's zondags op den boer; 't veld is grijs van menschen die werken ge vindt er veten die leven gelijk de zwijnen en de konijnen; d'oogen zullen hier maar open gaan, als de Roode Republiek haar vaan zal in d'hoogte steken, en roepen Weg den Eigendom Leve den dief stalMaar,'k moet ook zeggen, dat er sterke katholieke Walen zijn, die door een vuur zouden loopen; op de Provinciale Kiezing scholt het hier teNijvel, 200 stemmen; zal 't beter gaan, dijnsdag Yraagteeken. In alle geval, er wordt moedig gewerkt; en winnen of verliezen, wij zullen voortgaan, hand 'in hand, met God en d'Hei- lige Kerk te dienen, met ons Rechten en Vrijheden te verdedigen. Kozijn en Vrienden; ze loopen hier ook rond met geschriften van Mïr Dumont, die door den Paus is afgesteld,-omdat hij van zijnen weg afwas. Naar '11e krankzinnigen Bisschop luisteren de geuzen, ornaat hij in hun zeilen klapt, het woord van Paus en Bisschoppen verstooten zij! En't feit alleen dat de geuzen zich beroepen op 't woord van 'ne krankzinnigen mensch, dit feit bewijst dat zij niet recht in hun schoenen gaan en zich moeten' vasthouden om niet te verzinken. - Kozijn en Vrienden, goei koeragie, en tot de naaste week. Ik zal u uit Antwerpen schrijven. - De droogte heelt hier veel kwaad gedaan, aan vlas en voeiera- gie, anders staan de velden uitnemend schoon maar ze zeggen dat in d'Ardenen honderde landbouwers plat gereneweerd zijn; op veel plaatsen ging 't vee verhongeren; 't is moeten verkocht worden... En niet ver van hier, te Thv-le-Chateau,is de ketel gesprongen: 3 werk lieden dood en 10 erg gekwetst. De ketel is langs onder gesprongen hij was overlest onderzocht en zonder een fout bevonden... En kent ge 't feit van Doornijk? Overlest gingen daar 2 kloosterzusters rond, voor d'arme menschen die ze verzorgen. Ze moesten de stad uitee- nige dagen nadien komen vreemde socialisten geld inzamelen, en ze worden gerust gelaten.... 'k Heb eens in den almanak van Meester Lieven gelezen: Om liberaal en Geus te worden, ge moet weinig ver stand hebben, en eens bij de bende, dan wordt 't weiDig verstand dat gij hadt, u nog door den Zwarten Satan afgenomen... Ik vermeen daar die ramp te Wetteren;'t is droef! 'tis wreed! 't is 'teen mal heur achter 't ander! En die arme weduwen en weezen die zonder broodwinner zitten! Wat is er toch miserie in de wereld Laat ons kontent zijn, als 't eenigzins welgaat, waarmede ik u allen vriende lijk groete tot de-naaste week, ik hoop U goed nieuws te mogen mel den, ware het anders,'t zou mij groot spijt doen; nogtans die wel doet, moet niet vreezen, en 'k hoor dat ze te Brussel Socialisten voor stellen, en dat er te naaste keer zullen zijn te Luik, Gent en Ant werpen, waarmede ik u groete en blijve, Uw toegenegen Vriend en Kozijn, MAGHARIS. RUSLAND. Het groot Proces der Nihilisten is geëindigd; 2 zijn veroordeeld om opgehangen te worden.de geneesheer Weimar heeft 15 jaren dwang arbeid in de mijnen, en al d'andere, min of meerdere straf. Docteur Weimar heeft met kalme geveinsdheid zijn vonnis aanhoord. Men vreesde voor eenen opstand der Nihilisten; 't Paleis van Justicie was omringd van kozakken te peerd; maar alles is rustig gebleven; de Keizer heeft de straffen verminderd; Docteur Weimar heeft, in plaats van 15 jaren dwangarbeid in de mijnen, löjaren vestingstraf... Dit bewijst dat, inderdaad, de Russische Keizer langs een manier van zachtheid, zijn oproerige onderdanen wilt overwinnen.Zekerlijk, dat is goed, maar zijnallereerste werk zou moeten zijn, zijn onrecht- veercligheid jegens Polen herstellen; want 't is de wrekende arm Gods, die op hem weegt. PRUISEN. D'onderhandelingen met Roomen zijn bijna afgebroken, om deze rede: 't Pruisisch Goevernement wilde de Bisschoppen en Priesters laten terugkeeren, maar de slechte wetten behouden alseen bestendig wapen tegen de Katholieken. Z. H. de Paus zegt dat de Godsdienst vrede van weerskanten rechtzinnig moet zijn, hn met waarborgen voor de toekomst. BELGIË. 