menschen die op't veld werkten, een man zagen zijn handen was- schen in 'ne waterputhij was mager, droeg een bleeke broek en had een rond hoedje op; hij is ook bemerkt door Pachter Cornelis, de vader van 't slachtoffer; als die vent zijn handen gewasschen had, vroeg hij aan de veldwerkers vuur om zijn sigaar t'ontsteken; 's an derdaags, den woensdag, heeft hij geëeten in d'herberg de Linde, te Watervliethij zag er zeer ongerust uit en keek gedurig naar bui ten, waarschijnlijk de gendarms verwachtende. Te Caprycke is hij gezien ten 9 ure, in een herberg aan de statie, daar heeft hij den trein genomen naar Eecloo en Antwerpen, en zit nu misschien in Amerika.... Daar zal de menschelijke Justicie hem niet treffen, en indien er geen ander Justicie ware, de wreedaard zou ongestraft zijn wreed schelmstuk hebben bedreven.... Als de vreeze Gods uit 't hert is, dan gaat ook de vrees voor de schelmstukken wegde gezonde rede bewijst dat.... Er mag dus met recht en rede gezegd worden dat het goddeloos of onverschillig Staatsonderwijs, moest het de jonge Belgskes onder zijn bedwang hebben, eene onzegge- lijke vermenigvuldiging van schelmstukken zou te wege brengen... Pastoor Davidts, van Droogenbosch, zegde het eens aan 'ne Geu zen-Representant, een oude schoolmakker, welken hij op 't veld tegenkwam: Ge durft leeren, zegde hij, dat er noch God, noch hel is; welnu, ik ben vrijdenker, gij zijt rijk, ik heb weinig of niets, niemand ziet ons, niemand weet dat ik bij u ben, ik ben kloeker als gij, wat zou mij beletten u hier uit te plunderen en te vermoorden?. De Geus-Representant moest hier bekennen dat de goddeloos heid de misdaden naar zich trekt, gelijk zeilsteen het staal.... D'on- gelukkige werklieden die aan de Staatsscholen vast zijn, zullen het later ondervinden. WEGENS de MOORD der bazin van hotel Pont de Prince in Charleroi, is aangehoudenen in hechtenis bewaard een genaamde Payen, 55 jaar, franschman, bediende in dat hotel; hij loochent de misdaad en zegt dat het twee vreemde bedelaars zijn die de bazinne hebben vermoord;'t mensch is getroffen op het oogenblik dat zij de koeien begon te melken. De hond des huizes, een gevaarlijk dier, was voor de misdaad opgesloten, en alles bewijst dat iemand van den huize de moordenaar is. Er loopen te Gent lafhertige dieven rond; die de kinders aanvallen, welke op commissie zijn zoo werd't dochterken van den kleermaker Huys, in d'Onderstraat, door een onbekende aan gesproken en met geweld haar korlken afgenomen, waarin voor 20 fr. satijn lag. «Dijnsdag morgend is t'Antwerpen op de Landschoenmarkt, een kind van twee jaren, 't kind Van Noey, door den kamion Van Gend doodgereden't Speelde op straat voor zijn oudershuis, werd omgeworpen en onder de wielen verpletterd. Zondag ging in zelfde stad, in de Kroonstraat, een kind van 3 jaar aan de pomp water drinken, 't kind Peetersdicht tegen de pompstrunkelde het, viel met het hoofd voorwaarts in 'ne vuilnisput die openstond. De ouders, hun kind niet ziende komen, gingen zien en vonden niets dan een lijk. Te Brussel was maandag avond een bejaarde heer in een slecht huis gekomenals al zijn geld op was, werd menheer bui- tengezet; bij het uitgaan riep hij den kotbaas een verwijting toe, maar de baas nam hem vast en smeet hem tegen den grond, met zulk geweld dat hij er buiten kennis bleef liggen.... Ze zeggen dat hij niet meer opgestaan is... Welke schrikkelijke dood M. Boucquau, de Representant van Soignies, heeft te Brussel een geraaktheid gekregen. Hij zal er nog door komen. De Burgemeester en Representant van Oostende, blijft ge vaarlijk ziek; Dr Lefebvre, de Professor van Leuven, meestert hem. De Bisschop van Brugge is bij den zieke geweest en van hem zeer wel ontvangen. Maandag is M. Van Iseghem van zijn H. Rechten bediend. T ELSENE is een deurwaarder aangehouden en zijn papieren worden onderzocht. Een briefdrager, M. B.... van Kortrijk, had gewed dat hij, zonder te loopen, vier kilometers weg