De Nihilisten, en hunne Slachtoffers. )r< GEUZEN VAH ANTWERPEN, DIE NAAR HUIS TREKKEN. i ie Vervolg. Dit kost ons schrikkelijk veel geld, sprak de gravinne niet dat het mij spijtmaar we verdienen dan ten minste toch eenig vertrouwen. 't Is waar, vricndir.ne maar ge weet, dat onze edele zaak eene blinde gehoorzaamheid vereischt; ten anderen, ge zijteen der bijzonderste werkers en 't Komiteit moet zekerlijk d'oogen naar u hebben. Op dit oogenblik beraamde de slimme vrijdenkster een plan, 't welk in ons volgende hoofdstukken, zal te berde komen. Wel is waar, ze moest niet meer veinzen, de gravinne was in haar handen, doch zij dacht het beter langs vriendelijke wijze dit ongelukkig vliegsken nog meer in de netten te lokken. Geen ander hieuws? vroeg zijheelt men van 't proces ge sproken Bijna g'heel den avond; men is verstomd over onze stoutmoe digheid, bijzonderlijk, over den brief door welke wij aankondigen dat Vera niet gevlucht is, maar te St Petersburg verblijft. Artamoff moet furieus zijn? Dat men mij een maand de macht in handen geve, riep hij uit, en 'k verniel die Nihilisterij gelijk een rnspennest. Een maand! zal hij nog een maand leven Zoudt gij hem willen dooden? vroeg Fedora. Ik niet, maar 't Komiteit zou wel van een ander gedacht kun nen zijn. Gisteren zijn nog twee hoofdagenten der policie gepoi- gnardeerd! Twee onderdanen? sprak de gravinne. Twee al te ieverige spions! Ten anderen, 't komiteit is verant woordelijk en zal nooit, zonder groote redens,iemand veroordeelen. Al wat nadeelig is, moet afgekapt worden.... Maar. allerliefste, ge ziet er zoo bekommerd uit; ge verzwijgt mij iets? wat is er Ja, er is iets. Aangaande de Beweging. Neen, mij alleen aangaande. Verdien ik uw vertrouwen, om het te weten? Ja, de gravinne Tatiana wil mij doen trouwen. U doen trouwen Z« zegt dat ik eenen beschermer moet hebben. En ze biedt u aan? vroeg de Syberiaansche. Prins Sabachnof; g'employcerd aan de kanselarij. En neef van Pankratief. Zij zal hem Kamerling des Keizers doen noemen, en mij in 't Hof aannemen. Schoone poskie voor een Nihilisteg'hebt zeker aanveerd Ik heb gezegd dat ik er zal op denken. Ei} dan Ik zal zien en mijn gedacht doen Gij zult! gij zult uw gedacht niet doen! riep Nadia in hevige gramschap. En als ik het wilde Dit huwelijk is onmogelijk En waarom dat Omdat gij de gouvernante meinde te zeggen, omdat gij in ons handen geleverd zijt, maar zij hield zich in, en sprak op ge- maakten zoeten toon: Omdat, allerliefste kind, omdat dit huwelijk 'ne strik is onzer en uwer vijanden, om u te doen wankelen, te doen spreken en onze groote zaak te dwarsboomen, omdat... en de Pij- ke-dame haalde vele redens aan en sprak zoo schoon en zoo lang, dat Fedora ontroerd werd en beloofde dit ontwerp van huwelijk te laten varen. Maar op haar kamer zijnde, de gravinne kon geen oog sluiten ze peisde op de woorden van Nadia: Ik wil niet!... En wie was Na- dia? Een geringe dochter, in huis genomen als gouvernante, vrien delijk behandeld, verheven,... en die nu van haren toestand mis bruik maakte om de wet te geven, om als meesteres te bevelen Ik wil niet! die woorden vielen op 't hert der trotsche russische als olie op 'tvuur; ik wil niet!... En ik wil! was haar besluit; morgen ga ik bij de gravin Tatiana; ik wil den Prins zien en staat hij mij aan, ik aanveerd hem ten huwelijk; wie heeft mij in deze zaak iets te bevelen? zal zij Ondertusschen was de Syberiaansche aan 't plannen trekken... Ik zal, zegde zij in haar eigen, ik zal Aitamoff ter dood doen veroor deelen ik zal de pogingen van gravin Tatiana verijdelen;... Fe dora moet in't geheim komiteit;... ze moet haar handteeken stel len onder eene groote misdaad;... die misdaad levert haar aan ons over;... ik zal de 12 miljoen roebels in mijn handen hebben;.... niet alleen de fortuin van de zuster, maar ook het paart van den broe der; ik wil en ik zal Licfdg is onvermoeibaardoch haat kent ook geene hinderpalen; liefde overwint allesdoch haat rust niet, vooraleer het einde is bereikt. De nacht was nog niet voorbij, als Nadia opstond, zich aan kleedde, in een slede sprong en reed naar 't huis van den rechter Tarakanof, bij de Nihilisten gekend onder den gevreesden naam van Nubius. Daar werd alles gesmeed tusschen den meineedigen rechter en de dochter van den Syberiaan. Artamoff werd ter dood veroordeeld Zijn moordenaar aangeduid Fedora werd aanveerd als lid van 't Geheim Komiteit, zij zou de doodsvonnissen beginnen te teekenen; haar hoofd ging verantwoor den voor hare gehoorzaamheid, voor hare fortuin. En 's morgends zaten Fedora en hare goevernante aan de ontbijt tafelindien iemand de Syberiaansche wel aanschouwd had, hij zou in haar oogen, als zij Fedora bezag, iets