Samenspraak. dan zeggen en roepen Wel, 'k en zie ik dat niet!.... Ha, g'en ziet dat niet; en waarom? omdat gij niet wilt; omdat 't bederf of den intrest u verblinden... Ha, g'en ziet niet dat al die liberaalderij een oprechte feuzërij en vrijdenkerij is; en wat is er gebeurd te Brussel wie is er andidaat uitgeroepen? M. Van Bemmel, en waarom? omdat hij kon verklaren dat zijn twee zonen, die reeds 12 jaar zijn,het H.Doop sel niet hebben ontfangen, heidenen zijn geblevenNu zwijgen wij er van, menschen, leest en overweegt. Te Gent 1 geeh vrijheid meer!!! 60 Maatschappijen van den Schoolpenning meenden in de stad Gent te vergaderen en in cortége, met muziek en gezang, door de straten te trekken; de Grondwet van 1830 zegt immers dat iedereen vrij is, op een deftige wijze,zijn denkwijze uit te drukken; maar tegen den Katholieke Schoolpenning is verbod gekomen, door een affiche, geschreven en uitgeplast op bevel van den Burgemeester van Gent. Aanstonds heeft de Schoolpenning van Gent telegrams gezonden naar al de Sociëteiten om thuis te blijven.... 't Magistraat van Gent bekent dus dat er veel slecht oproerig volk in de stad is, ofwel dat Bestuur en Poiicie onbekwaam zijn voor hunnen dienst't Is een groote schade gèwaest voor Gênt en voor den Staat, al de convois zouden gewaggeld hebben van 't volk, en iedereen zou toch zijnen stuiver te Gent gelaten hebbenWe mogen niet meer zeggen dat wij in een land van vrijheid leven. Te Brussel aan de Willïbroekskaai, is dander week, vrijdag, de ketel eener ijzerfabriek gespronken door de groote hoeveelheid stoom stortte 't gebouw in men heelt uit de puiner. gehaald Hu- berty, als lijk; Wery, erg verbrand, en drij ander werklieden, min gekwetst. T'Oostmalle op een schieting met den kruisboog,is 't volgende zeer zeldzaam geval geweestde Burgemeester schoot eerst en nam een stuk van den oppervogel mee; dan werden achtervolgens de drij eerste vogels afgeschoten door de drij gebroeders Andreas, Lodewijk en Adriaan De Vry, in de volgorde van hunnen ouderdom. Tusschen Kortrijk en Harelbeke is d'ander week afgebrand 't hof der kinderen Christiaens; 't peerd alleen is gered: 's ander daags heeft de gewezen knecht zich gevangen gegeven, en gezegd dat hij d'on vrij willige oorzaak van den brand is geweest: sedert 2 dagen was hij weggezonden; niet wetende waar gaan, had hij zich te slapen gelegd in de schuur, met zijn pijp nevens hem, waar nog vuur in as. De prochie Velddriel, in Gelderland, is bijna gansch vernield door eenen brandveel schuren, stallen, hooimijten en 38 huizen liggen er in asch; gelukkig dat 't vee in de weiden was, anders wa ren van dien kant ook groote verliezen te betreuren geweest. Te Mechelen, in de statie, ging M. Preat, 'ne chef der werken en zijn helper, voor den exprestrein achteruit, en werden op d ander linie omvergeworpen door 'ne wagon, die manoeuvreerde: de chef werd licht, maar zijn helper, zeer erg gekwetst't Is op te passen in die statiën, en wel uit zijn oogen te zienwant de malheuren zijn er menigvuldig. Te HOVEGANGE, in de Provincie Namen, is overleden een mensch van roo jaren en 7 maanden. Tot haar 90 jaar was zij een Lütheraansche, maar dan klopte de Genade aan haar hert, de Waarheid flikkerde voor haar oogen, zij beantwoordde eraan en zwoer de ketterij van Luther af.... Die goed van wil is en metzuivere inzichten de Genade volgt, al komt hij op de laatste uur, zijn loon zal overgroot zijn. Een treurige zaak: 't Zeeschip Mercator, den 3 meert uit Antwerpen naar Amerika vertrokken, 't is nog niet aangekomen of niemand die er iets van weet. kapitein was