Verschijnt alle Vrijdagen Na den Winter. God zij dank de Winter wijkt, Uitgewoed, naar 't grimmig Noodden: 't Beekje lekt weêr vrij zijn' boorden Waarop 't madeliefje prijkt Met een schitt'rend kleed verrijkt, Ea de Dagrorstinno vaart Door de ruimte lief en waard, Wijl ze goedig nederstaart Op de felgeteisterde Aard Zacht wordt de adem van de Lucht, Nacht verkrimpt voor wijder dagen, Minder toornig zijn de vlagen Ea de Leeuwrik boet zijn zucht Naar een steile hemelvlucht. 't Muschje rept zijn tjilpend lied. Wijl Auroor uit 't Oosten schiet En haar gouden golven giet Over 't ondermaansch gebied. De arme die gebrek en nood, En ellende moest verduren, Durft op beter dagen turen Die ofschoon 't geluk hem vloodt, Toch hem schenken 't daaglijksch brood. Dat,door 't werken nimmer moê, Hij èn gade èn kroost behoê Voor des hongers geeselroö. Ach dit uitzicht lacht hem toe Velerlei was 's armen klacht, Velerlei nog zijne ontbering, Maar oneindige vereering Wordt dangene toegedacht Wien zijn leed te stelpen tracht, 't Meègevoelig hart te ga&r, Met een weldoend handenpaar, Die verplichten, o voorwaar, Hem den Opperzegbnaar F Walgrakf. ACHTSTE JAAR N<> 387 19 Maart 1880. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen 3 Met de post of te huls gebracht 2 50 s Jaars Vooraf betaalbaar Voor Frankrijk en Holland. 4,50 P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. Spreuken. De minste melk komt van de koeien,diemeerals alle d'andere loeieD. Steunt op uw jonkheid niet, veel min op uwe krachtende dood klopt aan de deur als wij het minst verwachten. Een gezond hert is leven voor het lichaam, zegt de Wijze Man. Men erkent eens menschen wijsheid aan zijn geduld. Niets ie zoeter als do vrede des harten.—Nooit is 't gehoord, dat iemand die rechtzinnig zijn zonder biecht, aanstonds de beloo ning in zijn hert niet heeft gevonden, door inwendigen vrede en vreugd, Gpoote zondaars, die 20, 3D jaren met hun pak iiepen, als zij zich geweld de den en naar den Biechtstoel gingen, werden om zoo te zeggen eensklaps verjongd van harten gansch vernieuwd. Om Iruitboomen van de ruspen te ontdoen, strijk om den stam een meng sel van 1 deel gewicht verkensvet en 2 deelen drooge chloruer van kalk. Berkenhoutplanten.verdrijft de ruspen. Om awoogen te versterken, strijk 2 maal daags een weinig speeksel over uw geslotene oogdekseis. Van tijd tot tijd wat kalmuswertel knauwen, zuivert de tanden en zet zo vaster't poeder van galangawortel snuiven is souverein voor de tandpijn, bijzonder als ze door koude vallingou gekomen is. RUSLAND. Om te beginnen, moeten wij meldeneene schrik kelijke brandramp te Moscou; een groote mekaniekweverij die af gebrand is, 24 menschen dood en 29 gekwetst. Ze vreezen te St. Petersburg voor de Bank, waarin Rusland zijn grootste schatten berusten; de Nihilisten zijn besloten die Bank te doen in de lucht springen. Hartman zit lieber en los in Engeland, en schikt naar Amerika te varen. Hij is waarlijk door d'oog van een naaide gekro pen. Den Opper-Gendarm van g'heel Rusland heeft zijn ontslag gegeven. Een groote ijzersmelterij van Lessner is vernield door een ontploffing. Generaal Godrko, aide-camp van den keizer, die den Turk in Chipka overwon, en thans opperbevelhebber was van de troepen der lijfwacht, Gourko is afgesteld en in ongenade gevallen. Niemand is daar vrij van, in Rusland, uit oorzake van het algemeen wantrouwen dat er heerscht. 