gezien hebben gelijk als de spinneweb een onnoozel vliegsken met draden omwentelt en naar zich gaat trekken. Denzelfdcn morgend lagen verscheide policieagenten gepoignar- deerd op de straten. Affichen, op zwart papier, met roode letters, hingen aar. verscheide hoeken der stad, en erstondoptelezenalsvolgt: BERICHT AAN DE POLICIE. Op bevel van 't Opper-Komiteit zijn ter dood veroordeeld en ter dood gebracht, 3 al te ieverige agenten (de naam stond er bij), en een bespieder. Zullen op dezelfde wijze behandeld worden al de gendarmen, po- Iiciemans, spions of verraders, die de rechten van 't volk zullen te naar komen. Het Opper-Komiteit van St Petersburg. Een dezer onbeschofte affichen werd aan den kolonel der gen- darms gebracht; hij onderzocht ze nauwkeurig; de inkt was no* versch; ze moest uit een geheime drukkerij komen, te St Peters burg zelf bestaande. Dadelijk trok Artamoff naar den groot meester der policie en de fijnste policieratten kregen order om zich ten 8 ure 's avonds, in zeker huis te vergaderen en van daar een on derzoek te gaan doen. Denzelfden dag begaf generaal Drenteln zich naar 's keizers paleis en verzocht zijn handteeken voor een allerstrengste verordering, die 's anderdaags op de muren van St Petersburg hing uitgeplakt en luidde alsvolgt KEIZERLIJK BESLUIT! Ingezien de menigvuldige schelmstukken tegen den Staat, als mede de akten van ongewilligheid en opstand tegen de bestaande wetten, gevoegd bij aanslagen tegen publieke funktionnarissen, ingezien al deze daden het bestaan doen kennen, eener geheime ge vaarlijke vergadering, welkers leden doordrongen zijn van vernieti gende, oproerige gedachten en de vernieling van alle gouvernemen teel orde betrachten. Overwegende dat deze booswichten alle bestaande orde ver werpen, het recht van eigendom loochenen, alsmede de heiligheid der familiebanden en zelfs 't geloof in God, zoodat, om tot hun einde te komen,zij voor niets achteruitdeinzen.hoe eerloos en wreed aardig het moge wezen. Vermits zulke afschuwelijke misdaden, elkers rust stoorende en de openbare machten bedreigende, vanzelfs buitengewone mid delen van beteugeling inroepen, zoo hebben wij goed gevonden van in het toekomende de bestraffing van dergelijke misdaden, aan de Krijgsraden over te laten. Wij bevelen diensvolgens, dat in hooger aangehaalde feiten van opstand met gewapende hand, tegen de overheden, of tegen de vertegenwoordigers der policie of der militaire macht en in 't alge meen tegen eiken agent der Wet, in geval dat de schelmstukken vergezeld zijn van moord, kwetsing, geweldige slagen of voorbe dachte brandstichting, wij bevelen dat zulke zaken voor den krijgs raad gebracht worden, geoordeeld volgens de wetten van oorlogs tijden en de schuldigen gestraft volgens artikel 279 van het militair Strafwetboek. Gedaan in ons Paleis, den 12 Mei 1879. ('t Vervolgt). lste GEUS. Al de duivels uit d'helle staat ons bij! 230 stemmen onderliggen1. Nadat wij 1000 stemmen gefra- deerd hadden! 230 en fObO is 1230 welken slag! welken neus! 't is om nooit meer op to staan Antwerpen kwijtDen Koning der Geuzen die op 't slagveld blijft*! Op Antwerpen was al onze hoop! Antwerpen is 'nen steek in 't hert van ons Ministerie; we gaan den berg af! 't Was te vreezen 't Was te voorzien 't Volk in Belgenland is voor al die dwinge landij, voor als die goddeloosheden niet In Antwerpen heeft onze Peer Van Humbeeck gezegd: Met onsStaatsehe scholen gaan wij 't 't Katholiek Geloof in zijnen put steken. Uit Antwerpen krijgen wij den eersten grooten slag't Is gelijk onzen Voltaire, die zwoer: Binnen 20 jaar is 't Christone Geloof dood en 20 jaar nadien, dag op dag, onzen Voltaire stierf', erger als 'nen hond.... Zou er dan toch een goddelijke Rechtvaardigheid zijn 2de GEUS. Iets gewonnen te Namen, iets te Brpgge, iets in Luxemburg; maar Antwerpen kwijtdat is 'ne molensteen op ons hert;... nemen wij eens, in 1882, dat Gent katholieken kiest, en dat is bijna een halve zekerheid! wat blijft er ons over, als adieu te zeggen aan't schotelken, af te krabben met ons slechte wetten en projektenToe, mannen, toe geuzen, roept maar viktorie, 't is beter op te trekken met 'nen blijden, als met 'nen droeven geest.... Maar, 't is toch onberm- hertig wreed van, op drij naar, al de katholie ken herkozen te zien. nadat wij t'Antwerjien 900 katholieke kiezers hadden verwijderd, te Namen 400, te Brugge 300! Ons rijk schijnt een kort rijk te zullen zijn. Eene belooning van 100 fr. wordt gegeven aan deze welke aan den emenoor zal terug bezorgen, A. Verleven, St. Gillis, bij Dender- monde" eenen blauwen duiver, geteekend famiseN0 90, Maatschappij De Vereeai"de Vrienden, Meuseghem (St. Denis), Laat los.

De Werkman | 1880 | | pagina 3