B A LTHEJV (OF 'T GELUK VLIEGT; DIE 'T PAKT, HEEFT HET.) le Vervolg. Hoort nu in korte woorden hoe Balthen van den ouden tijd te werk ging; want 'k ben gepresseerd om naar mijnen nieuwen post te trekken: Als Balthen, na'ne grondigen dag gewerkt t'hebben, naar huis kwam met honger genoeg om 'ne g'heele beenhou werswinkel in te slikken, hij kreeg niets dan patatters te voet met een zuursous, alsof 't de goeie vrijdag ge weest ware van een schrikkeljaar Balthen zweeg en als zijn meester hem vroeg: Zijt ge daarvoor kwaad Balthen zweeg nog; maar na den noen, Balthen ging naar stal, kelder en keuken, en bakte zich 'ne spek kastors zoo breed als de breedste boerenteel en als zijn Meester kwam zien, vroeg Balthen op zijnen toer: zijt ge daarvoor kwaad? en nu moest de Meester zwijgen of hij was zijn ooren kwijt.... De maand was uit, Balthen kreeg geen pre'e, maar Balthen ging, ver wisselde de felle peerden van zijn meester voor oude cajutten, en als zijn meester vroeg: Dat zijn verdorie mijn peerden niet! dan ant woordde Balthen: Gelijk ge zegt, Meester, 'k heb ze verwisseld! Maar zijt ge daarvoor kwaad?... Wat kost de Meester doen als weeral zwijgen? En zoo ging Balthen gedurig verdei, totdat zijn meester hem een groote somme gelds gat en hem verzocht van 't akkoord der OOREN-AF te breken... Balthen ging dan naar huis, gaf al zijn geld aan zijn Vader, verloste een koningsdochter die on der d handen van 'ne menscheneter was, kreeg haar ten huwelijk en maakte zijn familie èn al zijn kennissen rijk en gelukkig... En ik, den afstammeling van dien kloeken, vernuften held, zou boerenknecht blijven!..Suikerstroo?alwaren al de boomen galgen, al waren al de graze- kes beulen, al lagen al de grachten vol dij- namiet, neen!!! 'k heb er mijn goeste van, mij» volle goeste; dat d'ander nu eenspro- beeren! de post is nog open, bij mijnen baas, 'nen oprechten Isegrin; wie gaat er, uit't gezelschap en opdat de liefhebbers niet zouden verschieten, als zij hem zien, kijk! 'k heb zijn portret hier, (hij toont 't portret). Een oprechte Isegrin, niet waar In het snorren, In het knorren, Is Jan Sis den eersten baas Ik daar blijven 'k Wil verstijven Neen, want Balthen is niet dwaas 'k Weet een postje Dat mij 't kostje Fijn, en pront, en lekker geeft Wilt bemerken, Zonder werken Naar dit ambt mijn ziele streeft SCHOOLMEESTER ga ik worden; suikerstroo ha, gelacht! (zich keersrecht zettende). Ben ik voor dit emploi niet in staat, zoo wel als den besten die er is?... Maar ge moet mij wel verstaan en goed begrijpen! Als ik zeg schoolmeester, 'k en wil niet zeggen meester in de Katholieke School, want daar valt er jandorie te leeren en te werken maar 'k wil zeggen Meester in de Gemeenteschool, die.... stroomop ligt, waarde kinderen moeten naartoe getrokken worden, gelijk de schuiten naar Vilvoorde; dat is 'nen anderen kes- kedie; en die zegt dat ik niet kapabel ben van daar meester te zijn, dat hij afkome; 'k beroep hem, om tegen mij te zitten, te staan, te drinken, t'eten of te vechten... Alla, laat ons zien; de Meester, op ons Staatsschool, wat doet hij? Rond den negenen naar zijn klas gaan, gelijk'ne Minister naar zijn Paleis; dat kan ik ook, (hij gaat majestueus over en weer); verder... aan de deur komen en bellen'k heb van mijn leven zes uren aan een stuk met den dorschvlegel in d'hand gestaan; ergo, al moest er gebeld worden tot 's noenens, present, zegt Balthen na gebeld t'hebben, onze Meester gaat binnen, zet zich daar een uur oftwee neer, beziet de leêge banken en declameert tegen de papen... En durft er iemand zeggen dat ik daar niet kapabel ben, 'k spring er naartoe Zitten 'k Heb nog twee nachten in 't cachot gezeten, zonder vuur of licht, en als ik er uit kwam, 'k was nog zoo klings als nu zitten! over twee jaar op d'Ezelskoers, 'k zat vier uren aan een stuk ten ezel; en dat kunnen er honderd getuigen, palsam- bleu! 