De Nihilisten, en hunne Slachtoffers. zooals gij het u voorsteldet, hetzij uit hooide van de oprechte toe genegenheid welke wij u, Zeer beminde Zoon, toedragen, hetzij uit oorzake van het hooge ambt dat gij in België bekleedt, hetzij uit oorzake van ons verlangen om u persoonlijk te hooren. Doch wij begrijpen de reden, die u tot nu toe belet hebben, uw voornemen uitte voeren, en zeker, indien de reis naar Rome, ten nadeele moest strekken van uwe gezondheid, welke wij ten overige weten dat zij niet volkomen is, verkiezen wij ook, dat gij deze uit stelt tot een beteren tijd, omdat wij er te aan houden, dat gij al uwe krachten bewaart, TEN EINDE TE KUNNEN BLIJVEN VOORTWER- KEN MET VERSTAND EN 1EVER, ZOOALS GIJ TOT NU TOE GE DAAN HEBT, VOOR HET WELZIJN VAN DEN KATHOLIEKEN GODS DIENST, IN UWE DUBBELE HOEDANIGHEID VAN KARDINAAL der H. Kerk èn van primaat van België. De kanonik Claessens, die u dezen brief zal overhandigen, zal er mondelings vele andere zaken bijvoegen, waarmee wij hem gelast hebben. Het is met geheel de uitstorting van ons hart en als een be wijs van onze zeer bijzondere toegenegenheid, dat wij aan u, Zeer beminde Zoon, aan de Bisschoppen, aan de Geestelijkheid en aan 't Belgisch Volk den Apostolischen zegen geven. Uit het Vatikaan, 2 april 1880, derde jaar van ons Pausdom. LEO XIII. Vervolg. UI. VAN MOSCOU NAAR ST-PETERSBURG. Men gelieve ons te volgen op den trein van Moscou naar de hoofdstad van Rusland. Op de russische ijzerenwegen zijn de statiën somtijds 20 uren van malkaar verwijderd; derhalve zijn de treins ingericht gelijk reizende hötels; ge kunt er kamers in huren, zelfs gansche appartementen, met keukens, slaapkamers, salons, rookkamers, enz. In een rijtuig der eerste klas zitten twee vrouwspersonen de gravinne Fedora en hare gouvernante; de gravinne, eene jeugdige bloera, een der schoonste perels van 't Russisch Hof, met een goed aardig, rechtzinnig en braaf wezen; hare gouvernante, de Syberi- aansche, een lange stijve vrouw, scherp en mager als 'ne rijger, met kleine vossen-oogskes, in een woord een vrouw van welke men mag zeggenAls zij iets wil, 't moet er door!... Inderdaad, de Syberiaansche leefde maar voor hare wraak: geld, eer, vermaken, achtte zij voor niets; zich wreken op de russische Samenleving, was haar eenigste wensch, haar eenigste droom. 't Is daags na het feest te Moscou. Welnu, zuster, vroeg Fedora, zijtgete vrede geweest Ja en neen, sprak de Syberiaansche. de redevoeringen stonden mij maar half aan. Nogtans, Nadia, de Hoogleeraar heeft prachtig gesproken toen hij uitriep: Dat alles weggevaagd worde, dat wij zeiven ons onder den heiligen Russischen grond neerleggen, en vol hoop in 't nageslacht uitroepen Onze taak is geëindigddan dacht het mi) een der oude Romeinsche Redenaars, een der Volksverlossers,gelijk er in elke verdrukking zijn opgestaan. De jonge gravinne had het wel op en dacht dat het Nihilismus, met keizer Alexander aan 't hoofd, Rusland tot den hoogsten trap van beschaving moest brengen. 'ne Schoone Volksverlosser, sprak de Syberiaansche, die voor aijn redevoering een decoratie ontvangt, en nadien als platten ho veling, de feesten der verdrukkers gaat bijwonen. Nadia, ge zijt onrechtveerdigde patriot Doubina, gelijk wij allen, moet nog veinzen hebt ge mij geen honderd keeren gezegd dat de leugen loffelijk is als zij de partij dient? en als onze Hoog leeraar 't gezag vleit, is het niet om het eerst te omhelzen en daar na te versmachten. 