Verschijnt alle Vrijdagen. J E5HSH5H5H5H5H5H5H5H5E5HSES Maria, toonbeeld der deugden. Gij, heiligst* alier vrouwen. Gij, toonbeeld aller deugd Beziel ons, bij 't aanschouwen. Met hemelvrede en vreugd. O schitterendst reine Sterre, Die blinkt aan 's hemels trans, "Wij volgen U van verre "l ^g. Bestraal oas met Uw glans. Leer ons den Schepper vreezen. Ootmoedig zijn ea stil. Leer ons geduldig wezen En stemmen in Gods wil. Stort ens Uw liefde in 't harte, Geloofskracht, onverwrikt, De Hoop die juicht in smarfce En naar den hemel blikt. ACHTSTE JAAR N® 396 21 Mei 1880 bis Leer ons naar wijsheid streven. Naar kuischheid. vrede en trouw En waar we ook ooit misdreven, Geef tranen van berouw. Straal, Spiegel aller deugden, Op ons Uw luister neêr En ken, in 's hemels vreugden bis In ons uw beeldnis weèr j ARKE DES VERBONDS. Gelijk Noé in d'Arke Een schuilplaatse gaf. En 't menschdom bewaarde Yan dood en van graf; Zoo zijt Gij, Maria, Prijs in bureel of winkels 5 centiemen w Het de post of te huis gebracht 2 50 3 jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. sè Een Ark van Verbond Waar elk die het wilde, Yeriroostingen vond. Gij, arm en verlatei», Gij ouderloos kind, Yau niemand ter wereld Gezocht of bemind; Gij kranken en zieken Die zucht en die lijdt. Gij die met hard werken Uw dagen hier slijt. Gij allen, die vliedt met Den stroom van den tijd. Naar 'l eenig waar leven, Naar Gods eeuwigheid Gij rijken en armen, Gij ziek en gerend, Uw hulp, uwe vreugde Is d'Ark van Verbond Och goede Geleidster Der Arke van rreé. Neem ook op uw armen O es Vaderland meé Verhef er de glorie Van God en fijn Kerk Maak Belgié eendrachtig, Geloovig en sterk Misschien zijn gevaren Oas Belgié nabij. De geuzea staan woedeod Ea vel razernij. Maar Belgié komt veilig o'lijk goud uit den strijd. Want Belgié. Maria, Is U toegewijd Aalst 19 Mei 1880 We gaan deze week beginnen met FRANKRIJK. En 't gaat daar zeer soberkesde Fransche Natie is onderdrukt door zijn slecht volk, omdat de katholieken er te vreesachtig, t'onverschillig geweest zijn, en niet genoeg veree- nigd President Grevy is in zijn 14 dagen; Gambetta wordt te rijk voor de Socialisten en ze spreken zelfs van den ouden rooden Blanquï President te maken 'ne keer als 't kwaad boven is, t gaat rap D'Universiteit van Parijs doet voort, onder 'nen anderen titel- de Bisschoppen, Stichters die/ Hoogeschool, hebben eenparig een'omzendbrief rondgestuurd. De werkstakingen in't noorden duren voort; van weerskanten zijn de verliezen al groot: aan dag huren is meer dan éen millioen Ir. verloren en der Fabrikanten ver lies is niet minder naar 't schijnt, zou de Engelschman de werk stakingen aanmoedigen, en er zijn profijt uittrekkennog éenen keer te Parijs de Revolutie van 1870 en meer dan eene Nijverheid zal naar ander plaatsen verhuizen indien, in 1870, een Belgische Compagnie de zaak der beeldekens had begonnen, Parijs zou jaar lijks met millioenen fr. min ontfangen hebbenRijssel, Roubaix, Tourcoing en g'heel die streek door, wordt door soldaten bewaakt Te Roubaix is afgekondigd, dat al de Belgen die deel nemen aan geruchtmakende betoogingen, aanstonds over de grenzen zullen ge bracht worden; reeds zijn 12 Belgische werklieden uit Frankrijk ge zet- langs de kanten der Dröme, is een schrift rondgezonden, dat'met de dood bedreigt, al wie met de roode partij met meedoet, om 't Senaat af te schaffen, de gendarms af te schaffen, de kerken en kloosters te verwoesten, de priesters te verwurgen, de rijken op te hangen en hunne goederen onder de patriotten te verdeelen....— En nu zie ik rond in alle gazetten, om een goed nieuws uit Frank rijk want altijd slecht nieuws geven, is onplezierig; en k vinde toch iets- namelijk, dat de goei Franschmans zich dicht bijeen aan sluiten tegen de goddeloosheid en dat er door de goei zielen veel gebeden wordt: in de kerk van O. L. Vr. der Viktoriën te Parijs is volk van den morgend tot den avond en uit Lourdes en in ander bedevaartplaatsen stijgen vurige gebeden hemelwaartsAlzoo zullen misschien de straffen nog afgekeerd worden. RUSLAND. Ze schrijven dat de Keizennne uitgaat als een keersken, en uitgemergeld is gelijk een geraamte. Ze mag niet spre ken- volgens alle waarschijnlijkheid zal zij dezenzomer metuitdoen. f)e Policie te St Petersburg is vermeerderd met 23o nieuwe pos ten van