1 L I i? i Verschijnt alle Vrijdagen. Rampen, Misdaden en Ongelukken. De erkman ACHTSTE JAAR No 3qi 16 April PARLOIR. Ontv. uitscheld, 1,14 f voor 't boekdeel. Ontv. uit Assche 21 fr. j en oneffen, alles juist en vriendelijke groetenis. Vriend te Moerbeke K. alles ■wel ontvangen in postmandaat, id. uit van Vr. J. V Vrienden te Luik, ik heb nog geen bericht ontvangen van de Bedevaart naar Lourdes. Heb g'hoord dat de ka ravaan uit Luik zal vertrekken. Maar, wacht de Koeriers zijn daar precies; ze brengen ons «takken uit® BERGEN, over de Bedevaart naar Lourdes, langs Parijs, Tours,Poitiers, Buglose, Betharram, Toulouse en Pa- ray-le-Monial. Men vertrekt den 9 Juni, ten 7 ure 's avonds, uit Bergen. De prijs is voor weg en weer, lsto kl. 210 fr.. 2do, 105, 2de, 1,05; voor de inschrijvingen, zich te wenden tot M.L. Henry, rue de N. D. Débonnaire, 7 Mons, (Bergen.) De Werkman aanveerdt nieuwe abonnementen op alle tijdstippen des jaars, b. v. nu, van 15 E Prijs ln bareel of winkels 5 April 1880 tot 15 April 1881; om inge- schreven te zijn, men zendt zijn naam post of te hals gebracht en woonplaats. Al de vorige nummers f Vooraf betaalbaar van den nieuwen feuilleton zijn r.og te bekomen. W'hebben expres eenige Voor Frankrijk en Holland. 4,50 gazetten meer gedrukt en in pakskes bewaard. - ->x\ax~ - 1880. IMen vraagt Wevers in de weverij te Aalst, Achterstraat N* 17.1 Stnrd- - vastigen gemakkelijk werk.(7* I Men gelieve te bemerken: 1° Ons re glement verbiedt ons gebiuik te ma- t ken van naamlooze brieven ons Kantoor verzekert de grootste ge heimhouding: dus, brieven geteekend, w en die met ons geen partikuliere ken- 'j nis beeft, of geen titels tot vertrou- centiemen 2 50 a Jaars P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. wen, zijn handteek en doen iegalisee- ren is ons hulp kantoor zijner Ge meente. Wij mogen van die punten niet afwijken; 2° 't is ons alleraangenaamst nieuwsof mededeelingen te ontvangen, mits 2 zaKen in acht genomen zijn, d. i. t. z. kort en juist. Raadselken pro gloria, voor d'eer. Zes letters, nog 'ne keer, End'eerste drijmijnheer, Een dier; en 't ander is Een lange smalle visch. En wilt daar wel op letten, Ge kunt hem in mijn heele zetten. Antwoord op de kleine raadsel vraagjes Echo. Orndat zijn oogen van vo ren staan. leXnj In OOSTENDE heeft de chef der kaai zich gedeeltelijk met een scheersmes den hals afgesneden, uit verdriet omdat zijn boeken niet wel in regel waren en dat de Inspekteur ging komen.... Zal 't nu beter zijn hij ligt halfdood te bed. G'hoort toch veel tegen woordig van zotte en aardige dingen!... En te Brussel is een offi cierken 't slachtoffer geweest eener schrikkelijke wraak: een naai ster, met welke hij in slechte kennis had gelegen, die hem gedurig achtervolgde, en welke hij door de Tribunaals had doen veroor- deelen, dit meisje heeft hem 's nachts afgewacht en in zijn wezen ne pot vitriool gegoten. De jonge officier is voor eeuwig geschon den in zijn wezen de vitriool heeft zijn kaak en een deel van zijnen hals afgewreten, en de dochter zit gevangen. Ik heb mij gewroken, zegde zij, ik ben kontent! In Frankrijk is een dochter vrijgesproken die haren valschen makker doodgeschoten had... Wat zullen wij zeggen? 't is dikwijls pot en scheel, e'en vuilmaar ge vindt toch slechte sjanloeters die leven gelijk geuzen en honden, en die hunne ongelukkige slachtoffers dan laten loopen... Ge vindt er die, met zoetigheid op de lippen, de galle, 't verdriet en de schande in 't hert werpen.... Ge vindt er die, gelijk fernijnige slangen, rondvliegen om werkmansdochters in 't ongeluk te werpen.... En waar spannen die krawatten hunne netten? In de nachtvergaderingen, in de dans zalen, in de slechte gazetten!..- Neemt 't geval van Brussel, van de dochter die haren minnaar vitriool in 't wezen heeft geworpen ze zit nu gevangen.... Waar heeft z'haar ongeluk begonnen? zeker en vast met rond te dwijlen, met 's avonds en 's nachts te loopen... Indien zij, gelijk het betaamt, de zondagen had geheiligd, met eerst en vooral op God te peizen, met wel de Diensten bij te wonen en daarna in haar Familie een treffelijk vermaak te genieten, ze zou in geen kennis gekomen zijn met lappen en vellen en nu niet moeten uitroepen: 'k Ben nog jong! 