'k durf zitten tegen den besten die er is... En als 't mijn em ploi is, 'k en ben wel tegen 't Geestelijk niet; onze Pastoor, als mijn vader ziek lag, heeft ons twee maand den kost gegeven 'k en kan niet zeggen dat hij ooit in ons hnis gekomen is, als om te troosten en goeden raad te geven; nooit heb ik op preêkstoel, in de biecht of elders, iets uit zijnen mond g'hoord, dat niet voor 't goed was; 't is gelijk voor den armsten, als voor den rijksten, als zijnen dienst ge vraagd wordt, hij is gereed;., maar als 't Gouvernement dat van mij vraagt, 'k zal tegen de Pastoors en tegen al 't Geestelijk uitvallen ja, ja, beziet mij maar; Wel Jandorie, Wat fiktorie Ik word Meester van den Staat; Om te ritten Om te zitten, En te houden geusgepraat. Suikerstroo!...'ne koning heeft geen beter leven als onze Mees ters; hij zit moederziel alleen in zijn school; en 's morgends 2 uren gezeten, 's achternoens twee uren gezeten, van ten tweëen tot den vieren, dat is wel twee, ge ziet dat ik nog mijnen armettik ken,., en de pree is gewonnen, de schaapkes zijn in 't droog.... Erdabidat zijn de levens!... En, hier onder ons gezegd, 'k mag u toch alle maal betrouwen, ge zijt discreete menschen, ze zeggen dat 'ne Staatsmeester, boven zijn huis, hof, vuur, licht, zand, borstels,scha- feling, bevrijding van patent en contributie, dat hij nog trekt ver- scheide duizende franken 'sjaars... 'k Zou 't voor veel minder doen! daarvoor zou nen boer nog eens van zijn peerd komen, om alzoo nen item op te rapen ;..de grootste som die 'k van mijn leven in han den heb g'had, was zeven gulden en een een plakket.... En om die som te winnen moest ik wel een pinsjoen zweet laten.... Och, als ik peis op die duizende franken, mijn hert gaat open ik zal dat geld sparen, k zal top een Bank zetten,neen, suikerstroo! op geen Bank, want moest ze springen, ik kreeg er een uitteering af'k zal dat geld in mijnen neusdoek knoopen, neen, 'k zal 't in een borze naaien en op mijn hert laten rammelen en klinken, gelijk den bei aard van Aalst, die nu afgebrand is... Wacht maar, menschen, tot binnen eenige jaarkesen wie zou mij beletten van in mijn school matten te vlechten, ik ken dat, of vlas te zwingelen? of genever te schinken 't zijn schoon lokalen, saperlot... 't Is een Paleis.... Ge zult nog toeren zien van Balthen in zijn leven En wat zullen ze verschieten, in ons dorp, als de mare zal loopen dat Balthen als ge meenteonderwijzer is geplaceerd, van den Minister de la destruction publiqueWelken neus voor Pachter Isegrin die durfde zeggen dat ik te slecht ben om piot te worden, dat ik geenen dierst meer zou gekregen hebben, en veel vijven en zessen... Maar, suikerstroo, 'k zoa mijnen tijd hier gaan passe'eren misschien zijn er al voor mij geloopen, want ge moet weten, ten 10 uren fix moet ik bij den Spekteur zijnonzen Poeljenier, die hem gisteren 'nen haas ver kocht heeft, zegt dat de man fix wilt gediend zijn; en hij mag! hij betaalt goed!... Dus, vrienden en gezellen, achtbare Compagnie! Balthen salueert u met handen en met voeten Balthen trekt op a la gloire k la fortune (Balthen ziet of zijn kleeren in orde zijn, slaat 't stof van zijn schoenen, zet zijnen hoed statig op, roept: Is 't wel zoo? allen kon tent van mij? en hij vertrekt al zingende: Weg het slaven Weg het gravan Vivan het luilekkerland Geld met hoopen, Bier met stoopen, 'k Heb 't geluk vast in mijn hand. 