Brief Tan Macharis. Breda, 22 Juni 1880. Kozijn, Familie en Vrienden, Ge ziet dat ik in Holland zit, in de versterkte stad Breda, alwaar ik eergisteren ben toegekomen en reeds affairens heb gedaan, maar moet nog in- formatiën nemen, want tegenwoordig: onbekend is onbemind; waar is de goede oude tijd, als de men- schen aan malkaar konden geld leenen op hun woord? nu is er geschrift, 'nen akt en zelfs hypo theek; want de goeden moeten het met de kwaden bekoopen en in plaats van de oude christene eer lijkheid, er is in de wereld een geuzen-eerlijkheid gekomen, die, met veel manieren en beleefdheid, u zou bedriegen, waar gij met uw oogen bijstaat. Nu, 'ne man van pratijk, die gelijk ik, al 20 jaar affairens doet, kan nog al licht de goei uit de slechte onderscheiden; en mijn politiek is vanstil- lekens vooruit te doen: beter in een klein water ken gezwommen, als in een groot verdronkenen Breda, ge moogt mij gelooven, is een schoone stad; krakende net gelijk al d'hollandsche steedjes, met veel katholieken, want er is een bisdom, de tegen woordige Bisschop is MKr Van Beeck; en de katho lieken komen hier in goeden naam, omdat zij re gelmatiger leven als de Gereformeerden, waarvan er veel, ja't grootste getal, geen geloof hechten aan hun protestantsche Religie, en aldus in groote wanorde en miserie van consciëntie komen. En hooger op, misschien riskeer ik mij zoover, is de stad Gorkum, waar in de jaren 1600 zooveel Gees telijken door de geuzen zijn vermoord, in 1572, den 9 Juli. Kozijnen Vrienden, ik zal later mondelings een praatje met u doen over Hollandal de katho lieken zijn hier in de vreugd, omdat Antwerpen ons zoo standvastig is bijgebleven; want d'Hollan ders aapzien Antwerpen als d'hoofdstad van België; na de kiezing ben ik nog eenige dagen in Antwer pen gebleven; de vreugd en dekoeragie waren er onzeggelijk; meest van al, in de goei burgershuizen en bij de deftige werklieden; want deze zien bijzon derlijk hoe de geuzerij werkt om het oude deftige Antwerpen af te breken, om de jonkheid te beder ven door slechte schriften, slechte feesten, slechte compagnién, slechte spelen, slechte huizen, waar over de Policie niet waaktIn de jaren 90 meen den de Jacobijnen den Onze-Lieve-Vrouw-toren omver te werpen, maar de Jacobijnen dezer dagen willen Antwerpen dooden en vermoorden in zijn eer en in zijn ziel. Nu, Antwerpen is verheugd en Antwerpen mag verheugd zijn; in weêrwil van al 't onrecht, van al die valsche kiezers, nadat er zooveel goei vaste katholieke kiezers afgeschrabt waren, nog bovenkomen, 't is schoon, 't is briljant 1 Ook liepen de Geuzen hier met geziclitekes gelijk brooikes die in den oven gaan, en ze zeggen dat Frère,als hij te Brussel 't nieuws ontfing. in disparaatheid uitriep: Ces Anversois 1 't geen wilt zeggen Gaten in ons leêrzen 1 binnen 2 jaar, en 't is voor ons van op te kramen Dat 't God beliefde, alsdan zou er een vreugd zijn g'heel 't Land door en bij al de Chris tene Natiën der gansche'wereld; want die Geuzerij en Vrijdenkerij, blijft ze meester, zal groot zedebe- derf bijbrengen, groot gebrek aan geld en groote stoutmoedigheid van schelmen en schavuiten. Kozijn en Vrienden, in deze hoop, van binnen twee jaar verlost te zijn, laat ons daarin leven, daarvoor werken, daarvoor bidden, want België is nog Deerlijk en te deftig om onder een Geuzen- dwingelandij te zijn; d'Hollanders zelf slaan hun' armen overeen, als zij hooren hoe men een Chris tene Land, scholen wilt opleggen, die maargoed zijn voor Vrijdenkers en ander walgelijk volk; al die zich respekteert, die respekt heelt voor zijn Familie kan zulke scholen niet goedkeuren; en mij dunkt, volgens dat ik van 't convoi gezien heb, dat de velden hier nogal wel staan, 't vlas heeft veel aangewonnen, de weiden komen goed, volgens