gezonden wordt, hoeft niet gefrankeerd te zijn. Ziehier dus de petitiewij verhopen dat 'iedereen ons goed ver staan heeft; hoe meer petitiën van f0 man elk, hoe beter; maar't moet met vollen vrijen wil gaandaarom, niemand gepresseerd en weest er zeker van, geachte Lieden, 't geen wij u voorstellen, zal in alle geval, een zeker goed te weeg brengendoch er mag niet op ge slapen wordenhoe eerder hoe beter. April 1880. Aan de heeren Voorzitter en Leden der Kamer van Volksvertegenwoordigers BRUSSEL. Mijne Heeren, Op verschillige tijdstippen, doch hoofdzakelijk in de laatste dagen, zijn er in België stemmen opgegaan, vragende'de afschaffing van den gedwongen soldatendienst. De dienstplicht, hier door eenen vreemden dwingeland ingevoerd en door onze Bestuurders, met gedurige verzwaringen, staande ge houden is ten overvloede heeft men het bewezen onder huis houdkundig oogpunt eene grove verkeerdheid en een schreeuwend onrecht tegenover het volk, eene inbreuk op de waardigheid van den mensch, de loochening der persoonlijke vrijheid. Zij herinnert de slechtste dagen van de vreemde overheersching en vloekt met onze geschiedenis, onzen landaard en onze Grondwet. De ondergeteekenden, inwoners van (1) gelooven hier te mogen bijvoegen, dat de noodzakelijkheid,het eenïge wat men ten voordeele van de instandhouding der dienstplicht heeft ingeroepen, niet bestaat, en zulks in ons onzijdig België minder dan elders. Dientengevolge nemen zij eerbiediglijk de vrijheid U te verzoeken, Mijne Heeren, eenen zakentoestand te doen ophouden, welke reeds te lang heeft geduurd. Zij verzoeken U, Mijne Heeren, eene wet te willen stemmen, af schaffende de loting en den gedwongen soldatendienst en bevelende de inrichting van een Vrijwilligersleger. Geeft Gij, zooals ondergeteekenden het verhopen durven, gevolg aan dit verzoek, dan zult Gij, Mijne Heeren, de echte en waardige Vertegenwoordigers blijken te zijn van een volk, dat voor de negen tienden de dienstplicht verafschuwt, en zult Gij een onvervreemdbaar recht op zijne dankbaarheid verworven hebben. Ondergeteekenden nemen deze gelegenheid te haat om U, Mijne Heeren, de verzekering hunner hoogachting aan te bieden. (i) Hier zet gij in groote letters, de Stad of de Parochie, van waar de petitie uitgaat; hoogerop ook, en den datum lj>€H5>-r rn^ Moordenaren. 't Gerucht liep te Middelburg dat de vermoedelijke moordenaar van Piternella Cornells van IJzendijke, onder Zierikzee zou aange houden zijn. 't Is zekeren A. Bliek. D'ander week is te Lembecq, tegen Halle, een dochter uit een pachthof, Louisa Hap, wreedelijk vermoord in de schuur hunner woning, verwurgd met eenen handdoek. Als moordenaar werd ge presumeerd den knecht der hoeve, Frederik De Coster, een oude soldaat die in zijn veertiendagen was en besloten had zich op Louisa te wreken. De Coster was gevlucht, maar de Justicie was op zijn spoor ge raakt en zaturdag achternoen ontwaarden 2 policie-agenten hem te Bergen, rond halt vier van den achternoen, in een herberg; de twee policiemannen lieten De Coster uitgaan en als hij op straat was, een hunner riep: Frederik! De Coster keek om; hij had zich verraden. Hoe is uw naam? vroegen zij. De Coster, was her antwoord. Volgons naar 't Policie-bureel Ha, ge zoekt mijwelnu, ik ben de moordenaar van Louisa Hap, van Lembecq. Men deed hem de menotten aan en leidde hem in 't gevang, alwaar hij zijn afgrijselijk schelmsiuk bekende, om rede, zegde hij, dat Louisa kwaad was op hem en de schuld dat hij doorgezonden was. Na zijne misdaad had hij een kas opengebroken en maar 10 fr. ge vonden. Nu was hij zonder 'ne eens geld in zijnen zak. De moordenaar De Coster is .dijnsdag gekoord en gebonden naar Lembecq overgebracht, om op.de plaats van 't schelmstuk