GEMEENTE ELVERSELE. - KATHOLIEKE SCHOOL. De veldwachter van Schooten, Gustaat Van der Beken. heeft eene goede vangst gedaan en die mis schien al heel veel verborgen dingen zal in't licht brengen. Den 19 mei zag de veldwachter twee wel- gekleede personen in zijne gemeente, wier beweging en houding hem verdacht voorkwamen. Voorzichtig hield hij de twee kerels in het oog; doch deze ook hadden hem in het oog, en op zeker oogenbiik zochten zij overland en akkereenen uitweg. Van der Beken had zijnen revolver op zak en was vergezeld van zijnen hond; hij zette de twéé wan delaars» achterna, en toen hij ze eindelijk, met den revolver op hen gericht, tot staan bracht, boden zij nog geweldigen tegenstand. Niettemin deed de veld wachter hen, ofschoon met moeite, marcheeren, en bracht hij ze naar het groot hotel, in de Beggijnen- straat te Antwerpen. De papieren op hen bevonden, geven de namen op van Herman Abresch en Heinrich Schneyder, afkom stig van Diesdorf, bij Coblenz in Rijn-Pruisen; de aangehoudenen zijn 18 en 20 jaar oud. Op hen heeft men gevonden een revolver met zes schoten, een pistool met dubbelen loop een fleschke poeier; een diamantsteen, misschien om ruiten door te snijden; een fleschke met lijmerige stof. Ieder had een stok met driekantige pin onder aan. Glacé hand schoenen werden ook in hun bezit gevonden; mis schien om op tijd «menheer» te kunnen zijn. Het onderzoek zal leeren waarom die twee Ouitschers te .Schooten zooveel versche lucht schepten. Vergiftigd. In de duitsche dagbladen inden wij het verhaal van het volgend geval van vergiftiging, door de tri chine Over ongeveer anderhalve maand beweerde den beenhouwers gast, uit de Koepernickstrasse, te Berlijn, niet te gelooven aan het gevaar der trichinose,welke ziekte in Duitschland nog al gekend is. Hij deed dus eene wedding, dat hij een stuk varkensvleesch zou geëten hebben, w aarin trichinen zaten. Ofschoon men hem, bij middel van een vergroot glas, duizenden van die diertjes in het vleesch toonde en men hem bewees wat onvoorzichtigheid het zou geweest zijn voor hem van die spijs te proeven, welke vol wormen zat, wilde de ongelukkige niet luisteren; hij moest zijne wedding winnen. Deze onvoorzichtigheid zou hij duur betalen. Eenige dagen, nadat hij het vleesch geëten had, vertoonden zich bij den beenhouwersgast al de tee kenen der trichinose: zijne tong en oogscheelen zwollen zoodanig op, dat men zich weldra genood zaakt zag den ongelukkige naar het gasthuis te dra gen, waar hij, den 25 april, in de verschrikkelijkste pijnen everleed. De lijkschouwing, zegt de National Zeitung, heeft tot de ontdekking geloid van duizenden en millioenen kleine worpjes, die de spieren van den jongen man verteerden. Appelcienschellen zijn een goed middel om slok ken te vangen, en de hovingen van die dieren te be vrijden. Men moet daartoe een appelcien zoo van de schel ontdoen, dat deze in tweeen wordt verdeeld,en dan die twee holle helften op het gras of tusschen de bloemen en planten leggen. Den volgenden ihorgend zal men zien, dat de slelcken onder de schellen gekro pen zijn, en men ze gemakkelijk kan vangen. Men gebruikt ook wel eens bloempotten voor hetzelfde doel, maar mot appelcienschellen moet het veel beter gaan. SPREUKEN. 't Goed is eb en vloed, 't is te nu eens meegaan en dan eens tegengaan. In voorspoed, zie toe, in tegenspoed wees verduldig. Na genuchten volgen zuchten, zegt meester Lieven; hij voegt erbij: Droefheid die men ziet, is de grootste niet. Elk is Koning, in zijn woning; maar de Geuzen willen hun slechte neigingen gaan uitvoeren ten koste der werklieden de Geuzen willen meester zijn in de dettige vlaamsche huisge zinnen. Achteruit! want er staat geschreven: Harde steenen slijpen ijzer, harde stooten maken ■wijzer, en vroeg of laat zal g'heel Belgenland zich van van u alkeeren. Kleine vogels, kleine nes ten; kleine vorsten, kleine vesten. Ach, waarom vergeet België