De Nihilisten, en hunne Slachtoffers. >r( 12" Vervolg. XI. De Gravinnf. bij 't geheim Komité. Het keizerlijk dekreet, dat wij in ons vorig Nr gaven, werd in Rusland op verschillige wijze beoordeeld't werd goedgekeurd door 't klein volk en door den eenvoudigen burger, beknibbeld door de geleerdere klassen, uitgelegd door de fijne Nihilisten, als zijnde den Keizer opgedrongen door de vijanden van'tvolkdit dekreet maakte in Europa groote opschudding en gaf de Nihilisten eene sterk ge vreesde reputatieimmers al de groote steden van Rusland waren nu in staat van beleg gesteld nevens de gewone Rechtbanken ze telde een onverbiddelijke krijgsraad. Aanstonds na de uitplakking van dit dekreet, vergaderde het ge heim komiteiter werd besloten van zonder verwijl de peerden in te spannen, van oorlog tegen oorlog te verklaren en zelts den keizer niet te sparenwat is de keizer? riep Pykevrouween mensch ge lijk een ander; staat hij ons in den weg, men zende hem zijn doods vonnis, en men doe het uitvoerenhij vindt beulen voor zijn sla vernij zouden wij geen helden vinden om ons vonnissen uit te voeren?Zoo sprak de Syberiaansche, en groot was reeds haren invloed op de andere leden er werd ook besloten van onmiddelijk Fedora als lid aan te nemen, doch zonder haar in de geheimen der sekte te laten treden. Dien zelfden dag, in de kamer van Fedora gaande, vond de Gou vernante haar met den fijnen en verheugden lach van een jonge dochter, die een geheim heeft, 't welk zij geern meêdeelt, doch wilt afgesmeekt worden. Na gesproken t'hebben over de gebeurtenissen van den dag, toonde Fedora eindelijk aan de Syberiaansche een klein stukje pa pier, met de wapens der Nihilisten en deze woordenIn naam van 't Komiteit biedt Ignotus (den Doctoor) aan de jonge Vaderlandsge zinde eene plaats in 't Geheim Komité. Nadia las 't briefje, gebaarde eene groote verwondering, terwijl de gravinne beurtelings rood werd en verbleekte. Gelukkige, sprak de Governante, d'hand der gravinne vastgrij pende, uwe zeltsopoffering is gekend, gewaardeerdgij gaat 't edel ste werk helpen besturen dat ooit in Rusland is ontstaanEn dit briefje? Is mij heden morgend besteld. Door wie? Door een onbekende Maar plaats en uur staan er niet bij? Ze zijn mij mondelings verklaard. Mag ik weten, waar? In d'oude gieterij Ostrof, dezen avond. 't Is zülke verlatene plaats; indien ik u tot daar vergezelde en u afwachtte? Ik weet waarlijk niet of dit aan 't Komiteit zou aanstaan; maar heb geduld, ik zal niet lang wachten u nevens mij een plaats te .ver schaffen. 't Zou mijn allergrootste geluk zijn, o benijdensweerdige gra vinne, sprak de valsche vrouw, die voor niets anders leefde als voor hare w-raak tegen Rusland; deze wraak deelde zij aan allen mede, en dien dag verhaalde zij voor den eersten keer aan Fedora de dood van haren vader. Haar vader, hare moeder en zij zaten in Syberië. Afgrijselijk wreed was hun lot. Hare moeder was blind van te weenen. Zekeren dag werd zij, arm schaapken van een kind, zonder rede door den opzichter geslagen dat 't bloed van haar wezen liep. De vader zag het. hij vloog op den beul, zette zijn nagels in zijn vleesch en verwurgde hem. Eenige dagen nadien werd hij op den koer gebracht, en daar moes ten zijn medegevangenen hem doodzweepen, onder d'oogen zijner Familie. Op den ioosten slag viel hij neer; doch de Russen riepen: Harder! harder! de gevangenen moesten nog