agen Rampen, Misdaden en Ongelukken. Kerkelijk Nieuws. Men schrijft uit Roomen dat de Jubilé van den H. Benedictus met grooten luis ter en buitengewonen toeloop is ge vierd, op 4, 5 en 6den April. Inde Belgische Kloosters der Benedictij nen waren diezelfde dagen, schoorie dagen van devotie en van beganke nis. T'Afligem, bij Aalst, werd dijns- dag den eersten steen gelegd der nieuwe kerk, door den Eerweerden Prelaat van Park, bij Leuven. Er was 'ne schrik van een volk; de plechtigheid was met veel orde en stichting omgeven. Zondag, ten 3 ure, is "t de sluiting der Jubelfeest. T"Aalst, in St Josefskerk, begint den 18 april de plechtige Octaaf der Bescherming van den H. Josef; sedert dat t'Aalst een Parochie is onder de Bescherming van den H. Josef, is de Feestdag der Bescherming jaarlijks een groote gebeurtenis voor de gan- sche Stad en 't Omliggende; er heeft alsdan een algemeene toeloopplaats, die van jaar tot jaar zich uitbreidt en vermeerdert. Dees jaar, de Geloovi- gen,die SintJosef in 'zijne kerk komen vereeren, mogen niet nalaten de werkingen t'aanschouwen; de kleine vouten aan 't voltrokken deel, zijn afgewerkt en geven een gedacht van ACHTSTE JAAR N» 3qo 9 April 1880. hetgeen die tempel Gods zal worden; J langs den kant der Leopoldstraat is o er reeds een venster ingezet; in een woord, er maggezegd worden,dat de kerk 'ne luister zal zijn voor de Pa- rochie en voor de Stad, en voor al de JGeloovigen in ons Bisdom; die gene genheid en devotie hebben voor den H. Josef. Prijs-ïtaadsel. {Te winnen, de Maria-Almnnak voor 1880.) Zes letters, kameraad Is 't woord dat voor u staat. D'eerste drij, 't is altijd nat Ge vindt het builen en in Stad, De tweede drij krijgt g'alle dagen, Gij hoort ze menigmalen vragen: En 't heele, vriend, is jong en oud. Maar altijd even kloek gebouwd. Is rijk bij rijk, en geeft zich mild Aan al die haar genieten wilt. Prijs In bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huls gebracht 2 50 s Jaarsj Vooraf bataaibaar. i Voor Frankrijk eu Holland. 4,50. j Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. Spreuken. Gezondheid is een onbekende rijkdom. Een leugen brengt er tien- Daar twee kijven, hebben ze beide xchuid. ln veel gevallen, zwijgt of ziet om. Daar men meé zit, wordt men raeé besmit. Spaarzaamheid is een groote rente. Hoe schrijft men rex, lex, dux en lux, met éene X Wie kan aanstonds alle talen spre ken Waarom ziet de haan om, als d'hondea hem bijten 1 Ontv. uit K. van M. Th 0e 38,70. Id. uit Ryra. 2,50 voor een ab. tot 15 april 1881. De vreugd komt ongeroepen, maar vlucht, waar zij nijd en onrust vindt. Onze geachte Lezers zullen 't al vernomen hebbener is weer in de koolputtcn een groote ramp geweest; ze spraken in 't begin van 38 dooden, doch er zullen er waarschijnlijk 57 zijnwaaronder 19 Vaders van Familie; de weezen beloopen reeds tot het getal van80. 't Is te ANDERLUES, op de baan van Charleroi naar Bergen, dat die wreede ramp is gebeurd: Wat mogen wij God bedanken, van hier vruchtbare velden t'hebben in plaats van die koolputten; want die mijnwerkers, zijn ze 'nen dag zeker van huffileven? ge weet dat z'in de koolputten dag en nacht werken, er is een ploeg die's avonds neêrgelaten wordt en een ploeg die 's morgends begint. Te Ander- lues bestaan die ploegen uit i5o man. Nu, donderdag nacht van d'ander week, rond 2 ure, had er in de koolmijn van Anderlues een ontploffing plaats die verscheide uren ver,den grootsten schrik verspreidde. Aanstonds kwam er volk bijge- sneld, doch men zag niet dan puinhoopen en een dikke zwarte rook die opsteeg! 't grauwvuur was in de mijn ontploft en 't duurde ge- ruimen tijd, eer iemand kon ot mocht naderen; d'ontploffing had plaats gehad in een diepte van 370 meters't is de put n° 3 die ge sprongen was; gelukkiglijk was er gemeenschap met put n° 2, zoo dat veel mijnwerkers die niet plotselings getroffen waren, daar een schuilplaats konden vinden; ge kunt denken wat schrikkelijke nacht daar overgebracht isten 6 ure kwam de wet, de gendarms van Thuin en ingenieurs van Bergen, en 't was 2 ure van den achter noen als d'eerste slachtoffers werden opgehaaldze werden met strooi bedekt, naar 'nen hangar gedragen, door de geneesheeren on derzocht, gewasschen en met hunne kleederen ernevens, ter aan schouwing der bedrukte menigte gelegd. Onnoodig te zeggen,welke hertroerende tooneelen op die plaats gebeurden. Van ten 3 ure 's nachts was er een vrouw, die naar haren man en zoon kwam zien; eilaas ze waren alle twee onder de slachtoffers. Ten 6 ure 's avonds waren er reeds 33 lijken gevonden; den ister> april 's middags had men.er