liort Parlement. arsBszyeixufieioc vreesachtig in huis sluipen, bijten, zelfs in hun eigen lichaam rauw of heesch bassen; d'oogen worden rood, daarna mat en troebel ma ger worden enz.; als de dolheid reeds gevorderd is, dan vloeit er een aradig slijm uit den mond; ie razende hond heeft geen watervrees integendeel, hij drinkt gretig en zwemt door grachten en slooten. Inde stille dolheid zijn d'honden stil en droefgeestig; z'houden den mond open; speeksel en slijm vloeit eruit. Bij een hond die gebe ten is, breekt de ziekte uit van 4 tot 6 weken. Ervarene Veeartsen, zeggen dat het twijfelachtig is of er ooit éen hond van de razernij werd genezen. En in Zuid-Holland en Friesland zijn nog altijd eenige gevallen van longziekte onder 't vee: het eerste teeken dier ziekte is als het vee begint te hoesten; dan is 't de tijd om middelen tot redding aan te wenden; de tweede graad der ziekte is als 't vee uit mond en neus een slijmige stof ontlast, als ooren en beenen koud zijn, de haren in d'hoogte rijzen, als bij de koe de melk weggaat en het beest niet wel meer wilt eten. Als algemeene behoedmiddels te gen de longziekte worden aangeduid: de stallen ruim en luchtig hou den, het streo altijd zuiver en droog, licht en goed verteerbaar voe der geven, alsfijn zoet hooi, gehakte gele knollen, gekookte en gestampte aardappels, grof gemalen koren, grof roggemeel, lijnzaad- meel, zemelen in water; het vee in da weide niet laten gedurende de middaguren, want niets dat meer op de longen werkt dan de bran dende zon. BRUGGE. 5 April Heden nacht is te Varsenaere eene moord poging gepleegd op den genaamde Frans Deruwe, daglooner al daar, door zekeren Favereil. insgelijks daglooner. Favereil was na het uur der sluiting iij eene herberg gekomen, doch men weigerde hem bier te geven; hij vroeg de toelating om zijne pijp aan te ste ken, hetgeen hem werd toegestaan. Deruwe, die zich in de herberg bevond, wilde het fosfoorstekske uitblazen; daarna vertrok hij met zijne kameraden. Favereil volgde hen, en bracht Deruwe drie mes steken toe in den rug, de borst en aan den rechterarm. De misdadi ger is heden morgend aangehouden en ter beschikking van het par ket gesteld Vroeger was 't in de bosschen, maar nu is 't in de groote ste den dat de schurken en dieven hun verblijfplaats houden. 't Is een groote gebeurtenis als er te BRUSSEL maarden zelfmoord daags is; de pic-pokets loopen er zoo dik dat men er alle dagen aanhoudt hunne behendigheid om de zakken te rooven, is wonderbaar daar om, die naar Brussel gaat. weze voorzichtig; verders bekennen de geuzegazetjes dat't jong volk van Brusseldagelijks openbare getuigenis geeft van slechte manieren en van grove ongeregeldheden. D'ander week, t'ANTWERPEN nabij den Wandelende Jode, een vreemdeling ging over d'ijzere-route, er kwam 'nen trein en de vreemdeling werd dood gereden; men vond in zijn zakken 3pakskes diamantennadien is 't uitgekomen, dat de verongelukte zekere Frans De Leger is, oud 19 jaar, diamantslijper van stiel, werkende bij Mr Van Antwerpen, Consciencestraat; en in een herberg der KEIZERSLEI is een dienstmeid aangehouden, voordiefte in 'thuis men had achterdocht, teekende geld, 't geen de Policie nadien in den koffer der deugeniete vondt..Klein en rein, dat is gewonnen; want diefte komt toch uit, is 't nu niet, 't is later, en in alle geval: De consciëntie is duizend getuigenjen die zijn eigen moet verachten, leeft een helleleven. Op eenige weken zijn drij statiebedienden der manoeuvre verongelukt, en allen op dezelfde wijze met tusschen de rails te blijven hangen. Haasten spoed is zelden goedwaarom de signa len niet doen geven, als de bedienden recht staan, van de rails af? In d'ARDENEN zijn 6 hektaren bosch afgehrand;'t vuur was gekomen door een manneken dat in 't veld vuur had gemaakt. TOOSTENDE hebben twee kaporaals van't Vierde Linie, in tweegevecht geweest met hun sabels; een van de dwazen is ge kwetst aan 't hoofd; er was 'ne soldaat als getuige; de Policie is gekomen en heeft vechters en getuige meegedaan. Te PAAL, een dorp in Limburg, vermaard