Moord te St. Amandsberg. Zondag namiddag werd de bevolking van de n Dendermondsclien steenweg te St. Amandsberg in opschudding gebracht door eenen wreeden moord, die aldaar bij'klaren dag was gepleegd. Ziehier wat wij daarover vernemeu M. Van Ooteghem, schepene der gemeente en landbouwer, had, acht dagen geleden, zijne meid, die sedert geruimen tijd bij hem woonde, om reden van haar slecht gedrag weggezonden. Zij kwam zondag namiddag, ten 5 1/2 ure, naar het huis van hare oude meesters, met het inzicht zich te wreken. M. Van Ooteghem was uitgegaan, zijne vrouw was alleen te huis, 'Toen de dienstboden van M. Van Ooteghem te huis kwamen,vonden zij het lijk hunner meesteres te midden van een plas bloed. Zij had drie messte ken bekomen, waai van een haar de keel en de tong had doorboord, een tweede had de slagader afge sneden en de derde had de onderlip te midden doorgekerfd. Er moet eene verschrikkelijke worsteling heb ben plaats gehad tusschen het zestigjarig slacht offer en de jonge moordenares, men liéeft het spoor dezer wanhopige worsteling in drie plaatsen van het huis gevonden. Na den. moord gepleegd te hebben, heeft de meid, naar men ons meldt, een som van 1200 fr. en eenen kostbaren ring gestolen. De naam der moordenares is Clementina Nuyts, afkomstig van Loochristi en slechts 19 jaar oud. Na haar schelmstuk volbracht te hebben, heeft zij de vlucht genomen, doch een uur later was zij reeds in handen der justicie. De knecht van den huize heeft haar in een koornveld, alwaar zij zich verborgen hield, aangehouden, naar de hoeve ge bracht en in een varkenskot opgesloten, tot de komst der policie. De policiekommissaris van St. Amandsberg was spoedig ter plaatse en heeft de moordenares in han den der policie van Gent overgeleverd. Bij hare eerste ondervraging heeft zij schaamteloos ver klaard, niet het minste spijt te hebben over hare gruweldaad; zij was gewroken, zegde zij. Het parket is maandag ter plaats geweest. Ziehier nog eenige nadere bijzonderheden betref fende den moord Cleinentia Nuyts is naar de hoeve gekomen en vroeg een kleedingstuk, dat zij vergeten had. Zij zocht twist met vrouw Van Ooteghem, greep een pot en sloeg er meê de pachteres op het hoofd daarna bracht zij haar slagen toe met een stok en de schup, en begon dan in een koffer en onder de matras van het bed te zoeken. Vrouw Van Ooteghem riep om hulp. De meid nam in eene kas een broodmes en sneed de pachte res de keel af. Dan begon zij op nieuw in het huis te zoeken,maar ondertusschen was een koewach ter binnengekomen en deze had het lijk gevonden. Hij riep om hulp en vervolgde de moordenares. Men heeft in hare zakken eene som van 1070 fr., alsook verscheidene juweelen gevonden. Razende honden. Van doze wreede plaag wordt hedendaags veel gehoord een hond kan razig worden door besmetting of oorspronkelijk er is een razende dolheid en een stille dolheid. In de razende dolheid zijn al de gewoonten van het dier veranderd; huishonden willen alsdan het huis ontvluchten, jagers- honden verscheuren den geschoten haas; herdershon den bijten de schapen; na 2, 3 dagen, d'oogen worden rood; de hond is ongevoelig, hij wordt mager, er komt een dradig slijm uit zijnen mond. In de stille dolheid zijn de beesten stil en droef geestig, de hond houdt do muil open, speeksel en slijm vloeit er uit. Als men vaste preuven heeft dat de hond razend is, hem afmaken en diep indelven, is plicht; de razernij geneest nooit als er eenige teekens zijn, deu hond goed binden, hem afzonderen, dat zal elk verstandig man doen de veeartsen hebben verschelde remediën voor 't begin der razernij ze sni.den de woDde uit, branden zemaar de beste remedie is een groote ver- zichtigheid en den toevlucht te nemen tot de Heili gen. 