De Nihilisten, en hunne Slachtoffers. a -..vrar.-m 4e Vervolg. IV. De Generaal met zijn houten been. Generaal-major Pankratief was,of beter is, want hij leeft nog, een dergeachtste krijgsmans van Rusland; in den veldtocht van Krime'e schitterde hi) door zijne dapperheid, werd aanzijn been gekwetst en naar't hospitaal gevoerd; daar werd zijn been afgezet en de Keizer in persoon kwam zijnen Veldheer troosten en bedanken; sedertdien was hij te St Petersburg, als generaal-major werkdadig, en zeer bemind,niet alleen aan 't Hof, maar ook in de kaserns. 't Duurde lang, eer hij met zijn houten been tot aan den waggon was, waarin zijn nichte en voogkind hem verwachtte.Daarbij.de generaal haaste zich niet, want in Rusland, als er een hooggeplaatst man op den trein zit, de Statieoverste zou zich wel wachten het teeken tot vertrek te geven, vooraleer hij is gaan vragen of zijn Ejccellencie geweerdigt de reis voort te zetten. Hij kwam dus tok, tok, af, in een lange grijze kapot gedoeffeld; de twee ander krijgs overste sloegen eerbiedig aan, al 't statievolk boog diep; hij stapte op, en als hij met zijn twee gezellen in 't appartement van Fedora gezeten was, dan knikte de generaal houten-been, de Chef schuifelde en de trein ging aan gang naar St Petersburg. Hoe komt het, schoone nicht, vroeg hij, dat gij Moscou ver laat, alwaar dit schoon feest van den goeverneur plaats heeft Och, ik was liever thuis en reeds te vermoeid. Te vermoeid, nichte Excellencie, onderbrak de Syberiaansche, gravinne Fedora was op het Jubiléfeest geweest. De generaal liet zijn lip hangen. En zelfs, ging Nadia voort, uwe nichte heefter hare rol ge speeld. De generaalslip hing bijna onder zijn kin. Verbeeldt u dat zij op 't banket, een kroon is gaan zetten op 't hoofd van den professor Doubina. Ho, ho, sprak de generaal, den kolonel der gendarms bezien de, dat gaat over zijn hout; dien Doubina geeft leerstelsels af die zouden doen weenen, indien ze niet hoogst belachelijk waren; maar zulke zaken aanmoedigen! Och, Excellencie sprak Fedora, is de Keizer van ons gedacht niet? ik zelf heb in naam zijner Majesteit, het eerekruis op de borst van Doubina zien hechten; ge zijt te streng, generaal. Als zijn Majesteit maar niet te goed is. Bah, sprak de jongste der krijgsmans, de schouders optrek kende, de Keizer laat doen en hij heeft gelijk; wat gevaar kan er bestaan in de dwaze leerstelsels van dit klein volksken, van eenige dozijnen studenten en studentinnen, die peizen te schitteren met groene brillen voor hun oogen te plaatsen? Volgens mij is dat geen beziensweerd. Wat peist juffer Nadia ervan? Ik, sprak de Syberiaansche, ik draag geen groene bril en hou mij weinig met politiek bezig; maar na den aanslag van Karakasof, die een pistoolscheut dierf lossen op den geheiligden persoon van onzen keizer. Een zinnelooze, sprak de jongste der krijgsoverste. Na de woeste daad van Vera, tegen generaal Trepof, ware ik Gouvernement, 'k zou mijn tanden toonen. En g'hebt gelijk, volkomen gelijk, riep Artanof, die, gelijk wij gezegd hebben, generaal was der Gendarmerie. Onze jonge vriend gaat er te ligt over; geloof mij, Rusland wordt heviglijk bewerkt, en die verspreiding van oproerschriften der stoutmoedigste onbeschoft heid. Och, onderbrak de jonge krijgsoverste, zijnen sabel doende rammelen, mijn duurbare kolonel, die schriften zijn veel gelezen geweest, omdat zij verboden waren; g'hebt altijd zinnelooze gehad, die zich door een schelmstuk willen beroemd maken; Vera is een uitzinnige; buiten dat, wat doen deNihilisten?Vuile kleeren dragen, bassen zonder bijten, met Joden omgaan en zich op alle wijze be lachelijk maken. Ik spreek hier wel te verstaan van de Nihilisten, en niet van de partij der Beschaving. Van welke de Keizer 't hoofd is, liet de Syberiaansche daarop volgen. De Nihilisten zijn dood en begraven. 