De Positie. kers d'andpr week verhageld; Te Chimay is't weeral gebleken 't geen dichter Gezelle zoo wel schrijftHa, wie weet hoeveel gevaren, Die niet hebben uit te staan, Die met peerden, God bewaar' hen! Die met hunne meesters gaan. Brouwer Prudhomme, van Chimay, reed uit op wandel met zijnen knecht en een vrouw van kennis, 't peerd verschrikte, liep weg, 't rijtuig viel om, de brou wer zijn hoofd was geborsten, en hij stierf bijna oogenblikkelijk; de knecht had drij ribben uitgestuikt en 't vrouwmensch den pols gebroken; in de smederijen van Aiseau bij Charleroi, is de smid Leclercq onder den grooten plethamer geraakt en afgrijselijk ver pletterd; te Mont sur-Marchienne is een familie van vader,moeder en drij kinderen bijna vergiftigd; demoeder had, in plaats van sel der, een vergiftigde plant uit den hof gehaald, en in de soep gedaan; korts na den noen werd g'heel de Familie ziek; een Docteur werd geroepen, bestatigde de vergiftiging en gaf aanstonds TEGENVER- GIF het tegenvergif in dees geval is de eene of andere spouvvdrank en als al 't vergif uit de maag is, azijn of anderen zuren drank Te Verviers is een jongsken, met van achter op een rijtuig te krui pen, tusschen de wielen geraakt, ver meegesleept en bijna verplet terd; en op den steenweg van Aalst naar Erpe is dijnsdag een kind dat nevens een karre liep, bijna verongelukt; 't lag reeds voor de wielen als de voerman het bemerkte en gelukkiglijk kon stilhouden; t'Antwerpen is de soldaat Daneels, van 't 4de linie, verdronken, toen hij wilde gaan zwemmen; dat zwemmen is voor sommige menschen goed en voor andere kwaad, veel menschen varen beter met was- schingen als met baden, en dan zijner toch geen malheuren te vreezen, gelijk wij alle jaren van 't zwemmen hooren. Te Brus sel is d een zelfsmoord achter d ander, en een zeltsmoord is een Fa milie is een schande en 'nen eeuwigen doorn. De zelfsmoorden ko men voort uit de slechte bezingen, uit 't gebrek van geloot en van hoopmen valt in wanhoop, men vergeet 't ander leven en men maakt zich kapot. Niemand zal nu nog durven zeggen: Er zijn geen winters meer! De winter van 1879-80 is daar! en 't schijnt dat deze zomer ook zijn devooren gaat doenIn Amerika, langs d'Atlantische zee kust, is 't zoo heet, dat de raven van de boomen dood vallente New-York en Philadelphia zi)n, in Mei, reeds verscheide personen van zonneslagen dood gevallen; niet gelijk te Gent aan de statie van Eedoo, maar dood van de hitte. Dergelijke gevallen zijn in de maand mei zoo zelden, als zwarten sneeuw en als geuzen-gazetten, die de waarheid schrijven. Ze vallen van d'een leugen ind'ander; even gelijk de vliegen die verjaagd worden, een liberale gazet op heeterdaad van leugen betrapt, vlucht en gaat ander leugens zoeken. Geuzen gazetten zijn immers knechten van den vader der Leugentaal. In KEULEN, aan den Rhyn, ging onlangs 'nen boer een erf- deei ontvangen van 1200 marken; hij nam zijn geld op, 'ging in een hotel en maakte er veel embras, peizende, 't en kan niê op. Aanstonds had hij veel vrienden, die hem bijstand en getrouwheid zwoeren totterdood en naderhand nog. Na eenige plezierige, wel lustige dagen, 't geld was op.... en de vrienden waren weg. Zelfs de baas van 't hotel zag op verre na, zoo vriendelijk niet meer en 't was: Geen geld, niê geteld Familie-krenking. In een der liefelijke stadjes van Thurin- gen, woont in een klein net huizeken, een vlijtige, brave familie maar de zoon des huizes, 'ne kerel van 19 jaren, is in slechte handen geraakt, kwijt zijn godsdienstige plichten niet meer, speelt den Geus: over eenige weken, hij komt half bedronken thuis en zingt onbeta melijke liedekens, de vader verbiedt het hem hij gaat voort. Zijt ge niet beschaamd, zegt de vader, uw jonge zusterkes alzoo te ver ergeren? De jongen zingt voort; de vader drijft hem den huize uit, op den koer; de zoon komt terug met een bijl en maakt appren- tie om de meubels kapot te kappendan grijpt hij naar een geweer en wilt naar zijn vader schieten deze neemt 'ne stoel, slaat