meer slaan, om zelf niet over- geesseld te worden en na den i58sten slag was Nadia's vader een bebloed lijkkorts nadien, de moeder stierf van verdriet; en Na- dia keerde naar Rusland terug, nu voor haren kost bedelende, dan werkende; twee jaren besteedde zij aan die reis van dag tot dag gloeide de wraak in haar hert aan; zij besloot te werken, iets te worden om zich te kunnen wreken; na eenig geld verzameld te heb ben, ging zij studeeren, werd onderwijzeres, bood zich bij de Nihi listen aan, werd Gouvernante in 't huis der gravinne. De Lezer kent het vervolg van haar leven. Fedora trilde van medelijden bij 't hooren der wreede dwinge landij in Syberië; zij weende met Nadia om 't lot van zoovele onge- lukkigen en 't was met zulke gevoelens in 't hert dat zij zich naar de Vergadering begaf. Met dezelfde ceremoniën als Nadia werd zij binnengeleid en ont- fangen De reglementen werden haar voorgelezen Den wreeden eed afgeeischt De bijlen blonken nevens haar hoofd, als zij, al bevende, eenige, blinde getrouwheid aan de sekte zwoor Maar dit verschil was erbij, dat, na den eed, de maskers niet vie len, Nubius, Ignotus, Vindex.Pijkevrouw bleven voor haar,geheime wezens. Maar Fedora was te zeer opgewonden, om eenige argwaan op te vatten. Ze kreeg als Nihiliste den naam van Strella en teekende dien avond, benevens al d'andere, de afschaffing van den kolonel Arta- mof, welke, na andere zaken, eenparig gestemd werd. Fedora, die ook een masker over haar wezen gekregen had, werd bleek en hare hand beefde, als zij de afschaffing van den kolonel teekende, eene stem zegde haarMoordenares, vuige moordenares, zijt gijmaar t Komité liet haar den tijd niet van t' overwegen een der bijlmannen bracht een bus met 5o bollekens; Nubius stak de bus •voor haar; zij, als de jongste, moest 't lot uittrekken, dat de moor denaar zou aanduiden; zij nam een bolleken en behandigde het aan Nubius, die sprak Numero 32 Broeder Ignotus, zie op den register. Ignotus (de Docteur) sloeg een boek open, hield zijn vinger op N° 32 en las: Sabourof, zoon van den pope Gregori. Dat hem het bevel medegedeeld worde, sprak' de Voorzitter het Komité verleent een uiterst verwijl van 14 dagenDe zitting is geheven Zuster Strelladag en uur der naaste vergadering zul len u telkens medegedeeld worden; wij zijn verzekerd u weerdig te vinden van de groote zaak die aan uwe bijzondere zorg komt toever» trouwd te worden: uw Sekretaris is de Franschman Bremont; als uw leermeester in 't Fransch.kan hij dagelijks toegang bij u hebben; leve Rusland, leve Nihil! Al de leden stonden plechtig op, en verlieten, altijd gemaskerd, een vooreen, de zaal; Fedora kwam laatst van al, door den langen gang, stapte naar buiten, en bevond zich daar gansch alleenzij blies twee maal op een zilveren fluitje; haar slede naderde en zij, naar huis, brandende van ongeduld om al het gebeurde aan Nadia mede te deelen. De Syberiaansche was uitgegaan,zegde de dienstmeid Paulowna, uitgegaan om een arme zieke te bezoeken. Een half uur nadien was zij terug: Ik wachtte u op heete kolen, sprak de Gravinne. En is d'ontfangst plechtig geweest? er is veel werk afgelegd? O ja, dit Komité is waarlijk wel ingericht; we zijn nu met 10 personen, waaronder twee vrouwen, en die Pijkevrouw wordt ge noemd. k Heb haar handteeken nog gezienen hoe is haar echte naam? Wij kennen malkanderen niet; allen zitten daar gemaskerd, en dragen vreemde namen voor u heb ik niets geheim en ge moogt wel weten dat mijn naam nu Strella is. Strella,herhaalde de Gouvernante, om dien naam t'onthouden. 