Een kollegie van Jesuieten. Weg met de Jesuieten is heden de kreet van watradikaal is in Frankrijk. In zijne laatsterede- voering over de schoolwet, heeft Julles Ferrj ge sproken van het kollegie van Le Mans. Ziehier welk bewonderensweerdig schouwspel dit kollegie en zijne bestuurders opteverden, gedurende den oorlog van 1870 71. Wij vertalen uit den Univers Nauwelijks waren de Jesuieten te La Mans aange komen of zij ontvingen in hunne woning 170 gewon den, en op het einde van den oorlog, hadden 1265 gekwetsten of zieken bij hen de herstelling gevonden en 60 soldaten waren er overleden, omringd door zor gen en vertroostingen, hun door de paters toegediend. Op het oogenblik dat de drie korpsen van het leger van generaal Chauzy in de stad bijeentrokken, eenige dagen voor den slag van Le Mans, ontstonden eens klaps de pokken in deze dicht opeengedrongen volks massa en de bisschop schreef aan den rektor van Saint Croix Er zijn 1750 pokzieken in de kazerne der missie 350 in den nieuwen schouwburg pater, ik vertrouw ze u toe. De rektor schreef aanstonds hierover aan den provinciaal,en op den avond zelfvan den slag, droeg een voerman den brief naar zijne bestemming, dwars door de duitsche legers heen. De pater-rektor schreef aan zijne onderhoorigen Yoor zulk eenen dienst hebben wij nooit mannen te kort zeg het wel aan zijn Hoogweerde, en dat zij niet vreeze er ons andere te vragen. Gebruik al de mannen van uw huis ik zend er u nog vier indien zij sterven, zal ik. er anderen zenden. De schrijver van den Univers zegt verder Ik heb een brief onder mijne oogen van den pater overste van Sainte Croix en ik zie er in wat de dienst der pokzieken aldaar was. In de kazerne der missie, in die onmeetbare zalen, te midden van eenen vreese- lijken winter, lagen 17(0 man uitgestrekt op een weinig stroo, nauwelijks gedekt door eene veldsargie, zonder oorkussen, zonder matras. Zelfs geen Zuster om hen te verzorgen 1 Eenige geïmproviseerde zieken- dieners ziedaar alles. Te midden van iedere zaal stond een groote pot, waarin eenige lindenbloemen op koud water zwammen. Doch alle morgenden ten minste kwamen mannen, die op het strooien leger bij de lijdenden neèrknielden die hunnen mond bij de brandende wangen der pok zieken brachten, om hen te troosten, hunne ooren bij hunne lippen, om naar hunne klachten te luisteren of naar de belijdenis hunner zonden, en die hun, zoo niet de hoop op genezing, ten minste de zekerheid gaven dat zij voor God leden; dat het vaderland zou gezegend worden en gered door en om hen Die mannen, die troosters, waren de jesuieten van Sainte Croix. Toen zij in het kollegie terugkeerden, vonden zij het insge lijks vol pokzieken. Welhaast lagen vier paters door de verschrikkelijke kwaal aangetast, op het smartbed uitgestrekt, waaronder twee doodelijk ziek. Terwijl deze de zieaen verzorgden en aan hunne zijde stierven, ontvingen andere paters onze soldaten, waarvan er 22,000 onder dat dak eene schuilplaats voor het lichaam vonden en eene sterkte voor de ziel. Het was ook daar dat generaal Charette met 360 zouaven van den Paus aankwam vandaar was het dat hij welhaast met 3000 wegging -. hij ook kan zeg gen of de jesuieten geholpen hebben tot het welge- lukken van het inrichten van zijn regiment helden, die zooveel lauweren raapten op de bloedige slagvel den van Patay en Aveurs. Hier ook ontweken de jesuieten het gevaar niet. In 't heetste van het gevecht kliefde een pruisisch officier den pater prefekt het hoofd; een geestelijke, M. Fougueray, aan den dienst van het kollegie ver bonden, viel, de borst doorboord met drie vijandlijke kogels. Ook de mobielen van den Gard,den Izóre en de Corréze zouden kunnen zeggen wat die^ Jezuieten voor hen waren zij zouden kunnen- meêdeelen aan wie zij het te danken hebben dat zij nog hunne vaan dels hebben behouden.Te midden van den slagontving een pater Jesuiet, nu overste, een