bijna zonder zien 't is op den kop van den zoon, die neervalt, om niet meer op te staan; hij was dood. Vol schrik valt de oude man op 't lijk van zijnen zoon al wat in huis is, schreitde vader loopt weg, zich in d'handen van 't Gerecht leveren. Te Parijs is onlangs aangekomen om zich te doen meesteren, de Onderkoning van Egypte, die stekeblind is, iets dat 'ne mensch half kapot maakt; want d'OOGEN, is er iets edeler en kostelijker De twee oogen van 'ne mensch, kan er zorg genoeg voor gedragen worden? In de groote steden zijn er veel jonkheden, die hun oogen kreveeren met te vroeg te brillen; die tcêr is aan d'oogen, vermijde vuur, rook, stof, wind, al te groote koude, sterke dranken, peper, petercelie, celderij, ajuin en look; die teer is aan d'oogen, moet 's nachts tamelijk hoog met zijn hoofd liggen en zijn kleêren niet vast doen sluiten, bijzonderlijk aan den hals; er zijn talrijke ziekten aan d oogen, ziekten aan de pinkers, aan de schelen, aan de vliezen,-aan d'oog zelve; daarom willen wij geen remediën geven, maar alleen lijk zeggen dat men d'oogen versterkt met over de geslocene oogen een weinig spikolie te strijken, en dat men d'oogen meest verflauwt met tusschen licht en donker re werken of veel 's avonds en 's nachts te werken aan een schitterend licht... Verders laat ons over d'oogen bemerken de almacht en d'alwijsheid van den Schepper, die ons kostelijke oogen met een citadel en een wacht heeft omringd; de pinkers zetten d'oogen in een schaduwe; met de deksels, welke men open en toedoet naar begeerte, wij zien niet wat wij niet be- geeren te zien, 's nachts zijn wij bevrijd van de steken van vliegen, van muggen, enz. Hoe wonder, hoe onbegrijpelijk is de Schepping! Er zijn menschen die God zelve willen doordringen, die de Gehei men der Religie willen begrijpen, en ze begrijpen niet, de geleerd ste mannen begrijpen niet, op WELKE MANIER, 'ne mensch ziet en hoort.... Daarom zijn 't de gelukkigste menschen die met een een voudig geloof en zelfs een beetje bijgeloof,God vreezen en hem dienen. RUSLAND. Twee leden der Nihilisten, die verraad gepleegd hadden, zijn vermoord gevonden: Sharkoff die de geheime drukkerij te St Petersburg had overgedragen, en Polosoff, die door zijn klap pen verscheide Nihilisten te Odessa had doen aanhouden. Mijnheer Klaaroog. Mijnheer Bijziende. Mr KI aaroog, en wat hebben wij te doen met de kiezingen Ons te beloven, Mr Bijziende. Maar dit schijnt mij duister: de katho lieken triomfeeren, de liberalen De Geuzen, moet ge zeggen; want al de ware liberalen komen stillekes tot ons. Welnu, de Geuzen triomfeeren en zeggen dat die kiezing hun schoolwet goedkeurt. Hoort, Mr Bijziende, ten eersten, een zaak die slecht is, kan door geen kiezing of door geen honderd kiezingen verbeterd worden. In Frankrijk worden tegenwoordig de slechtste kerels gekozenzijn ze'daarom beter?Begrijpt ge dat? Zeer goed, Mr Klaaroog. Ten tweeden, wij moeten ons van de kiezingen beloven, omdat de Ministers hunne macht misbruikt hadden, om overal de katholie ken weg te kegelen. Hebben ze, ja of neen, aan de Geestelijken en aan veel landbouwers hun kiesrecht afgenomen Ja, de preuven zijn op alle gemeenten. En nogtans, we liggen boven te Antwerpen, te Mechelen, te Leuven, en wij behouden al ons mannen, behalve 2 of 3, en op die 2 of 3 plaatsen, 't is gegaan met uitkooping of zeurderij. Maar,hoe is nu réeel de positie? Mr Bijziende, dat de Geuzen in de Kamers 16st.meerderheid heb ben en in 't Senaat 4de radikalen van Brussel roepen dat de Minis ters vooruit moeten en meerdere slechte wetten voor de pinne bren gen; maar Frère ziet dat bij,in een kwaad geloof staat, dat 'tkeersken voer hem brandt en dat 1882 hem met zijn pikkelen omhoog kan werpen. Kan Mr Klaaroog. Kan, ja, en dat is veel; er is maar een verplaatsing noodig van 8 stemmen voor de Kamer en van 2 voor 't Senaat. Op twee jaar loopt veel water door de zee; 11a 2 jaar zullen zelfs de boomen zien, hoe dat dees Geuzen Ministerie de boeren en burgers pluimt, met nieuwe zotte