De Nihilisten, en hunne Slachtoffers. o ic Vervolg. II. OPENBARINGEN. 'j lnc(mk te beschrijven, welken de plotselinge verschijning der jonge juffer had te weeg gebracht; van verbazing ging men over tot bewondering, tot toejuiching en eindelijk begon nen d uitleggingen en bemerkingen. Ru7sisïenbpSsor.?WieiS de Franschman den Een toekomende Nihiliste. Een dochter van een uwer - Neen, een gravin. Afgevallen van fortuin Neen, schatrijk, millioenen roebels, Verstooten aan 't hof Gezocht en gevleid door den keizer en zijn hovelingen En ze kent het Nihilismus Ten deele. De Franschman stond stom van verbazing. Hoort, sprak de Rus, dezen avond nog zal ik u dit raadsel uitleggen en u de Russische Samenleving doen kennen... Doch eerst moet ik eenige onzer leden spreken en zien of er geen aanwervingen te doen zijn. 6 Terwijl de Nihilist tusschen de groepkes volk ging, hier en daar eenige woorden sprak, nu en dan iemand op zij riep, de Fransche Communard telde d'oogenblikken, na welke hemde gevraagde open baringen zouden gegeven worden. Den Rus ziende komen, schoof hij hem eenen stoel vooruit W'hebben éen half uur tijd, sprak de Nihilist,dan moet ik nalar een feest bij den Gouverneur. Bij den Gouverneur Gelijk ik uzeg; zelfs de Hoogleeraar die daar zoo hevig sprak, zal er aanwezig zijn. Is 't een droom? vroeg de Franschman. t Zijn daadzaken uit t werkelijk leven; eerst en vooral moet gij weten, dat wij in ons hei vorming ondersteund worden door nie mand anders dan door den Czaar! Door den Czaar Door den Czaar!... Zijn Majesteit Alexander II heeft bemerkt en ontwaard dat de russische samenlevin vaneenbrokkelter is hier geen Religieus gedacht en de dwang niet blijven duren. Geen Religieus gedachten de kerken zijn vol volk 'k Zal u meer zeggen Er is geen enkele Burgerlijke of Mili taire Overheid die zou durven nalaten de Diensten bij te wonen. En ge loochent 't Religieus gedacht Als ik u zeg dat de Czaar tegelijkertijd de Paus is der Russi sche Religie, dan zult gij alles begrijpen. Het kerkbijwonen in Rus land geschiedt uit vleierij of vrees; bijzonderlijk bij de geleerde Russen is alle godsdienstig gevoel uitgedooft; en daarom gaat de Maatschappij hier te niet; de Czaar gevoelt dit en hij wilt zijn Stamhuis vestigen op nuttige hervormingen; verstaat gij nu hoe hij deel maakt van de sekte der Nihilisten Ik begin er iets van te vatten. In 't openbaar roemen en loven wij zijnen persoon en zijne hervormingenwij maken 't Volk op tegen d'Overheden en tegen de Hovelingen die vastgekleefd blijven aan d'oude overleveringen van dwang en geweld.... We zeggen en schrijven dat de vijanden dier hervormingen, de vijanden zijn van den Czaar en van Rusland. Zoo geraken er velen in ons netde menigte laten wij loopen en huilen maar hier en daar trekken wii ermee, naar ons afdeeling der wer kers, naar degeen die ons geld en mannen moeten leveren. En eens in ons handen, men geraakt er nimmer uit. G'hebt daar de gravinne Fedora gezien Die verschijning Ja, die juffer was de gravinne Fedora, expres uit St Petersburg gekomen om aan ons feest en onzen naam eenen nieuwen luister te geven. Ik zal u in korte woorden hare geschiedenis verhalen. De Franschman luisterde als een vink. Z'is de dochter van den graaf Kourdoukoff.en de andere juffer die haar vergezelde, is haar gouvernante. De gravinne is over eenige maanden 21 jaren geworden, dus meerderjarig: ze was naaar 18 maanden oud als haar moeder stierf, twee kinderen latende, Fedora en een broeder van 3 jaren. Graaf Kourdoukoff