W- mm Den Biechtstoel zelfs willen zij binnendringen; Zoo ver, och God gaat liunne razernij; Neen, Wantje Kees bedreef nooit zulke dingen,bis 't Is eenen tijd van wreede slavernij. Maar't Belgenbloed is nog niet uitgestorven, De Vrijheidszucht hier gansch niet is versmacht; Heeft 't Liberaal een deel van 't Land bedorven, Het beste deel roept uit, met al zijn kracht: Verfoeid, o Geus, zijn al uw valsche stukken, Uw snood geweld en uwe dwinglandij; Op Belgen grond zal nooit uw schelmstuk lukken Gij valt haast neêr, met uwe slavernij. KERKELIJK NIEUWS. Den 4, 5 en G"en april, is 't grooten Jubilé en Aflaat op Affligem, met Pauzelijke Benedictie.. Alle gele genheden moeten hedendaags te baat genomen worden, om den al- machtigen God te voet te vallen, opdat ons Belgenland onder geen grouwelijke straffen zou vallen, hetgeen grootelijks te vreezen is De dragonders der Helle zitten dag en nacht te peerd, om op tehiteen, om door valschheden en leugens de mensehen te bedriegenEr is veel en groote boosheid in de wereld, en een groote weèrspannig- keid teo-en de Kerk die nogtans altijd en in alles, de Weldoenster is van iedereen... Wij geven veel Kerkelijk Nieuws, omdat al wat kerkelijk en godsdienstig is, toch zoo hevig bevochten wordten nogtans, zonder de Kerk, de slavernij en de verdrukking in de we reld zou alle paal en alle perk te buiten gaanze zouden, gelijk in 't heidendom, den geringen werkenden menscli als vuiligheid onder de voeten trappelen, 't is door 't Geloof alleen dat de rijke en machtige mensch zich vernedert en peistAls ik mijnen naaste benadeel of mishandel, er verwacht mij een strenge straf.... 't Is door 't Geloof dat d'onrechtveerdigheld en de dwingelandij gedempt worden, dat vijandschappen ophouden, dat gekraakte huishoudens wederom 't geluk en den vrede vinden.... Doorbladert de geschiedenis van alle tijden, en als er ievers een groote verdrukking was tegen een volk, de man, die opsprong voor de kleinen en de armen, 't was de Paus van Roómen... Dat is bevestigd door ongeloovige menschen, onder andere in 1864 door den staatsman Brofferino, die in de Kamers van Italië uitriep: "Wat hebben wij gedaan, wat hebben de Vorsten o-edaan in de zaak van Polen? niets! niets! Welnu, ik zal u zeggen, tot onze schande, dat de eenigste mensch die een woord ten voordeele van Polen heeft gesproken, de eenigste mensch die de bliksems naar 't hoofd van den tiran hééft gesmeten, dat dit de Paus was. Ge zult zorgen- Al wat hij gat, zijn maar woorden; maar als ik een zieke lijke grijsaard zie, gebukt onder den last, zonder hulpmiddelen, zon der legeV met 'ne voet in 't graf, als ik dien grijsaard zie rechtsprin- gen en zich stellen tegenover den tiran die zijn volk verdrukt, ik voel mij bewogen, ik buig het hoofd en ik juich toe...» De PASCHEN eindigt; er zullen er zijn die den vrede des herten o-evond'en hebben; maar er zullen er ook zijn, die met hun pak bela den blijven; ze moeten wel weten dat de Goede Herder, jaarin jaar- uit "ereed'staat om 't Verloren Schaap op te nemen en in den schaapsstal te brengen laat ons voortgaan met bidden voor d'onge- Ïuk'ki'ï-e die de voordeelen van 't Christene Geloof onder de voeten trappelen of die hun eigen zeiven onder een Kerkelijk Vonnis heb ben "-elégd, als zijn d'Inspekteurs, de Schoolmeesters zonder dispen- sie de Ledèn der Komiteiten, d'Ouders die ongedwongen, de Geuze- scholen aankleven... Dat die menschen tot de Sacramenten niet kunnen naderen, is hun eigene schuld; en ze moeten niet uitvallen op 't Geestelijk, want d'heei-en Geestelij ken volgen hierinhun strenge plicht en de voorschriften der Kerkelijke Overheid... Of zijn't mis schien de Vrijmassons, die de plichten der Biechtvaders moeten voorschrijven? God geve dat al die verdwaalde in hun hert gaan de vrede, de gerustheid van geweten, die zij nu missen, staat voor hun-z'hebben maar te willen; en let er