f§T\ TTf I «f e r 5 1 m, wmm Verschijnt alle Vrijdagen. "t Nieuws van de Week. Kampen. Misdaden en Ongelukken. l De W erkman I K* §y 8 Si «3& 0 8 ZOMERLIEDJE. De schepping lacht,natuur is blij En ziet zoo goedig néér. En lonkt op ieder, wie het zij. Op niemand min noch meer. Ziet. ziet eens. vrienden rondom heen Wat heeft zij pracht verspreid Die rolt zij uit voor groot en klein. En maakt geen onderscheid. Ziet links en rechts, hoe mild zij is Hoe siert zij kluiten kruin. En kleurt het groen op 't veld zoo frisch Als in des konings tuin De lieve zon lacht bloem en plant Van boer en koning aan, Nog langer blijft ze op 't open land Dan in den lusthof staan. Wat zijt gij groot natuur, en goed. Wat zijt gi] wijs en mild, Dat gij den arme smaken doet, Wat gij den rijke spilt. GELUK, elk zoekt u; en waar gij zijt? Daarboven Op de wereld niet? Neen. op de wereld zijn maar eenige straaltjes van tnij. En voor vrie zijn die straaltjes Voor hem die met zijn lot te vrede is. Nogtans, o ge luk. ge zijt meest bij rijken en grooten Bij rijken en grooten' o waar zijn uw gedachten? waar hoogmoed on bekommernis is. vlucht ik Weg. Geloof mij, alles is maar een gedachteen brave ambachtsman of landbouwer heeft opzijn werk meer geluk, als een Koning op zijnen troon; een neerstige werkmansvrouw heeft in haar huis meer geluk, als een prinses in baar paleis ie mand die, na den arbeid der week. 's zondags met de kaart speelt of achter zijn bolle loopt, heeft ACHTSTE JAAR N« 401 z5 Juni 1880. Prijs ln bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te üiaia g-ebrncht; 2 50 s Jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4.50 P. Daens-Mayart, Achterstraat. AALST hierin meer geluk, als 'ne Potentaat, die stijf in T 't zilver zir, van generaals omringd cr. die d'Olti- ciers voor zich ziet defileeren. Dixit. Parloir. G. H. te S\v. 't is ont- fangen en gezonden. Ontf. 2,50 van M. J. B. M. tot Mei 1881. Vr. teBugg. ontv. de 21 vriendekes; we zullen 't doen, volgens uw begeerte, alle 3 maanden. Vriend L. B.'te Th. uw 50 leopoiiekes zijn goed binnen gekomen. Vr. B. V. te G. ik ver wacht antwoord. Geachte H. te V. ik heb geen ander prijsboeken als de boeken die wekelijks in ons blad aangekondigd worden; o. a. recom mandeer ik u het boek van kanunnik Martens en 't boek der Spaarzaam heid; wilt UE. Vlaamsche en lr. boeken met vergulden omslag, er is een schoone keus, aan zeer voordee- lige prijzen, in 't Magazijn van Schoolgerief, Molenstraat, 77', Aalst. Vr. B. ik zende u 't. gevraagde, de prijskamp Leuven blijft nog 8 da- een open, er zijn kurieuse stukken ingekomen. Goede vriend Macha- ris, bedankt over uwe brieven en;uw schoon portret, den anderen is al los door 't muziek gestudeerd Salut. C. te T, ontvangen de 5. Uitgesteld is niet kwijtgescholden, ik zal u eens komen bezoeken. Komen al de Ns nu op hun adres, en bijtijds o Den 29s'™ dezer maand, zijnde de dag der apostelen PETRUS en PAULUS, die voor hun Geloof de marteldood stierven, Petrus aan 't kruis, Paulus door 't zweerd, —juist rond dien dag gaan de Paters in Frankrijk uit hun kerken, kollegiën en kloosters gezet worden. Waarom Uit haat tegen 't Christene Geloof. Om dezelfde rede, voor welke dat d'Apostelen ter dood gebracht werden. Moeten die zaken ons bedroeven? In zekeren zin. ja, omdat zooveel schoone inrichtingen gaan vernietigd worden,omdat Frankrijknaar nieuwe bloedrampen trekt, omdat wij van de brokkelingen zouden kunnen krijgen, maar iets dat ons nieer rede tot spijt en droefheid geeft, is dat er in ons katho liek Beigenland, waar allen 't Christene Geloot'belijden, dat er daar Christenen zijn die de sluiting van kloosters en kerken in Frankrijk goedkeuren, en hetzelfste hier zouden willen te weeg brengen. En wat voor menschen zijn dat Menschen die onder den naam van liberalen, min of meer in gelijfd zijn bij een afdeeling der Vrijmetselarij, welke sekte niets an ders beoogt als de Christene Volkeren in ongeloof en zedeloosheid te dompelen. Wat moeten wij gelooven van die liberalen Dat ze dagelijks dieper in verblindheid vallen, alhoewel dat dagelijks de slechte neigingen van 'tLiberalismus zich meer en meer ontmaskeren. En wat zal 't gevolg zijn Dat de menschen dïe 't Liberalismus volgen, hun Geloof zullen verliezen, dat Belgenland een wilde soort van volk zal krijgen, een soort zonder geweten, zonder zeden, zonder eer, een soort 'die zal le ven gelijk honden en stelen gelijk raven. Wee de Familiën die libe rale tronken zullen hebben En ze gaan in Frankrijk toch de kloosters sluiten Ja, in weerwil der protestatiën van al 't goed volk; in weêrwil dat de Religieusen zich op de Rechtbanken beroepen. Terzelvertijde dat de Paters