Joset Moisene, oud 45 jaar geboren te Oostende; de stuurman, August Banning; verders Belgische, vreemde matroozen, en Madame Wouters van Herenthals met hare dochter Constantia, die naar hun Familie te Nevv-York gingen. Een Aalstenaar, M. VICTOR BRANTS, die nog maar rond de 20 jaar, reeds Professor is in d'Universiteit te Leuven, heeft in 'ne prijskamp van 't gouvernement, over de Geschiedenis, den prijs behaald voor zijn fransch werk; het vlaamsche bekroonde stuk was geschreven door MM. De Potter en Broeckaert. Er is veel volk geweest te Kerselare en te Scherpenheuvel; veel werkende menschen die daar hulp en troost gevonden hebben; en als ge peist dat de Geuzen voorgesteld hebben de Bedevaarten te verbieden, als znijde onwettige uitoefening van geneeskunde; ja, ze zouden Ons Heer en Zijn Heilige Moeder willen beletten van 't Volk te helpen in de geestelijke en lichamelijke noodwendigheden. O gi lappers van Geuzen! wie spreekt u aan, als gij naar de cafe's, theaters en badsteden loopt, om er uw geld en misschien een ander mans geld te verteeren? gaat uw gangen; maar als 't braaf werkende volk naar Scherpenheuvel, H>al, Lede, Oostakker of elders trekt, eerbiedigt dan toch ook deze aloude, achtbare vrijheid.... 't Gaat er, in onzen tijd! w'herhalen het nog eens: 't mag niet vergeten worden: dat Bara al 't geld dat publiek aan den armen gegeven wordt, door zijn handen wilt doen passéeren Op de laatste groote revue der troepen t'OUDENAARDE is 'ne soldaat over zijn peerd gestuikt, werd de borst in stukken gestampt en zoo erg gekwetst, dat hii korts nadien in 't Hospitaal overleden is. B.ALEGEM. De wreede gebeurtenissen aldaar, zijn over g'heel Belgenland droef weerklonken: immers, 2 menschen dood; een derde erg gekwetst; en twee andere, met bloedschuld bevlekt; 5 Fa- miliën in druk en rouw. Volgens alle berichten, waren de slacht offers d'aanranders; z'hadden de twee andere bedreigd, als ze nog naar Balegem durfden komenjen op dien rampzaligen zondag avond, ze wachtten hun gedrijen, de twee manskerels af. De daders zijn op de vlucht, waarschijnlijk naar 't fransch, en nog niet aangehouden; 't onderzoek duurt voort; 't zal een zaak zijn voor 't Hofvan Assisen; zekerlijk, 'ne mensch mag zich verdedigen, maar als de aanrander neerligt, dan nog die schrikkelijke wraakneming, 't is toch wreed! UiT MÖERBEKE-KOEWACHTIk lees daareven in uw vorig nummer over het gróotgebrek van drinkwater; die toestand beschrij ven is als het ware onmogelijk, en dan bijzonderlijk, in het naburig Land van Axel, waar het drinkwater, zoo voor menschen als die ren, bijna niet meer te bekomen is; een ooggetuige en ook Lezer van De Werkman, verhaalde mij dat zaturdag laatstleden, terwijl hij daar op eene weide wat rustede, er aan eenen aldaar gelegen wa terput, (niet waterput zooals men er hier 'heeft, maar waar dat de koeien en paarden in komen drinken, en slechts vuilputten mogen genoemd worden), op dien kleinen tijd, ruim veertig menschen om van dat slecht en brak water kwamen; zoo iets is als het ware in de maand Mei is nog nooit gebeurd, want daar men daar geen water heeft als regenwater en het sedert drie maanden als het ware nog niet geregend heeft. Mochte God aan deze ellende toch gauw een einde stellen, eri het spoedig ten beste keeren, want anders ziet men wreede ziektens te gemoed. Is er geenen brief van Macharis? Ja, zekerlijk, er is 'nen brief van Macharis. Maar, we vinden hem inde-gazet niet! Hij staat er ook niet in. Ge zegj nogtans dat er 'aen brief Ja, gebracht door denfakteur. Wei nu? Welnu, er staan zaken indien brief, geheime