dat? ze spreken nu weeral van de Maas-vallei te versterken, 'nen onkost van veel geld, en daarbij, gebuur, ze kunnen in de forten enkaserns geen botertobbens leggen, er moeten soldaten komen, en Van 14,000 's jaars zal het op 16,000 geraken. En wie brengt al die schoon din- gens in 't Land? De Geus, 'ne Reus, om 't volks geluk den nek te kraken en Belgenland een arme sloor te maken. De zaken zijn kleêr, zei den beer; spijtig dat veel menschen vrijwillig blind blijven en dat het dikwijls gebeurt hetgeen meester Lieven zoo Wel zegtHij heelt zijn tijd en arre- beid verloren, Die om de wol den ezel heeft ge schoren. Maar hierom niet min gewerkt: Ons plicht is, niet van hier t'overwinneu, maar van hier deftig te strijden; de palm van triomf kan ons niet ontsnappen.Ja, ge zult er tegenko men, die spotten als zotten, die razen als dwazen, gelijk eenen in 't Waas, die met verachting van den werkman spreekt,meinende aldus te bedieden aanzijn juweelen en ringen, dat hij van edel ge slacht is; ja, edelman gelijk zijn broek 'ne peper zak is; zijn voorouders waren koopmans in ver- kensbrillen; daarbij, deugd maakt den mensch edel, ondeugd, onedel. Spiegelt u in uw eigen, en ge spiegelt u wel; maar eilaas, wat baten keers en bril als de uil niet zien en wil. Genoeg nu, want baaske Van de Wiele schrijlt: Die den boog te vele spant, krijgt de stukken in de hand, en hij voegde erbij: Zijt gij wijs of zijt gij zot, Hebt geen koffer zonder slot. Schrikkelijke straf. In 1868 kregen de Vrijdenkers van Carouge, in Zwitserland, den duivel in 't lijf om schandaal te ma ken. 't Was juist de processie van 't H. Sacrament. De zoon van den Burgemeester, die reeds getrouwd was, ging ios door de Processie, hoed op 't hoofd, si gaar in den mond, tot schandaal van g'heel de wereld. Zijn vader, in plaats van dit te beletten, moedigt hem aan; 't zelfste jaar, 't kind van den Burgemeesters zoon krijgt een soort van melaatschheid en sterft, 't zelfste jaar, de Burgemeester rijdt uit, valt in 'nen aigrond zijn hoofd wordt op den grond verpletterd. Te Constantinopelen, een Turk zag dat een Chris ten de Processie wilde stooren. Zijt gij Christen? vroeg hij. Ja. Blijf dan staan en laai eerst uwen God voorbij gaan. Sedert eenige jaren vindt men in veel steden van Belgenland niet alleen huizen zorider licht, huizen gesloten als 't Allerheiligste passeert, maar Vrijgeesten die keersrecht en uitdagend 't Ve nerabel staan te bekijken. En dat volk zijn d'hevigste cajevans der Staatsscholen Zondag toekomende, 30 Mei, zal er in de nieuwe katholieke School te Elversele, euu Luisterlijk Mu ziekfeest gegeven worden door eenige Heeren Lief hebbers der stad St Nikolaas, ten voordeele van 't Katholiek Onderwijs dier Parochie. Het feest zal grootsch en prachtig zijn. Aan volk zal het er niet ontbreken, het is immers voor de goede zaak eu wederom ecnen grooten kaakslag voor Piet den Doodgraver. Prijzen der plaatsen 1° 2 frank; 2° 1 frank; 3° 50 centiemen. Begin:juist ten 4 ure namiddag. Aardbeziën. Om in twee saisuenen aardbeziën te hebben, als zij beginnen te bloemen, snij dan een deel der struiken gelijk, met den grond at, giet er mest-water óp, zoo zullen zii uitschieten, bloemenen later vruchten dra gen. Oogziekten. Voor brandige oogen gaf de vermaarde Convisart, doktoor en chirurgijn van Napoleon I, de volgende remediePoeder van galanga-wortel op azijn te trekken gezeten met dit aftreksel van buiten rondom de oogen te wasschen. Als er kalk of gips in d'oo- gen is, mag men er geen water aan doen, maar eenige Udruppels olijf- of raapolie. Laatste Nieuws. GortschakoIT is hersteld en gaat den zomer te Baden overbrengen. Men schrijft uit Rusland, dat de Nitiilisten onderduims werken; z'hebben een groot getal hooggeplaatste personen ter dood veroordeeld, zelfs zou de Keizer een dezer dagen een brief vol doodsbedreigingen on der zijn telloor hebben gevondenbineert gij tons Loris