't Is Zondag Processie geweest, ter eere van het Allerheiligste; en van alle kanten vernemen wij schoon nieuws over die Vaderlaudsche en Christene Betoogingen: zijn er eenige die afvallen, zien wij in de groote liberale steden dat de Gemeentebesturen hunnen Heer en God niet meer erkennen, 't Volk, daarentegen, komt te voorschijn en geeft hulde en luister aau den Heer in zijn H. Sacrament. Te LUIK, o. a., dees jaar mochten de troepen de Processie niet vergezellen, en wat heeft men gezien? Een groot getal manspersonen, die een flam beeuw in d'hand en al biddende, de Processie vergezelden meer nog: Een Sociëteit van manspersonen; een Vlaamsch Gezelschap van Luik, dat de Processie opluisterde, door hare talrijke leden, door hare prachtige bannier, door Gezangen in de Moedertaal, door de schoone Muziekstukken die de Zangafdeeling uitvoerde, ter eere van den Schepper en Ingever der Kunstal d'omstaanders waren groo- telijks gesticht. Eere aan zulke moedige Christenen, die in eene vreemde stad, zoowel hunne Vlaamsche zeden en godvruchtigheid weten te bewaren en te toonen. Te BRUSSEL is een groote feest geweest voor d'Uitgehongerde van Turkije, want die wreede plaag heerscht daar schrikkelijk en maakt talrijke slachtoffers. Ons Va derland blijft, God zij gedankt, van die droeve plaag bevrijd. Bel- genland heeft ook sedert't jaar 1815 geenen oorlog ondergaan En in plaats van ons Heer daai-voor te bedanken,welke blasfemiën gaan er dagelijks niet tergenden uitdagend, hemelwaarts Zelfs is er te Antwerpen 'ne man, 'ne kandidaat der liberalen, die openbaar de Godheid heeft geloochend, nu, in een kiezers-vergadering. En er zijn Christenen die voor zulke goddeloozen kiezen. O verblindheid!!! Zelfs bij weldenkende heidenen, d'eerste conditie, om iemand aan 't hoofd te stellen, was dat hij in de Godheid geloofde en niet alleen geloofde, maar dat hij de Godheid diende... Luistert en prent het wel in uw gemoed: Als die blasfemiën voortgaan, als er geen openbare herstel lino-en zijn, Belgenland zal schrikkelijk gestraft worden. 'tlsnu Juni, laat ons het II. Hert te vallen. Op de laatste uren van zijn tij delijk leven, de Zaligmaker liet zijn Hert doorsteken, om de ver- steendste Joden te bekeeren; nu ook, op het einde der tijden, want de dao-en van den Antekrist naderen, nu ook komt de devotie tot het H Hert, als een laatste oproep tot het Menschdom, tot de war<? Christenen, om standvastig te blijven en ieveriger te worden, tot de afgevallene, om hunne dwaling in te zien en tot den Goeden Herder terug te keeren. Laat ons, bijzonderlijk in dees maand, bidden voor de Religie in ons Vaderland en voor de bekeering der zondaren. VERVOLG der RAMPEN, MISDADEN ONGELUKKEN. Dezer dagen is prins Willem van Montenuovo, generaal in de oostenriikscbe kavalerie eensklaps zinneloos geworden. Ten einde ongelukken te voorkomen, ismen verplicht geweest hem naar een krankzinnigen-gesticht over te brengen. De prins van Montenuovo is de zoon der aartshertogin Maria-Louisa, weduwe van Napoleon I en van prins Adelbrecht van Niepperg. Hij was een talentvol toonzetter en de kunst bezit van hem veel schoone stukken. Donderdag namiddag zat de inzamelaarvan een parijzer bank huis, in eene restauratie te Versailles, waar hij eene som van 2 1,000 fr. ontvangen had. Hij had juist gedaan met het morgcndmaal te nemen en maakte zich bereid om de restauratie te verlaten, toen hij door twee heeren werd aangesproken. «Wacht, zegde een van beiden, wij gaan samen naar Parijs. De ongelukkige jongeling aanveerdde het voorstel: men ging naar de statie; onder weg dronk men nog eenige borrels en de inzamelaar verliet Versailles, een weinig onder den indruk van den drank. Op den trein viel hjj in slaap: nevens hem lag zijn reiszak, waarin het geld stak. Eerst te Parijs gekomen, werd de jongeling wakker en bemerkte toen, tot zijn grooten schrik, dat reiszak en reisgezellen verdwenen waren. Een stalknecht is te Trivières, terwijl hij bezig was met het vee te verzorgen, door een os gedood, die zijn hoornen in het lichaam van den ongelukkige stiet, hem ophief en in den voederbak wierp. Uit Holland seint men eene wreede brandramp Ie Veendam; g'heel de streek was als eep zee van vuur talrijke woningen zijn af gebrand, benevens de kerk, een korenmolen, een houtmagazijn; g'heel die streek heeft veengrond, 't is te zeggen TURF, zoodat 't vuur zich gemakkelijk voortzette men schat de verbrandde veen op i5o,000 gulden. Honderde arbeiders zijn dit jaar hunne broodwin ning kwijt. WAT EEN