't Zijn maar zotten, Hottentotten, Die nog werken voor hun kest 't Ligt te rapen Voor die gapen, Goed is goed, maar best is best. Einde van 'teerste kapittel ofte vertoog. Grootcn Parloir. Vriend R. D. K. te M. zekerlijk, al de Prijskampen staan voor u open in 't kort geven wij 'ne Prijskamp voor Liedjes. Wij groeten u. Ontv. 1,18 uit BOntv. uit KIvoor een'n. ab. 2,50 tot 19 Maart 1881. Vr. te G. dees da gen zijn niet geschikt voor Prijsraadsels, er zijn ander raadsels op te lossen; doen na Paschen, zonder fout. De solo-slims blijven achter, hé? Ch. V. G. te B. uwe kunstrekening, na Paschen. Ontv. van M. V. A. 9,85 van boeken. Ons raadsel van over eenige weken was Misdaad, en werd gevonden door MM. E. Schepens, A. Goossens, Zele, P. Pover, Velsique en Th. Celie, Desteldonck, die schreef'alsvolgt: Ja, 't is mis, 't is mis, Geus, ge maakt te veel van uwen neus; uw booze daad, die ge begaat, zet u welhaast op straat; Voor de naaste week hebben wij 't Lied van Pius VII, een schoon gezang dat de volkeren van dien tijd zongen, nadat de g'Alliéerde den Paus hadden verlost en terug op zijnen troon geplaatst; dan geraakte Europa in vrede en geluk; en let er op! 't zal nu ook alzoo komen: Italia vervalt in de Revolutie; 't onderhoudt en vereert 'ne Garabaldi, die publieke Lofgeschriften zendt naar de moordenaars van Keizers en Koningen; voor de rust van Europa zal er daar moeten verandering komen; en d'eenigste redelijke verandering, is den Paus terug op zijnen Troon... Wie zal't doen? Misschien Rusland, misschien Pruisen; deze twee landen ondervinden meest den droeven toestand, als de Kerk haren invloed niet kan gebrui ken... Paus Leo schreef het deze week aan den Aartsbisschop van Keulen dat hij groote hoop heeft voor den Godsdienst-Vrede in Pruisen;... er wordt veel voor gebeden;., laat ons heden opeen partikuliere wijze Sint Josef vereeren en Hem te voet vallen. Achtbare vriend te B., 't was verzonden; ik schrijf nu op 't adres: bij Kortrijk. De zaak te Swevezele toont dat die iets legateert, moet voorzichtig zijn; die bravo christelijke Heeren hebben hun goed gelaten voor een Christelijk werk, en 't zal nu dienen voor Geuzenwork Zoo verlammen de zoogezegde volksvrienden gedurig d'hand die geeft. Loopende en Laatste Nieuws. In Oostenrijk beginnen nu ook Socialisten te komen. Frankrijk moet onverwachts veran deren, of't zal daar slecht gaan. Een persoon, die zich te St. Pe tersburg bevindt, schrijft alsvolgt: De keizer van Rusland is om ringd door kozakken en trouwe officierenwanneer hij op straat verschijnt, is 't een rijtuig, dat hij doet stormen; liniën soldaten en policieagenten omringen dag en nacht het paleis; in alle vergade ringen dringen spions binnen. Vele onplichtige worden iederen dag in de gevangenissen geworpen. In't Brugsch zijn talrijke brandrampenzondag stond een sparrebosch ten gemeente Sijsseelein brand. In Limburg keerde maandag een werkman, langs d'ijzeren-route van Kemiel op Loon. De trein heeft hem verrast en gedood. Vlas, neiging tot daling, Garens, goede vraag voor Amerika. Hop, er is een kleine opslag geweest, tot 75; petrol, heden 18,50. Audegem. Kaats-kampstrijd met den bal, bij Victor Van den Eynde, te Audegem (dorp) in de Klok, voor 5 zilvere. cijlinders en 2 zil- vere medailjen voor pluim en handschoen. Men kan zich laten inschrij ven van heden, om het spel met den 2de Paaschdag te beginnen.

De Werkman | 1880 | | pagina 3