■Jjfek, - mW£r^r DE KIEZING EN DEN - TIJD. Brozen. Jan, brengt ons S ne stoop bier en zeg 'ne keer aan de bolders da'k fleus zal 'ISggV "^^ftkpmen. k\ Jan, Goed Pachter. Brozen. Dat mijn zwa ger Macharis den royageur hier is, en dat we samen moeten klappen. Jan. Goed, pachter. Brozen. En hoe is 't i Macharis Macharis. Goed, zwa ger, gelijk ge ziet. Brozen. Hoe gaan d'af- fairens Macharis. Stillekes; er is geen confiënce; de lasten, die de menschen moeten opbrengen, wor den te groot. Brozen. Ja, sjernitwee! we zitten hier op de Prochie ook met 'ne schrikkelijke lasttwee geu zenmeesters en een meesteres. Macharis. Voor hoeveel scholieren? Brozen. Voor zeven, zwager, voor zeven ge- dwongene scholierkes. En '11e menscli moet dor- veur opbrengen! Is dat niet wreed? zou dat blijven duren? dat ze dien kornel van de garde-civik te Brussel alzoo zullen meester laten van ons geld Macharis. Hoort, zwager, 'k ben op korten tijd in vier provinciën van ons land geweest en overal spreken ze gelijk gij, dat dit Staatsonder wijs een publiek schandaal is en dat er ander Ministers moeten komen. Brozen. - 'k Ben lcurieus naar de kiezing van Juni, of er geen verandering zal komen; ze kiezen, niet waar, voor 43 katholieken en voor 23 geuzen? Macharis. Ja, en van die 23 geuzen zijn er 14 te Brussel die vast staan. Brozen. Ook al een onrecht dat die Brusse laars 14 mannen mogen kiezen. Macharis. Laatt ons voortgaan 14 van de 23 blijft nog 9 geuzen-zetels winbaar t'Oostende, 'k ben er geweest; Jan Van Iseghem is ziek en be recht, zijn herssens zijn kapot; en Oostende zou de zen keer wel 'ne katholiek kunnen leveren. Brozen. En van d'8 ander Macharis. Zijn er4 teNyvel; daar heeft het altijd geweldig gekampt; maar de baron Snoy, 'ne groote volksvriend, die zich geretiteerd had,ziende hoever de zaken gaan, zal zich wederom aan 't hoold stellen, en dat geelt veel hoop 1 Brozen. 4 te Nvvei, 't zou nog een goei lap zijn. Macharis. G'hebt er daar 2 te Philipville, 1 te Arlon en 1 to Antwerpen. Brozen. Maar, riskéeren wij nievers te ver liezen? Macharis. De Geuzen komen af te Mechelen en te Leuven, zonder veel hoopmaar ze peizen van hunnen palmslag te slaan t'Antwerpen. Brozen. En is er danjé dat wij daar ons zes mannen zouden verliezen Macharis. Hoort, Zwager, 'kben t'Antwer- pen geweest bij een oude deftige Sinjoor, 'twas 'ne Kapellemeester zelf; 'k doe daar affairens al 20 jaar, 't is een plezier om daar te gaan; 't geld ligt daar gereed en altijd een goei commande. Brozen. He-je alzoo veel kalanten, Zwager? Macharis. Ze loopen er tegenwoordig niet dik, en weet ge wat dien Antwerpenaar mij zegde; Was er niet gefradeerd geweest in de kieslijsten, zegde hij, we gingen er door gelijk de visschen door 't water; maar nu, z'hebben veel van ons mannen afgekegeld, veel valsche kiezers langs hunnen kant opgebracht Brozen. Zijn ze niet beschaamd 1 Macharis. Die ontreffelijk is in éen punt, is 't gewonelijk in al ander punten. Brozen. Drink 'ne keer, Zwager. Macharis. En ge weet wat de Ministers al uitgerecht hebben! En toch, zegde de Sinjoor mij, in'weêrwil van al dat onrecht, w'hebben groote hoop van De Wael buiten te krijgen. Brozen. Kiezen ze daar Walen Macharis. Neen, maar De Wael is de naam van hunnen Burgemeester die ook Represantant is. De Wael buiten te krijgen en al ons mannen triomfantelijk te behouden. Brozen. God geve't! God geve 'tl Maar wat mag het daar zijn op de bollebaan, hoort toch wat geruchtWillen wij eens gaan zien? Macharis. 'k Wil wel. Brozen. Gezijtnogvoor een bollingske? Macharis. Och ja, maar'k zal 't 'nekeer afzien; 'ne voyageur is altijd op de loop; morgen ga ik weêr langs Mechelen en Leuven, en ae naaste week naar Antwerpen Brozen. Ge moest ons nu met de kiezingen, 'tplezier doen van 't nieuws af te schrijven? Macharis. 