OVERZICHT. Gesproken en Geredeneerd. Mampen. Misdaden en Omjelukken. mijn wekelijksche gazet koopen, als ik t'Aalst van 't convoi stap, om er zekerlijk'éen t'hebben. En eindigende, kan ik niet mankeeren u beleefdelijk te groeten, Doka-Viene. FRANKRIJK. De boezemvriend van Gambetta, Mr Challemel, is nu tocli voor goed afgezant te Londen. Een lid der fransche kamer, de bonapartist hertog van Padua,wordt voor de Assisen verdaagd om de republiek aangerand te hebben. Eindelijk het ministerie gaataande Kamer de volledige kwijt schelding voor al de Communards vragen. Terwijl die moordenaars en brandstichters terugkomen, worden de kloosterlingen verbannen, 't Gaat er wel in Frankrijk! 't ministerie is verdeeld in de kwestie der volledige Amnestie; maar deze moet er door, en 't gouver nement zal den duim leggen voor de radikalen der Kamer. Te PARIJS is gemeenteraadslid gekozen een zekere Trinquet, communard,die nog te Noumea zit. PRUISEN. De kommissie van den Landdag heeft met 13 stem men tegen 8 het wetsontwerp van Bismarck verworpen, waardoor deze, volgens goeddunken, de wetten van den Kulturkampf zou toepassen, of niet. Wat Bismarck wil, is moeielijk omzeggen; en een lid der Kamer heeft zijne politiek zeer wel gekenmerkt met ze te noemen: eeneoogenblikpoliliek; van daag ja, morgen neen. Maar alzoo heeft de kanselier reeds veel van zijne populariteit verloren. In ITALIË staat het ministerie wederom op springen. De chef der misnoegden, Crispi, gaat het interpelleren over zijne tusschen- komst in de kiezing.—Dekiezingswet gaat in dit land hervormd wor den-volgens het nieuw ontwerp zijn kiezers! l0ald'Italianersdie kun- nen'lezen en schrijven2° al degene die 40 fr. rechtstreeksche belas tingen betalen, of wel een huishuur van 200,300, 500 frs. volgens de steden. Nog PRUISEN. De willekeurige macht, die Bismarck vraagt, wordt van iedereen verdacht en verworpen, 't Zou zijn, zegt een blad van Rome, gelijk eene kat die schijnt te slapen, en een gunstig oo- genblik afwacht om te krabben. Dit blad eindigt zijne artikels over die kwestie met deze woordenDe sterre van 't Vatikaan schittert met 'nen nieuwen glans, maar Bismarlcs sterre verduistert gelijk eene ster die ondergaat. FRANKRIJK, 't Oogenblik nadert dat de vervolgingswetten in Frankrijk gaan toegepast worden. De Kurturkampf begint voor goed in de yrije republiek. Den 30 Juni 's morgens moeten al de ge stichten der Jezuieten gesloten worden. Degoeverneurs hebben last van onverbiddellijk te zijn. Al de rechten worden onder den voet ge treden, recht van eigendom, recht van godsdienst, recht vanvereem- gin°"; er blijft niets overals ae brutale en schandaleuze macht. In deifnood, schrijven deradikale gazetten, zalmen de deuren der kloosters toemetselen. Wij weten dat de VrijmaQons voor de toemet- sing zijn. Maar het uur der herstelling zal welhaast slaan. De nieuwe president der vereenigde staten van Amerika, over eenige dagen te Chicago gekozen, is, gelijk men zegt, de zoon van zijne werken. Eerst was hij eenvoudige werkman, dan voermanen schipper op de vaarten der staten van New-York. In "t jare 1849 ondergaat hij zijne exaams van advokaat. In 1856 is hij taalprofessor in 't onderwijsgesticht van Hiram, en 't jaar daarna bestuurder van dat gesticht. In 1859 wordt hij lid van het Senaat van Ohiokolonel van vrij willigers in het bond leger ten jare 1861, vinden wij hem generaal in 62; hij neemt deel aan verschillende groote veldslagen en onder scheidt zich luisterlijk. In 1863 geeft hij zijn ontslag; en in 1879 wordt hij door den staat Ohio naar Washington in 't Senaat gezonden. Die man, nu 50 jaren oud, is dus door zijn eigen tot liet toppunt der grootheid in Amerika geraakt. Men zegt dat liij een zeer eerlijk, fat soenlijk en vriendelijk man is. o- - Tonia. Zoodat de kiezingen wel vergaan zijn Domien. G'heelwel! Bijna al de katholieken zijn herkozen, voor 4 jaar; binnen 2 jaren moeten een groot getal geuzen herkozen worden, en als er 6 of 7 kunnen vallen, dan is Belgenland verlost Tonia. Dat Onzen Lieven Heer toch beliefde Want dat is nu 'ne keer een slecht bestuur Domien. Van de slechtste die er al ooit geweest zijn. We lezen wekelijks zijn slechte feiten in De Werkman, en ieder een moet bekennen dat die gazet voorde waarheid schrijft en nog met geen enkele leugen is bevonden. Tonia. 