op: De Meesters, die meer betrouwen op Van Humbeeck en op Bara, als op God en op zijn A-oorzienighoid, ze zullen't zich bitter beklagenWat d'Ouders aangaat, die onder dwang liggen, datzetoch metd'eerste gelegenheid liunkostelijkste vrijheid trachten terug te krijgen; geld en goed is is veel maar niets is te vergelijken bij de Vrijheid van 'ne Vader of een Moeder op hunne kinderen; en als ge ziet, menschen, dat er VOLKSBEULEN schrikkelijk en zienelijk gestraft worden, verschiet daar niet van, maar bidt en leest om toch nooit eenig paart of deel te hebben of geen slachtoffer te worden, der schrikkelijke Volksbeul- derij, welke wij beleven. DOODSLAG TE ANTWERPEN. Zondag avond, ten 9 1/2 ure waren in de Kattenstraat, verscheidene kinderen, jongens en meisjes, op de straat aan 't spelen en dansen, toen er eensklaps on der hen'een twist ontstond. De genaamde Jan Timmermans, i5 jaar oud, sigaarmakers-leerling, wonende in den Zwanengang, viel een elfjarig meiske aan en bracht dat kind verscheidene stompen met de vufst aan het hootd toe. Het kind in kwestie, zekere Fran- cisca Tant, wonende Paradijsstraat 27, liep al weenend naar huis, en viel bij het binnentreden harer woning onmiddellijk in onmacht. De geneesheer Noots werd in alle haast geroepen, die de kleine de noodde zorgen toediende; niets kon echter nog helpen en de onge lukkige Francisca Tant overleed reeds maandag morgend, rond 5 ure. Het lijk is naar het gasthuis gebracht en de dader is aangehou- Vrij dag op de linie van Gent naar Kortrijk, was de tender van 'ne marchandise-trein gebroken: de stoker is van zijn lokomo- tief op de baan gevallen zijn voeten waren verpletterd, hij had erge wonden aan borst en hoofd, en is korts nadien overleden. Op den cxprestrein van Gent naar Brussel zat de Brusselaar M. B..., meteen gewoon kaartje; de treinwachter Tricot eischtte ople"- B. weigerde en er had 'ne woordentwist plaats; eensklaps trok^B. 'ne sleutel uit en gal den garde 4. slagen op zijn hoofd.... Als de trein te Brussel toekwam, is meester B.... aangehoudenHij zal er tegen vliegen T'Antwerpen, op de markt, komt tegenwoordig veel kunst boter; ze staat maar den helft van de goede boter; 't is bijzonderlijk in Holland dat die valsche boter gefabrikeerd wordt, met spek, keersroet en gele verf of wortelafkrabselOp de markten zal die valsche boter apjtart moeten staan, 9m de bedriegerij te vermijden. 't Vat geeft uit wat het in heeft: Te Waremme na, gelijk overal, veel goei kiezers afgesteld te hebben, lagen de Geuzen boven in de kiezing met 17 stemmen z'hebben dien triomf op een schanda leuseen goddelooze manier gevierd: zonder eenigen eerbied voor de Goede Week zijn ze voor de Pastorij den MISERERE en ander kerkgezangen gaan zingenEn in een ander plaats van 't Walen land heeft 'ne Geuzenmeester met zijn 4 Eerste-Communiekantjes van d'een herberg naar d'ander gefloreerd, tot 11 ure 's avonds..... Schoon manieren 1 'f gaat ver! Tot hiertoe, zelfs menschen van klein Religie hadden eerbied voor de ziel der kinderen op den dag hunner Eerste Communie! Menschen, menschen, die verblind blijft in die Staatsscholen, wat zult gij rekening geven en gestraft worden 1 GENT. Er is ingebroken en gestolen in den nacht van zatur- dagtot zondag, bij den horlogiemaker DePaepe, kortrijkschestraat; de dieven hebben een der blaffeturen uitgehangen, een ruit uitge sneden en waren aldus aan de juweelen. Maandag aan de Brug- sche poort, is bij 'nen bakker 80 fr. uit de schuiflade gestolen. In de Phenixstraat, bii M-Van de Guchte, ging zekeren De Ryck, koopman in visch, den hond streelen, die buiten op den band lag; dat is altijd onvoorzichtig, een hond op den band wilt van vreemde lingen gerust gelaten worden; hier heeft men weer de preuf gehad, 'want de hor.d is opgesprongen en heeft De Ryck geheel zijn rechter kaak afgebeten. Een vischverkoopster uit het Nieuwstraatje is