openbaringen, van welke wij maar met de meeste voorzichtigheid mogen gebruik maken. Ge weet immers dat de Vrijmetsers en hunSpions gestadig? lijk d'oogen op de gazetten gebrakkeerd houden. Ze zouden de pen willen uit d'hand slaan van alle vrije schrijvers. Heeft onzen Voyageur Antwerpen verlaten? Ja, van woensdag. En hoe stond 't peerd er gebonden? Aangaande de kiezing van 8"tl,n Juni? T Ja. Als g'Antwerpen hoort en ziet, schrijft hij, ge zoudt zweremde kiezing is voor ons, een Viktorie; maar als ge dan de kieslijsten overloopt en daar van den eenen kant ziet, al die kiezers met een belachelijk patent. Zijn er veel van die soort? Met honderde. En van den anderen kant, al die uitschrabbingen van oude kie zers, ge zoudt bijna achterover vallen van schrik. Zoo dat er weinig hoop is t'Antwerpen? Macharis schrijft dat niet; integendeel, d'Antwerpenaars hopen vastelijk van hun 6 mannen te behouden en van den Geus-Burge meester uit de Kamers te trekken. Waarop steunt die hoop? Op al d'ongelukkige wetten die de Geuzen gemaakt hebben, en op de rampzalige wetten die ze nog in hun portefoelie houden, en die van Belgenland d'armste landstreek van de wereld zouden ma ken; d'Antwerpenaars hopen door hun recht en door krachtdadigheid in te winnen, wat onrecht en valscliheid hun afgenomen heeft. En de Geuzen, wat doen ze? Liegen, anders niets't is ongeloofelijk hoe ze durven liegen. Ge zoudt zeggen dat Voltaire uit zijn graf gekomen is Geeft M. Macharis exempels van dat liegen? Verscheidene; ge weet en g'heel de wereld weet, door wie de krijgslasten zijn verzwaard. Wie heeft de fortikatiën van Antwer pen begonnen? Een liberaal Ministerie. Wie heeft de jaarlijksche levering van 10,000 man op 12,000 man gebracht - Een liberaal Ministerie, in 1868. Wie heeft doen steramen datde 12,000 man er effektiefmoes ten staan, zichtbaar en tastbaar, 't is te zeggen, dat er voor de zieken, deserteurs en afwezigen, nieuwe versche mannen moesten komen Een liberaal Ministerie, in 1878. En wie heeft er nu te kennen gegeven dat de Burgerwacht een tweede leger moet worden, tot in de kleinste dorpen ingericht, dat er nieuwe forten moeten komen in de vallei der Maas? Het tegenwoordig rampzalig Ministerie. 't Zijn dus echt bestatigde feiten. En loochenen de Geuzen van Antwerpen dat Niet alleen loochenen, maar Macharis schrijft dat er op alle marktdagen schriften worden rondgedeeld, gratis, voor niet, waarin de katholieken worden beschuldigd, van al die krijgsverzwaringen. Maar, dat is helsche valscliheid Gelijk ge zegt, helsche valschheid! Dat is met de menschen denzot houden! Nog eens, gelijk ge zegt Maar, dat is loutere boosheid De Geuzen durven allesImmers, z'hebben de Tien Geboden afgeschaft, die verbieden van te liegen en van te bedriegenen 't is bijzonderlijk rond de kiezingen, dat ze zonder schaamte of patent, liegen en iedriegen. Alia, 't is schandaleus'tgaat over zijn hout! dat moet alle treffelijke menschen walgenEn waar zit Macharis nu? Te Brugge. Is 't daar ook kiezing Ja. —En de zaken staan? Goed, alhoewel rond Brugge 200 Pachters van hun kiesrecht zijn beroofd. Wat zeggen ze van Oostende? Dat Van Isegem zich met zijn ziek lijf,zich toch zal laten kiezen^ Als Geus? Als Geus en door de Geuzen!... Ge moet weten dat magister Lucifer is gelijk een spinnekopals hij eens iemand in zijn netten heeft, ze wordt omwonden door talrijke draden en ze geraakt er maar uit, met een groot geweld te doen... Nu, d'eer van u te groeten; mijn werk verwacht mij. D'eer van u te bedanken, en de complementen aan Macharis. Zonder mankéeren.

De Werkman | 1880 | | pagina 2