'k Zal 't doenAlia, weerdt u op 't bolspelEn we spraken van de kiezing: de ka tholieken zijn tegenwoordig in de positie, van als ge zoudt bollen 3 mannen tegen 5. Om alzoo te winnen, ge moet nog al op uw teenen staan. Brozen. Ja, maar onrecht zal toch niet blijven duren. Men schrijft ons uit Koewacht Op zondag aanstaande zijnde tweeden Mei zal binnen onze Gemeente van Koewacht, de gewone jaarlijksche Kermis plaats hebben en die van dit jaar zeer schitterend beloofd te zijn, want van alle kanten van Nederland zijn aan het Gemeentebestuur al aan vragen gedaan, tot het stellen van kramen enbarakken, die men van nu af al aan het stellen is, en waar het Gemeentebestuur zeer in medewerkt, en met dit doel gaf onzen Eerwaarden Heer Kapelaan Van Breugel, zondag laatst eene Conferentie, aan de Leden van het Broederschap der Heilige Familie, over den oorsprong en het begin der Kermissen. Vroeger, zegde spreker, dan was het Kerkmis, omdat als er eene kerk gewijd werd, er van einde en verre stroomen volk naartoe kwamen, om daar te bidden voor die Heilige aan wie zij werd toegewijd, enzoo werddatjaarlijkshernomen en dan kregen kooplieden het gedacht om daar hun koopwaren uit te stellen en te verkoopen; zoo werd het op korten tijd Kermis in de plaats van Kerkmis of kerkwijdingsfeest, ofschoon men in de kerk dat nog plechtig viertop die dagen; zoo wist onzen talent vollen Spreker in korte woorden ons den oorsprong van het kermisfeest af te schetsen, en daarbij ons aan te manen om het kermisfeest op eene behoorlijke en tref felijke wijze over te brengen, gelijk den Heiligen Paulus zegt: verheugt U in den Heer, ik en twijfel er geenszins.aan of dat zal bij ons gebeuren. Men schrijft ons uit T. Zondag laatst hebben de Xaverianen van Hemixem hunlaatste Winteravond feest gegeven. Dit feest, hetwelk gegeven wierd in het lokaal der Vrije School, ten voordeele van den Katholieken Schoolpenning, is volkomen gelukt, de ruime zaal was opgepropt van volk, en al de stukken van het Programma zijn op eene meesterlijke wijze uitgevoerd, en hebben den grootsten bijval gevonden; allen zonder uitzondering hebben zich met volitomene onderscheiding van hunne taak gekweten. Ook ver dient er eenen bijzondereu en welverdienden lof toe gezwaaid te worden, aan de Fanfaren van gemeld Genootschap, welken hunne vier muziekstukken on berispelijk hebben gespeeld. men mag zeggen dat zij voor ue maatschappijen van vele groote gemeenten en steden niet moeten terugwijken. Vooruit dan, moedige Xaverianen, vooruit dappere strijders der Katholieke belangen, niet de strijd; maar de belooning zal eeuwig zijn. KERKELIJK NIEUWS. Alia, God zij gelofd, 't is nog 'ne keer de Maand van Mei geworden, of gelijk de Christenen hedendaags zeggende Maand van Maria, van de Koninginne des Hemels, die voor den armsten inensch gelijk voor den rijksten, een teêrhertige en goede Moeder isLaat ons dees jaar bijzonder wel oppassen, eiken dag de ker kelijke diensten trachten bij te wonendat geeft glorie aan God en zijn Heilige Moeder, maar bij zonderlijk, 't brengt ons zegeningen en gratiën bij; zijn er kapellekes in ons gebuurte aan boomen of woonsten, laat ons die versieren;'t is pijnlijk van somtijds te moeten zien die gebroken of vuile beel den, zonder eenjge versieringen elk in zijn buis, laat ons eer bewijzen aan Degene die, na God, de meeste eer verdient. Donderdag, 6 Mei, Ons Heer Hemelvaart, Bede vaart der Xaverianen van Aalst naar Lede, en van dezelfde confreers uit Zele naar O. L. Vr. der VII Weëen, Berlaere Donck. LOOPENDE NIEUWS. De reiziger Nor- denskjold die een nieuwe reis rond de wereld langs onbekende wegen heelt gedaan, is te Stokholm, in zijn vaderland