vaandel uit de han den van den vaandrig, verborg het onder zijn kleed op zijne borst, waar hij het bewaarde tot op den dag dat de aalmoesenier der mobielen, door de pruisische linien heen, het hem kwam vragen. Toen toch waren de aalmoeseniers voor iets goed 1 Eenige dagen later namen de Pruisen den pastoor van een dorp, uit de omstreken van Le Mans, gevan gen zij deden hem voor zich uit gaan en sloegen hem met stokken dood. Burggraaf Joubert, die hem wiide verdedigen,werd aan densteert van een peerd gebon den en mishandeld, zoo erg zelfs dat hij aan de gevol gen zijner kneuzingen stierf. Ziedaar het leven, gedurende zes maanden door de Jesuieten geleid,en te midden van al dat lijden en ontberingen voor Frank rijk onderstaan, gaven zij nog les aan hunne weinige leerlingen 1 In hunne kamer hadden de paters geen vuur meer, 's middags was hun maaltijd op de helft versmolten en alle dagen moesten zij zich afvragen, of zij 's ander daags nog iets zouden te eten hebben. Hunne gekwet- stei?en zieken eventwel hadden niets te kort,en wan neer er gedurende den nacht lange rijen gewonden aankwamen.stonden depaters hun hunne eigene bedden af, en legden zich te rusten op het lijnwaad der tenten. Ziedaar wat de Jesuieten gedaan hebben gedurende den ooi log, en daarom is het misschien dat de radi- kalen, overal waar zij die geestelijken ontmoetten, te Dóle, te Lijon, te Marseille, te Parijs hen uitplun derden en vermoordden. En te Le Mans zelve, -nog voor dat de vrede geteekend was, waren lijsten van uitdrijving in omloop, en in handen van mannen die van Frankrijk's nederlaag hunne overwinning maak ten. De rektor der Jesuieten stond de eerste op de lijst vaD uitdrijving Hetgeen te Le Mans plaats had,was geen afzonder lijk feit hetzelfde gebeurte elders. De Jesuieten hadden overal ambulancen het kollegie van Saint- Clement verzorgde 500 gekwetsten, en 24 paters of broeders werden door besmettelijke zaken aangetast, vier bezweken. Te Vaugirart en Saint Geneviève werden 200 ge kwetsten verzorgd 515 zieken werden te Saint-Mi chel van Laval opgenomen 217 te Saint Acheul en te Montières. In al de steden, waar er Jesuieten wa ren, verzorgden en dienden zij onze soldaten in hunne eigene woningen. ~~£zy' MOORD. Men schrijft ons uit Meerendré, 6 April Zondag, 4 dezer, heeft hier een afschuwelijke moord, gevolgd door diefstal, plaats gehad. De weduwe J. B. De Vreese, was omtrent 8 ure uit de vroegmis gekomen, en na dat haar zoon en dochter zich ten half tien naar de hoogmis hadden begeven, deed zij de deur toe, zette zich aan tafel en dronk een tas koffie. Eensklaps moet de moordenaar zich ver toond, een schot op haar gelost en haar daarna met het wapen het hoofd verbrijzeld hebben. De slag met het geweer heeft dit laatste gebroken. De loop was garsch besmeurd met haar en bloed. Na de hoogmis kwam de dochter naar huis en vond de deur gesloten zij zag door een der ven sters en bemerkte een afgrijselijk schouwspel: hare stiefmoeder zat op eenen stoel, een vest was over haar hoofd geworpende vloer was tot op twee meters afstand van den stoel, met bloed bemorst. De dochter riepmoord Men schoot toe de deur kon niet geopend worden; maar langs achter stond een vensterken open het was langs daar dat de moordenaar moest gevlucht zijn. Men sprong in huis. Nabij de achterplaats lag de geweerkolf; in den schoot der vermoorde vond men den loop. De vrouw hield een gekookt ei in de linkerhand en onder haren voorschoot verbor gen de rechterhand hing machteloos langs het ineengezakte lichaam af. Het aangezicht was schier niet meer kennelijk. Wat den moordenaar betreft, niemand heeft hem gezien of gehoord. Wel had men in het begin der hoogmis een schot hooren vallen, doch dit gebeurt nog wel eens. Een landlooper die aangehouden werd, kon zijn ALIBI bewijzen en is losgelaten. De diefstal is de reden van den moord ge weest. En hoeveel heeft de moordenaar kunnen bemachtigen?