn leven in een frak... Dat is wel zwaar en moeielijk, maar ge moet weten dat ik op kommissie uitga, op een pressante, groote, belangrijke kommissie't geluk mijns levens hangt er van af; en daarom de poeljenier van ons gemeente heeft een frak, die hij aan doet om zijn kalanten in de stad te gaan gerieven, en die frak heb ik geleend voor 'nen dag, en daarbij komt het, dat ik suikerstroo dezen morgend in den spiegel zag en mijn eigen zeiven niet meer herkende.... Mijn naam is Balthen Van Roggendom, en mijn bedrijf is boe renknecht van mijn i5 jaar;... maar nu is 't gedaan, en gedaan voor eeuwig en drij dagen. Gelijk ge mij hier ziet, ik trek naar de stad, en als 't Godblieft, t'avond is 't niet meer Balthen, maar mijnheer Balthen en die mij passeert zonder salueeren, hij krijgt 't averecht van mijn hand op zijn kaak... 'k Ben moei van de boeren te dienen; 't is suikerstroo! altijd te werken en nooit gedaan te hebben; sui kerstroo! dat dander nu'ne keer werken, chaque son tour, c'est pater op, zegt de Waal; 'k was, waarachtig, te slim en te goed om boerenknecht te blijven.... Ge ligt daar in de kortewagen, gelijk een lastdier, of ge zit daar in den grond te graven, gelijk de mol len, dat uw armen en beenen misericorde roepen of ge zit in den mestput, of ge moet daar liggen kruipen op den vochtigen grond en als ge dan thuis komt, ge peist dat uw werk gedaan is; neen, neen! dan zijn er nog honderde complimenten op 't hof; den stal te doen, de peerden te voeieren, den koer op te ridderen, 't alaam te kuischen, en honderd ander zaken, die geenen naam hebben Werken, jongens, werken dat 'nen boerenknecht moet doen,., 't is te wreeden gelooft ge mij niet, ga 'ne keer voor 'nen dag, 'k zal u 't adres van mijnen baas gevenmaar wat mij betreft, 't staat vast gelijk d'Evangelisten: Adjieu kortewagen! adjieu ploeg! adjieu mest put! adjieu bessems! adjieu 't wieden! adjieu 't braken! geen twin tig peerden zullen er Balthen nog aan krijgen... 'k Zeg meer Dat de Rus met al zijn soldaten en kozakken afkomt en dat z'allemaal aan een zeel trekken, om mij meê te hebben, 'k zal zeggen en roe pen 't Staat geschreven Van mijn leven Word ik nooit meer boerenknecht, Weg het graven Weg het slaven 'k Weet iets beters dat mij recht 'k Zal u noemen 'k Zal u roemen, Hooggeprezen, Uitgelezen, Lekker ambt dat voor mij staat; 't Geeft genuchten Zonder zuchten, Gelijk gi) weldra hooren gaat. Maar, hola gebuur! 'k heb daar d'eer gehad u te zeggen dat de Rus met al zijn soldaten mij naar 't ambt van boerenknecht niet meer zou krijgen... We zullen stillekens zwijgen van den Rus; primo, gelijk onze koster zegt, omdat hij zijn soldaten noodig heeft, en secundo, omdat hij gemakkelijk zou kunnen afkomen om concurrent te zijn voor mijn nieuwe plaats... Want onder ons ge zegd, er is hier toch zeker geen eenen diplomaat present, die de zaak'zal overdragen en Balthen in 't kot brengen, onder ons gezegd en op een ander gezwegen, al walgt mij 't dienen, al steekt het mij tot hier (hij toont zijne keel)moesten ze mij proposéeren van keizer van Rusland te worden of... van terug te keeren naar mijnen ouden post... (hij wordt treurig) héwel,'k zou van den nood een deugd maken en recht naar mijn ploeg loopen, zoo recht als d'advo- katen naar 't geld van de boerkes... Er is toch in de gansche wereld geenen mensch die een droever leven kan hebben, als dien keizer van Rusland,... Brrr, brrr... Daniël in de kooi der leeuwen was veiliger dan hij; 'ne mensch die voor zijn schuld uit zijn huis wordt gezet, is beter dan hijzijn positie is wreed, zeg ik; zijn positie is van gezond te mogen berecht worden omdat