on dervraagd te worden. Ze wisten te Lembecq dat demoordenaar kwam, en een groote onstuimige menigte wachtte hem aan de statie af, alwaar de gendarms in groote macht den booswicht moesten be schermen; want de vermoordde pachtes Louisa Hap,was een alom- geachte dochter. De moordenaar is in de schuur gebracht, en heeft er, op't bevel der Justicie, getoond hoe hij zijn schelmstuk vol bracht; daarna is hij onder 't gehuil der menigte terug naar de statie gebracht. Te St. QüENTIN zijneen landbouwer, zijn vrouwen schoon moeder in hun huis vermoord gevonden. HERZELE. Er is tegenwoordig een slechte soort in ons Land; 'ne stam van Robespeer en van Marat... Zoo is onlangs den Pastoor van Herzele aan de statie aangerand en op een schandalige manier verweten.... Omdat de mensch zijn plicht van Herder kwijt, en zich verhaast, als er een van zijn Parochianen op sterven ligt, van hem ter hulp te snellen!... Ze zouden zeker de Christenen moeten laten sterven als honden.... En wie is 't die gedurig op 't Geestelijk uit valt?.. levers een vuile padde, die beladen ligt met alderhande slechte stukken.... En is er iets in de wereld dat moet in eerbied gehouden worden, dan is het wel de Religie en 't Geestelijk. Leo pold, onzen eersten Koning, 't was 'ne Protestant, maar in 't begin van zijn regeering, overal waar hij kwam, hij gaf't voorbeeld van eerbied voor de Religie, voor 't Geestelijk envoorde Kloosterlingen. Was 't in een Kerk, hij knielde, terwijl nu de Geuzerakkers Ons Heer uit zijn tabernakel zouden halen; was 't in een Kollegie, hij prees 't Onderwijs door de Geestelijken gegeven, terwijl dat ze nu met geweld de Christene kinderen van onder de leiding der Geeste- lijkheid willen trekken... Maar achterna werd Leopold overrompeld door de Vrijmassons en hij moest menige wet teekenen die hij wist slecht te zijnIn alle geval, die 't Geestelijk aanrandt, randt den appel van Gods oog aan; en 'tis altijd gezien geweest dat schrikke lijke straffen neervielen op de beschimpers en op de vervolgeis van 't Geestelijk; geen éenen van de krawatten die in de jaren 90, de Priesters gingen overjudassen, en de Geloovigen die hun huis gaven om er Mis in te doen, geen éenen is ongestraft gebleven; ze liepen als vermaledijdde wangedrochten en als z'ievers voorbi trokken, de menschen gingen in huis, om de malediksie die op deze ramp zaligen lag, niet te betrapen... Dat niemand hetvergete: Hoe rijk en hoe machtig en hoe welsprekend en hoe slim de goddelooze is, uit d'handen van God geraakt hij niet, noch in dees leven, noch in 't ander. T'ANTWERPEN liep zondag zekere Jan Laes met de duiven: hij was op zijn bloote voeten en liep op een stuk glas; ei2 aders van zijnen voet werden doorgesneden, en hij is dadelijk moeten naar't Gasthuis gebracht worden. Soetens.denkommissionnarisvan Leuven,beschuldigd van moord op zijnen gezel Heecks, is tot 2 jaar kot en 5o fr. boet veroordeeld. De Rechtbank is genadig geweest, omdat het slachtoffer uitgedaagd had. Den dwazerik, die te Brussel in een slecht huis zijn geld ver teerde en dan met voetgeld werd getrakteerd, is in 't gasthuis over leden. 't Was 'ne letterzetter van stiel en'ne St Jans-Molenbekenaar.. 