't Komité is in briefwisseling met al de groote steden van de wereld 't heeft afgezanten g'heel Rusland door. En hoe zijn de tijdingen? -Allerbest; t vuur kookt onder d assche, in al de russische steden; men gaat nu d ander Gouvernementen een oogenblik rust laten om al ons machten in Rusland te gebruiken. Geld zal er niet ontbreken; ik heb, ter gelegenheid mijner aanneming, eene ronde som aangeboden, 3o,ooo roebels. Dank, edelmoedige ziel. En w'hebben besloten van dadelijk den oorlog te beginnen. Ik zou u durven aanraden, sprak de Syberiaansche, van te den ken op 'ne fameusen vijand, om hem af te schaffen. Waarlijk! en wie dan? Den brigand Artamoff. Er is spraak geweest van hem. En wat is er besloten? De geheimen van 't Komité behooren mij niet toeMaar 't is toch een erge zaak van iemand te dooden. 't Is nog erger van een schadelijke persoon te laten levenik hoop toch wel dat onze prinses Nihil haar plicht zal gekweten heb ben? Er werd geklopt, een briefken afgegeven voor de gravinne, van wegens generaal Pankratief; 't was een uitnoodiging voor een aan staande feest; doch de Syberiaansche had aan 't vouwen van 't pa pierken een teeken herkendzij hield het briefken over de vlam eener bougie en liet het dan aan Fedora lezen De jonge dochter werd zoo bleek als de dood en hare lippen sta melden: Slecht nieuwsde jood Aron heeft onze geheime druk kerij verraden!('t Vervolgt). KERKELIJK NIEUWS. Maandag, feestdag van Paus Leo II, die regeerde rond 680, 17 jaren Paus was en de Vader der Armen wordt genoemd,'door zijn'milde aalmoesen en eeuwigdurende fonda- tiën. Dijnsdag, feestdag der HH. Petrus en Paulus, die in't jaar 66 der Christene tijdrekening te Roormen werden gemarteliseerd, na een gevangenschap van 9 maanden. Petrus vroeg om met het hoofd omlaag gekruist te worden, zijnde niet weerdig, zegde hij, van de zelfde dood als zijn Meester te sterven. Vermits zelfs de Romeinsche kerkvervolgers aan de Christenen hunne vrije begraafplaats over lieten, 't geen de Geuzen nu weigeren, daarom kregen de Christenen de lijken der Martelaars en begroeven ze in een hunner onderaardsche plaatsen; boven de lijken werd een steenen blad ge legd, waarop het heilig Misoffer werd gecelebreerd; en als de Chris tenen hun vrijheid kregen, begon Constantinus op dezelfde plaats den bouw der St Pieterskerk, die een wonder der wereld moest wor den en door miljoenen Pelgrims is bezocht. Op onze dagen is de Op volger van den heiligen Petrus ook gevangen in zijn eigen stadhet is hem onmogelijk de groote Feestdagen in St Pieterskerk te vieren. Laat ons d'HH Petrus en Paulus bidden, opdat deze droeve tijden eindigen; want nooit heeft men geluk en vrede in de wereld gezien, als de Plaatsvervanger Christi vervolging en verdrukking leed. Donderdag, feestdag van den H. Rumoldus, bisschop en martelaar, patroon van Mechelen, en zaturdag vastendag voor de Solemniteit des Feestdags van de HH. Petrus en Paulus. T'AALST zal met de kermisdagen een Tombola geopend worden, voor d'opbouwing der St Josefs-kerk. De giften kunnen van heden af besteld worden bij den eerw. heer Pastoor der St Josefs-kerk of in 't Lokaal van den Tombola, Pontstraat, rechtover de groote poort van 't Beggijnhof.

De Werkman | 1880 | | pagina 3