DE H. JOSEPH fr. 28 Bij het Sterfbed van eenenhardnekkigen Zondaar. Ter gelegenheid der maand Meert toegewijd aan den H. Joseph, voor den feestdag die nadert en om de devotie en 't betrouwen nog meer opto wekken, geven wij 't volgende echt verhaal over de wonder bare bekeering die beschreven staat in eene gazet van Roomen, van 29 april 1874 Jt is 'ne Pastoor die ver haalt wat aan hemzelf is voorgevallen hoort hoe die eerw. Pastoor spreekt Op den avond van 4 april 1874, teruggekeerd van de zegening der huizen, die te Rome, volgens oud gebruik, op Paaschavond gepleegd wordt, vond ik in mijne woning een briefje liggen van den volgenden inhoud Den zeer eerw. Heere D. Enea Colozza, pastoor van San Giacomo in Augusta, vicole de' Oreci (Grie- kenstege N° 4, vijfde' verdiep, in het huis Fabbrizi Mijnheer Luigi Tocco ziek, op punt van sterven maar wil van niets hooren. Alles dient te werk gesteld om hem te bekeeren. Zoohaast ik het briefje gelezen had, begaf ik mij bij den zieke. Vooraleer ik nogtans zijne kamer binnen trad, vertelde mij de brave familieFabbrizi.dat heter gansch den dag door geen oogenblik ontbroken had aan personages van groot aanzien, die, als goede vrienden van den zieke, alle pogingen aangewend hadden om hem tothet ontvangen der HH. Sacramen ten over te halen maar dat al die pogingen nutteloos gebleven waren. Dan, om mij de zielgesteltenis van den zieke te toonen, voegde men er bij, dat eene godvruchtige juf vrouw, na te vergeefs menigvuldige geestelijke oefe ningen met hetzelfde inzicht gedaan te hebben, hem eindelijk gevraagd had met haar een Wees gegroet op te zeggen, en dat de zieke haar weinig daarna voor antwoord gegeven had Neen nooit zal ik zulke dwaasheid begaan Voornoemde familie besloot dat het naar hoogst moeilijk scheen nog iets meer te doen. Niettegenstaande dit ootmoedigend verhaal, ver zocht ik de meesteres van het huis, vrouw Annunziata Fabbrizi, aan den zieke de weet te doen, dat zijn pas toor, van zijne ziekte gehoord hebbende, hem was komen een bezoek afleggen. De boodschap wierd afgelegd, en'hot antwoord was dat men mij binnen laten zou. Toen trad ik de kamer binnen en den zieke gena derd zijnde, zag ik haast den gevaarlijken toestand, waarin hij verkeerde derhalve begon ik mijne spijt te uiten over zijne kwaal, daar zij toch zoo erg was. Dan zei de zieke mij Mijnheer de pastoor, ik verzoek u te spreken met betamelijkheid. Ik antwoordde dat ik voor geene andere rede daar gekomen was, dan om te spreken met betamelijkheid, en van betamende, ja, van louter noodzakelijkezaken. Zoudt gij misschien ook al, snauwde hij mij dan toe, aan het getal toebehooren van die wijven, die mij hier geheel dezen gebenedijden dag hebben staan te vervelen Indien gij door wijven, hernam ik alsdan, die personen verstaat, welke u komen spreken van zaken die de zaligheid der ziel aangaan, reken mij maar onder hun getalik ben daarmêe tevreden meent gij integendeel dezulken die u zonder rede of zin komen vermoeien met nutteloozen praat, stel mij, bid ik u, onder die soort niet wat dit betreft, zal ik zor gen van u op hoegenaamd geen wijzelastig te vallen. Ziehier hoe wij alsdan ons gesprek voortzetteden Laat al die gedachten varen, mijnheer de pas toor ik heb meer dan eens gezeid, dat, wanneer ik uwe hulpe zou noodig vinden, ik u zou doen ontbie den; maar dat voor hetoogenblik die noodzakelijkheid niet bestond. En,sta mij hier niet gedurig te herhalen van te biechten want als ik iets gezeid heb, wil ik dat het zoo heste. Ik hebbe dat goeds ten minste dat er mij nooit iemand van mijne voornemens kunnen afwenden heeft Mijnheer Luigi, gij kent het spreekwoord wel Sapientis est mutare consilium, - wijs is hij die van gêdachtweet te veranderen, bijzonderlijk in een geval lijk het onze. Gij zult toonen dat gij inderdaad wijs zijt, indien, luisterend naar hetgeen over uwe ziekte oordeeleu uw geneesheer door wetenschap en beroep, en