11^ sprak Nadia, ik zou eerst willen versmachten en daarna omhelzen, en ze zegde dit op 'r.en toon dat de gravinne sidderde en 2ggdg Gij, gij zijt ook geen vrouw gelijk een andere jj0 er is vrouw en vrouwde vrouw die niets kent dan zuchten en beven, en de vrouw die denkt en werkt, de vrouw die niet ontsteld wordt door 't zien van bloed, die niet achteruitdeinst vóórhaar plicht, al moest die plicht door de dwazerikken als schelmstuk worden aanschouwddie vrouwen zijn beroemd in d his torie; hunne namen zijn: Judith,Charlotte Corday,Vera Sassoulitch. Vera! zegt gij. a Ja eene der onze, die heden morgend den schelm Trepoff. in 't midden zijner gendarms heeft getroffen. Ongelukkiglijk, hij is niet dood Hoe, ongelukkiglijk Zoudt gij ook van die laffe vrouwen zijn, vroeg de Syberi aansche, die de Vrijheid willen met klagen en zuchten?.... Fedora was zeer verre gevorderd in de revolutionnairegedachten; zelfs zij had meer geestdrift dan hare gouvernante; maar t bloed vergieten verschrikte haar en 't was dien schrik welken de Sybe riaansche haar langzamerhand wilde ontnemen. In de groote schokken der samenleving, zegde zij, telt de mensch niets, de uitslag is alles; Vera heeft zich opgeofferd, zij is aangehouden, zij zal ondervraagd worden, gepijnigd, ter dood ge bracht, of 't geen erger is, naar Syberië gestuurd O, ik beklaag haar lot niet, ik benijde hetOf was de beul Trepoff met schul dig» stond hij in den weg niet van ons grootsche werk? En al wat in den weg staat, moet het niet uit de baan gekeerd? En ge zegt dat Vera aangehouden is? vroeg Fedora. Onmiddelijk, na hare heldhaftige daad na haren revolver op Trepoff gelost te hebben en hem gekwetst, bleef zij bots staan, edel van verontweerdiging gelijk 't beeld van 't Nihilismus, tegenover zijn verdrukkersom een voorbeeld te geven aan al de Russische mansliedenFedora, ik sprak u daar van Syberië, maar Vera mag er niet heen, zij mag niet veroordeeld wordenzij moet aan hare vrijheid en aan hare vrienden teruggegeven worden. En wie zal de veroordeeling beletten? WijJa wij, riep de Syberiaansche in den hoogsten geest drift; wij, en wij zullen Vera navolgen en, na ons, al de Russen die geen lafaards zijn de Czar mag voortaan de God niet meer wezen van een slavenvolk; wij verklaren den oorlog aan zijn bestuur; en volgt de keizer ons niet? Dan? Dan is de oorlog aan hem zelve verklaard. Het uur der uit boeting nadert; beulen mijns vaders, ik, geringe vrouw,ik verklaar U den ooi log de troon moet verheven worden in de vrijheid of val len in slijk en bloed en onder d'hielen van 't vrije volk vertrapt wor den; Rusland moet eindigen een slavinne te zijnFedora, wilt gij met ons werken tot de verrijzenis des Vaderlands, tot het geluk der Broeders, tot de volle vrijmaking van 't menschelijk geslacht? Ja, antwoordde de gravinne, hare gouvernante omhelzende, ja, onze Judith; vooruit! ik zweer u te zullen volgen. De bondgenoten zullen talrijk zijn en machtig. Wilt gij ze kennen? Wilt gij meewerken?... De lijsten worden opgemaakt.... Wilt gij uwen edelen naam aan die zaak leenen? Niet alleen mijnen naam, maar mijn lortuin cn mijn leven, sprak Fedora in opgetogenheid. Welnu, en de Syberiaansche haalde een blad papier met roode boorden uit en legde het op tafel; van boven stond het portret des keizers, omringd van weerskanten door twee ponjaards;.... welnu, aan u komt de eer toe aan 't hoofd van den lijst geplaatst te worden; en ze stak eene pen vooruitFedora nam ze, teekende, en de Sybe riaansche verborg het stuk, als iets van de grootste weerde. En van groote weerde was het; want de Russische gravinne, het troetelkind van 's keizers hof, zij die in nauwe bloedverwantschap was met de hoogstgeplaatste mannen van Rusland, kwam haren naam te geven aan de Nihilisten, aan d'afbrekers der Samenleving. Onder