't Houten been scheen den jongen Overste gelijk te geven, maar Artamof: De Nihilisten begraven! riep hij uit; maar dagelijks verwij den zij hunne rangen; als zij zich verbergen, 't is gelijk de mollen; om onder den grond te wroeten. Ja, laat ze gerust en 'ne schoonen dag, de grond zal onder uwe voeten inzakken. De Syberiaansche keek scheef naar den kolonel en maakte inwen dig zijn doodsvonnis op. Dood, ging Artamof voort, maar dooden spreken niet, dooden schrijven niet, dooden hebben geen geheime drukkerijen, dooden zenden geen proklamatiën rond! Er wordt veel te veel van die proklamatiën gesproken, sprak de jonge kapitein, van degene die ze zoeken. Op dit oogenblik stak de Generaal zijn hand in zijnen zak en liet verwonderde blikken rondgaan: Ik voel hier iets, morde hij, dat ik mij niet herinner er ingestoken te hebben, en hij bracht een wit pakskente voorschijn. 't Zullen prospektussen zijn, zei de kapitein; die Joden tegen woordig zijn scherpzichtig; 'tis waarschijnlijk'ne leverancier van effekten voor 't leger. 't Is, 't is... 't zijn.... welke stoutmoedigheid! riep degeneraal uit, bleek wordende van gramschap. Excellencie, mijn voogd? vroeg Fedora; wat gebeurt er? Er gebeurt dat die schurken den spot durven drijven met den generaal-adjudant-majoor van zijn Majesteit Alexander IIKijk en ziet, wat ik hier heb, 'tis een bundel oproerige schriften. Indien wij deden haltmaken, sprak Artamof, de schurken moeten hierop zitten. Schande! schande! liep de generaal; ja, 't gaatover zijn hout! en hij deed 't vensterken open en smeet den bundel op straat. Daar nu! bemerkte Fedora, een generaal die reist en oproer schriften langs de baan verspreidt. 't Is waar! 't is waar! maar al gelijk! de schurken zullen 't be talen! al moest ik de gansche trein naar Syberië sturen! En wat is dat nu? riep eensklaps de kolonel der Gendarmerie uit, ook een wit paksken voor den dag halendewat is dat nu hel en doemenis op zulke wijze de gendarmerie beleedigen welnu, kapitein Kolonel, er valt nog te weten wat die schriften inhouden Wat zij inhouden?... Ziet! en hij wieip ze open op de tafel 't is de gazet LAND EN VriJHEiD, 't zijn schriften gedrukt te Lon den, Brussel, Geneve, enzoovoorts, dwaze schriften, zottigheden, die de geesten opwinnen en een gevaarlijke beweging onderhouden. Wacht, peisde Nadia, man, uw rekening is gemaakt, uw vonnis ligt gestreken; ge ziet te klaar in ons zaken; ge wordt een gevaarlijke kerel. Ondertusschen.de generaal stampte gedurig met zijn houten been; aan d'eerste halte, hij vroeg verschooning aan zijn nicht en hgre gezellinne over die onaangenaamheden, nam zorgvuldig de geheime schriften op, en ging in zijn waggon-appartement, om met de twee ander krijgsoverste middelen te beramen tot aanhouding der plich- tigen. De Syberiaansche had een tiegerslach op 't wezen, maar Fedora schiep een hertelijk vermaak in de klucht aan die oude felle krijgs mans gespeeld. 