Gemengd Nieuws. 2de Brief van Macharis. li js.zrzïïv?rir. -Vr ■'-< £^X^aniGZ'Xr*n::J!2:U-1^B3TZ.~V*~rZZZZZêSX'-S!lmii n FRANKRIJK. Do Bisschop eu Kardinaal van Poitiers is met veal aandoenlijke plechtigheid begraven. In zijne lijkrede,door een anderen Bisschop uitgesproken, werd gezegd dat hij 'ne zoon was van geringe ouders en door zijn geleerdheid en deugd opgekomen is tot een der hoogste kerkelijke weerdigheden. 't Was op de kosten van zijn Bisdom, dat hij te Parijskwam studeeren. Mer Pie schaamde zich nooit zijne geringe afkomst of zijne werkende Ouders; en 't zal hem ten eeuwigen dage eere gesproken worden. Integendeel, kinders die rijker worden, in een hooger positie komen, en hun Ouders niet willen herkennen of dezelve verachten, zulkekinders vallen dadelijk onder d'algemeene verachting. Er is te Parijs een groote Verga dering van Katholieken geweest, vol christelijke en manhaftige ge voelens en sterke voornemens om den geest van 't kwaad eendrach tig te bevechten. Bijzonderlijk werd 't gebed aanbevolen; ja, de Franschmans moeten bidden, want er hangen zware vervolgingen over hun hoofd. Frankrijk zal door een zee van vuur en bloed gaan. Dj Werkstakingen loopen ten einde; als de werkstaking voor inzicht heeft een redelijkeen mogelijke vermeerderingvan loon, dan valt er niets op te zeggen, maar als zij gericht is tegen den eigendom, tegen de fabrikanten, dan is 't een allerslechtste zaak. Er zullen altijd meesters en rijken zijn; en zijn de nieuwe rijke de beste? Ik weet het nmt- Maar 'k weet dat de praters van gelijkheid, als zij rijk gewor den'zijn door hun schelmerijen, dat ze glorieuser en tiranmeker worden als iemand, dat ze "t volk als vuiligheid aanzien. Ze leggen dat er te Roubaix, Rijssel, en in die streken, schromelijke liekes gezongen werden.... Zoo veel te slechter. RUSLAND. Er is een groot proces bezig, t proces van den Docteur WEIMAR, die meesterde inde grootste huizen van St Pe tersburg en'ne razigen Nihilist was; 't was hij die den keizers- moordenaar Solowief, 'ne revolver hehandigde en een dooske vergif, om z!ch kapot te maken. Docteur Weimar heeft zich verraden, eens bii drank zijnde, 't Paleis van Justicie is omringd van kozakken. J-.. - WAAR IS DE geleerdheid? Te Roomen, op een feest in 't Collegie der Voortplanting van 't Geloot, werden stukken opgezegd in 49 talen. Over eenige jaren was te Roomen 'ne kardinaal die 59 talen sprak. Keizerin Eugenia is op de plaats, waar haar zoon door de Zulu's werd vermoord. Er is daar een gedenkteeken geplaatst en de Zulu's hebben beloofd het te zullen eerbiedigenze kenden den prins niet, en gelijk het in oorlogsche tijden gaat, z hebben gepakt en vermoord die hun handen viel. De keizer van Oostenrijk is dander week bijna verongelukt op den ijzerenweg van Pesth naar Weenen. De lokomotief^ kreeg plotselings 'ne geweldige schok en al de waggons meteenen. t Was 'nen os die op de rails lag en doodgereden was gelukkighjk bleet de trein op zijn spoor, 't geen op geen 20 keeren zou lukken. In de iransche stad Condé is een vaatje buskruit gesprongen in eenen tabakswinkel, de dochter des huizes en eenvoorbijgangsmr bleven dood op den slag. Het assisen-hof van Marseille heeft d ander week gezeteld tot ten 0 ure 's nachts en vrouw Caillot en Caezalic tot eeuwigdurend gevang veroordeeld. D'assisen der Seine et Marne hebben ter dood veroordeeld, zekere Fahy, een monster, die zijne moeder had ver- moord. In Frankrijk giljotineren ze nog. Er is t'AMSTERDAM grooten volksoploop geweest en langdu rig gevecht met de Policie. wegens 't verbod dat gedaan was van koopwaren op de straten uit te stellen en te verkoopen. Te Brussel en Antwerpen zijn gevechten geweest tusschen burgers en soldaten, beide in herbergen. GiLLARD de transc'ne dief, die aangehouden ïste Laken door den champetter'Lowie De Ruyer, Gillard zit gevangen en de Fran- sche Justicie vraagt zijn uitlevering, omdieswille dat het te Parijs is, dat hij gestolen heeft. Maar hier heeft de Justicie ook een eiken met hem te pellen, omdat hij te Gent en Brussel valsche nappen ge dragen heeft; zijn Geuzinne is gevangen