'k ben maar 28 jaren! en 'k moet zeg gen: adieu vooralle geluk!... Den officier, van zijnen kant,geschra- minkeld in zijn wezen, 't onuitwischbaar merkteeken dragende van de wanhoop dier dochter, wat kan hij nog uitzetten? In zijn plaats, 'k zou naar Amerika of naar Australië of Californie trekken.... Zoo gaat het: met tijd en strooi rijpen de mispelen en die met den dui vel inscheept, wordt van hem getrakteerd, en als 't spel uit is, onder de voeten getrapt. BRUSSEL. Werkman, ik zende u een bundeltj'e nieuws uit onze stad-; M. Warocqué, Representant van Thuin, is alhier in zijn hotel gestorven, en gestorven als Christene mensch, na zijn biecht gesproken te hebben en zijn Rechten ontvangen, 't Was'ne schat rijkeman; de Logie vleide en verhief hem, voor zijn geld. Ze spreken van hier, op de Jubile'feesten, een Congres te houden van vloekers en van vrijdenkers... Wat is 't menschdom toch ellendig 1 Dat meent groot te zijn, als het in domme dwaasheid, naar God in den Hemel spuwt!... Maar 't ergste van al. dat die vrijdenkers-tis- ten gelijk iedereen, moeten sterven.... Dan is hun vloeken uit en de straf begint. Een policie-agent heeft zich kapot gemaakt, om dat een zijner oversten hem berispt had een dienstmeid uit een herberg van den Vlaamschen Steenweg, heeft op haar eigen 'ne revolver afgeschoten... Die geen gevoelens van Religie heeft, zit zonder kracht om de tegenstrijdigheden des levens te vedragen en op drij dagen heeft de policie 5 pic-pokets aangehouden.... Met de Feesten zullen die kerels hunnen oogst opdoen en na de Feesten, Godweet wat er van ons Land zal gewordener hangen slechte dingen in de lucht; in de liberale kiezersvergaderingen worden ijse- lijke, helsche dingen uitgebraaktde kandidaten worden er afgewe zen, omdat zij hunnen Paschen houden en wij zeggen met d'aller- sterkste overtuiging, de menschen, die nu nog liberaal blijven, zijn onverschoonbaar. Ze zien 't kwaad en ze bliiven erbijDat die menschen 't volgende niet vergeten Ons Heer betaalt alle weken niet, maar hij betaalt eens op 't einde. Men zal zich nog de verschrikkelijke spoorwegramp herinne ren, die onlangs plaats had op de spoorbaan van Mechelen naar Antwerpen, nabij het gehucht Neckerspoel. Een reizigerstrein werd van terzij door een koopwarentrein getroffen twee personen wer den op den slag gedood en verscheidene anderen erg gekwetst. De stoffelijke schade was zeer aanzienlijk. Het gerechterlijk onderzoek, betreffende die ramp ingesteld, had voor gevolg de inbeschuldigingstelling van den machinist van den koopwarentrein hij is dezer dagen voor de korrektionneele recht bank van Mechelen verschenen, en veroordeeld tot 9 maanden ge vangenis. Een razende hond heeft verledene week in de gemeente Slui zen, in Limburg, 17 personen gebeten, waaronder verscheidene kinderen die op de dorpstraat aan 't spelen waren Een inwoner is er in gelukt het dier te dooden. GENT. Ze beginnen weer oude vernieuwde aardappels te verkoopen. Zondag morgend is d'houtzagerij van M. Van Ca- neghem, op den kleinen dqk, afgebrand, 't Vuur was begonnen in de schafelingen, 'ne pompier is van de muren in '1 water gevallen, doch kon goed zwemmen en was er rap uit. BUITENLANDSCHE RAMPEN. Men zal zich nog herinneren dat in Schotland over drij maanden een gansche trein in 't water stortte; nn zijn de waggons uit 't water gehaald, allen half vermor zeld; geen enkel lijk van reizigers is gevonden waarschijnlijk zijn degene die men niet opvischtte, naar de wijde zee gespoeld. Te gen Parijs is 't gehucht Montaignes afgebrand 17 personen zijn er in omgekomente Lyon is een kind in een officiëele school doodgetrappeld eerst spraken ze daar niet van; bij't officieel im mers wordt alles verschoond, terwijl,als er in een katholieke school een kind gestraft is en gaat zeggen 'k Ben geslagen 1 aanstonds zijn de Procureurs en hun gendarmen te been, gelijk het, niet ver van hier nog d'ander week is gebeurd een manneken van 10 a 11 jaar moest comparéeren: Ge zijt geslagen geweest, 'ne waar man neken? Ik, mijnheer! Ja, hebt gij geen slagen g'had van den meester? Ba neen ik, mijnheer. Hoe! en 't is nogtans ge zegd? - 'k En weet er toch niet van, mijnheer? Ge zijt gij niet geslagen geweest! en wat is er daar van achter aan uw broek Hoe! aan mijn broek, mijnheer? Hebt gij van benauwdheid niets aan uw broek gedaan? Heb ik dat gedaan, mijnheer? 'k en weet er toch niets van Zoo worden die gastjes op de pijnbank gelegd, en zoo speelt de Justicie met haar gezag en autoriteit.... Te Lyon werd er gezwegen, maar nu komt het uit, dat 't kind der officieele school MOEDWILLIG door zijn makkers doodgestampt en doodgeslagen werd. En van d'onderwijzeres, die haar kind ver wurgd heeft, daar zwijgen de slechte gazetten ook van... Wat zullen wij zeggen? Geachte Lezers, de splinter wordt in d'oog

De Werkman | 1880 | | pagina 1