BALTHE^ (OF 'T GELUK VLIEGT DIE'T PAKT, HEEFT HET.) Derde kapittel ofte vertoog. (Balthen springt op het tooneel in d'allergrootste vreugd, zwaait-zij nen hoed in de lucht, beweegt zijn ar men gelijk molenzeilen, ziet met trotscbheid en glorie rond en spreekt eindelijk op triomfantelijken toon): A wé, wat zegt ge nu?... Bal then trekt in galop naar den Gloria-Pa trihh, ge lacht!.... maar lest lachen best,en 'k beroep utot binnen een halfjaar, als Balthen zich zal presenteeren, stijf in't zwart laken, gelijk onzen Burgemeester als hij zijnen eed ging afleggen, met een reéele goude keting die rammelt gelijk klokken, en wat weet ik nog al? Die leeft, zal zien... Want 'kzal't geld laten floreeren, ik... 'k en zal op geen peerden- oog zien, ik!... 'k zal toonen wie ik ben en waartoe ik gekomen ben... A propos, "k en heb u nog niet gezegd, dat Bal then den boerenknecht, veranderd is in Balthen den Schoolmeester van 't Governement... Tegen woordig liggen de stukken van zijn benoeming ge reed; de Minister (hij buigt zijn hoofd) teekent ze, en van stonden af aan,neem ik plaats aan de groote krebbe;... En datz'er mij -niet gemakkelijk zullen afkrijgen! da 'k mij zal weêrenom naar de grootste brokken te visschen! liever als die krebbe nog te verlaten, 'k laat er den helft van mijn korpus.... 'k Meende dat het moeielijk was; maar niets is zoo simpel, saperlot-de-suikerdeboeren! ge moogt het niet voortzeggen, of morgen is 't kantoor Ivan den agent de la Destruction Publique belegerd van kan didaten voorde scholen zonder leerlingen... Ai, ai, ai, den Agent meende mij affronten aan te doen, met mij een school te presentéeren zonder leerlin gen, maar 'k en wil er anders geen; daar is mijn vreugd, mijn solaas, mijn redding, mijn fortuin, mijn paradijs, mijn solenneel kermis-leven... Neen, zulk leven, 'k Wil 't niet geven Voor Lea pol zijn Koningrijk Wilt bemerken Zonder werken, Geld te winnen, geld, als slijk Daar zijn wij gekomen! en van hier ga ik naar Pachter Jan-Sis Lijzemeelbitter, en 'k zal hem daar eens zijn zaligheid geven; wat riskeer ik 'k Ben toch'van 't Governement en als hij mij iets durft zeggen dat mij te naar komt, ik loop naar Derremonde bij de Procureurs en de Praktisyns, en 'k doe hem, den sjanfoeter, 'k doe hem met de gendarms in 't kot steken; wij zijn immers insol- vables, 't is te zeggen dat er ons niemand mag te naar komen en dat, die ons mankeert, mankeert aan 't Governement; en die aan 't Governement mankeert, verdient gezonden te worden in d'ijzers, naar Siberië of.... maar saperlotwie daaraf'komt? mijnen kozijn Dries!... hoe zal hij verschieten en afjonstigzijn "(Kozijn Dries, een rond boerken, komt ten too neel, hij schijnt verwonderd over de vreugd van Balthen Balthen loopt er naartoe, drukt hem d'hand en wilt hem in zijn armen drukken maar Dries duwt hem zacht weg en vraagt:; Balthen. jongen, wat is er? wat krijgt ge? van waar komt die opgewondenheid Balthen. Och, Kozijn, van pure loutere vreugd. Dries. Van pure loutere vreugd Balthen. Ja, 'k zou in de loclit springen Dries. Wat is er toch? Hebt gij een lot van 100,000 fr. gewonnen of een onverwacht erfdeel gekregen? Balthen. Noch't een of't ander D r ies. Explikeert u dan toch Balthen. Hoort en zet uw twee ooren wijd open. Ik—ga— Schoolmeester worden, in de Scholen van den Staat. Dries, met groote verbazing. Wat? wie? hoe? Balthen. Ja en 'k ben aanveerd; 't zullende levens zijn, jongen; laat de boeren maar dorschen voor hun plakket daags En ge wenscht mij geen proficiat! of zijt ge misschien jaloersch? Dries. U Proficiat wenschen! jaloersch zijn! Balthen. Ja, huis, vuur, licht, hof, niet moe ten werken, verscheide duizende franken 'sjaars op uwen stoel gebracht, daarbij... Dries. (hevig) Daarbij, uw ziel geleverd heb ben aan den duivel! Balthen. Wil ik u? zwijg, trek die woorden in, of'k doe malheuren. Dries. - Ik spreek waarheid, kozijn Balthen, en in plaats van uproficiat te wenschen, ik beklaag u en 'k beween uw lot. Balthen. 