distrikt-inspekreur. In 't kort gaat voor't gerecht ver schijnen Docteur Weimar, die beschuldigd wordt: ic Van den revolver gekocht te hebben voor Solowieff, den moordenaar des Keizers; 2e van het vergif voor hem gereed gemaakt te hebben; 3° van den moordenaar Mesentsoff een peerd te hebben verschaft; 4® van in eene gestadige briefwisseling te zijn met de hoofden der Ni hilistische partij. D BRUSSEL. De zangers van Weenen zijn op weg naar rsrus- sel langs Keulen en den Rhijn. Ze zullen te Laken een sernade seven aan de bruid van hunnen kroonprins en te Brussel een groot Concert. Aartshertog Rudolf zal op 't einde der naaste week terug keeren naar Oostenrijk, om thuis te zijn, op H. Sacraments-Proces sie Zondag avond is te Brussel de genaamde Sophia Danneels, echtgenote Albrecht, wonende te Ledeberg, op den Regent-boul- vard te Brussel omgeworpen door een peerd; de vrouw bekwam aan 't hoofd 'nen hevigen hoefslag die haar den schedel brak; ze ligt in 't gasthuis; de peerdrijder had zich seffens uit de voeten gemaakt, maar de passanten hebben hem aangehouden en aan de Policie ge leverd; er valt immers te zien of de ramp aan zijn onvoorzichtigheid niet te wijten is. De katholieke Duitschers houden mectingcn om de vrijheid voor hun Religie te bekomen. En te Londen in de forteres den Toren, is nu wederom mis gelezen; 't was geleden 3oo jaren; de Toren is een groote staatsgevangenis; 't was daar dat Hendrik VIII de vrouwen, die hij verstooten had, deed onthoolden. Gelijk Hen drik VIII, zijn er weinig menschen geweest; zoo wreed, zoo walge lijk, zoo monsterachtig! En dat is de stichter, t Hoofd der ketterij in Engeland. Moeten wij verwonderd staan, als al d'Engelschmans die rechtzinnig de waarheid zoeken, de leering van dien wreeden Koning afzweeren? In Amerika zijn 14 kapiteins van stoombooten aangehouden, pro caus? ze te veel passagiers opgenomen hebben. Te Roubaix was op 6 januari laatstleden een meisje van 14 jaren dat naar de Bank moest om 4500 fr., vermoord en in t water geworpen. Thans is het gebleken dat de moordenaar is zekeren Delplancque, die in 't zelfde huis werkte, 't meisje gevolgd was, haar geld had afgenomen, haar vermoord en 't lijk in t water ge worpen. Delplancque, maar 19 jaar oud, is veroordeeld tot de dood. Te Perpignan, in 't zuiden van Frankrijk, heeft het 36 uren aan éen stuk geregend. De streek staat onder water. Te Bordeaux is 'nen brand geweest en ze takseeren de schade op 2 millioen franken. De kraaien zullen het uitbrengen. Al liet de waarheid in het graf, al wat haar drukt, dat moet eraf. De waarheid over de scholen is hetgeen de hoogeerweerde Bisschop pen verklaarden en hetgeen prins ae Ligne in 't Senaat uitriep dat de nieuwe wet een rampzalige wet was en dat zy de misdaden onder 't volk zou doen vermenigvuldigenWe mogen niet verge ten dat de wet gestemd is met dwang, dwang op den Koning, op de Senateurs en Presentanten de Vrijmetselarij heeft er met de zweep moe en achter zitten. De Werkman is niet om iemand uit te maken ofte verbitteren; maar de Staatsmeesters, die de nieuwe wet uitgeven als niet slecht, niet goddeloos zijnde, bedrijven aldus een zwart stuk en liegen tegen liun hert en ziel. Hoort, menschen, wat een groote gazet van Gent over de Staats scholen schrijft; en bemerkt, als *t u blieft, dat die gazet aan t hoofd de kruin en de ziel is der liberale partij van hedendaags. Wie ziin kind naar de gemeenteschool zendt, zegt die gazet, is daardoor alleen in onze handen gevallen.... Hoeveel menschen ziin tot ons gekomen, schier zonder liet te willen, zonder het te we ten Men is er in gelukt tot in de dorpen een aantal menschen heel dicht bii de Vrijdenkerij te plaatsenSommige ouders zullen misschien achteruitgaan, maar hunne kinderen (in de gemeentescho len van hunne teêrste jeugd af, doordrongen van misprijzen voor den Godsdienst, zullen gemakkelijk t Katholiek Geloof laGeeachfer Lezers, wat dunkt u? 't Is kleêr, zei den beer en hij blies de lamp uit; die nu nog twijfelt, is hij weerd van een redelijk schep sel cenoemd te worden? maar 't en is allemaal die zestienenhalven niet- iedereen ziet en is overtuigd dat de Staatsscholen tegen 't Ka tholiek Geloof zijn ingericht, maar er zijn er die, uit intrest zich van de waarheid omkeeren, die d'handen voor hun oogen houden en

De Werkman | 1880 | | pagina 1