genomen te Rijssel, in 'T ROOD Peerd en zit nu waarschijnlijk in t groot Pensionnaatte Parijs.... Ze waren op 't punt van met hun gestolen geld, lekkeren lui te leven, maar 't is erg tegengegaan —Zondag nacht is te BORGT-LOMBEKE met een groot mes dood- gesteken den genaamden Joannes Van Overstraet; de dader heeft zich aanstonds aan de Justicie overgeleverd, 't Slachtoffer was een getrouwd man, met een groot huisgezin... Iedereen beklaagt zi)ne Familie en bijzonderlijk zijn ziel, die op zulke schielijke wijze van zijn lichaam is gescheiden.... Ooggetuigen zeggen dat de moord met groote wreedheid en woestheid moet gepleegd zijn. Van hutsepótterij komt doorgaans moordenanj; te Luik leefde de schoenmaker S., een jonkheid van 22 jaren niet een weduwe, zonder getrouwd te zijn. Er is rusie gekomen, en hij heeft haar den rechten slagader afgesneden. Whebben over tijd gesproken van den baldadigen kerel te HERZELE die met walgelijke en dreigende woorden den Pastoor van zijn Parochie heeft vervolgd en achterna geroepen Iedereen soreekt het hem schande, maar geen zonde of oorzaak of z heelt haar voorspraak, en ge vindt er toch, 't is een ware schande, ja ge vindt er die partij trekken voor dezen walgelijken vent... Waar men meê verkeert, wordt men mee geëerd en die zich onder den draf mengt, wordt van de verkens geë'eten. Te Dendermonde is d'ander week.donderdag nanoen, de chef garde Stevens van den trein gevallen en doodgereden. Hij woonde t'Aalst, iaat vrouw en kinderen achter. S' PAUL Waas. Men schrijft ons dat een achtbare jongeling dier gemeente, A. De Wilde, met zijn geweer uitging, door een ongelukkige beweging liep 't schot ai en trol hem m de linker zijde, ophandenen voeten kruipende, kon hij nog zijn huis bereiken; zijn gekerm werd gehoord, men vond hem badende in zijn bloed; een geneesheer werd gehaald, alle mogelijke zorgen werden hem toegediend, maar 's anderdaags is hij overleden; de zaadkorrels waren in de nieren en ribben gedrongen. Hij wordt algemeen be treurd, omdat hij zooveel achting verdiende. Zondag avond is aldaar g'heel de gebuurte in roeren gesteld door Vader en zoon die vochten gelijk beeren; de kleeren kapot, de gezichten open, onkennelijk van 't bloed, enfin walgelijke zaken die dikwijls uit 't onderste van de geneverflesch komen.... Zijn ze niet beschaamd! Te Heers, bij Hasselt, leeft Mr L. Mascau. advokaat. die zijn iooste jaar komt uit te doen. Hij is in goede gezondheid en geeft nog dagelijks adviesen. Kortrijk, 25 Mei 1880. Beminde Kozijn, Vrienden en Kennissen. Ik ben op 't punt, langs Mouscron en Doornijk, mij in de Walen te steken en zal u de naaste keer schrijven uit Bergen of Nijvel, dan moet ik nog voor een haastige commissie naar Antwerpen en zal er waarschijnlijk den dag der kiezing zijn, om u aanstonds de tijdingen en gevar'endheden meè te deel en. Kortrijk is een oud'e stad, die bestond voor dat de Romeinen hier invielen, maar't blijft toch een schoone, welgebouwde,goedgelegene stad, met bloeiende commercie. Ge weet dat buiten Kortrijk in 't jaar 1302, den 11 Juli, de slag der Gulden Sporen werd geleverd. Dan riep g'heel ons Land: Leve Vlaanderen den Leeuw 1 maar nu, liever als met ons den Vlaamschen Leeuw te zingen, de Geuzen brul len liever't schandalig bed van't ongediert! O Breydel en De Co- ninck, moest gij terug komen, hoe zouden de Geuzen eraf krijgen! Maar, Kozijn, ge verwacht nieuws van mijen wat zal ik u zeg gen? Zal Antwerpen, los door de bedriegerijzijne stem kunnen doenhooren? Laat ons hopen van ja; want, valt Antwerpen, dan zal de verdrukking groot worden,- in alle geval, een boom valt van den eersten sla" met; de Geuzen zijn benauwd; hun Ministerie, maar 2 jaar oud, is al zoo ver gezet dat het moet onderschraagd worden door 3 kieswetten en door leugens gelijk olifanten. Winnen de Geu zen, ze zullen een keersken mogen ontsteken, niet voor de meer derheid van 't volk die met hen niet is, maar voor de valsche kiezers en de leugenfabrikanten. Ge weet, Kozijn, dat het maandag kiezing geweest is voorde Provinciën; in de Vlaamsche gewesten is er winst voor 't katholiek; in