staat; in Amsterdam is de Leeuw van den dieren tuin overleden; de bejaarde Hollanders zien met schrik naar Parijs, alwaar zich een tweede Com mune bereidt en den eerbied van de verstandige gereformeerde voor Paus Leo, is groot en recht zinnig, waarmede ik u al over de grenzen d'hand toereik en met alle vriendschap groete. Uw toegenegene MACHARIS. P. S. Vooraleer uit Ant werpen te gaan,heb ik er aan 'ne katholieke portretteur den penning gejond en mijn wezen laten aftrekken ik zende het u in dezen brief ge sloten; is 't waar dat er te Brussel zooveel zakdieven rondloopen en dat er nog an der gevaarlijker volk rond d'Expositie de vreemdelingen afwacht? 't Zal daar op te letten zijn, want niemand isgeerne bestolen 't gerucht liep hier dat Leopold II ziekelijk is; wat is daarvan? misschien ook al van verdriet, wegens die baldadige geuzen, over welke hij zich van 't begin af moest meester gezet hebben schrijf mij ook eens, en ik groet u nogmaals. Om den reuk van eene met olie versch geverwde plaats weg ie nemen. Zet in die plaats drij of vier teilen vol wateren giet in elke eene onee vitrioololie; die neemt den geur in weinige dagen weg; dit moet eiken dag vernieuwd worden. Om by gebrek van boor de planken evenwel te kunnen nagelen zonder dat zy bersten. Sia met eenen hamer de punten der nagels plat, zoo dat zij van punt zoo breed zijn als boven, en sla de zelve met de scherpe zijden tegen den draad door de planken. Vlasmarkt. De markt van Gent is verleden week beter bevoorraad geweest dan de vorige, maar de veikoopers aarzelen nog. Het weer is voor het nieuw gewas uiterst gunstig en de oogst zou nog wel zoo slecht niet kunnen zijn ais men in het eerst aange kondigd heeft. De prijzen bleven echter nog vast. In de laatste tijden werden in russisch vlas nog al veel zaken gedaan; nu staat de handel daarin teene- maal stil, ten gevolge der gunstige berichten over den toestand. De opslag van het garen is eensklaps blijven staan. Men voorziet daling. Uit Rijsel wordt bericht dat de regens aan den vlasoogst onberekenbaar goed gedaan heeft. Sommige verzekeren dat hot gewas niets te wenschen over laat, anderen dat het kort maar rijk in vezel zal zijn, anderen nog dat men hoogstens eene middelbare op brengst mag verhopen. De berichten loopen te wijd uiteen om een algemeen oordeel toe te laten. KINDERDIEVEN. Men hoort veel geruchten van kinderdievery, doch is 't altijd op de waarheid gesteund? Dijnsdag voornoen was er t'Aalst in de Kattestraat ook een moeder die haar kind zocht, het niet vond en uitriep dat het gestolen was door een Gentsche madam; aanstonds was er veel volk te been en werd er ferm gelameerd. Na langs alle kanten ge zocht te hebben, gaat de vrouw in haar huis en komt aan de toegesnelde menigte zeggen dat haar kind in 't beddeken lag, waar zij zelve het een uur vroeger had ingelegd. Of er gelachen werd In een groote stad werd het Portret van een overleden Burgemeester in de Raadzaal gehangen; een feestrede werd uitgesproken door den levenden Burgemeester die, onder andere, zegde alsvolgt: Ja geliefde medeburgeren, deze man had zekerlijk ver diend van hier binst zijn leven opgehangen te worden, maar hij had het steeds van der hand gewezen. 'T BRANDEN DER LAMP. De huisknecht Jan Batist tot zijn madam Wel madam, 't is wonder gelijk de lamp in den winter meer olie opbrandt als in den zomer. En nog- tans, ik ontsteek ze altijd op dezelfde uur, en doe ze uit, rond half twaalf. Hoe g'ontsteekt ze op dezelfde uur Wel, ja, madam, altijd als het donker wordt Een kurieüs zweerd. 