Vader LIJDEN kan. Op donderdag 27 Mei,werd bij ons het gerucht verspreid, als dat Francies Mortier, te Grauw Langendam, op de hofstede van den heer Burm, met een geweer in het dijbeen geschoten was, en dan verder naar Hulst vertranspor- teerd. Dit gerucht liet zich verwezentlijken, want onze briefdrager kwam het bevestigen. Hoe moet dat toch verschrikkelijk zijn voor zoo eenen meer dan tachentigjarigen grijsaard, van op nog geen acht maanden ten vollen, twee zoons geschoten, waarvan Jacobus begra ven is, en den anderen misschien ook, of anders, volgens geruchten, zijn been afmoeten zetten, en dan nog, ten eersten, die langdurige gevangenis, waarvan de hoofdoorzaak is WildstrooperijZiet nu, wat er van komt, van verzet tegen de Policie. Maar och, gij Hee ren, die daar toch nog iets bij kunt brengen, tot vermindering van straf, nog het minst voor hem, maar voor dien ongelukkigen Grijs aard, die nu als het ware aan zijn eigen overgelaten is. Op woensdag 26 Mei, had er omtrent AXEL, een allerdroe vigst schouwspel plaats. De genaamde Jan Francies De Block, werkman en wonende te Axel, bezig zijnde met boomen te vellen, voor het stoomzaagfabriek der heeren De Smedt, te St Nikolaas, werd op eens verrast, of door een te groot vertrouwen van nog niet te kunnen vallen, onder denzelven op eene schrikkelijke wijze ver pletterd, dat men nog nauwelijks den tijd had om hem naar zijn huis te doen, om daar zonder nog te kunnen spreken het tijdige met het eeuwige te vei wisselen; en dat in het bijzijn van zijn vrouw en acht minderjarige kinderen; zoo een schouwspel beschrijven is bijna on mogelijk. (Uit Moerbeke-Koewacht.) Het eerste slachtoffer van den ZWEMTIJD, dees jaar, is ge weest, 'ne chasseur, in garnisoen te Bergen. Zijn vader was bij hem geweest, z'hadden waarschiinlijk een goei pint gepakt; nadat zijn vader weg was, ging hij zwemmen, en nauwelijks in 't water, zijn bloed rolde, hij zonk en was dood... Men passé daar toch op, van in't water niet te gaan, korts na geëeten of gedronken te hebben... En daarbij, er zijn veel menschen aan wier gezondheid 't zwemmen zeer nadeelig isIn alle geval, voorzichtig! want ge ziet reeds d'exempels en 't is nog maar Juni. Een Amerikaansche Os heeft zich t'Anderlecht losgetrokken en zijnen geleider zulke zware wonden toegebracht dat hij ervan in 't gasthuis ligt; en de geuzen van Leuven hebben een achtbaar jon geling 's nachts verraderlijk aangevallen en zoo wreed mishandeld dat hij halfdood te bed ligt. Twee meisjes, van Cureghem, tegen Brussel, hebben zich verdronken; d'eene was 18 en d'ander maar 16 jaar... Weinig of geen Religie hebben, slechte romans lezen, ongeregeld en geusach tig leven, dat is den grooten steenweg naar die zelfsmoorden en andere schelmstukken. Waar dat z'het zoeken Rond KORTRIJK, hebben rondleur ders met broekstoffen, al sprekenderwijze, 'nelandsman zijn naam doen zetten op een wit papierken en ze zeggen nu dat dit papierke 'ne wissel is, waarin de landbouwer erkent op dezen of genen da tum een zekere som te betalen, en t'ANTWERPEN hebben de geu zen exercitie gemaakt om de potlooden der kiesbureelen te verande ren en aldus veel katholieke briefkes te doen vernietigen. De katho lieke kiezer zou komen en onbewust met het veranderd potlood teekenen; de Geus teekent met 't goed potlood de brietkes worden nagezien en al de katholieke van dit bureel, nul en zonder weerde maar de schelmerij is uitgekomen... 't Schijnt dat er uit Brussel,op 't laatste dezer week, een nieuwe kiestoer aan de geuzen van Ant werpen zal geworden. Zaturdag is te Gent in de Grasfabriek, den jongeling Jules De Pré, in eenen molen den arm verpletterd. Hij is zondag afgezet en de jongen is geminkt voor zijn levenVoorzichtig toch en nooit driftig, aan molens of machienen. Vrijdag is t'Oudenaarde de meester schrijnwerker Allegaert, in de kerk van Pamel, van een stelling gevallen en voor dood opgeno men. Zondag lag hij nog zonder taal of teeken. Te Parij s gingen vrijdag 'ne man en zijn vrouw, hun kind van •10 a 11 jaar verdrinken; 't meisje lag al in 't water; ze werd gered; de wreede ouders, ondervraagd zijnde, loegen als Geuzen en zegden dat zij 't meisje leerden zwemmenze zitten alle twee vast.

De Werkman | 1880 | | pagina 2