WAAROM DE KATHOLIEKEN VOOR HET VRIJWIL LIGERSLEGER MOETEN ZIJN- 1Omdat het gedwongen soldaat het werk der logie is, die daarin de macht ziet om van brave christene jongelingen flauwe geloovigen te ma ken. 2. Omdat de jongelingen bij het leger bedor ven worden, leeren vloeken, de kerk en hunne christene plichten vergeten. 3. Omdat alzoo van de tien katholieke jonge lingen er negen als geuzen uit het leger komen. 4. Omdat het de buitenjongens zijn die bij het leger gediend hebben, die het geuzendom op de dorpen verspreiden. 5. Omdat het gedwongen-soldaat, aan de ou ders de macht ontneemt hunne kinderen te be waken, om ze op het pad der deugd te houden, eene plicht hen door de H. Kerk opgelegd. 6. Omdat het gedwongen soldaat de katholieke onderwijzers uit onze scholen trekt. 7. Omdat het gedwongen soldaat de semina- risten niet vrij laat en alzoo het geestelijk ambt zal vernietigen. 8. Omdat alzoo het overdreven geld dat wij aan oorlogslasten betalen, tot niets anders dient als tot voordeel van den geuzenwinkel. 9. Omdat kunsten en wetenschappen,deschoon- ste perel van den katholieken godsdienst, door gedwongen-soldaat verhinderd worden. 10. Omdat het Vrijwilligers-leger aan al die punten het tegenovergestelde brengt. Dus besluiten wij Dat elke katholiek zich rond het vaandel van het Vrijwilligers-leger moet scharen, niet alleen omdat het een vaderlandsche maar ook eene christene plicht is dit stelsel mede te helpen te verkrijgen. Dus, katholieke, ten strijde NIEMAND GEDWONGEN SOLDAAT! Leve het Vrijwilligers-Leger. (De Vrijheid van Antwerpen.) Toemaar! TeRouane in Frankrijk, heelt t slecht volk de gendarms willen doodslaan, om dat er tot de aanhouding van 2 dieven werd over gegaan. De soldaten zijn moeten ter hulp der gen darms komen.... Wee Frankrijk, als al zijn slecht voÏk. zich zal losgetrokken hebben. Brand. D ander week is t'Elsene, Brussel, 't magazijn afgebrand van M. Lambert, dat vol bougies, zeep en zweedsche stekskes lag. De bewo ners der kamers boven 't magazijn moesten met beddelaltens langs de vensters neèrgelaten worden, om hun leven te redden. 'Ne soldaat doodgeschoten. D eerste dagen dat 't kamp van Beverloo was, is 'ne kaporaal van 't 2de 'jagers te voet, De Keghel was zijn naam, doodgeschoten op de sehijfschieting, door ne kogel die terugkaatste. De vitriol-gietster. Ge weet nog wel, de dochter te Brussel die op 't wezen van 'uen officier een flesch vitriool had gegoten; z'is veroordeeld tot 2 maanden gevang en 50 fr. boet, de kleinste straf die de rechters haar konden geven. Den officier kon voor de Rechtbank niet komen getuigenhij ligt nog altijd ziek. Aardige winkeldochter. Dezer dagen is te Parijs eene winkeldochter aangehoudenze was niemand anders, ja niemand anders als ne postbe dienden, die op 't kantoor veel schrokkerijen had uitgezet. Droef malheurTe Jumet, tegen Charle- roi, is de vrouw van den barreelwachter bots dood- gereden; aan de route gewoon zijn, geen attentie genomen en onder 't machien geraaktt Zijn al droeve stielen op die routen en convoi s. Niet thuis. In e«n dorp tegen Tongeren trok 't Schoolkomiteit keersrecht naar de Gemeen teschool. Ze was toe: geklopt! blijven kloppen! Menheeren.riep een manneken,de Geus... Wat, GeusGeusJa, menheer, zoo noemen ze dat liier, de Geus of als g'het anders wilt, den Opeter is bezig op zijn patatterveld..... (De Schoolratten stonden daar gelijk vier uitroepingsteekensg. 