den r.aam der Vrijheid, stelde zij den eersten stap in d afgrou- welijkste slavernij. Ik wist, sprak de Syberiaansche, dat uwe groote ziel voor de moeielijkheden en gevaren onzer heilige zending niet zou terugge deinsd hebben; van heden af, Fedora, zijt gij een der verlossers van 't Russische volk; maar de lont is aan 't vuur; we zijn vooruit; wij moeten uit al ons macht en kracht beginnen te werken. Ja, aan't werk; maar op welke wijze gij zijt den raad en d'ondervindingwat valt er ons te doen? Veel, zuster-liëfw'hebben reeds hier en daar ons geheime Genootschappenwij moeten den iever dier genootschappen op wekken, er moet een geheim komiteit van werking komen, een ge heime drukkerij,, die g'heel Rusland met schriften en proklamatién bezaait: wij moeten veel gerucht maken, ons stoutmoedig toonen, de policie tirailléeren, onze schriften tot in 't Paleis van den Czar verspreiden en terzelvertijde werken in Rusland, in Polen, in Duitschland, in Frankrijk, in Zwitserland, in Engeland dan zal de drukpers onze macht rondbazuinen, de Goevernementen zullen be vreesd worden, d'opinie zal voor ons zijn, en ons meesterschap zal beginnen. Uw plan is grootsch, sprak Fedora. 't Strekt zich uit over 't gansche menschdomzoo ver de ge slachten komen, zal ons een eeuwige dank verworven zijn.... En te genover onze groote zaak, wat zijn in de weegschaal geld, eer, men- schenlevens? Niets, alles moet buigen en wijken voor d'algemeene "Er is geen drift in de wereld, of de menschelijke rede vindt er ver schooning voor, en zoo ook, gelijk raen ziet, de afbrekers der sa menleving zoeken hun helsche plannen te verrechtveerdigen en te verbloemen. De jonge gravinne, vol verwondering voor haar gouvernante die waarlijk met overtuiging en ziel sprak, immers ze was bezield door haat en wraakzucht, de jonge gravinne vroeg En hoe kunnen wij, hoe kan ik aan dit plan helpen Wat moeten wij doen Ons omringen van werkzame, ieverige, onversaagde, fanatieke lieden en ook van heerschzuchtigen. t Vervolgt). De kiezing van Juni. 't Is voor de Kamers dat er gekozen wordt in de Provinciën Antwerpen, Brabant, West-Vlaanderen, Namen en Luxemburg. ANTWERPEN heeft 7 mannen waar van 1 liberaal; daar zouden wij kunnen verliezen, met dat d opinie er tegen ons is, maar ingezien d'onrechtveerdige samenstelling der kiezerslijsten. Mf.CHELEN heeft 3 katholieken die vast staan; Turnhout ook 3Brussel levert 14 mannen, allemaal zware Geuzen of Republikeinerste Brussel is er geene hoop iets te ver anderen; Leuven kiest 5 katholieken die zullen blijvente Nijvel zijn 4 geuzen en 't zal daar kampen; West-Vlaanderen heeft eerst: Brugge, 3 katholieken vast, Kortrijk, 4 vast, Dixmude 1, Veurne 1, Rouselare 2, Thieltz, Yperen 3, allen katholieken en die zullen blijven; Oostende alleen kiest 'ne liberaal, M. Van Isegne.rn die thans ziek ligt; Namen levert 4 katholieken, Dinant 2, 1 hilip- ville 2 Geuzen; in de provincie Luxemburg hebben wij Ar on 1 li beraal, Bastogne, Manche, Neufchateau, Virton, elk 1 katholiek..... Summa .summarum, dus, er is vrees dat wij zouden kunnen verlie zen te Antwerpendoch van den anderen kant, Nijvel kan ons een winst van 4 mannen leveren, en Oostende zou den laatsten geus uit West-Vlaanderen kunnen kegelen... Vooraleer tot de kie g over te gaan, moet er bemeikt worden, dat op alle plaatsen een groot onrecht is ten nadeele van 't katholiek; te Brugge o. a. zijn 200 buitenkiezers van hun recht beroofd, en Godweet hoeveel dat er overal geuzen opstaan met valsche palenten; t Antwerpen, o. a. zijn er met honderde en honderde, van eikendeen gekend en met den

De Werkman | 1880 | | pagina 3