teruggekomen, en met grooten tri omf ontfangen de kust der zee was verlicht met vreugdevuren en 200 stoomschepen gingen hem inhalenHij is gelukkiger als Christoffel Co lumbus, die een nieuwe wereld ontdekte en voor belooning gevangen werd. Te Turyn is on langs Koning Humbert ingekomen; als de Rektor der Universiteit de studenten aankondigde dat zij in korps den Koning zouden tegengaan, dan ont stond er een gebrul gelijk bij beeren, en er waren er veel die uit de klas liepen, 't Is fameus. Nog 20 Pauzelijke Zouaven, uit België en Holland, gaan naar de Missie van Afrika vertrekken. Aan d'hoofdkerk van Keulen is de laatste stelling geplaatst; die kerk is een wonder der wereld. LATER NIEUWS. Maandag beeft bet t'Erembodegem gebrand; t'Idegem is er bij veel menschen groote droefheid voor geldverlies; t'Hof- stade is zaturdag een peerd doodgevallen en dijns- dag, twee dagen na de boschfeest, zijn de Geuzen meesters van 't kanton,t'Hofstade komen dineren... Och, droeve Balthasars! dat' ze liever van hun slechte propoosten afzien, dan zal er rust komen in buu hert, gelijk bij Balthen, die nu zingt van den morgend tot den avond. Te Gent, op Si.Amands- berg, liep zondag 'ne razigen trekhondhij is met 'nen hamer doodgeslagenrond Tongeren loo pen kerkdieven; te Brussel in den Beetengang is een kind van 3 jaar door de mestpacht doodgere den en op Schaarbeek-Brussel is een dievenbende ontdekt, die 't lijnwaad op de bleekerijen ging ste len; 't waren gasten van 14 tot 17 jaar. 64 25 65 MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 28 a 31 5o Rogge 22 a 24 5o Masteluin 26 a 28 Haver 22 a 24 Hoppe (1879) oaooo Aardappelen,r.lo a 11 00 w. 0 a Boter per 3 k. 08 54 a lo 34 Eieren 23 1 62 a 1 80 Vlas per 3 kilo 4 a 5 75 GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 29 S© Masteluin 22 Rogge 21 Boonen 22 Aardappels 13 Boter per kilo 3 41 Eieren per 25 .1 Vlas per kilo 1 NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 29 3o Rogge, 23 23 Aardappelen, 11 12 Boter, per 1/2 kilo 1 5o 1 LC KEREN, 's woensdags. Tar e n.p.105 1. 22 24 Ro je 1051. 18 5o 19 75 Ga. st n. 1051. 14 00 15 5o H ver 1591. 16 25 17 75 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 108 liet. 25 5o 26 Haver «159» 16 5o 17 5o Boter per kilo 2 81 3 o9 Kemp per 11 kilos o9 52 09 80 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 26,5o Rogge 16,39 uaver 09,85 Boter 2, Mo a3,3o Eieren l,7oao,— MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoei. 75 stuks inlandsch ras. Van 285 tot o48o. 558 bollandsch ras. Van 365 tot 12oo. Binnen de stad. 17 stuks inlandsch ras, van "23o tot 37o. o77 stuks hollandsch ras, van 295 tot 5oo. KORTRIJK, 'smaandags. Aardappels, gele, fr. lo,—all,— roodo aoo Boter ptr 1'2 kilo l,58aGl,78 Koolzaadone,103k»> 66,5o Lijnolie, 105 k. 63,5e ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters (r. 26 Poldertarwe 24 Rogge 19 00 Boekweit 23 Haver 17 00 Duivenboonen, «22 Erwten 33 Vlas, 5 2o Aardappelen, 11 Boter, 3 36 Iloei, 100 bussels, 49 Eieren per 26, «2 DENDERMONDE s maandags Witte tarw 29 00 a 3o Rogge 2300 a- 24 Boekweit 22 a 23 00 Vlas per kilo 1 60 a 1 65 Kemp 0 97 a o 98 Boter per kilo 2 60 a 3 2o Eieren per 25 1 60 a 2 Aardappels 13 50 a 14 -- ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil.-31 Roode dito, 29 00 Rogge, 21 5o Haver, 22 5o Paardeboonen, 26 5o Aardappelen per 100 kilo, lo 5o Boter per kilo, 3 2o Eieren per 25, 1 80 ANTWERPEN. Middelprijzen per too kilogr. Tarwebloem, ini. lkwal 42 5o 4o 75 37 5o 36 50 36 Rogge bloem fransche duitsche woensdag werden ter veemarkt verkoeht per kilogram op voet: ol2 stieren, 0,7o c. o32 ossen, 0,92 tot 1, o22 koeien, 0,7o tot 0,80 116 kalveren, l,2o tot 1,38

De Werkman | 1880 | | pagina 4