- Eene som van 12 fr. en twee oor slingers! Het geweer was de eigendom van de zoon des huizes; de moordenaar vond het bij toe val geladen in huis staan. Een erg ongeluk heeft maandag namiddag in de statie Brugge-Dokken plaats gehad. De ge naamde P.Ornelisse, kasseier van den staatsspoor weg, was bezig in die statie te werken, toen hij dooreen wagen overreden werd, die hem de borst verpletterde. De dood was oogenblikkelijk. D'Hop staat, Aalst, 70 fr. Pop. y3 tot y5. Mineraalolie, 19,30; Juli, 19,50. Thienen, boter 3,20; hooi 9,00; stroo 5,60. Brussel, tarwe 25 centiemen afslag. Uit Rusland is de laatste depeche, dat de Kei- zerinne gedurig verzwakt, en stillekes uitsterft. De hond van een Schoenkuischer 't Dees is een wonder geval, voorgevallen te Parijs, op eene brug der Senne. Een Engelschman ging daar voorbij; zijn schoenen waren schoon geblonken; doch er komt daar een klodderhond, die zijn vuile pooten op de schoenen van den Engelschman vrijft. Niet ver van daar stond 'ne schoenkuischer, die aanstonds 'ne stuiver mocht verdienen, 't Zelfste gebeurde 's ander daags en de volgende dag^rujde Engelschman nam er attentie op en zag dat de hond expres naar de Senne zijD pooten ging vuilmaken, en dan op de brug de persoonen afwachtte, die blinkende schoenen aan hadden. ODze Engelschman, den list radende, onder vroeg de schoenkuischer en hoorde dat het zijnen hond was, gedresseerd om hem kalanten aan te brengen. Ach, Mijnheer, sprak de schoenkuischer, d'alfairens gaan toch zoo slecht; wij moeten al iets uitvinden... De hond werd door den Engelschman gekocht en meêgeleid naar Londen; eenigen tijd nadien, hij ver dween en twee weken nadien was hij bij zijnen ouden meester, aan de brug der Senne te Parijs. MARKTPRIJZEN 22 a 24 - 24 5o a 27 5o a 0— aooo 11 - a 13 25 0 a lo 9o a 12 27 1 52 4 1 9o 75 23 21 22 14 4 1 1 15 73 26 32 - 23 25 14 - 1 75 AALST, 'a zaturdags. Tarwe fr. 3o a 32 Rogge Masteluin Haver Hoppe (1879) Aardappelen,r. w. Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 29 Masteluin Rogge Boonen Aardappels Boter per kilo Eieren per 25 Vlas per kilo NINCWE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 3o Rogge, 23 Aardappelen, 13 Boter, per 1/2 kilo 1 5o LOKEREN, 's woensdags. Tar en p.105 1. 22 5o 24 5o Ro ;e 105 1. 18 25 19 5o Ga stn. 1051. 14 25 15 25 II ver 1591. 15 75 17 25 ZELE, 's dijnsdags. Tarwep. 106 liet. 24 5o 25 5o Haver»159« 15 75 00 Boter per kilo 3 45 3 81 Kemp per 11 kilos o9 34 00 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 28,5o Rogge 15,93 Haver 09,25 Boter 2, Ho a3,3o Eieren l,7oa2, KORTRIJK, s maandags. Aardappels, gele, fr. 11,— al2,— roode a Boter j-ei '2 kilo i,9ia02,o9 Koolzaadone,103 h. 66,5o Lijnolie, 105 k. 61,5o MECHELEN. Veemarkt op Neekerspoei. öo stuks inlandsch ras. Van 225 tot o435. 572 hollandsch ras. Van 265 tot o75o. Binnen de stad. 18 stuks inlandsch ras, van 19o tot 34o. 115 stuks hollandsch ras, van 23o tot 47o. ST. N1KOLAAS. Tarwe per 106 liters Poldertarwe Rogge Boekweit Haver Duivenboonen, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Hoei, 100 bussels, Eieren per 26, ROESELAERE, 's dijnsdags.— Witte tarwe per 100 kil. 32 5o Roode dito, 31 5o Rogge, 22 5o Haver, 2o 5o Paardeboonen, 27 5o Aardappelen per 100 kilo, 12 Boter per kilo, 3 5o Eieren per 25, 1 65 DENDERMONDE s maandags Witte tarw 29 00 a 3o Rogge 22oo a 23 Boekweit - 22 a 00 Vlas per kilo 1 60 a 1 65 Kemp 0 97 a o 98 Boter per kilo - 3 5o a 3 80 Eieren per 25 - 2 lo a 2 35 Aardappels 13 50 a 14 ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 42 5o 2 4o 7o Rogge bloem 37 óo u fransche 36 50 duitsche 36 woensdag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: 006 stieren, 0,7o c. o27 ossen, 0,96 tot l,o4 o2o koeien, 0,7o tot 0,8o loo kalveren, l,2o tot 1,35 fr. 25 23 19 - 22 16 25 - 25 5 12 3 49 2 18 00 2o 53

De Werkman | 1880 | | pagina 4