't Zelfste geldt voor de menschen zekerlijk, in alle gevallen de hulp der Geneesheeren is een kostelijke schat Eert den Geneesheer, zegt het H. Schrift, omdat hij den uitzoeker en uitdeeler is der kruiden en andere remediën, u door den Schep per geschonken maar, 't is dikwijls gebeurd dat na alle mensehelijko hulp, de gebetene lang daarna ra zend werden stierf, 't is nooit gebeurd dat het be trouwen op en de toevlucht tot St-Hubert, zonder goed uitwerksel bleef.... De Geuzen spotten wel met d'Heiligen, maar als veel Geuzen in nood zijn, dan aanroepen zij ook de Hemelsche Beschermelin gen van 't Menschdom. Te Dresden in Saksen had zondag een ongeluk plaats in de menagerie van Blum. Een bezoeker had de onvoorzichtigheid van den panter in zijn hok te tergen, met zijnen arm door de traliën te steken. Eensklaps sprong het beest op den bezoeker toe en kon het lidmaat vatten. In weinige oogenblikken was er niets meer van zichtbaar dan het naakte been. Met pieken en andere werktuigen gelukte men er i eindelijk in het dier zijne prooi te doen loslaten doch men vreest dat de man er het leven zal bij verliezen. Ik lieb, zegde iemand, vier grondredens die mij tot de matigheid aanporren: Mijn hoofd blijft klaarder, mijn gezondheid beter, mijn hert lichter en mijne beurs zwaarder. De Directeur (tot een gevangene): Verhaal mij uw leven van vroeger? kom, zegmijrechtzinnig, wat heeft u hier gebracht? 'ne Gendarm, M. den Directeur. Op 8 Juni zaten te Kapryeke, niet ver van de statie, rond 5 1/2 uren 's avonds, een troepke Geuzen. De trein van Eecloo is daar, en iemand die om nieuws naar Eecloo is gegaan, komt binnen. Een Geus: Hewel, hoe staan ons zaken?» Goed! de katholijken zijn geklopt te Neufchateau, te Virton, te Nijvel met 400 stemmen. Z'hebben maar eenen te Namen en te Brugge. De Geuzen, alle gelijkVivet van ons! Madame 20 pinten Cigogne. - - Maar Antwerpen?Ha ze zeggen dat de katholijken daar 200 stemmen boven liggen. 'Ne Geus roept uit dat dit onmogelijk is en bewijst het door twintig verschiilige schriften. Maar zijn confreers hen den moed verloren hun wezen wordt een el lang, en de pint uit, langs een wegelingsken naar den kettershoek. En te Bassevelde lagen er sedert de laatste ge- meentekiezing nog al de gelaatte Geuzenkanontjes, zij zijn afgesprongen in den nacht van den 15 a 10 dezer, waarschijnelijk om d'opening van d'Expositie van Brussel aan te kondigen. LOOPENDE NIEUWS. Er zal te Brus sel met de Feesten, een expositie zijn van duiven. 't Begint fameus te gaan met de Staatsscholen te Houdeng hebben de scholieren derzelve op 't sluiten der Meimaand, de ruiten der kerk in stuk ken gesmeten. 'ne Schoenlapper van Keulen leefde te Luik geusachtig met een weduween op 't einde heeft hij 't mensch kwansuis vermoord. Te Chester, in Engeland, is een kollektie uit- gelezene honden verkochter zijn zotte prijzen voorgegeven; zekere hond is verkocht 4000^1» een andere 7087, een derde i5,75otrGoeste is koop, maar 'tis toch veel voor 'nen hond. De winter heeft hier veel schade gedaan, maar laat ons niet klagenin Syrië moeten de menschen 't land verlaten of ze zouden sterven van honger; er is niets meer. RonuHalle wordt veel gespro ken van een Geuzenmammezcl, die veel embras maakt met haren floeren stoel in de kerk. Er zijn in haar school 7 meisjes, verdeeld in drij klassen.. En ze gaat een stuksken spelen met de prijsdee- ling. -— Ze zeggen dat, van de prontste Staalmees ters, er 15o gaan gekozen worden om de binncn- wacht te vormen der Nationale Tentoonstelling. Zoo zou 't Land toch iets hebben voor zijn geld! In 1878 zijn in Engeland ingevoerd; 783,714, 720 eieren, of 2 miilioen daags. Zoodat de En- gelschman nog al van een eitje houdtZ hebben nu te Constantinopelen bij den armen Sultan inge broken en willen stelen; geld was er niet veel, doch kostbare juweelen zijn meegenomen. Op 16 jaren zijn erin Engeland 37,000 