't Is den generaal Totle- ben die een aardige avontuur heeft gehad; hij had in een compa gnie gezegd dat de Nihilisten zouden verdelgd worden, al moest het den Czar 2 3oo duizend man kosten, 's Anderdaags gaat Totleben een coiffeurswinkel binnen: een kerel sluipt hem achterna en als de generaal wilt weggaan, ziet hij een briefken in zijnen kepi liggen; hij opent het en leestSpeel den slimmen nietuwe beurt is daar! het komiteit heeft uwe doodstraf geteekendDe generaal was ter dood verschriktzijn sekretaris heeft een dergelijke vermaning ge kregen en durft niet meer uitgaan, dan vergezeld van 4 kozakken Wat zullen wij zeggen? Met een slecht volk is 't moeielijk huishou den. BUITENLANDSCIIE RAMPEN. Te Valenciennes is grooten brand geweest aan de dokken van Pouvy; de schade bedraagt 2 mil- lioen en half fr. Te Keulen is de gazometer gesprongen; gelukkig was er niemand omtrent; de schade beloopt tot 100,000 fr. Nu zien ze maar rond Parijs hoeveel planten en bloemen er vervrozen zijn. Voorzichtig, die moetboomen koopen. Te Parijs is brand geweest in de hangars der statie van Orleans; er zijn 150,000 kilos koopwaren verbrand, benevens 40 kamions. Te Nevensigi, in Herzegowina, is de stad meer dan den helft afgebrand; d'armoeae en den druk zijn er onuitsprekelijk groot. Garibaldi heeft 'ne leelijken brief geschre ven, aan de revolutionnairs van Parijs; hij verheft de ^koningsmoor denaars tot inde wolken! de Priester, zegt hij. moet naar Syberië, en niet de gezellen van Hartman.... Een grooter vel als Garibaldi loopt er in Europa niet; zijn gedrag is altijd 't walgelijk geweest, bui ten alle maat en palen. BRUSSEL. Op de veemarkt d'ander week ontsnapte een stier uit d'handen zijner geleiders en liep woedend naar ae Vlaamsche Poorteen werkman had reeds een wreede wonde bekomenaan de brug van 't kasteeltje waren juist twee gendarms, die hunne ka- bienen op den stier afschotende stier tuimelde in de vaart en werd daar doodgeschoten. Ze verwachten te Brussel Frans-Josef, de keizer van Oostenrijk.'t Portret van zijn zoon, de verloofde der Bel gische Prinses, hangt reeds voor vitrienen, aan den Berg-van-'t-Hof; 't ziet er een brave stille jonkheid uit. Op de linie van Brussel naar Binche is 'ne trein-marchandise ontriggeld; de baan was ge- schalotterd en al d'ander treins bleven ten achteren. Er is te Schaarbeek een geheime vernisfabrielt ontdekt. Prins de Ligne ligt gevaarlijk ziek, alsook M. Dolez, Senateur van Brussel. Te Wayaux, in de Walen, waren twee inwoners dronken en feraakten in rusie; een hunner liad zijn tegenstrever vast bij de eelmaar deze beet zijn kameraad een voornaam stuk van zijnen neus af. Op 't einde van d'ander week is over Limburg een groot onwe- der losgeborstente Vliermaal was zekere Petrus Withofs bezE-met klavers te zaaien; hij ging onder 'nen eik schuilen, werd door den bliksem getroffen;'s anderdaags vond men zijn lijk; te Vroenho- ven waren 8 wildstroopers aan 't jagen; een hunner loste een schot waardoor hij onvrijwillig een der makkers doodelijk trof. GENT. Een hevige brand is zaturdag uitgeborsten in de ka- toenfabriek van M. Voortman, Vogelenzangkaai'; g'heel de vlasspin- nerij is vernield; een Pompier is van de muren gevallen en in beden- kelijken