omdat meester Van Humbeeck er 'ne soldaat-kanonnier als Staatsmeester heeft aangesteld, te Paal, zeggen wij, is een der grootste pachthoeven af gebrand: 4 hoornbeesten en 1 peerd kwamen in de vlammen om met d'allergrootste moeite gelukte men erin nog 8 koeien te redden. Te Chermont, in 't Luiks, is een wreede brand geweest ze kere Fl. Dumont, was ten half vijf opgestaan, om in de keuken vuur t'ontsteken; dan ging hij naar de slaapkamer zijner zes kinde ren, en de deur opendoende, zag hij deze kamer bijna gansch vol vuur. Vier van de kinders gelukten erin te ontsnappentwee meis jes, éen van 10 en éen van 12 jaren, werden door den rook verstikt. De vader en de moeder hebben erge brandwonden bekomen, terwijl zij hun ongelukkige kinders poogden te redden. Te ROERMOND, een kind van 7 jaar, wilde een stukske spek te rap opeten en verstikte.... De moeder was voor eenige oogenblik. ken weg; als 't mensch weêr thuis kwam, vond zij haar kind dood.# Wichelen. JDe zoon des Burgemeesters verdronken Zondag was de zoon van Burgemeester D'Hooghe, van Wichelen, 'ae manskerel van in-de-twintig jaar, hij was op Schelde gaan varen met twee zijner kennissen; en wat is er gebeurd Een alderdroefste geval: tegen Schellebelle is 't bootje omgekanteld, de drij personen zijn in't water gevallen, en ongelukkiglijk, M. D'Hooghe is erin gebleven, en de pogingen om hem te redden, zijn vruchteloos ge weest; zijn lijk is te Wetteren gevonden. Deze droeve ramp heeft in g'heel de streek een treurige weergalm gehad. RUSLAND. Rus, Rus wat hooren wij ge blijft zoo hardnekkig als Pharao, onder al zijn plagen. Overvallen door zijn slecht volk, ge zoudt peizen dat de Rus dé brave Polakken gerust laatNeen! die eens op den weg der tirannie is, verliest alle gevoel van rede Niet lang geleden, een der rijkste boeren van Zuraconica werd be schuldigd van zijn kind t'hebben laten doipen; hij werd gevat, ge- koord en gebonden en weggeleidOnderwege hij vlucht; maar wat doen de Russische beulenze leggen d'hand op zijn vrouw en op zijn 5 kinderen; ze doen liuisz )eking in gemeld dorp, vinden nog 18 land bouwers in 't zelfste geval en doen die 18 landbouwers meê....O hoo- veerdige Rus, met welk recht komt gij in de zaken van 't geweten? Zorg liever dat uw eigen rekening-met den Grooten Meester effen staat! Maar ge zult altijd zien dat goddelooze menschen. menschen van haat, van geweld en van tirannie zullen zijnOndertusschen, de Rus, in zijn droeve positie wordt niet beklaagd. Men is voor de Nihilisten niet; maar men zegt:'t zijn zijn eigen luizen die hem bij ten; En zijn keizerinne sterft uit gelijk een keersken; nogtahs haar tafel staat vol medikamenten, en haar kamers zitten vol Doc- teurs, die d'een consulte achter d'ander doen. Een geheime druk kerij is te St. Petersburg ontdektgeneraal Sourof is er naartoe ge trokken met talrijke Policieagenten en 40 gendarmsde letterzetters en leerjongens zijn aangehouden benevens drie jonge meisjes uit de hoogste standen der samenleving. Er zijn kopiën gevonden van op- roer-artikels. Niet éen der aangehoudenen heeft naam en woon plaats willen zeggen. Ze spreken van nog een ander geheime druk kerij waar 3 personen gevonden zijn. LOOPENDE NIEUWS. Voor de Katholieke Scholen van Parijs is op korten tijd rondgehaald 450,000 fr. Dat ze 'ne keer inteeking vragen voor 't Officieel Onderwijs Ze zullen nog geen 450,000 hal ve oenskes krijgen. Al't geld voor 't officieel is gedwongen geld, bijna al de Meesters zijn gedwongene meesters, bijna al de scho lieren zijn gedwongene scholierenen te Rijsel zijnde notabelste der stad bij den Prefekt gaan reklameren tegen de onrechtveerdig- heden jegens de Religieusen. Maar 't schuim is boven in Frankrijk en 'tschuim haalt er zijn bert op: 't gaat er van 't verken, de koe is open ge zult nog dat Land in een morras van bloed gekastijd zien, door zijn eigen slecht volk. Geachte Lezers,hebt gij nog nietbemerkt dat elke misdaad baar eigene straf op den rug draagt? 