reeds 48; er mankeerden dan nog op 't appel 9 mijners, die men ongetwijfeld als lijk in d'onderste ptfinhoo- pen zal vinden. Bijna al de slachtoffers waren doodgebliksemd, op hunnen post er was eenen die bezig was met zijnen boterham te eten want ne vens zijn lijk heeft men zijn blikken kanneken met kaffé en een be bloed stuk brood gevonden éen enkel man is nog levend bovenge haald, de toezichter Godeau, oud 20 jaar. De redders vonden hem in een gaanderij, schrikkelijk gewond, zijn hoofd als door 'ne sabel- kap in twee gehouwen, zijn oogen verbrand en zijn lichaam vol af grijselijke brandwondenzij brachten hem naar boven, alwaar hij eenige uren nadien overleden is; voor zijne dood heeft hij nog den Pastoor van Anderlues, zijne moeder en zijne broeders kunnen her kennen; tot zijne moeder die snikkend aan zijn sterfbed stond, zegde hijWeent niet, moeder, ik bid er u om, gij breekt mij het hoofd. Dit waren zijn laatste woorden. Onder de slachtoffers waren vreemdelingen, wiens lijk door de Familie gevraagd werd; d'ander 3i werden vrijdag ten 10 ure be graven; 't was een hertverscheurende zaak, die 3i lichters in de kerk te zien staan en daar rond die terdood bedroefde Familiën, die me nigte volks, vol medelijden en hartpijnde Lijkdienst werd met d'allergrootste plechtigheid gecelebreerd, en den eenigsten troost dier lijdende zielen was van voor den Almachtigen God hun hert uit te storten en hun lijden op te dragen.Na de gebeden en ceremoniën, werden de kisten naar 't kerkhof gedragen de laatste was gevolgd door 7 kinderen, zeven weezen, waarvan 't oudste, een meisje, nau welijks 14 jaren oud. De stoffelijke schade is zeer aanzieulijkdoch dat telt niet, in vergelijking van de slachtoffers die er gevallen zijn 't grauwvuur is een soort van gaz dat de kolen opleveren als dc mijn niet genoeg verlocht is, als 't grauwvuur te menigvuldig opstijgt, en als er open vuur of licht omtrent komt, dan ontploft de mijn met alles wat er aan of omtrent is, en er ontstaat een vuur dat somtijds verscheide dagen kan branden. Een ander RAMP en een misdaad terzelvertijd is over Frankrijk gevallen. We moeten er niet van verschieten; 't is Lu cifer immers die er den staf draagt en de wet geeft, en die Frankrijk zal brengen tot in een voorgeboefte der helle... Nu moeten de Religieuse Gestichten daar weg; z'hebben drij maanden tijd en dan zullen de gendarms komen, om aan de kloosterlingen te zeggen: Broeders van den H. Franciscus-Xaverius en van den H. Aloysius van Gonzaga, kinderen van den H. Dominicus, van den H.A1- phonsius de LiguoriZusterkes der armen, Zusters van den H.Vin- centius, 't en is u niet meer toegelaten de lichamelijke en geestelijke werken van bermhertigheid uit te oefenen weg uit d'huizen, die gij met UW GELD VOOR 'T VOLK hebt gesticht Brrr, wat helsch, wat barbaarsch werk!... De Christenen van de zen tijd, bedorven door 't Liberalismus, dienen tot affront voor de Volkeren van Engeland en van Amerika... Ge ziet nu, menschen, wat voor een valsche prij dit Liberalismus was onder den naam van Vrijheid, brengt zij overal de vuilste dwingelandij binnen. En in Belgenland, moeten wij oppassen; want al de liberalen loven en benijden de dekreten die in Frankrijk tegen de Religieusen zijn rondgezonden in de groote steden is de liberale geest eerst de Kloosters gesloten en dan 't Geestelijk op alle manieren gedwars boomd en vervolgd. En hoe staan die zaken in Frankrijk? zult ge mij vragen; en 'k zal u zeggen en antwoorden dat al 't goed Volk verontweerdigd is, tot in 't diepste der zielmaar de krawatten hebben de wetten naar hunnen zin verdraaid. Te Rijsel zijn de bijzonderste der stad bij den Gouverneur gaan klagen tegen de tirannieke dekreten de Bis schoppen vergaderen zich en de Paus van Roomen heeft publiek ge zegd dat Frankrijk, zelfs voor zijn stoffelijke welvaart, een aller wreedste werk gaat doen men zal, zooveel mogelijk, de Reli gieuse Geetichten onder 'nen anderen naam behoudenmaar 't is te peizen, dat de woede der Racaille verder en verder zal gaan de slechte dekreten zijn ook, door een bijzonder artikel, toegepast aan de Fransche Coloniën. Langs veel kanten hoort men van razende honden verscheide Gemeenteoverheden hebben de strenge maatregels moeten toepassen, die de wet in zulke gevallen voorschrijfter zijn twee soorten van hondsdolheidde razende en de stille dolheid: de razende be gint met een verandering van al de gewoonten des diers van d'een plaats naar d'ander loopen, ongedurig zijn, koude voorwerpen belik- ken, knagen op oneetbare stoffen, wegloopen zonder te weten waar,

De Werkman | 1880 | | pagina 1