zaturdag 111 haar huis dood gevonden; zoo z:et men altijd rond Pa- schen subiete dooden, om te toonen dat de Dood komt als een dief in den nacht. Marktnieuws uit Gent: Er is veel vraag naar goed vlas, dat zeer raar is; de werkgarens zijn 5o centiemen 't pak opge slagen; de katoenen gespinsels blijven aan vaste prijzen. Op de statie te Tours zette zich onlangs de trein naar Parijs in beweging, toen een reiziger, die te laat gekomen was, dezen naliep, en onder het loopen, een rijtuig der eerste klas trachtte open te maken. Hij stootte zich daarbij tegen eenpaalen viel; men zag hem onder de wielen verdwijnen. Toen de machinist, die in het eerste het schreeuwen en wenken der beambten niet had bemerkt, einde lijk stil hield, bleek het echter, dat de reiziger niet door de wielen bezeerd was. Hij had toevallig een ijzeren stang gegrepen, zich daaraan vastgeklemd, en was onder de loopplank over den weg meegesleept. In de Kempen bemerkt men nu dat een oneindig getal spar- reboomtjes vervrozen zijn en doodIn de groote Kempen, boven Turnhout, zijn veel vossen te zien, maar weinig konpnen en hazen. Te Dendermonde was er maandag buitengewoon veel volk, en de markten waren sterk voorzien van vee; een kalf is razend gewor den en heeft in de Dijkstraat 3 menschen bijna verongelukt; op bevel der Overheid, is het kalf onderzocht en dadelijk afgemaakt; een koei is van de beestenmarkt naar de botermarkt gestormd en heeft er veel schrik en embras veroorzaakt. Ze zeggen dat er dees jaar wel 7000 Belgische STEENBAK KERS zijn vertrokken naar Frankrijk, Spanje, Duitschland en Rus land't Is meest volk uit de walen op 2den Paaschdag waren er verscheide duizende te Charleroi, die aldaar afscheid namen van hunne familiën; bijna allen dragen een vogelkooi mee, niet een vink of een sijsje. Op de markt te FRAIGNE, Frankrijk, is iets wreed gebeurd: een oude vrouw leidde'nen ezel; de ezel is op- de vrouw gespron gen, heeft haar in de keel gebeten en verwurgd de dood was bijna oogenblikkelijk. Te beginnen van 1 April zullen de post- en telegrafbureelen in DUITSCHLAND 's zondags maar 2 uren open zijn.... Dat is een allerbeste maatregel. De Keizerinne van RUSLAND, ze telegrafeeren uit St P-eters burg, dat 't mensch op haar uiterste ligt; eiken oogenblik die komt, wordt hare dood verwacht. Te Parijs en te Brussel en t'Antwerpen hebben de partisans der Geuzeseholen, weer laten zien wat voor stekelverkes ze zijn.... Z'hebben publiek op Goeden Vrijdag vleesch geëetenl... Welke schande voor 't Menschdomü; Laatste Nieuws. Lucifer zal zijn hclsche krawatten traktee- ren; 't spel begint in Frankrijk; een ministerieel decreet van 29sten Maart is al de kloosters kome'n treffen; de Paters Jesuielen moeten, voor isten augusti al hunne Ge stichten en Kollegiën sluiten 20,000 studenten van de treffelijk- ste Familiën zijn uithun school gezet ;al d'ander Religieusen moeten onmiddelijk aan 't Geuzen-Gouvernement hunne manier van leven doen kennen, en ootmoedig de permissie vragen om te mogen blij ven.'t Fransch gespuis staat keersrecht en in Belgenland al de liberale gazetten juichen toe... Menschen, menschen, hoever zijn wij hier gekomen? Welke tijden zullen wij nog beleven 1 Hoe heeft dit vermaledijd Liberalismus de geesten verstompt en d'herten mis leid Zullen d'oogen nu opengaan ot moet hier eerst alles over hoop liggen en d'armoede uit de steenen komen? Het decreet tegen de Paters Jesuieten zegt allcenelijk dat de na tionale geest tegen die kloosterlingen opstaat. De geuzen-geest, wil len ze zeggen... De eerweerde Jesuieten gaan hun rechten voor de Justicie doen brengen; het beste deel van Frankrijk is in grooten schrik en verontweerdiging. M. Soinne, kandidaat-notaris te Gent. is notaris benoemd te Wottsrön. Kortrijk: Suikerijboonen nieuwe 23-50 a 24 fr. Boter per 1/2 kilo, 1,90 a 2,09. —'Eieren de 25,1,82 a 2,00.

De Werkman | 1880 | | pagina 2