staat naar 't Gasthuis gebracht. Aan de dokken is de kok van den Eügelschen stoomboot Maro, ten 11 ure 's avonds in 't ruim des schips gevallen en was dood op den slag. Eene Italiaansche familie, zich uitgevende voor graaf L...., zijne vrouwen zijne moe der, is dezer dagen te Gent aangekomen en ging bij M. Va'n Cauter in de Veldstraat, voor 100,000 fr. juweelen verkoopen. De juwelier Van Cauter, aan de verkoopers iets ziende dat hem niet aanstond, verwittigde de Policie, en 't kwam weldra uit, dat zij geen Italianers waren, geen eêlmans, maar volk van Roubaix en zeer verdacht volk. ANTWERPEN. Moordpoging door een Policieagent. Maandag nacht heelt t'Antwerpen in de Cité een Policieagent den liulp-kommissarisBacot willen vermoorden. Volgens al 't geen wij hooren en vernemen,was de Policieagent Verhoeven, een goede geus en als dusdanig vooruitgesteken, in weerwil van zijn slecht hert; zelfs was hij tot den graad van inspekteur geklommen. Overlest kwam er weêr klacht op klacht over Verhoeven, en hij werd voor 6 maand gedegradeerd; maandag moest Verhoeven in zijn straf gaan en dienst doen als simpelen agent; vol gramschap over die vernede ring ging hij naar huis, nam'ne revolver met 6 scheuten, en bega! zich, aldus gewapend, naar 't Policiebureel Cité; Bacot,de hulp-kom- missaris en Bodart, agent, ze zaten in leunstoelen te slapen en wer den wakker bij 't gerucht; wat doet Verhoeven? Zonder iets te zeg gen, hij richt zijn botsweg revolver naar den kommissaris en schiet tweemaal dit wapen af; hij ging een derde maal schieten, als Bodart met'ne stoel op zijnen arm sloeg. Dan wierpen zij zich alle twee op den moordenaar, maar Bacot zakte ineen en viel neêr; een kogel haa zijn linkerhand doorboord, en een andere heeft hem in volle rech terzij aan de borst getroffen. Hii spuwt gedurig bloed en is in groot gevaar.. Verhoeven was gevlucht, maar is aangehouden door Bodart, in de St Jansstraat. MOUSCRON. Op 15 dezer was er eene arme vrouw, geboren in België, en woonachtig te Rijsel, (Frankrijk,) eenig geld komen halen naar het bureel van het kadaster, van haren zoon die soldaat is in België; als de vrouw weêr op den trein was,om naar Frankrijk te vertrekken, vernam zij dat harenportemoné, inhoudende 50 frank verdwenen was; de arme vrouw is van den trein gekomen, al ker mende dat zij haren portemoné ontstolen was; een gendarm, met naam Frans Stevens, die zich in de statie bevond, is gaan zoeken op den trein, terwijl de Chef ten allen kanten vraagde of er niemand geld gevonden had; de gendarm bemerkte eenen heer die zich be nauwd vertoonde: Hebt gij niets gevonden vroeg de gendarm; Neen 1 en niets gezien 1 Maar de gendarm ging naar zijn broek zakken zien, en vond den portemoné met de 50 fr.; den heer is aan gehouden. Al het volk riep, bravo Gendarm! en men vertrok met mijnheer, die verklaarde den portemoné gevonden te hebben. WETTEKEN. Zondag is aldaar een schrikkelijke brand uitge borsten, die een driewoonst inasch legde; erzij drij dieren omgekomen waaronder een koei. Niets was verzekerd. KERKELIJK NIEUWS. Den 31 Maart trekt een karavaan van Engelschmans naar Lourdes. Onder de Pelgrims is Mgr de Kardinaal Manning.—Te Brussel inSinter-Goelie.zullen eiken avond der Goede Week, om 8 ure, sermoenen gepreekt worden door den geleerden en

De Werkman | 1880 | | pagina 1