uw pastoor door ondervinding, indien, zeg ik,gij u laat geleiden door de raadgevingen van iemand die geen ander doel heeft dan uweeuwig welzijn. Peis dat uw ziekte gevaarlijk is, en dat deze nacht mis schien de laatste van uw leven zijn zal. Ewel, als het de laatste is, goeden nacht 1 (Buona notte Zooveel als loop naar den duivel Luister, heer Luigi, indien gij zoo sluiten wilt, 'k mag ik toch op zulk eene wijze niet sluiten. Ik ben uw herder; en juist daarom voel ik gansch den plicht van uwe arme ziel te redden Verschoon mij dus zoo ik u om Gods wille smeekendurvedat gij zoudt biech ten, en u toch eindelijk onderwerpen aan de stemme van God, die u berouwend aan zijne voeten wil. Ga henen, want ik heb ruste noodig ik mag niet langer spreken- Maar, heer Luigi, weet dat ik ook ruste noodig heb en ik geloof dat niet een van ons beide dezen nacht gerust zal slapen, indien gij niet biechtnoch ik, omdat ik vrees dat gij sterven, en met het leven, uwe ziel verliezen zult noch gij, omdat een mensch die noodig heeft zich met God te verzoenen, geen ge- rusten slaap kan slapen. Ga henen, zeg ik dezen avond, spreek ik niet meer. Na zulke antwoorden, voelde ik als eenen strijd in mijn binnenste van den eenen kant, had ik hem wil len verlaten; van den anderen, zou ik mijne prooi niet laten varen hebben maar, na eene wijl overdenking, voelde ik in mijn hart de begeerte aangroeien die ziel te bekeeren, en ik besloot hem niet te laten schieten, zonder ten minste nog eene proeve gedaan te hebben. Ik hernam dus het woord in dezer voege Luister naar iets anders, Mijnheer Luigi. Gij zijt oen man, die eone groote achtingen eene goede faam geniet, hotzij men uwe wetenschap aanzie, hetzij dat men in aandacht neme de goede betrekkingen, die gij standvastig onderhouden hebt. Dat gij nu dien goeden naam op één oogenblik verliezen wilt, met te sterven zonder uwe HH. Rechten te willen ontvangen, daar kan ik mij niet van overtuigen. Peins, Mijnheer Luigi, dat gij in Sardiniën eenen zoon hebt,aan wien de wete gedaan is van uwe gevaarlijke ziekte wat zou uw zoon zeggen, indien hij, te Rome aangekomen, de droevige tijding vernam dat gij gestorven zijt zonder Sacramenten Ten slotte, overweeg eens wel, dat, indien gij zoo sterft, ik genoodzaakt zou wezen uw lijk in de kerk te weigeren Kortom, overweeg hoe groot eene ergernis het wezen zou,ergernis die tevens uw burgerlijk en uw eeuwig leven in gevaar zou g tellen. (Wordt voortgezet.) MARKTPRIJZEN. In d'Hop is wat beter vraag: d'Aalstersche wordt geleverd aan 65 a 70,- de Poperingsche aan 80 fr. de 50 kilos. De PETROL is aan 't afslaan. De handel in SPEK is levendiger gov,'orden, en er schijnt opslag te zullen komen. Er zijn dander week t'Antwerpen verkocht 3622 vellen uit Amerika. THIENEN, 9 Meert. Tarwe 29,75, aardap pels 13,50, eieren 1,70, boter per kilo 3,27, hooi 9,20, strooi 6,00. B russel. De tarwe is 25 centiemen afgeslagen. Beveren, boter 1,72 a 2,00; paardeb. 21 a 22 fr. LAATSTE NIEUWS. Te Leuven en Brussel zijn er zondag schandaleuse kalvacades geweest; ge zoudt waarlijk zegden dat, op sommige momen ten. er in 't lijf van eiken Geus, 'nen duivel komt fekropen.... En 't ergste van al, op die duivelsche alvacades wordt er rondgegaan voor de geuze- scholen... En moeten zeggen dat er menschen zijn, die nog verblind blijven! Te Tongeren is ne rentenier M. D. die krankzinnig was, op zijn dak gekropen en er afgevallen; hij hield zich aan de kornis vast; er stond veel volk rond maar alle hulp was onmogelijk, de ongelukkige is er afge vallen en was dood. De Maas komt weêr op andere rivieren komen ook over hun boorden, zoodat 't lage deel van België onder water gaat. De walgelijke straatverkes' der Geuzen en Soli dairs hebben te Leuven op een schandalige wijze hunnen duivel geschoren, zondag en maan dag; 't was compleet een bende wilde boschdieren; ze deden de lucht weêrgalmen van uitdagende ge zangen; ze beleedigden