'ne Moorde naar heeft maar aanstonds zijn misdaad gepleegd, of er komen in zijn hert knagende slangen op logement; een dief of andere schelm, aanstonds na zijn misdaad, komt in onrust en woeling; 'ne Meester die voor 't geld, de Framassons en hun wet dient, hoort gedurig een stem die hem roept: Judas; 'ne Vader, een Moeder die zijn kind naar de slechte scholen zendL zal dat kind thuis krijgen, met ondeugden, en zonder kracht of wil, om zijn slechte neigingen te bevechten. En- zoovoorts.... De rijken, de machtigen, de vorsten en keizers, die God verachten en zijn volk verdrukken, al 't geen dat die menschen lij den, daar en schrijft Lucas niet van: Cromwel, een volksbeul in En geland, had 50 kamers in zijn huis en eiken nacht sliep hij in een an der, zonder dat er iemand wist in dewelke; en in de jaren negentig, Robbespeer en al zijn bloedhonden, en al degeen die de geestelijken en de brave menscben gingen overdragen, als ze niet aanstonds weg gerukt werden, ze liepen rond gelijk spooken, en eikendeen kon zien dat die menschen met een vermaledijdihg op hun hootd liepen. Er zijn er die zich op hun sterfbed bekeerd hebben, maar er zijn er ook die stierven als verworpelingen.... En gij die tegenwoordig de Volks- beulen speelt, gij die brave zielen verdrukt en hun tranen uit d'oo gen perst, zwicht uuw misdaden zijn gekend en aangeteekend, en vergeet niet dat elke uur, éen uur nader aan de dood is. Elk is nu nogéens verwittigd. D'ander week is te Gent een bruiloftfeest schrikkelijk gestoord: een der aanwezigen werd schielijk onpasse lijk en stierf lcorts nadien. In Perzie is overjaar groote droogte geweest en komt nu in hongersnood; een zak tarwe kost er gewone- lijk 10 a 12 fr., nu is 't 100. Er zijn er onder de Cbaldeërs, die van armoede hun kinderen verkoopen. Een Leerling der onzijdige scholen van Brussel, heeft zijn eigen kapot gemaakt, 't Was gestraft; en moedwillig, wetens enwillens, t sprong in de vaart en verdrohk zich. "t Gaat ver en 't gaat wreed te Brusseler moest deze week 'ne Kandidaat-Senateur gekozen worden, en verscheide heeren werden affrontelijk van de hand gewezen, M. Eliat, notaris, omdat men hem aan 'nen biechtstoel heelt gezien, M. Toussaint, omdat hij het bou wen eener kerk in Tenboseh niet tegengewerkt heelt, enM. Washer, insgelijks omdat men weet dat hij EENS tot den biechtstoel heeft dur ven naderen.... En bemerkt wel,'menschen, dat die woedende Geu zen uit Brussel, dat ze thalven in de schoolwet van 1879 zitten... Selmus. Dikten, waarop dubt ge zoo diep? Dikten. Wel, mijn kameraad, op d'helschekrawatterijdie tegenwoor dig recht op haar pooten staat.. G'hebt dat g'hoord van Frankrijk? De branders en moorders zijn daar teruggeroepen, met wijn getrakteerd, en nu "gaan ze de achtbare en treffelijke Paters uit 'tLand jagen... Die ware vrienden van 't volk moeten weg Selmus. Is dat toch waar Dikte n. Da dekreten zijn afgekon digd Selmus. Maar dat is een krimi- neeie onrechtveerdiglieid Dikten. Gelijk ge zegt Selmus. 't Is een bloedzuigerij Dikten. Noch min, noch meer Selmus. Dat zal Frankrijk opkomen Dikten. Zeker en vast S e I m u s. Dikten, 'k en versta niet, hoe dat de Franschmans zoo dom kunneu zijn van dit te gedoogen en hun eigen geluk zoo wreed onder de voeten te stampen? Dikten. 't Is de partijschap die dat doet, man, en 't lezen der slechte gazetten; die gedurig slechte gazetten leest, wordt door den geest van 't kwaad geblinddoekt en in den bellewagen gespannen. Selmus, hoe zoudt gij anders uitleggen dat er in ons Beigenland nog menschen zijn, en zelfs op de buitengemeenten die de schoolwet van 1879 helpen uitvoeren, nadat die schoolwet veroordeeld is door g'heel de Christene Wereld? Zijn die menschen door den geest van 't kwaad niet geblindlapt S e 1 m us. Dikten, 't en kan anders niet zijn. D i k t e n Ja, geblindlapt voor hun domme hooveerdigheid, omdat ze licht en waarheid gaan zoeken bij de vijanden van hun eio-en Religie, 't Is precies alsof 'ne Landbouwer om raad ging voor zijn zaaien en planten, bij 'ne citadin, die geen klavers uit tarwe kan onderscheiden... Dom volk. hé Selmus. Zwijgt't is te grof

De Werkman | 1880 | | pagina 2