Melikoff is nog al voor de zachte middelen en raadde Keizer Alexander aan van 2 Wetgevende Ka mers te maki-n Als ik weg ben, kan mijn zoon dit doen, sprak de Czar2 Wetgevende Kamers en als ze dan aan den Keizer een vijandige meerderheid kiezen. Keert het rechts, links, dweers, schuins,plat, averecht, met slecht volk huishouden is onmogelijk. Een landbouwer had dezer dagen te Brussel twee kalveren geleverd, voor eene som van 68 fr.; hij geraakte in gezelschap van een pakdrager, met wien hij talrijke herbergen bezocht. Hij bevond zich weldra in dronken toestand, en zijn gezel maakte van die gelegenheid gebruik, om hem zijn geldbeugel te ontfutselen. Gelukkig werd de diefstal spoedig ont dekt, en de kwaaddoener aangehouden. Het gebrek aan drinkwater is in Zeeland zoo groot, dat men in de Middelburgsche Courant aankon digingen vindt van den volgenden inhoud:» Te koop gevraagd vier eemers zuiver regenwater per dag, zoolang de droogte duurt. Adres enz. 't Serclaes,de gewezen Gouverneur van OostVlaan- deren, is bij den Heer. Maandag is te Brussel een kind schrikkelijk in zijn gezichteken gebeten door den hond van 'ne rondleurder. Te Ronsse,maandag avond, een achtbare dame der stad was op wandeling met haren man; ze bemerkten dat er een persoon op 't voetpad lag en zegden hem beleefd van naar huis te keeren; hij trekt 'ne revolver uit en schiet op de dame2keeren, z'is erg gekwetst. Do dader is een oud-veroordeelde. Te Brugge zijn 5 bediende der Statie en de schoenmaker Hilderson met zijn vrouw, tot langgevang veroordeeld, voor dieverij indestatie. Beurs van BrusselTarwe 25 a 50 c. in opslag en al d'ander graansoorten neiging tot verhooging Ander markten van 't Land, geen verandering. MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 29 a 32 Rogge 23 a 2-t 75 :6 lo Masteiuin Haver Hoppe (1879) Aardappelen,r. w.0 Boter per 3 k. o7 Eieren "25 1 Vlas per 3 kilo 4 a 29 24 a 25 0aooo a lo 75 27 a o9 27 80 a 1 99 a 5 75 GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 29 5o Masteiuin Rogge Boonen Aardappels Boter per kiR Eieren per 25 Vlas per kilo NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 3o Rogge, 25 Aardappelen, 11 Boter, per 1/2 kilo 1 4o LCKEREN, 's woensdags. Tar e n p.105 1. 23 00 25 5o Ro ;e 105 1. 18 25 19 75 Ga stn. 1051. 13 5o 14 5o H ver 1591. 17 18 ZELE, 's dijnsdags. Tarwep. 106 liet. 25 Haver «159 17 75 Boter per kilo 2 81 Kemp per 1 i kilos o9 23 21 5o 22 5o 12 5o 2 72 1 73 1 26 31 - 26 12 - 1 5o 26 5o 18 25 3 00 o9 25 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 29, Rogge 16,39 Haver 09,85 Boter 2, 80 ao,oo Eieren l,8o-al,>o MECHELEN. Veemarkt op Neckarspoel. 67 stuks inlandscl: ras. Van 225 tot o43o. 4o8 bollandseh ras. Van 27o tot o7oo. Binnen de stad. 15 stuks inlandscli ras, van 19o tot 345. o58 stuks holiandscli ras, van 23a tot 4o5. ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters fr. Poldertarwe 26 5o 23 - 19 5o 22 5o 15 5o 22 5o 22 5o 2c Boekweit Haver Duivenboonen, Erwten Vlas, - o Aardappelen, lo - Boter, 3 Hoei, 100 bussels, 49 Eieren por 26, - 1 91 KORTRIJK, s maandags. Aardappels, gele, fr. lo,—all,— roodo a Boter per 1 *2 kilo 1 l,59a01,68 Koolzaadolie,103 k» 66,25 LQnolie, 105 k. 62,75 ROESELAERE, 's dijnsdags. - Witte tarwe per 100 kil. 31 5o Koode dito, 29 5o Rogge, 23 Haver, 23 Paardeboonen, 26 5o Aardappelen per 1 OU kilo, lo 25 Boter per kilo, 3 35 Eieren per 25, 2 o9 DENDERMONDE s maandags Witte tarw Rogge Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieren per 25 Aardappels 29 5o a 00 24 00 a 25 22— a 00 00 1 60 a 1 0 97 a o 3 35 a 4 2 a 2 13 50 a 14 80 98 25 5o ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. Ikwal 4o 2 38 £0 Rogge bloem fransche 34 50 duitsche 33 5o maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet; 008 stieren, 0,75 c. I08 ossen, 6,90 tot l,2o 168 koeien, 0,75 tot 0,85 oö9 kalveren, 1,25 tot 1,35

De Werkman | 1880 | | pagina 4