't Is uit nijdigheid dat ge spreekt? Dries. 't Is om die oneer van ons familie te trekken! Balthen. Er zijn veel meesters gebleven! Dries. Eilaas, ja; over 1800 jaar,erwas maar éenen Judas; nu zijn er een groote menigte. Balthen. Maar alia, zeg mij tocheens, waar om gij tegen mijn geluk zijl? Dr ies. Uw geluk! Maar, ongelukkigenik zeg u, als vriend en familie, ge stampt uw geluk onder de voeten van zoohaast gij deel neemt in b'escadrons van de Geuzenschoolmeesters,* ge moogt adieu zeggen aan alle geluk, en dat voor eeuwig Balthen (verwonderd). Wat ge daar zegt! Dries. Ja en de loutere waarheid zijnGeld en goed, kozijn, kan gekregen of gestolen'worden, maar den vrede van 't hert en de gerustheid van 't geweten,nieten voor iemand die nog een greintje christene gevóél heeft, samenspannen met de Vrij- massons is een helle Balthen. Maar, kozijn, ge spreekt zoo stra- bant! Dries. Ja, en alles zoo waar, als ik hier voor u staen past maar op, Balthen; eens gebon den, ge geraakt zoo moeielijk los. Balthen. Maar de Staatsmeesters zeggen dat g'heel anders Dries. Om hun eigen en 't volk te bedriegen, maar ik zeg u 't dees; en als 't geen waar is, 'k geef u de drij koeien uit mijnen stal. Die onder de Staatsscholen gaat, komt dadelijk onder de com- mande der Vrijmetselaars, hij kan geenen Paschen meer houden. Balthen. Is dat waar? en da'k dan eens zei, als ze mij op Paschen 't deurken geven'k En zie naar den biechtstoel niet meer om! Dries. Wie zoudt gij foppen, als uw eigen zeiven? de B'echt heeft u niét noodig, maar gij hebt de Biecht noodig, om wel te leven en om gerust te sterven. BalthenJamaar,kozijn, als er perijkel van sterven komt, dan zou ik toch per force willen biechten. Dries. Ja, slimmerik! en al? gij eens subiet sterft! Balthen. Maar ze zeggen datFrère ons d'ab- solutie zal doen krijgen! Dries. Frère die zelf geen absolutie kan krijgen en die misschien in geen 20 jaar naar de Biecht heeft omgezien! Balthen. Is dat waar, Kozijn? Dries. Ei, ge weet datniet? ge weet niet dat al degeen die de nieuwe wet gestemd hebben, ver stokte en hardnekkige Vrijmetsers en Vrijdenkers zijn... Neen, neen, Balthen, bedriegt u niet; zijt ge bij de Geuzemeesters ingelijfd, geen eenen Priester in de wereld kan u absolvéeren, omdat gij u als 'ne Judas stelt tegenover uw Christene Geloof. B a 11 h e n. Dries, Dries, bedriegt ge mij niet? Dries. Balthen, ga Belgenland rond, en al die in de zaak niet g'interesseerd is, zal u spreken gelijk ik. Al de Bisschoppen van Belgenland, al de Geestelijken, al de Kloosterlingen, al de brave ka tholieke' menschen zullen u zeggen dat hetgeen gij gaat doen een eeuwig schelmstuk is.... Balthen. 'k"Zeg! 'k zeg: hof, vuur, licht, duizende franken! niet werken! D r i e s. Onrust, knaging, slavernij, judas- serij, nooit rust hebben, nooit! Balthen. Och, Driesken! Dries. Breek uw keten af en kom terug bij de vrije menschen... 'Balthen (met zijn twee handen op zijn hoofd dubt en roept eindelijk: Er moet toch iets van zijn, dat ze de menschen zooveel beloven en zooveel geven.. Inderdaad, al dat slecht en goddeloos is in 't Land, spant met de Geuzescholenfkwam er t'Antwerpen een schip Joden, of Turken of Kozakken toe, van den eersten tot den laatsten, allen zouden zich voor de Geuzenscholen verklaren... Balijen, gij aarzelt? En och God, juist terwijl ik dit gedacht krijg, ik voel als'nen balsem op'mijn hert.... Is dat geen vermaning? J aneen!.... wat is't dan Nooit heeft mijn hert zoo hevig geklopt!... Ikzouniet meer durven op mijn ouders denken!... Neen,neen, weg die helsche slavernij!... Ei, 'k voelde hier wel iets knagen, maar nu is 't gedaan! Dries, gaat meé! 