uit hunne huizen gezet worden en hun kerken gesloten, terzelvertijde gaan de laatste Communards der jaren 1870 wederom in 't Land 'mogen komen. Met leedwezen over hun criemen Ja, met leedwezen dat hun schelmstukkerij van 1870 maar half voltrokken is geweest. Ja, met propoost van dezen keer de goud klompender Bank te plunderen en van hun rijk van moord en brand duurzamer te vestigen. WELK NIEUWS UIT PRUISEN? Er zijn daar groote debatten in de Rijkskamer geweest; de zaal werd 'weggedragen van 't volk. Bismarck wil 'ne Religie-vrede van waterverl schenken, maar de Katholieken zeggenDe wapens leggen wij niet neèr, of de slechte wetten moeten weg. Hebben zij de macht om Bismarck te dwingen Ja, ten eersten, er zijn in de Pruisische Kamer, radikale Geu zen, vrijzinnige Protestanten, Socialisten, Polakkenen tusschen al die verdeeldheid komen de Katholieken eendrachtiglijk af; ten twee den, zelfs de weldenkende Protestanten zeggen en roepen dat er Pas toors op de Prochiën moeten komen, dat nien aan de Katholieke Re ligie de vrijheid moet geven om te leeren en t' onderwijzen, of dat Pruisen met krot en mot opgeëeten wórdt van 't slecht volk; ten derden de Socialisten Ja, daar hooren wij niet meer van? slapen ze voor goed? Gelijk de muizen in 't meel. pe Socialisten worden dagelijks sterker; is als een straf van God voor Pruisen, omdat die hoove'er- dige natie zich tegen God heeft durven verzetten. Wat is er geschre ven? Gij, hooveerdige natie, hooveerdige mensch, ge wilt u niet on derwerpen aan d'eeuwige Almacht; degeen, die onder u zijn, zullen ook tegen u opstaan d'Almaeht blijftmaar gij valt en valt diep.... Pruisen ondervindt de waarheid van deze woorden, gelijk al d'O- versten, al d'Ouders het vroeg of laat ondervinden.... Hcieveel rijke Ouders zijn er niet, die de Christelijke opvoeding hunner kinders verzuimen, en later dezelfde kinders, als nagels hunner doodskist zien!... Hoeveel burgers en werklieden, voor wie de kinders troost en ophelp moesten zijn, hebben er niets als bitterheid, verdriet' en schande van gehadMaar, boe gaat het? Dikwijls wordt de put maar gevuld 'als 't kalf verdronken" is, en velen zien maar hunne dwaasheid in, als alles kapot en verloren is... Willen wij nu over stappen naar RUSLAND Ja, wat nieuws geeft den RUS Dat den Rus riskeert van te moeten vechten tegen deChinezen; dal de groote steden in staat van beleg blijven, 't geen een aller droefste positie is; dat er nog altijd spraak is dat de Keizer van zijnen troon zou stappen; maar 'ne Keizer of Koning geraaat zoo gemakkelijk van zijnen post niet af, als 'nen ordinairen mensch; hoe hooger gezeten', boe lastiger om beneden te komen. En wat nieuws in Belgenland Veel opspraak tegen de nieuwe belastingen van den tabak, die schandaleu- zijn, bijzonderlijk op deze slechte boerenjaren. De feesten taBrussel Hebben nog al vreemdelingen gelokt, maar in 't Land zelve vinden ze weinig bijval; zonder d'Expositie zou er bijna Diet van gesproken worden: en pro causa, niet zorjder rede, de Ministers be sturen te slecht; van den eenen kant vieren ze de vrijheid van 1830 en van,den anderen kant doen ze niets als de vrijheden kwellen en pijnigen; ze zenden nu een bende van Inkwisiteurs rond,om rekening te vragen over de Vrijheid van Onderwijs. Zoo, zoo! ze gaan komen! Moesten zij u citeeren, wat zoudet gij antwoorden? Dat ik de goddelooze schoolwet bestrijd en zal blijven bestrij den, gelijk eiken waren vrijen Belg moet doen, voor 't geluk en de toekomst van zijn Vaderlaud, en dat ik den laatsten scholier uit de Staatsscholen wensch te zien. Dan zou ik uitleg en rekening vra gen, over de Volksbeulderij der Geuzen. En alsd'Inkwisiteurs zich kwaad mieken? 'k Zou, in volle kalmte, aan mijn eerste antwoord blijven. Tot de naaste week over die kwestie, en dan beginnen wij ook een sa menspraak van 'ne Geuzenmeester met zijn vrouw. T'Antwerpen is zondag avond, in de Rotterdamschestraat een jongsken van 3 jaar en half, Lowieken Wagemans, in 'ne waterput gevallenen verdronken; te St Jans-Molenbeek is een meisje van i3 maanden, met zijn kopken in 'nen eemcr gevallen en verdronken; te Bergen is 'ne mijnwerker met het hoofd tusschen een waggon en een houten pilaar geraakt en was eenige uren nadien een lijk; de Dood vliegt rond, vergeten wij het niet; ze treft oud eri jong, arm en rijk, ziek en gezond; te Meux, bij Namen is een vrouw nevens haar twee kinderen door den bliksem doodgeslagen; t'Eelen.in Limburg, schoot 'nen boerenzoon naar een ekster;'t geweersprongen de stuk ken verbrijzelden zijnen linkerarm; te Gits, in West-Vlaanderen, is 't gemeenteraadslid Lagrou verdronken; rond Hasselt zijn veel ak-

De Werkman | 1880 | | pagina 1