't Zullen nog twee kwade jaren zijn. Domien. Ja, twee kwade jaren Tonia. De geuzen zijn tot alles in staat 1 Domien. Van 't bedrog doortrokken gelijk een oliekan. Tonia.— Ze durven liegen, liegen.... Domien. Gelijk geuzen altijd gedaan hebben Ton i a. Maar, er is ook katholiek volk in ons Land. Domien. Inovergroote meerderheid 1 Tonia. Als ze maar durven. Domien. En met eendracht werken 1 Tonia. Om 't Vaderland te verlossen 1 Domien. Dat zullen ze doen Tonia. Wel heiligamoederAnna wie zou er anders klappen, man; iedereen ziet toch wel dat de geuzen niet uit zijn als op de re- newatie en 't verderf van ons Land. Domien. Ja, op niets anders Tonia. Zoo luttel als 't voortgaat, de buitenmenschen, als ze maar de markt komen, zullen al hun geld naar ontvanger moeten dragen en geenen eens over houden voorde winkeliers van de steden. Domien. Ja, zelfs op 't errem pijpken toebak zijn nu lasten gelegd! goddelooze kerels zijn altijd onbermhertige en wreede kerels ge weest; die een dagwana tabak plant, lukt het of niet, hij zal aan den Staat moeten betalen rond de 14 fr. belasting 1 Tonia. En wat doen ze met al dit geld? Forten maken. Domien. Die de vreemdeling ons later zal afnemen en van waar hij de Belgische steden zal kapot schieten. Tonia. Alia, we mogen Ons gelukkig achten, als wij er in 1882 van af zijn. Dom i e n. 't Zal dan 4 jaar slavernij geweest zijn Tonia. En als het dan niet betert Domien. Met koeragie voort; Pius IX heeft wel 20 jaar ver volging geleden en is de dood heeft hem in de vervolging gevonden; en dezen Paus ondergaat 'tzelfste lot.'t Is een groote krisis,vrouw, een beproeving voor g'heel de wereld; Satanmagde ChristeneVolke- ren aanvallen 'en schudden, om te zien wie er zal standvastigblijven; 't is in den nood dat men zijne Vrienden kent,'t is nu, in de vervol ging dat de ware Christenen voor den dag komen. Alle teekens zijn er dat België binnen eenige jaren zal verlost zijn de Belgen hebben groote akten van zelfsopoffering gedaan. Tonia. Ja, met 't bouwen der scholen Domien. Die Arken van Noë zijn voor dezen tijd, en perels van verdienste voor d'eeuwigheidMaar, om voort te zeggen, moest de slechte tijd nog langer duren, wat zullen wij doen Tonia. Wat wij zullen doen? Wat al 't goed volk van Bei- genland zal doenStandvast blijven en werkzaam tegen de lagen en listen der vrijmaconnerie. Wat God bewaart, is wel bewaard. Vrijdag avond van d ander week ging 'ne vent van Erembodegem, voermansknecht, met name Goetvinck, van Aalst naar zijn dorp, langs de route in plaats van recht naar huis te gaan, bleef hij zitten drinken; 's anderdaags heeft men zijn lijk gevonden, verminkt,over reden door 't convoi... Schrikkelijke dood! Er zijn te Brussel, op éenen dag, in verdachte logisthuizen, 35 kerels aangehouden, onder presomptie van dieverij. En de zelfsmoorden die er gebeuren, kunnen nu niet meer opgevolgd wor den. Gevolgen van slechte lezingen en slechte scholen. Op den ijzeren-weg van Rosendael op Breda, is de trein ont- riggeld; de scharnieren waren niet gesmeerd, volgens de gewoonte, en dat is de gepresumeerde oorzaak: de stoker is van 't lokomotief gesprongen, maar de machinist bleef er op,en is gestorven, slachtof fer van den goeden dienstzonder zijne zelfsopoffering zouden er veel meer slachtoffers geweest zijn. 