't Is nog maar een begin, spaak Nadia. Maar zouden zij hem vinden? ik hoop wel dat hij op den trein niet is, anders ontsnapt hij moeielijk. Hij is op den trein, mijn allerliefste, maar ze zullen hem niet ontdekkendie gendarms zijn zoo lomp en zoo gemakkelijk om misleiden. Maar ge spraakt daar aan mijn voogd van mijn manifestatie te Moscou. Ja, en met inzicht Ik versta dat niet wel. Hoort, het Nihilismus put zijne macht en werft zijn beste mannen, in het deel der Beweging waarvan keizer Alexander tot nu toe het opperhoofd iswij moeten die beweging ontzachelijk maken en 'tis"daarom datikuwen naam heb vooruitgezet.De Policie zal zooveel verschillige berichten ontvangen.dat haar hoofd draaieloos gaat worden en zij niet weten zal, wie eerst bespieden en vervolgen. Ge zijt een scherpzinnige vrouw. Mijn allerliefste, 't werk der verlossing en vrijmaking van Rusland moet ons verstand scherpen en voor geen middelen mag er achteruitgedeinst worden... Trachten wij ons weerdig te maken, door moedige akten, om te vervoorderen naar de hoogste graden van't Nihilismus. Zoo sprak de Syberaansche, altijd aan de gravinne wijsmakende dat zij de stichtster was der Beweging, van welke zij eene der ramp zaligste slachtoffers moest worden... Nauwelijks te St Petersburg gekomen, stelde Fedora zich aan 't ;werkonder voorwendsel van liefdadige werken, stelde zij zich aan t hoofd van inschrijvingslijs- ten, waarop de hovelingen des Keizers en hare gezellinnen voor croote sommen teekenden. In ons begin van ons verhaal hebben wij gezien dat Fedora een broeder had, Maximus genaamd, een zwie rige lichtzinnige jongeling, ofhcter bij de Keizerlijke Lijfwachtfp- dora bracht het zoover dat hij zich bij de beweging aansloot en lid maat werd der. samenzwering, onder den naam van Vrijmaking en Verlossing van Rusland... Zulks moet den geachten Lezer niet ver wonderen, als hij overweegt dat 't Russisch Volk sedert eemgen tijd in twee partijen is verdeeld in een partij die t oud verdrukkings stelsel wilt handhaven, en in een partij die vooruit wil met de he- dendaagsche vrijheid en beschaving. Als de Syberiaansche 't handteeken van den officierder Keizerlijke Lijfwacht naar 't Geheim Komiteit zond, lag 's anderdaags op haar tafel een kort bericht, waardoor zij uitverkoren werd om deel te maken van 't Geheim Komiteit. Die twee aanwervingen waren haar proefstukdag en uur als zij den eed mocht afleggen, zouden haar fater bekend gemaakt worden. (Wordt voortgezet.) P ar lo ir Ontv. van M. V. Do7,45 voor boeken en ab. tot Mei 1881 Heer V. te Bulscamp, ontf, de 50 leapollekes. Geachte Vr wij groeten en bedanken u. - Bouilli, 't boek is verzonden en U staat in ons hert geschreven met letters, 3 vingers diep. Vol eerbied en hoogachting voor Uwe Majesteit. - Eecloo, uw prijsraadsel is te gemakkelijk. - V. te S. ja. - U. 't wordt onderzocht Ons vorig Raadsel was Moscou. Opgelost en gevonden door MM Fr Van Varenberg, Aalst, P Ponet en C: Dookens, Omer Buvse Velsicque, C. Van Driesche, E. Schepens, Alph. Goossens, 0. de Trazegnies, Zele, H. Longerstaeyt, Rupelmondo, Leo JLapauw. tapper der Xaverianen te Iseghem, Fl. Specht, Doel, P. Hanquier, Hoppen, Limburg, L.Janssens en A. Braem, Waasmunster, H. VandenBulcke, Rousselare, Ch. De Boey, Erwetegem, Ad. Goossens, \V etteren, Ivo Van Dierdonck, Vijnck, H. B. Adeghem, J. B. Condydt, Heme. Prijskamp uit Erwetegem: Kruidje-roer-mij-niet. 17 goede oplos singen waren ingekomen; Prijs bij lot aan C. Van Dnessche, te Zele. Zin-raadselEen ijzeren paardje Met een vlassen staartje, Hoe vlugger het paardje wordt, Des te gauwer is zijn staartje kort. Markt van Brussel. 28 april. Amerikaan,scha Tarwe 30,25; inl Rogge, 23; andere graansoorten, kalm, met algem. beperkten handel. AsDergos- Mechelsche 4 a 4,60 de 6 busselkes; Gentsche, 8 a 8,~o do 3 b Boter 3,20 a 3,60 den kilo, Eieren 5,75 h 6,50 de 100; hesp, 1,40 a SpeL^eUr/t^rtikel is een dag te laat. 'k Bewaar voor een volgend nummer.

De Werkman | 1880 | | pagina 3