was 'ne Rus van den ouden tijd, grof, lomp, dronkaard, zijn plezier hebbende d# knechten van den knout te doen geven, en de boeren te pijnigea zonder liefde of gevoel voor zijne kinderen, die hij op een buitengoed plaatste en aan de zorg van huurlingen overliet. Van tijd tot tijd ver scheen de graaf op zijn buitengoed, om zijn brutaliteiten uit te wer ken, onder d'oogen zijner kinderen, die aldus, van jongsaf, eenen hevigen haat tegen de bestaande samenleving begonnen op te vatten. Als Fedora 12 jaren was, werd zij naar St Petersburg gebraw fat en wij gelukten erin haar een gouvernante te doen geven, welke die jonge ziel naar onze inzichten zou plooien en in onze handen leve ren. De naam der goevernante is Nadia; ge zult haar van dichter bij leeren kennen. Maar zij bewoont St Petersburg De voogd van Fedora zoekt'ne Franschen professor, en gij zult daar geplaatst worden. Nadia is de dochter van 'ne pope, die met zijn vrouw en kind naar Syberië werd gezonden; d'ouders stier ven daar, na korten tijd; en Nadia, vrij zijnde, keerde terug naar Rusland, als libre-penseuse en de russische samenleving hatende, gelijk een vrouw kan haten; ze wist dat haar vader aangeklaagd was door iemand die geerne zijn plaats van pope of russische priester zou ingenomen hebben; haar was 't niet onbekend dat de rechters door geld omgekocht warenz'had het lijden harer Ouders bijgewoond, en door al die gevoelens aangevuurd, werd zij alras een der hevigste en geslependste Nihilisten, en door den Geheimen Raad met aller gewichtigste zaken belast... Het gelukte haar in 't hert der jonge Gravinne alle godsdienstig gevoel uit te dooven, en het vol geestdrift voor de hervormingen te doen ontbranden. Fedora was 10 jaar, als de Graaf haar een man ten huwelijk bracht; hij ontving eene wei gering en had schoon te dreigen, te tieren, te vloeken, haar te willen onterven; Fedora bleef standvastig; dienzelfden dag moest graaf Kourdoukof een feest bijwonen voor zijn zoon die luitenant der Rid ders-Garde werd; hij kreeg er een geraaktheid en stierf na eenige uren. Van zijn 12 millioenen roebels gingen er tien aan zijn zoon en twee aan de dochter. Die twee millioen roebels zijn d onze, alsof zin onze kas staken.. En niet alleen geeft Fedora haar eigen fortuin, maar zelfs in t Hof van den Czaar werft en werkt zij voor de vreed zame hervorming, waarachter wij ons tot nu toe verschuild hebben gehouden... De netten zijn gespannen, de tijd van werking nadert, en ge zult met lang meer zeggen, dat de Russische Broeders werke loos bin ven.., Op t oogenblik dat ik u spreek, dezen nacht wordt t eerste vonnis uitgevoerd: de generaal Trepof is veroordeeld. Veroordeeld, door wie Door 't Geheim Komiteit. Waar zetelt dit Komiteit? 7~ Niemand weet het, dit Komiteit is omringd van de dikste duisternissenzelfs de leden van den tweeden en derden graad ken nen mets van dit Komiteit, 't is gelijk de Dood, overal, gedurig werkende, bevelen en vonnissen rondzendende, maar gansch on zichtbaar 0 't Moet een wreede macht zijn. - Een onoverwinnelijke maant, die plannen smeedt en netten rondtfpreidt tot in 't Paleis van den Czaar. Gelijk ik u zeg, dezen nacht wordt het eerste vonnis uitgevoerd en 't is een Nihil'istinne, een kloeke vrouw die den generaal te midden zijner gendarms zal treffen. Rond die vrouw zullen wij gerucht maken,dat g'heel Europa in verbazende siddering zal staan. Die vrouw is toch zeker onze Nadia niet? Neen, de Syberiaansche moet op haren post blijven bij Fedora; morgen zult