achtbare Personen; ze sme ten in deftige burgershuizen en bij de Paters, de ruiten uit; ze wilden zelfs 't Studentenhuis inne men; doch daar werden de walgelijke kerels weg fed reven door de verontweerdigde Katholieke onkheden... De Gendarmszeiven konden nietzien dat de Policie daar zoo lanterfantig stond en een Brigadier riep luidop tot de Policie: Als ge 't ras- paiije niet kunt bedwingen, we gaan de Geuzen cha'rgéren... Bn 't schoonste yan al, iets dat pluim en handschoen verdient, van de stekelverkes werd niemand aangehouden,maar veel heeren Studenten die hun Recht en hunne Vrienden verdedigden, vlogen den bak in... Dat komt allemaal, als er een slecht bestuur en een slecht Governement is... En van Governement sprekende, w'hebben misschien 't slechtste Governement dat er kan bestaan: de lasten slaan op; de landszaken worden vernegli- geei d; ons gela wordt verkwetterd. Goed Nieuws uit Frankrijk: Den sleclitsten Arti kel van de Wet op 't Onderwijs is door 't Senaat verworpen; 't was art. 7, tegen de Katholieke Vrije Scholen. In Rusland heerscht een grouwzaam schrikbe wind; angst en schrik zijn er groot en algemeen; niemand wordt betrouwd; eiken morgend,rond 5 ure, ziet men uit de Gevangenissen lange rijen geslotene rijtuigen komen, die vol prisonniers zit ten, welke naar Sijberiê worden gestuurd; op veel plaatsen komt een geweldige hongersnood; en er moet toch geêeten worden,al waren alleboomen galgen. —Droef, rampzalig Rusland Té Brussel wordt verwacht de Keizerinne van Oostenrijk; de President van 't Senaat, Tornaco, is bijna subiet overleden; heeft zich tot de Godde lijke Genade gekeerd; t'Antwerpen is proces-ver baal opgemaakt tegen 5 kleermakersgasten, die stokken laken op Jiunnen winkel stolen. MARKTPRIJZEN AALST, 's zaturdags. 22 25 2o a 22 aooo a 3o 5o a 23 5o a 27 - oo 85 21 7o Tarwe Rogge Mastel uin Haver Hoppe (1879) o Aardappelen,r. 13 a 18 5o w.0 a Boter per 3 k. 8 9o a 11 63 Eieren 25 1 6o a 2 o9 Vlas per 3 kilo 4 oa a 5 75 GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo frl 29 Masteluin 22 Rogge 19 - Boonen .22 Aardappels 13 Boter per kilo 3 Eieren per 25 l Vlas per kilo 1 NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 29 31 Rogge, 22 24 Aardappelen, 14 15 Boter, per 1/2 kilo 1—1 LCKEREN, 's woensdags. Tar e n.p.105 1. 23 25 Ro je 105 1. 17 25 19 Ga. stn. 1051. 15 00 16 00 H ver 1591. 15 23 16 75 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 25 25 75 Haver» 159 15 5o 16 00 Boter per kilo 3 45 3 62 Kemp per 11 kilos o9 o7 o9 52 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 28,5o Rogge 16,39 Haver 09,85 Boter 2, 9o a3,— Eieren l,8oao, MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoel. 62 stuks inlandsck ras. Van 225 tot o44o. 535 hollandsch ras. Van 24o tot o78o. Binnen de stad. 18 stuks inlanisch ras, van 2oo tot 325. 086 stuks hollandsch ras, van 225 tot 47o. KORTRIJK, 's maandags. Aardappels, gele, fr. 14,—aló,— roode a Boter pea- 112 kilo I,82a02,o9 Koolzaadone,103k» 67,75 Lijnolie, 105 k. 61,75 ST. NIKOLAAS. Tarwe per 10S liters fr. 25 Poldertarwe «21 Rogge 18 5o Boekweit 2o 5» Haver 15 Duivenboonen, 23 5o Erwten 26 Vlas, 5 2o Aardappelen, 12 Boter, 3 o9 Hoei, 100 bussels, 45 5o Eieren per 26, 2 o9 ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 32 Roode dito, 31 5o Rogge, 22 60 Haver, 2o 5o Boonen, 26 Aardappelen per 100 kilo, 14 7o Boter per kilo, 3 o5 Eieren per 25, 2 o9 DENDERMONDE s maandags. Witte tarw 28 00 a 3o Rogge 22oo a 23 Boekweit 22 a 00 Vlas per kilo 1 66 a 1 7o Kemp 0 97 a o 98 Boter per kilo 3 4o a 3 9o Eieren per 25 2— a 2 18 Aardappels 13 80 a 14 ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 42 no 2 4o 73 Rogge bloem 37 5o fransche 36 50 duitsche 36 Maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: ol4 stieren, 0,75 c. 133 ossen, 0,9o tot loo, 197 koeien, 0,7o tot 0,8o —7 kalveren, 1,25 tot 1,35

De Werkman | 1880 | | pagina 4