't is in Amerika gebeurd, in Mexico. Men heeft daar een zweerd gesmeed met't ijzer dat bevat was in eenen grooten steen uit de lucht gevallen, 't is de Mexikaansche gene raal Trevio die bezitter is van dit wonderbaar zweerd. LAATSTE NIEUWS. Generaal Liagre heeft zijn demissie gegeven als Minister van Oorlog, hij is 't'oud, zegt hij, en vraagt pinsjoen, en raadt nu eens wie hem provisoir ver vangt? Peer Van Humbeeck, den Minister der gedwon- gene scholieren. Een arme muis die maar éen hol heeft; ge ziet wel dat Peer al naar eenander positie uitzietf Het dorp Ponkhatchero, in Rusland, is in brand gestoken. 400 huisgezinnon zijn zonder woonsten al hun meubels kwijt. Ze zeggen dat er in d'Expositie te Brussel niets gereed is; 't waste peizen met zulke Ministers die hunnen neus overal insteken; als d'Expositie geo pend werd, 't duurdelangende Koningin, vermoeid zijnde, begeerde wat te rusten; ze werd in een ka mer gebracht, alwaar alles in wanorde stond en zelfs geen stoel te vinden was. Veel g'exposeerde zaken zijn beregend en ze zeggen dat d'Eigenaars den Staat gaan betrekken. De mineurs van Berchem gingen woensdag morgend per compagnie zwemmen; een der solda ten is verdronken; hoe is dat mogelijk Te Philadelphis is een zeeschip verbrand, 2 leerjongens en i matroos zijn in de vlammen omgekomen en de kok is erg gewond te Gent werkte schoenmaker Haerincklaat inden nacht, met petrollicht, zijn lamp viel om en de kamer ge raakte in brand, de pompiers zijn moeten komen. De dondervlagen van d'ander week waren in Frankrijk vergezeld van schrikkelijken hagel,rond Gers waren d'hagelsteenen zoo dik als een hoen derei, de vruchten zijn vernield, te Aix was een dochter gaan schuilen in een schuur, waarvan het dak instortte en haar onder depuinhoopenbegroef. Wreede gevallen 2(3 oo 5o MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 28 a 32 Rogge 23 a 26 Masteluin 26 a 29 Haver 23 a 26 Hoppe (1879) »oao— Aardappelen,r.12 a 14 w. 0 a Boter per 3 k. o<8 a o9 27 Eieren "25 1 9o a 2 o9 Vlas per 3 kilo 4 a 5 75 GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 3o oo Masteluin 26 Rogge 23 Boonen 23 Aardappels 11 5o Boter per kilo 2 72 Eieren per 25 1 82 Vlas per kilo 1 25 NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 3o 31 Rogge, 25 oo Aardappelen, 12 oo 13 Boter, per 1/2 kilo 1 4o 1 LC KEREN, 's woensdags. Tar e n.p.105 1. 23 oo 25 oo Ro ;e 1051. 18 25 2o Ga stn. 1051. 13 25 14 25 B ver 1591. 16 17 Eo ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 26 27 25 Haver» 159» 18 oo 18 25 Boter per kilo 2 68 2 81 Kemp per 11 kilos o9 25 fo o7 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 27,— Ro,ff«ro 18,7o Haver 09,85 Boter 2, 9o a3,oo Eieren f ,9o a o,oo ST. NIKOLAAS. Tarwe per 100 liters Ir. 26 Poidertarwe 23 oo Rogge 2o oo Boekweit -22 Haver 17 Duivenboonen, - 23 Erwton 22 Vlas, - 5 Aardappelen, lo Boter, 2 Hoei, 100 bussels, 49 Eieren per 26, l MECHELEN. Veemarkt op Nockerspoel. 67 stuks inlandsch ras. Van 235 tot o395. 475 bollandsch ras. Yan 31o tot o735. Binnen de stad. 17 stuks inlandsch ras, van 215 tot 34o. o9o stuks hollandsch ras, van 265 tot 475. KORTRIJK, 'j maandags. Aardappels, geie, fr. 12,—al4,— rooda a Boter per D2 Kilo l,26a01,54 Koolzaadolie,103 iv - 66,5o Lijnolie, 105 k. 65,5o ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilógr. Tarwe bloem, inl. Ikwal 4o 2 38 So Rogge bloem franscke 34 50 duitsche 33 5o maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: cl2 stieren, 0,7o c. lo2 ossen, 0,94 tot l,oo 426 koeien, Ü,7o tot 0,8o o57 kalveren, l,lo tot 1,22 BENDERMONDE s maandags oo 5o lc 96 99 Witte tarw Rogge Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieren per 25 Aardappels 29 24 5o 22- 1 6o - 0 97 2 3o a oo a 25 a 23 00 a 1 So a o 98 a 2 5o 2 15 a 2 25 13 50 a 14 ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 33 Roode dito, 29 5o Rogge, 22 5o Haver, 22 oo Paardeboonen, 26 5o Aardappelen per 100 kilo, 11 Boter per kilo, 3 35 Eieren uer 25, 2 lo

De Werkman | 1880 | | pagina 4