'k Zal hem gaan roepen, menheers!.... Eenige mi nuten nadien de Geuzenmeester komt af, knokke- lende omdat men hem in zijn werk kwam stooren. Wat is dat, Onderwijzer? Ha, mijnheeren, d hee- ren van 't Schoolkomiteit!Ja, dat g'in uw school niet zijt! Och, hoeren, 'k zit daar al 6 maand zonder scholier, moederziel alleen, en op den duur 't verdriet toch en 'k ben Op mijn akkers gaan werken!!! Ze stonden paf te kijken gelijk nen uil op een zieke koe. Zotten hoogmoed. Te Strasburg trad onlangs 'ne protestantsche Staatsman in de kathedraal, juist aan t Evangelie. Al 't volk stond recht en de Pruisische Excehencie deed majestueuze teekens van neêr te zitten hij peisde dat 't volk voor hem rechtstond. Wel gezegd! Die van de waarheid af is, geraakt in allerlei dcmpelstraatjes. Alzoo zijn er die gelooven dat de zielen verhuizen van 't een lichaam naar 't ander, zelfs van in menschen in dieren en vice-versa. "Ik, zei een dier slimmerikken, ik herinner mij nog in 't gulden kalf gewoond te hebben. Juist, ant woordde eene vrouw uit 't gezelschap, en g'hebt niets verloren als 't verguldsel." Een dassenvangst. Een boer zag eens een das in oen gat sluipen. Terstond stak hij zijn hand er in om den das te grijpen. Een jager die er bij kwam vroeg den boer Hebt ge den das F De boer, in wiens hand de das beet, zeide met een pijnlijk gezicht: Neen! maar hij heeft mij - Het eindelooze touw. Twee matrozen trokken eens aan een touw, doch konden daarmede niet spoe dig genoeg klaar komen. Verduiveld, zeide een hunner ongeduldig, waar blijft hetend? - Ik geloof, antwoordde de ander, dat ze het end er afgesneden hebben. KERKELIJK NIEUWS. - ONS HEER HE MELVAART. 40 dagen na de Verrijzenis, de Ver losser der wereld, die zijn heilige Moeder, zijn Apostels en Discipelen verlaat en opklimt ten he mel, onder d'oogen van een groote menigte Per sonen. Eerst en vooral had de aanbiddelijke God- Mensch zijn Apostelen over vele zaken vermaand; Hij had aan Petrus en aan al de Pauzen, zijne Op volgers, de sleutels des Hemels gegeven hij had gezegd van al degeen die Hem volgden, van de millioenen menschen die later zijn Discipelen zou den worden; dat zij, om Zijnen Naam, gehaat en vervolgd zouden geweest zijn maar, zegde Hij, ik blijf met Ulieaen tot het einde der wereld. En is 't zoo niet geweest is 't zoo nog niet op onze tijden? Nog geen tien dagen geleden, het Fransch Gouvernement bedreigde den Paus, indien bij de Kloosterlingen verdedigde. Maar de Paus aeed antwoorden door zijnen Kardinaal Nina Wij zijn op alles voorbereid en vreezen niets, omdat God met ons is; de Kerk is overal en altijd een strijdende Kerk de strijd is haar leven en de vrede is nooit anders geweest dan een wapen- stilstand. Alleenlijk zien wij alle regeeringen voorbijgaan en de zegepraal blijft aan ons. D'Hemelvaart, preèkte d'H. Bernardus in zijnen tijd,'t is een heerlijke feest; 't gelukkig einde der pelgrimagie van Jesus-Christus, Zoon van den levenden God... En op welke wijze zullen wij onze aardsche pelgrimagie eindigen? Wèl, is 't te ho pen, wèl, t is zeker, bijaldien wij ons vastgekleefd houden aan den Paus van Roomen, die als Plaats vervanger en Vertegenwoordiger van den God- Mensch is aangesteld. De Mei-maand wordt overal met veel iever gevierd, bijzonderlijk dooi de werkende klas. LATER NIEUWS. Er komen in Pruisen goede voorteekens van een gelukkige verandering: te Keulen, o. a. was 't aartsbisschoppelijk Huis een soort van kasern geworden: de soldaten verhuizen en de Kerkvoogd wordt uit zijn ballingschap verwacht.. Ze zeggen dat te Weenen 'teersteakkoord tusschen den Paus en Pruisen komt gesloten te worden. 't Is nu in Rusland een weinig stiller: vuur onder d'as- sche, menschen. In Frankrijk, kan 't daar goed gaan, onder 't bestuur dier slechte advoka- ten Haar Majesteit de Koningin is zondag per voituur te Dendermonde geweest. 