de Walen, geene verandering, tenzij te Namen ten onzen nadeele, de nieuwe kieswet geeft meer vrijheiden ieder zal ze gebruiken voor zijnen kant; en Leopold II, om als wijze koning te handelen, ingezien de verdeeldheid van 't Land, voor welvaart van handel en nijverheid, moest een Ministerie nemen dat elk in zijn vrijheiden in zijn Religie laat. Waarom heeft de Regeering van 't Land noo- dig zich in de Religie te mengen, verre van de Religie te durven be vechten gelijk het hedendaags ongelukkiglijk gaal? Kozijn Brozen, voor de kiezing van 8 Juni moet ge naar West- Vlaanderen niet omzien; de twee punten der bataille zijn Antwerpen en N ij Vel, en om mijn plicht te kwijten zal ik u over die 2 punten ponctueel nieuws zenden; en al dat ik u schrijf, dat is volgens de waarheid. In afwachting u te zien en te groeten, in goede gezondheid gelijk ik ben, God zij gedankt, behalve aat het niet wilt regenen, iets dat veel schade doet, aan akkers en weiden geen voeieragie, geenen groeidom in 't vlas, en als d'liop maar niet zwert wordt; ziet g'hier ^nen boer, g'hoort een klacht, en met rede; dat 't God beliefde toch dit te gebeteren in korten tijd, of veel menschen liggen plat gerene- weerd en al zoo dikwijls regenwolken overgehangen, maar altijd weggedreven, in afwachting blijf ik Uw toegenegene vriend en Kozijn, Macharis. P. S. Er zijn er nog altijd in Frankrijk die niet willen werken; de Belgische dorpen aaifde fransche grens zijn, vergeven van werklie den uit 't Fransch die op de pachthoven komen bedelen, op hun manier; er zijn troepen naartoe, om de landbouwers te beschermen. LOOPENDE NIEUWS. Ze spreken in Denemarken van met twee schepen langs 't Noorden naar Syberiè' te varen, den weg volgende door Nordenskjöld ontdekt. Te Dinanl is 'ne ruiter dia in éen dag te peerd 80 kilometers heeit afgelegd, 't Was een koers- peerd, graatmager, lattestijf en maar alleenelijk bestemd om hard te loopen. En toch, 't is fameus 1 Te Montpellier, in Frankrijk, heeft de Meyer de processiën verboden.... Toe maar! roept maar Vivan d'Helle! maar wacht dan de gevolgen af. T'Antwerpen is "ne vent in een beerput gevallen en versmachthij had het deksel van den put opgenomen, de sükgaz bedwelmde hem, hij viel erin 6 minuten nadien was hij er uitgehaald, maar te laat! 't Is zekeren Jan Baptist Verbeeren, 44 jaar oud. Veel groot en rijk volkkomt* te Brussel aan de winkeliers, hoteliers en bazen beginnen hunnen oogst op te doen dienaar Brussel gaat, passé wel op zijn geld; want ge wordt er bespied en beloerd en gevolgd, door.lonkers op uw centen.» De pic-pokketterij is een ambacht geworden.AANBE STEDING van den Rolwagenaienst en trekdienst met paarden in de statie van Geeraardsbergen, dijnsdag 2 Juni 1880. Die te Gent aan de statie is, en daar moet blijven of iets wilt profiteeren, een goede katholieke Restauratie en herberg is DE BELLE VUE. Te Virton is een aspirant-Staatsmeester gestorven, zonder biechten of berechten. En zijn professors en makkers zijn trotsch opzulke dood. Ge ziet dus wel dat de Geuzescholen roepen Enavant 1 leve d'Hel! Antwerpen had overtijd de twee olifanten gekocht van denDieren- tuin te Brussel: een dier beestjes is ziek geworden en overleden. De stad zal er bufstukken doen van snijden voor de buitenkiezers die hun stem en hun ziel aan de Geuzen willen komen verkoopen. Te BELLEM is een plechtige vergadering geweest van Vincentius- genootschappen uit 8 gemeenten; er is daar groote aanmoediging geweest omievcrig voort te gaan, met het lijden te verzachten en de ondeugden te bestrijden, gelijk die achtbare Vincentianen overal doen. Hulp geven voor 't lichaam en hulp voor de ziel. Te BAR CELONA, in Spanje, is een katoenspinnerij in brand gesteken, en te Rouaan is er zondag hevige brand geweest, bij 'nen lampenma ker; 'ne jongeling is verbrand in zijn bed en twee andere zijn ver smacht.Blanqui gaat te Lyons in ballotteering en er zijn 1600 stemmen gegeven aan'ne kerel die nog in de galeien zit voor zijn schelmstukken. Toe, 'k zou de prisons wagenwijd openzetten, en de tribunalen afschaffen 1

De Werkman | 1880 | | pagina 2