gij den naam derheldinne kennen. Te midden der gendarms, zegdet gij; vreest gij niet dat zij zal aangehouden worden Wij hopen het, sprak professor Piotro. Gij hoopt het Wordt zij aangehouden, ge weet dat sedert eenige jaren, de Czaar voor de groote openbare misdaden, het stelsel der Assisen hoven heeft ingericht.... Welnu, t Assisen-hof zal onze vriendinne vrijspreken. Ge zijt daar zeker van Zoo zeker als ge daar voor mij stpt... Bremont, ik heb nog eenige zaken te verrichten; tot morgenf Ge moogt in 't kort uwe benoeming verwachten,als fransche leermeesterder gravinne Fedora,. Zoo eindigde die samenspraak. De ex-kapitein der Commune ging dien nacht daar huis, blinkende van vreugde en in groote afwach ting der hem aangekondigde gebeurtenissen. (Wordt voortgezet). LAATSTE NIEUWS. Ze zeggen dat rond half Mei Keizer Frans Josef van Oostenrijk naar Brussel komt. 't Is zondag, 1 i,ttn dezer, dat te Lebbekc 't Concert plaats heeft, ten voordeelè van den Katholieken Schoolpenning en van de Noodlijdenden. Ze vragen ons somtijds welk t beste Goed Werk van onzen tijd is. On getwijfeld, lieve menschen, het werk der katholieke Scholen^zonder die scholen zou 't Christene Geloof hier langzamerhand uitgedoofd worden; ja, zonder 't Katholiek Onderwijs, is Belgenland binnen 20 jaren een wilde heidensche streek, waar men op de koppen der dieven en schelmen kan gaan. De tijd vliegt; eiken dag kunnen wif voor 't Oordeel geroepen worden. Daarom, ge begrijpt ons.. Alhoe wel de Katholieke Scholen door al wat geus en vrijdenker is, sterk bevochten worden, tot prcuf de spionnage en verklikking die' er te gen gebeurt, tot preuf dat de Prokureur weer dees week naar Sley- dinge is getrokken met zijn gendarms voor een zaak van 'ne niet en dat hij de talrijke kinders streng heeft ondervraagd; alhoewel de Volksbeulderij voortgaat, de Katholieke Scholen komen nogtans meer en meer in bloei. Waarom? de rede is simpel: omdat die scholen in 't hert en in de ziel der Belgische Volkeren geschreven staan... W'ontvangen daar nog 'nen brief uit Rymenam, waarin ons gemeld wordt dat de gemeenteschool op Brantheide 6 leerlingen heeft, en de school op 't dorp, jongens O, meisjes O... Ja, Ja, mees ter Van Humbeeck, trekt maar oogen gelijk kanonballen, doet maar ons goudstukken rammelen, dreigt en tiert, g'hebt uw koleire en uw moeite aan uw been, en met schande zult g'uw matten moeten op rollen... 't Zal met u en uwen aanhang gaan: Hoe langer, hoe ban ger! Rekent en telt nu maar op uw vingers, hoe laat het is. Alle dagen zijn z'in Duitschland.d'eersteblijkenvan denGodsdienst-vrede te verwachten... Eens dat 'ne mensch op den slechten weg is, 'tkost moeite om terug te keeren... Maar Keizer Wilhem, en zijn Familie, en al de goede Pruismans zien dat 't Religie-bevechten altijd een slecht einde heeft. Een hoogst belangrijk'nieuws uit Pruisen, is dat Bismarck zijn demissie heeft gegeven van .Kanselier. Ze zeggen dat hij ziek is, en dat keizer Willem ook kwalstert. Ronimus Bona parte, den chef der Napoleonisten, heeft zich verklaard tegen de Kloosterlingen; zijn beste mannen verlaten hem Ronimus heeft nog in den tijd meêgedaan met de Parijsche Stekelverkes, die op Goeden Vrijdag vleesch aten 't is een prisjken. T'H illegem isdijnsdagde Katholieke School (gift van M. De Cock), plechtig ingewijd; er had een Concert plaats, zeer veel Volk was aanwezig, niettegenstaande dat er velen van 't om liggende naar den Kring van Sottegem waren. Prins de Ligne geneest.

De Werkman | 1880 | | pagina 3