protestanten katholiek geworden. WETTEREN-TEN-EEDE. Veel. droefheid is er dezer dagen op die volkrijke wijk van Wetterea geweest; veol droefheid en veel medelijden maar nu meldt men ons een blijde dag aldaar: de plechtige in» wijding der Katholieke School, door den E. H. Deken van \Vetteren, bijgestaan door de Geestelijkheid van Ter-Eede en 't omliggende. Er werd een hartroerend sermoen gedaan door den E. H. De Coninck, over de kostelijkheid eener goede opvoeding, welke van de christene kinderen edelgesteenten aan de kroon van God moet maken.» Ter gelegenheid dezer blijde In huldiging is er onder 't bestuur en door de zorgen van M.Teurrekens,koster schoolmeester,de Mis uitgevoerd van Bordèse; zulk treffend gezang had men nog nooit op Ter-Eede gehoord. Here aan Bestuurder en Zan gers De vrije school van Thn-Eede is geen paleis, maar een sterk, luchtig gebouw lof en eer aan de milde handen, welke God alleen maar genoeg zege nen tan. LATER NIEUWS. Een groote liberale ga zet van Gent schrijft<i Zonder ons wetten (\an fradeering) was ons Ministerie den berg af. En nogtans, wetten op of neer, 't onrecht zal vallen. D'Expositie van Brussel is dijnsdag geopend Men zegt dat er wonderen zijn van uitvinding en van bekwaamheid in alle vakken. Te Brussel is maandag een meisje van 7 jaren, betrapt op heeterdaad van dieftedien dag had t kind i3 portemonnaies gestolen. Te Gent is maandag morgend uit de Schelde gehaald t lijk van ne wachtmeester van 2de gidsen. T Antwerpen is dijnsdag de jonge werkman Frans Oomen, door een roostering gevallenhij ligt .doodelijk gewond in 't hospitaal. MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 3o a 32 Rogge -23 a 26 Masteluin 27 a 29 Haver 22 a 25 Hoppe (1879) »oao— Aardappelen,r.11 a 12 So w. 0 a Boter per 3 k. o7 80 a o9 27 Eieren 25 1 9o a 2 o9 Vlas per 3 kilo 4 a 5 75 GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 3o Masteluin 22 5o Rogge 21 do Boonen '22 5o Aardappels 12 00 Boter per kilo 2 7o Eieren per 25 1 80 Vlas per kilo 1 24 NINCWE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 3o 31 Rogge, 25 00 20 Aardappelen, 13 00 14 00 Boter, per 1/2 kilo 1 3o 1 45 LOKEREN, 's woensdags. Tar e n.p.105 1. 23 00 25 00 Ro re 1051. 18 oo 2o Ga stn. 1051. 13 25 14 25 B ver 1591. 16 5o 18 ZELE, 's dijnsdags. Tarwep. 106 liet. 20 27 25 Haver »159 118 00 18 25 Boter per kilo 2 08 2 81 Kemp per 11 kilos o'J 25 lo o7 EECLOO, 's donderdags. Witte tarvre 27; Rogge naver 10,15 Boter 2, 0o a3,»o Eieren l,9oa2,»o ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 li tors fr. Poldertarwo Rogge 00 00 7 5o 26 23 2o 22 17 23 22 5o 5 ic lo - 2 96 49 - 1 99 Boekweit Haver Duivenhoonen, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Hoei, 100 bussels, Eieren per 26, MECHELEN. j Veemarkt op Naekerspoal. 5>: stuks inlandsck ras. Van 225 tot o38o. 397 bollandsch ras. Van 295 tot o7oo. Binnen de stad. 15 stuks inlandsch ras, van 2oo tot 335. o77 stuks hollandsch ras. van 24o tot 45o. KORTRIJK, a maandags. Aardappels, gole, fr. 11,— al2,— rood* a Boter per i'2 kilo I,4ia0l,ö4 Koolzaadone,103k» 67,25 Lijnolie, 105 k. 65,oo ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 4o u 2 38 5o Rogge bloem fransche 34 50 duitsche 33 5o maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: ol4 stieren, 0,7o c. lo7 ossen, 0,94 tot l,oo S 134 koeien, 0,7o tot 0,8o j o41 kalveren, 1,1» tot 1,25 DENDERMONDE s maandags Witte tarw 29 a 00 Rogge 24 00 a 25 Boekweit .22— a 23 00 Vlas per kilo 1 60 a 1 80 Kamp 0 97 a o 98 Boter per kilo 2 5o a 2 9o Eieren per 25 2 5o a 2 9o Aardappels 13 50 a 14 ROESELAERE, 's dijnsdags.— Witte tarwe per 100 kil. 32 25 Roode dito, 3o 5o Rogge, 23 5o Haver, 22 5o Paardeboonen, 26 5o Aardappelen per 100 kilo, 11 5o Boter per kilo, 3 35 Eieren per 25, 2 lo

De Werkman | 1880 | | pagina 4