zou afleggen in vijf-en-twintig minuten. Hij werd gevolgd door twee rijtuigen, waarin verschei dene getuigen zaten om te zien of hij de voorwaarden der wedding vervulde. M. Bheeft gewonnen: hij heeft den weg afgelegd in 23 mihuten. VERGIFTIGING. D'ander week zijn te Parijs, op de prochie St Denijs 159 personen vergiftigd door 'brood waar rattekruid in was; 't is 'ne groot en oploop geweest; de bakkersknecht is aangehou den, en gelukkig dat de vergiftigde personen aanstonds tegenvergif namen, anders zonden er veel dooden geweest zijn. Zekerlijk, in zulke gevallen, aanstondsom den doctor loopen, is gewonnen, maar in afwachting, ziehier de teekens der vergiftiging door arsenik, (rat- renkruid, sommige kleuren, bijzonderlijk het groen), en het tegen- vergif: De teekens zijn: hitte der keel, overgroote dorst, zwelling der tong, moeielijke brakingen, verschrikkelijke beklemming aan" den maagput, beving en krampen der lidmaten. Tegenvergif: veel melk, olie en eiwit. Indien men in de gebuurte eener apotheek is, geeft men 5 of 6 oneen liquor ferri hydrati in warm water en met beetjes. De eerste telegraaf werd geplaatst in 't jaar 1844 in Amerika, van Washington naar Baltimore. Sedert dien tijd heeft men niet ge- slapet), want nu rekent men in de wereld 1,850,000 kilometers van telegrafische draden, en vermits de wereldbol 'nen omtrek heeft van 40,000 kilometers, zouden de telegrafische draden 46 keeren den we reldbol kunnen omringen. Men rekent dat er in 't jaar 1877 ver zonden werden 130 millioenen telegrams, aldus ongeveer 353 dui zend per dag.- Geachte Lezers, wie gij ook zijt, 'k vraag het uis 't geen oprechte schande! 't goevernement moet zijn convois opslaan, omdat er geen reglement in 't huishouden is, 't moet de belastingen opslaan, te Luik laat het de jongens die den Koning moeten dienen, sleehter gelogeerd als de peerden; 't is in de Kamers gezegd en niet tegengesproken een aantal manschappen hggen te Luik met den typhus, en velen zouden liever vluchten en aangehouden worden, voor deserteurs,als daar te blijven. En wat zien wij? Het geld op zuike wijze afgeperst, het geld dat gespaard wordt ten nadeele der soldaten, 't wordt noodeloos en schrikkelijk verkwist in 't Staats-onderwijs... Waar geen enkele scholier is, worden 2, 3 meesters gezonden en dobbel en dik betaald waar een allerbeste Zustersschool is, komt de Staat en zendt er een mamezel die verscheide duizende franken 's jaars kostEn ze schrijven ons dat van alle kanten: te Mater, 0. 'a. kost 't officieel on derwijs 6628 fr. ener zijn 3 kinderen!!! Belgenland kan dit niet blijven opbrengen. God gev.e dat wij algauw van dit slecht goever- nement verlost zijn. Oproep Er zal in 't kort in Antwerpen een oproep gedaan worden, 1° om te petitionneeren tegen de nieuwe verzwaringen der krijgslasten met welke wij bedreigd zijn 2° om 't Vrijwilligers-leger te vragen; die loting is de grootste slavernij die er kan bestaan; 't joodsche volk in Egypte moest maar d'eerstgeborene leveren, de Loting van he-' dendaags is veel erger en veel wreeder. LOOPENDE NIEUWS."— In de Dekenij van Geeraardsbergen heeft kornel Van Humbeeck 131 slachtofferkes tegen 2,717 vrije leerlingen der katholieke scholen. De Weef van Napoleon is in goede gezondheid in Afrika aangeland en gaat nu de plaats bezoe ken, waar haar eenig kind is vermoord. Die keizerin is een moedige vrouw; toen haar man den Paus verliet, vermaande zij hem, gelijk de vrouw van Pilatus deed, en toen Napoleon III in 1870, te Sedan overwonnen werd en gevangen van den Pruis, zij was Regentin te Parijs; een nieuw gouvernement had zich vertoondhaar Paleis werd belegerd; de soldaten waren haar getrouw gebleven doch zij zag aanstonds dat alles verloren was en niet willende dat er éen druppel bloed vergoten werd, zij nam afscheid van hare Hofdamen, kleedde zich in 't zwart, ging buiten, stapte in 'ne fiaker, reed naar de Statie, vroeg er een kaartje voor d'eerste zeehave en scheepte in