hij onder een dreigend doodvonnis ligt,(verheugd) Maar, suikerstroo! er is geenen danjé dat ze Balthen zullen krijgen om Keizer of Skhaar te worden; kkan nog vechten, 'k kan nog loopen, bijten en krabben, en ze zouden Balthen niet levendig op den troon krijgen... Liever la mort!... Want de Balthens zijn altijd slimme, doortrapte kerels geweest de geschiedenissen weten er van te spreken en om u maar een zaak te vertellen wie van u heeft niet hooren spreken van mijn over- over- over- over- oud- oud- overoud- grootvaders-grootvader, Bal thens die woonde in 't Land van Cazant?... Wil ik u dat eens ver tellen in korte Woorden; luistert dan; maar, wacht, Balthens heelt nog ó'cens en hij gaat hier eerst 'ne keer in de gebuurte een pmtjen bier drinken... Santé, menschen en vansgelijken, wel te verstaan, als ge kunt betalenlater, kom ik u nog tegen, k zal trakteeren, maar voor de moment er is maar weinig zaat in t bakskentot strakskes. (Balthen terugkeerende). Ge gaat nu hooren wie dat de Balthen zijn door de geschiedenis van den persoon onzer Familie voornoemd zijn naam was juist gelijk de mijnen, B...a...l...t....otsch....e....n....Balthen,en ofdat Ons Heer'tvvilae schikken, hij was juist boerenknecht gelijk ik, maar precies gelijk ik, de boerenknechterij ging hem niet, zijn meester was 'nen harpa- conder, juist gelijk den mijnen, en Balthen uit 't Land van Cazant, op 'ne zekeren dag, hij nam pak en zak en trok naar huis bij zijnen vader... Balthen van over 3 a 4 honderd jaar wist niet waaruit noch waarin en zijn Ouders konden hem niet lang denkost geven... Wat gedaan? wat gedaan? de dagen liggen dicht bijeen; soldaat worden, stond Balthen niet aan; t emplof 't welk ik ga bekleeden, bestond nog nietop zekeren dag als 't al lang geduurd had en als z'het niet meer konden uithouden, Balthen werd door zijn vader alleen geroe pen: Wat blieft er u, vader? vroeg Balthen. Jongen, zegde zijn vader, 'k weet nog 'ne post voor u, maar, zegde zijn vader, 'k en durf er u bijna niet zendén. Vader, zegde Balthen, zeg het maar, ik ben oud en struis, 'k ben beschaamd van u tot last te dienen, ik die u zou moeten helpen en ondersteunen! Balthen, zegde zijn Vader daarop, ik ken in de streek langs de Schelde 'nen heer, bij wie niemand wilt gaan dienen. Uw twee broers zijn er ge weest, en ze zijn alle twee zonder ooren weêrgekomen; immers, bij al die gaat. om zich te verhuren, maakt de heer de conditie Den eersten van ons twee die zich kwaad maakt, wordt zijn ooren af gesneden. Daarom, Balthen, zei zijn Vader, 'k en zou u daar nier geerne zien maar er is een ander redeons huis staat op den grond van dien Heer,en als ik hem geenen knecht lever, ons woning wordt boven ons hoofd afgebroken. Vader, zegde Balthen, ik ga op staanden voet, en hij vertrok, zonder nog 'ne minuut te dralen Balthen komt aan 't kasteel; Is Mijnheer thuis?Ja en worveur? Om in zijn dienst te treden... Balthen werd bij Mr gebracht, die hem van 't hoofd tot de voeten bezag... Ge kent ons akkoord? Ja Mr. Den eersten die zich kwaad maakt, zijn ooren afgesneden. takkoord! en Balthen trad in den dienst... Bij al d'ander knech ten, in 't felste van 't werk, en als ze 's noenens thuis kwamen, ze vonden niets t'eten; de Meester vroeg: ZiJT GE DAARVOOR KWAAD? Wie zou daarvoor niet kwaad zijn, zegden ze?En volgens 't akkoord, ze waren hun ooren kwijt... Balthen, mijn oude over overoveroud Grootvader wist dat; ge gaat nu hooren hoe hij te werk ging, en iedereen zal dan jugéeren of ik, den tegenwoordigen Balthen, als boerenknecht mijn leven kan verslijten..Ik laat u beslissen, ik vraag uw decisie maar in alle