't En is toch geen waar zeker, dat ze de klassen gaan binnen roepen van 20 Juli tot 20 Augusti, juist gedurende den oogst! Te Denain is 't grauwvuur ont staan: 3 mijnwerkers doodelijk getroffen. Te Brussel in de Leuvensche straat is maandag brand geweest in de bakkerij van Hofmans, en te Thy- le-Bauduin, een dorp in de Walen, zijn 8 huizen afgebrand; 't vuur is ontstaan met 'nen oven t'hee- ten, en glinsters vuur die op een naburig dak vlo gen. Veel menschen zitten in groote miserie. Op de linie van Parijs naar Lions, in een eerste klas, is 'ne voijageur vermoord? hij sliep, kreeg 'ne ponjaar in zijnen buik en worstelde ge durende 10 minuten tegen zijnen aanrander; aan d'eerste statie werd zijn geschreeuw g'hoord; de moordenaar is dadelijk in arrest genomen! 'tis 'ne zekere Montel, van Brussel, 't Slachtoffer is in 't Gasthuis overleden. Brussel heeft twee honderd duizend fr. gestemd, om zijn Policie te versterken. Alderhande scnelmstnkken vermeerde ren er, op schrikbarende wijze. In Antwerpen, maandag aVond, de brug aan de Verbindingsdok, werd toegedraaid; een heer sprong er te vroegop, en zijn been werd verpletterd. Een persoon van Berchem isin 't gasthuis gebracht, met erge brand wonden aan wezen en borst ze zeggen dat zijn vrouw 'nen moor kokend water op hem heeft ge goten, terwijl hij sliep. De Vesuvius grolt we? derom, en de Russische Keizerinne verslecht. g*a3g,-y«npfm. uit» ummawnu 75 15 5o 17 75 26 17 5» 3 o9 MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 29 a 31 5o Rogge 22 a 24 Masteluin 26 a 28 Haver 23 a 25 Hoppe (1879) oaooo Aardappelen,r.lo a II 5o w. 0 a Boter per 3 k. 08 54 a lo 72 Eieren 25 1 63 a 1 80 Vlas per 3 kilo 4 a 5 75 EERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 29 oo- Masteluin 22 Rogge 21 5o Boonen 22 Aardappels 13 Boter per kilo 3 34 Eieren per 25 1 72 Vlas per kilo 1 28 NINOWÈ, 's dijnsdags. Tarwe per loo ku. 29 3o Rogge, 23 23 Aardappelen, 11 12 Boter, per 1/2 kilo 1 5o 1 65 LC KEREN, 's woensdags. Tar e n.p.105 1. 22 24 Ro ?e 1051, 18 5o 19 Ga st n. 1051. 14 00 H ver 1591. 16 25 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 25 5o Haver «159» 16 5o Boter per kilo 2 81 Kemp per 11 kilos o9 52 o9 80 EÉCLOO, 's donderdags. Witte tarwe 21,7o Roflge 17,32 Haver 10,15 Boter 2, 9o a3,3o Eieren l,7o a o,— MECHELEN. Veemarkt op Neckorspoal. 67 stuks inlandsch ras. Van 24o tot o45o. 623 boilandsch ras. Van 315 tot o82o. Binnen de stad. 18 stuks inlandsch ras, van 195 tot 344. llö stuks hoilandsck ras, van 25o tot 645. KORTRIJK, 's maandags. Aardappels, gele, fr. o9,—aio,— roodo lo,—al2 Boter pes f2 kilo I,58a01,78 Koolzaadolie, 103k.66,5o j Lijnolie, 105 k. - 63,5« ST. NIKOLAAS. S Tarwe per 106 liters fr. 25 j Poldertarwe 23 Rogge 19 5o Boekweit 23 Haver 15 00 Duivonboonen, - 22 Erwten .22 Vlas, 5 2o Aardappelen, o9 5o Boter, 3 26 Hoei, 100 bussels, 49 Eieren per 26, 1 91 ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwebloem, ini. lkwal 42 5o 2 4o 75 Rogge bloem 37 5o fransche 36 50 duitsche 36 woensdag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: oo2 stieren, 0,7o c. o7o ossen, 0,94 tot 1,— o25 koeien, ü,7o tot 0,8o lo5 kalveren, l,3o tot l,4o DENDERMONDE «maandags. Witte tarw Rogge Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieren per 25 Aardappels 28 00 a 29 23oo a 24 22 - a 23 00 1 60 a 1 80 0 97 a o 98 2 85 a 3 2o 1 45 a 1 7o 13 50 a 14 - ROESËLAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 31 Roode dito, 29 Oo Rogge, 21 5o Haver, 22 00 Paardeboonen, 26 5o Aardappelen per 100 kilo, lo 5o Boter per kilo, 3 2o Eieren per 25, 1 80

De Werkman | 1880 | | pagina 4