naar Engeland. Eenige maanden nadien kreeg zij er haren dompe laar van 'ne man, troostte hem en wijdde al hare zorg aan d'opvoe- ding van den Prins; men weet hoe Napoleon III korts nadien over leed en hoe de jonge Prins door de Zulus is vermoord. Te Mechelen is de geuzengazet die zich Burgerij durft noemen, voor de 6e maal veroordeel als lasterares, tot 3000 fr., te betalen aan M. Broers, gemeenteraadslid aldaar. Maandag was er te KORTRIJK, in St Eloi-Kerk, een Plechtige Lijkdienst, men zou gezegd hebben voor een der bijzonderste van 't Land; en voor wie was die eervolle Lijkdienst? voor den heer Van Oost, onder-officier der Pauzelijke Zouaven, die onlangs dè Mission- narissen naar Afrika was gevolgd en er blijmoedig, als Martelaar is gestorven.Ziehier wat een Bisschop uit Afrika over dien Vlaamschen Zouaaf schrijft: Tunis, 13 april 1880. Geachte Eerweerde Heer, Ik heb u vandaag een droevige tijding meè te deelen. M. Van Oost, die zich bij onze hulpmissicnnarissen in Centraal-Afrika gevoegd had en die hun opperhoofd was geworden, is den 27 januari laatst leden te Tabora overleden, ten gevolge van een hevigen buikloop. Hij werd in zijne ziekte bijgestaan door Dr Van den Heuvel, een der zendelingen van Z. M. den Koning der Belgen. M. Van Oost is ALS EEN HEILIGE gestorven, edelmoediglijk zijn leven opofferend, zich gelukkig rekenend te mogen sterven voor eene zoo groote en zoo edele zaak en wenschend dat vele navolgers van zijne zelfsopoffering en zijn geloof, den goeden uitslag van het ondernomen werk zullen komen verzekeren. Ik verzoek u de familie Van Oost dit smartelijk entevens voor haar roemvol nieuws te willen rneêdeelen. Ik zou haar zelf schrijven, kende ik haar adres; maar ik zal weldra haar, door uwe tusschen- komst, de bijzohderlieden doen kennen, welke opgenomen zijn in het dagboek van enze paters en welke bijzonderheden zeker met belang stelling zullen gelezen worden. De familie zal daarin zien welke zuivere en geheiligde glorie, welke kristen heldenmoed, voortaan den naam van M.jVan Oost bestraalt in de jaarboeken der Kerk en in die van het menschdom. Dat zij in afwachting vol vertrouwen zijM. Van Oogt heeft de fkroon der martelaars, die hij zoo vurig verlangde, bekomen. Wij hébben maar een spijt en die is dat hij deze te vroeg verworven heeft voor de missie, aan welke hij zooveel nuttige diensten bewees. In de hoogte des hemels, ik twijfel er niet aan, bid hij voor haa& voor allen die hem beminden en voor zijn dierbaar België. Aanveerd, eerweerde heer, de verzekering mijner mêest toegene gen gevoelens in J. G. f Ch. aartsbisschop van Algiers. Apostolisch gedelegueerde. (Mgr LAVIOARIE). LATER NIEUWS. - Als de menschen die zegden de Paus is niet tegen de Schoolwet, als zij van geeder trouw zijn, zullen zij hun on gelijk nu erkennen; de Paus van Roomen kómt immers aan den Kardinaal van Mechelen te schrijven, dat de nieuwe Schoolwet volkomen tegenstrijdig is mét de grondregels en voorschrif ten der Katholieke Kerk. Te Sleidinge zijn de katholieke Meesters tot boetjes van 5 fr. veroordeeld; een' naamlooze brief had bij de Justicie aangeklaagd dat er kinders, van de slagen die zejkre- gen, in onmacht gevallen waren. Ouders en Kinders werden op de pijnbank gelegd, uitgehoord, en wat was er jgebeurd? Een kind had met een regelet, een tiksken op zijn vingerkes gekregen En daar voor richten ze 'nen Tribunaal op. Aan 't Hof van Holland zijn er al nieuwe patotterkes geëten; de pokken zijn in Antwerpen; de weduwe Helena Simons is dijnsdag t'Antwerpen, op |de Peerden- merkt subiet doodgevallen. Balthen, sedert dat hij wederom bij zijnen Boer is, zingt als een lijster; niets dat de Vrede des herten te bovengaat; dan hoeft men noch duivel, noch dood of hel, of Geuzen, of Vrijmassons, of Vrijbeesten, of Tifus, of Choleras, of ander plagen te vreezen. Die inwendig in vrede is, leeft gelukkiger in een kleemen hut, als 'ne Keizer in zijn Paleis.

De Werkman | 1880 | | pagina 2