geval, cout-ke-cout zegt de waal, 'k en blijf niet, 'k steek mij liever onder de Piotten; maar 'k heb iets anders in d'oog als bij de Piotten te zijn; 't is een beteren schooner leven, als foerier, als sergeant, als officier, als kapitein, ja zelfs als generaal of koporaal.... Als 't God blieft, mor gen wil ik den koning voor mijn Vader niet. ('t Vervolgt.) ■■rrwat.oggf*v.,7T^ OVERZICHT. De groote slag over de vrijheid van 't onderwijs is hevig aan den gang m 't Fransch Senaat. Zelfs de gematigde liberalen spannen in deze kwestie met de katholieken te samen. Maandag heeft een oud-liberaal, minister Simon, eene redevoering uitgesproken om',de vrijheid te verdedigen tegen die valsche Republikeinen die niets an ders kennen om te besturen dan willekeur en dwingelandij. Wilt gij de Katholieke Kerk bestrijden, riep hij uit, bestrijdt ze door de vrijheid, niet door dwingelandij, verbanning en geweid De russischesamenzweerder, Hartman, wordt door het franscli gouvernement in iet uitgeleverd. Zoo haast Hartman zich in vrijheid zag,stak hij over zee naar Engeland. In Rusland is men zeer verbitterd over de weigering van 't fransch ministerie men sprak zelfs van de nrussischen ambassadeur terug te roepen. Hopen wij dat het zoo ver niet gaan zal .Nu gaat de Czaar in onderhandeling koinen 'met de gouvernementen van Europa opdat de kerels die een aanslag doen op 't leven van eenen koning of keizer, als gewone misdadi gers zouden aanzien worden, niet als politieke mannen, en dat zij bijgevolg volgens 't gemeen recht zouden uitgeleverd worden. De engelsche dagbladen zijn t'akkoord om de handelwijze van 't franscli bestuur goed te keuren, en verklaren dat, indien] dé russische politie met geen betere bewijzen afkomt, Hartman in veiligheid zal mogen blijven in Engeland. De Nihilisten laten den moed niet vallen. Het gerucht liep dat den Czaar den troon gaat afstaan aan zijnen zoon. Daarop hebben de Nihilisten aan den erfgenaam hun manifest gezonden in 4 groote artikels 1° Troonafstand van den Czaar. 2° Eene Konstitutie. een grondwettelijk gouvernement. 3° De onmiddelijke afstellingen van al'de bedienden die werktuigen zijn van het tegenwoordig gouvernement. 4° De verlossing van al degene die in Siberië voor politieke mis daden verbannen zijn. Op die konditiën, zeggen de Nihilisten, zult gij, keizerlijke erfge naam, met Rusland den vrede bekomen. lii antwoord op die eisschen is de macht van den diktaleur Loris-Melikoff nog ver meerderd. Zoo dat Rusland nu waarlijk zucht onder een ijzeren juk. Het Engelsch Parlementzal ontbonden worden na Paaschen, en de nieuwe Kamers zullen bijeenkomen in 't begin van mei. De kiesstrijd zal plaats hebben op de kwestie vantde buitenlandsche politiek van 't ministerie. De minister zegt dat de vrede van Europa afhangt van den invloed van Engeland, en dat de niet-tu ssehen- komst noodlottig zou zijn voor Engeland en voor gansch Europa. Van den Afghanistan komt er zeer weinig, maar geen goed nieuws. Engeland mag geen staat maken op de getrouwheid van die stammen. Men schrijft dat zij zich dezer dagen vereenigden omd'hoofd- stad Kaboul wederom aaii te vallen. Indien de maatregels voor den vrede genomen, geenen gelukkigen uitslag hebben, zal de oorlog met de lente moeten hernomen worden. Kerkelijk Nieuws. De Paschen begint zondag aanstaande: tot bereiding voor die groote Plicht van alle Christene menschen, zullen er in St Martenskerk t'Aalst, Sermoenen gepredikt worden, door den E. H. Collin, maandag 15 Maart, dijnsdag, woensdag, donderdag en vrij dag; 't is terzelvertijd een bereiding tot den Feestdag van St Joseph.

De Werkman | 1880 | | pagina 3