't Is de genaamde Karei Schelt- jens, woonachtig te Aarschot, waar zijn vrouw zit met vijf kinders. Scheltjens was een voorbeeld voor al de bedienden. Mcrcht het Gou vernement dit niet vergeten en zooveel mogelijk aan dit huisgezin 't verlies van zijnen broodwinner vergoeden! Te Parijs zijn twee kerels aangehouden, die voor stiel hadden de bijzonderste hotels der hoofdstad te exploiteerenrond 3 a 4 ure 's morgends, als de portier en iedereen sliep, drongen zij in de ka mers der reizigers en namen alles meê wat niet te heet of niet te zwaar was, en eenige weerde had. De kerel, die te Nantes, in Frankrijk, moest compareeren,om rattekruid in brood gemengd te hebben en alzoo 11 personen ver moord, hij heeft zich opgehangen in zijn gevang, en is aldus van kwaad in 't allerkwaadts gevallen. Ze telegrafeeren een geweldige baandte Titusville, in Amerika; 2 groote olieraffineerderijen, waarin too,000 vaten petrol lagen,zijn afgebrand 't vuur vermeerdert. Drie weken geleden waren j5 personen te Chatelet aan een bruiloftsmaal vereenigd en vierden feest tot laat in den nacht.Nauw- lijks waren zij thuis weergekeerd, of een zestigtal onder hen gevoel den hevige pijnen; allen moesten verscheidene dagen te bed blijven, en vier onder hen verkeeren thans nog in levensgaar. Twee genees- heeren die het voedsel dat zij geëten hadden onderzocht hebben, verklaren dat de keukenmeid wilden kervel voor de soep had ge bruikt, in plaats van kervel. In 't eiland Korsika kregen 2 schaapherders twist over 't recht van weiden; de twist werd hevig; een der herders maakte zich zoo kwaad, dat hij 'ne revolver uittrok en den anderen doodschoot. Een koopman in stoffengoed, van Parijs, is in zijn bed ver moord gevonden; een brigadier is aangehouden, onder presomptie. ONWEDER. In Duitschland, rond Kassei en Lippstadt, zijn zware wolkbreuken geweest, met hevigen donder; op bijna al de dorpen rond Kassei, is de bliksem gevallen, en heeft veel personen gekwetst: Te Wolfsanger werden een aantal schapen gedood. Te Wehlheide sloog de bliksem dwars door de kamer eener herberg, die vol bezoekers was, doch zonder schade aan te richten te Mel- sungen is hij driemaal op de spoorwegstatie geslagen, zonder brand te veroorzaken, terwijl hij van een nabijgelegen huis het dakwerk vernielde, in de nabijheid eene vrouw doodde en een man met lam heid sloeg. Te Ostheim is de kerk afgebrand. Op verscheidene plaatsen, als bij Oberbeisheim, Altmorschen, Rotenburg en in den omtrek van Lippstadt hebben de spoorwegen veel schade geleden. Op vele plaat sen lag alles in het rond overstroomd. Tusschen Scharzfeldt en Lauterburg zijn een veertigtal schapen verdronken. Zondag morgend is er te Brussel ingebroken bij M. Graef, ka pitein der gidseneen der dieven was langs den koolkelder binnen gekropen en komen opendoen voor zijn makkers. Op 't gerucht stond de kapitein op, greep een geladen karabien, en hij, naar beneden. De dieven vluchtten, maar de kapitein volgde ze tot 300 meters van zijn huis en schoot daar eenen inde lenden; de gekwetste liet 4 stukken zilverwerk vallen, doch ontsnapte. De kapitein ging terug naar huis, en ontmoette een persoon die hem zegde, dat een der dieven in een plek patotters zat; hij ging zien, vond den man en leverde hem aan de policie; 't is zekeren Karl Rumer, Pruisman, bakkersgast en 32 jaar oud. Ze willen hebben dat er Brussel een Duitsche dievenbende resideert, van 25 man sterk. De bakkersgast lieeft alles bekend. Te Berg-op-Zoom zijn 4 runderen, door de longziekte aangetast, afgemaakt, en begraven.Ze zeggen dat er onder Kruisland,nog 7stuks ossen zijn vërdaent van gemelde ziekte. We zullen in volgende Nrs over dit gewichtig punt van de kostelijke stalbewoners,nuttige raad gevingen gevan: pantjN<pBaEKcsBii»aflnM£ft% ft •■wmggaassk*

De Werkman | 1880 | | pagina 2