belastingenbinnen 2 jaar zal Frankrijk ons 't exempel gegeven hebben, hoe dat een Land vaart met een goddeloos Bestuur... Wij mogen dan zeggenkoeragie en goeden moed En als 1882 goed uitvalt, hoe zal 't gaan Er zal een waar Volks-Ministeriê komen, van godsdienstige, wijze, voorzichtige maar krachtdadige mannen.... En nu, Mr Bij ziende, heb ik d'eer u den goeden dag te wenscben. Mr Klaarhoog, vansgelijken en de goede reis. v -rrxaa<&^-..O T KAMP VAN BEVERLOO. Da oefeningen welke ditjaar in het kamp van Beverloo zullen plaats hebben, bieden een ganseh bijzonder belang aan, niet alleen onder op zicht der werken die zullen uitgevoerd worden, maar vooral uit hoofde van het bezoek der koninklijke familie. Ook meenen wij onze lezers aangenaam zijn, met hen eenige nadere inlichtingen te geven over do samenstelling der troepen, die er zullen deel aan nemen, onder het bevel van luitenant-generaal Bouchez. Het getal manschappen beloopt ongeveer 400officiers, 10,300soldaten, 1700 peerden, zoowel zadel- als trekpeerden, en 24 kanons. Het voet volk bevat 4 regimenten die, met omtrent 2,300 man van de milicieklas van 1879 der l0 2e 3e 4e 98 10e lle en 12e linie, een elfektief geven van 2öo officiers en 9,000 man de ruiterij bevat 300 officiers, 450 man en 490 peerden de artillerie, welke haar elfektief oorlogs voet heeft, telt 35 officiers, 700 man en 650 peerden, zoowel zadel- als trekpeerden. Het gespan en de geleiders noodig tot den dienst der artillerie, zullen geleverd worden door de 9° batterij kanonniers van de reserve (110 man en 130 peerden) en door de 1" en 6" kompagnie van den trein (120 man en 160 peerden. De 4' kompagnie van den trein, in garnizoen te Brussel, zal de 40 man en de 60 peerden leveren die noodig zijn tot deu dienst der ambulan- cieën 2 van het voetvolk, voor het vervoer en het gespan der 14 rijtui gen welke deze bevathet bestuurbataillon (sektie der gasthuizen) zal het personeel leveren der ziekendieners, waarbij een zeker getal berrie dragers van het voetvolk zal gevoegd worden. De 110 man en de 160 noodige peerden voor het vervoer van het materieel, zullen geleverd worden door de lle en 17» batterij. Het materieel der kompagnie van de telegrafisten zal vervoerd wor den door 5 wagens, beiiend door de 4» kompagnie van den trein. Eindelijk zullen 1 kompagnie der genie, bestaande uit 3 officiers en 70 manende kompagnie der telegrafisten, 1 officieren 70 man, gevoegd worden bij dedevisie, alsook het personeel van den geneeskundigen en bestuurlij «en dienst. Al de troepen moeten op 29 juni in het kamp zijn, om de oefeningen 's anderdaags te beginnen de ruiterij, do artillerie en de rijtuigen zullen er op de gewone wijze naar toe reizen: het regiment der ruiterij zal Brugge verlaten op 24 dezer; de artillerie, da munitiën, de legerkisten van het voetvolk en de rijtuigen der genie zullen op 26 juni uit Antwer pen vertrekken, de ambulancie en de fourgons den 27de telegrafisten,- met hun materieel, zullen dan 27 Brussel verlaten om te Leuven, en den volgenden dag te Diest te logeeren. Het voetvolk zal per ijzerenweg reizen en de verschilende afdeelingen zullen den 29 rechtstreeks naar het kamp gaan, met bijzondere treinen voor het garnizoen van Antwerpen, en met gewone treinen voer de an dere mflieianen van 1879. Eene belooning van 100 fr. wordt gegeven aan deze welke aan <*en eigenaar zal terug bezorgen, A. Verleyen, St. Gillis, bij Dender ende, eenen blauwen duiver, geteekend TamiseN0 99, Maatschappij De Yereenigde Vrienden, Meuseghem (St. Denis). Laat los. Prijsraadsel, N° 5, (de prijzen zijn iste prijs Een schoon Ons- Lieve-Vrouw prent, in oleographie; 2de prijs, verscheide Vlaamsche boekdeeltjes; de oplossingen al te'samen inzenden, als wij achter eenige weken, het teeken zullen geven.) Eerst wit als sneeuw, Dan groen als gras, Dan rood als bloed Dan eerst smaakt 't goed. Per occasie te koop in ons Bureel: Leven van O. H. J. C. vol gens de veropenbaringen van G. Emmerich, 6 b. prijs 5,00.

De Werkman | 1880 | | pagina 2