'k loop, Tv vlieg naar den Agent, om mijn vraag in te trekken; ai, ai, ai, in welken afgrond ging ik vallen! kom meè Dries, recht naar den Agent en dan naar 't pachthof van baas Lijzemeelbitter; Voor al de millioenen der wereld wil ik in de slavernij der Vrijmetsers niet komen! God den Ileere! in welke slavernij, in welke helle ging ik vallen: Leve 't Boerenleven! Leve de Vrijheid! MARKTPRIJZEN AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 28 a 31 a 23 a 27 5o a 24 aooo a 13 5o 9o 75 95 77 ?.-> 7o Rogge 21 Masteluin 25 Haver 22 Hoppe (1879) o— Aardappelen,r. - 12 5o w. 0 a Boter per 3 k. lo 36 a 12 Eieren 23 1 72 a 1 Vlas per 3 kilo 4 a 5 GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 29 Masteluin 22 Rogge 19 Boonen 52 Aardappels 15 Boter per kilo 3 Eieren per 25 1 Vlas per kilo 1 NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 29 32 Rogge, 22 23 Aardappelen, 13 14 Boter, per 1/2 kilo 1 5o 1 LC KEREN, 's woensdags. Tar ve n p.105 1. 23 25 Ro ;e 105 1. 18 ,25 19 00 Ga stn. 1051. 14 5o 15 5o li ver 1591. 15 25 16 75 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 24 5o 25 So Haver» 159 15 75 16 00 Boter per kilo 3 45 3 82 Kemp per 11 kilos 08 98 o9 80 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 28,75 Rogge f 16,39 Haver 09,85 Boter 2, 9o a3.3o Eieren l,7oao,— MECHELEN. Veemarkt op Neekerspoot. 65 stuks inlandsch ras. Van 21o tot o415. 581 holiandsch ras. Van 25o tot o725. Binnen do stad. 2o stuks inlandsch ras, van 195 tot 32o. lo5 stuks holiandsch ras, van 22o tot 455. KORTRIJK, s maandags. Aardappels, gele, fr. 12,—al3,— Een REDENAAR DIB ZICH VERBETERT. Mijn Hee- ren, riep in Duitschiand op een meeting tegen den oorlog, een der redenaars; mijn heiren, sehriklijk zijn de nieuwe moorduitvindingenzelfs d'Amerikanen schrikken terug voor 't gebruik der nieuwe oorlogs tuigen, ik vermeen do broederpinnen, in kogelkrijg, neen, ik wil zeggen de kogelbroeders in pinnekrijg, pardon, de broederkogels in krijgpinnen... (Een luid bravo belette hem van voort te gaan). Ouderdom. <Zeg mij eens, Stant, uw hair is wit en uw baard zwart hoejfomt dat? Wel, door de simpele rede dat mijn baard twin tigjaar jonger is als ipdjh flair. royde Boter pei '2 kilo Koolzaadolie, 103 k o Lijnolie, 105 k. ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters Poldertarwe Rogge Boekweit Haver Duivenboonen, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Hoei, 100 bussels, Eieren per 26, DENDERMONDE Witte tarw 2S Rogge Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieren per 25 Aardappels 13,—a14 - l,72aGl,99 66,5o 61,5o fr. 24 5o 21 18 5o 2o 15 5o 24 26 5 12 3 49 2 18 s maandags 29 00 a 3o 22oo a 23 22 - a - 1 65 a 1 0 97 a o 3 So a 3 2 lo a 2 13 30 a 14 2o 53 00 65 98 80 35 ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 32 5o Roode dito, 31 25 Rogge, 23 60 Haver, 22 75 Paardeboonen, Aardappelen per 100 kilo, 11 75 Boter per kilo, 3 9o Eieren per 25, 1 9o ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 42 5o 2 4o 75 Rogge bloem 37 5o fransche 36 50 duitsche 36 woensdag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: oo4 stieren, 0,7o c. ol4 ossen, 0,92 tot l.oo o2o koeien, 0,7o tot 0,8a o91 kalveren, 1,35 tot 1,45

De Werkman | 1880 | | pagina 4