't Is een harde les, als men het met d'huid bekoopt. Er is te DENDERMONDE uil 't water gehaald 'ne soldaat van 't eerste regiment jagers te peerd, in lijken; 't lag al 2 maanden in 't water. Te Parijs, uit de Seine, is 'ne grooten koperen ketel gehaald; en als't scheel er al was, men vond er't lijk van een kindje in.... Daar gebeurt iets, in die groote steden! Zekere Nicolas die van zijn vrouw gescheiden was, is haar komen vermoorden, en te Lyons weigert de municipale raad van d'Onderpastoors te betalen... Ja, geld genoeg voor Satan, maar Ons Heer en zijn volk laten uithon geren Zaturdag ten half ell 's morgends is er brand geweest te WI CHELEN, bij de weef Schudding, op 't gehucht Bohemen; op een omzien was't strooien dak in brand, maar dank aan heldhaftige pogingen, zijn de aanpalende woningen gered. Te Brussel-Elsene, op 't Londensche plein, heelt een hotelbe diende geschoten op een keukenmeid en haar getroffen door 2 kogels in den schouder... Ze verkeeren in Brussel te vee.l met wapens en ze lezen te veel slechte gazetten. Daaruit komen al die misdaden. Te Parijs, in St. Maurusstraat, is een groot katoenfabriek af gebrand; al de brandspuiten der hoofdstad hebben vier geslagen uren gewerkt: de schade beloopt tot 2 millioen fr.: gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren. Te Montmartre, een voorgeborgte van Parijs, zijn twee kin- ders die alleen thuis gelaten waren, schrikkelijk verbrand; ,'t een, van 2 jaar, was dood 't ander, van 5 jaar, ging verstikken, zijn voetjes waren verbrand en 't ligt nu onder docteurs handen. Een der kopstukken van 't Protestantendom in Peruvië, heeft zich bekeerd en is katholiek gewordenin d'ander eeuw, Leibnitz, een hooggeleerd protestant, riep uit en bekende: Eilaas! 't Katho liek Geloof neemt ons beste deugdzaamste volk, en wij, wij krijgen niets dan den atval van 't katholiek... Hoe kan het anders? waarom zijn Luther, Kalvien, Hendrik VIII, Zwingel, waarom zijn ze Pro testant geworden omdat zij niet en dochten.... Als er iemand te genwoordig Geus wordt en Geus blijft, de rede is doorgaans in den grond van 't hert.... Gelijk de zon op een goed veld heerlijke vruch ten doet ontstaan en uit een moeras vuile dampen doet komen, zoo ook 't Geloof, bij de brave reine zielen verwekt het 'ne geur van deugden, en bij de vuile herten, een opwaseming van haat en god deloosheid. - Op SLOO, niet ver van Rotterdam, is een groote hofstee alge- brand; 39 stuks vee, waaronder 17 peerden,kwamen in de vlammen om. Te RlJSSEL is't klein revolutie geweest de Minister Ferry kwam er toe; en al't canailje der stad vereenigde zich en. riep: Weg de Jesuietenleve de dekreten maar, 't goed volk liëp ook te gaar en schreeuwde nog luider: Leve de Senaat! leve de Jesuie ten Er is groote wanorde geweest en 5o personen zijn aange houden's Avonds heeft 't radikaal gespuis de .ruiten bij de Jesu ieten uitgeslagen't Is 'trasken!.... zelfs de treffelijke Republi keinen vallen hevig uit tegen den Minister die zich van zulk slecht volk laat escorteeren. Terwijl de trein van Parijs, donderdag morgend, eenige mi nutea stil hield in de statie te Namen, werd uit denfourgon van dei- treinoverste eene enveloppe gestolen, bevattende i5,ooofr., bestemd voor een inwoner van Namen. De dader is tot nu toe niet ontdekt. Wilt ge nu iets weten? Bara heeft in de Kamer gezegd dat al de giften aan den armen die in openbare plaatsen verzameld worden, door zijn handen tot d'arme menschen moeten komenGod uit den Hemel! wat er in ons vrij Belgenland moet gehoord worden? Straks zullen die schelmen van Geuzen nog in d'Huizen komen en er den Gekruisten-Lieven-Heer van de schouw slaan!.. Menschen, bijzonderlijk van de plaatsen waar'tin Juni kiezing is, kiest toch tegen de dwingelandij, werkt tegen de dwingelandij, zijtslim tegen de dwingelandij; menschen van overal, werkten bidt tegen de dwingelandij, want ge ziet hoever dat het al gaat... In alle geval, de vuige Satan en zijn slaven zullen hier de vrije zielen niet ten on deren krijger.. De garnisoens van Brugge, Gent en Oostende zijn dijnsdag naar 't kamp van Beverloo getrokken. Te koop in onze Bareelen Maria-Almanak van 1879 en 1880, andere boeken voor de Maand Mei, en verders, Leesboeken, in vorige Nummers reeds aangekondigd.

De Werkman | 1880 | | pagina 2