Siska. JuUl! awel, a peine waren de Pruisen weg, als't sleclit volk van Parijs zijnen boar 1) >gon te spelen; ge wetj, d'halve schrift geleerden, gelijk er tegenwoor dig veel komen, in plaats van 'ne tref- Felijken stiel te' leeren, 'ne stiel is goud waard; maar hoe komt dat De geuzen sjerren rond om volk voor hun scholen; ze loepen met de feleerdheid te koop; de groite studiën liggen onder den voet, ener omen advokaten en praktesijns en zakwaarnemers, en komen er zoo dik als de kalsnisteenen; én als dat Volk dan geen Religie heeft, wat zoeken ze? Troebel water en Revolutie. Clak.v. Er moet toch geëeten worden, al waren al de boomen galgen. Siska. Ja, maar dat Volk is niet kontent met patatters te voet; 't moetalles fijn en lekker zijn; welnu, om met ons raison voort te gaan. de Pruisische waren nog over de grenzen niet, als 't slecht volk v in Parijs opstond, de Wet overmeesterde, alles tiranniseerde, veel brave Burgers, veel Priesters en Paters, ja zelfs den Aartsbis schop vermoordde, 't Rappelëert u nog wel Claka. Och Heere, j d 't was 'ne wreede slag, op alle Christene herten. Siska. En als Parijsging ontnomen worden, wat deden ze dan? de bandieten! ze staken Parijs in brand, eenige kopstukken namen de vlucht met 't geen er nog in de kas was andere werden gevan gen, maar staken al de schuld op't klein volk; en terwijl menige misleidde werkman door den kop geschoten werd, zij kwamen er nog goedkoop van af, werden gevangen gezet of gebannen naar de Eilanden. Clara. O die eeuwige deugenieten Siska. In Frankrijk, Clara, zoudt ge moeten oppassen van dat niette zeggen, want de Communards komen terug. Clara. Doen ze Siska. Ja, z'hebben voile perdon gekregen en ze komen terug, gelijk onbeschofte stoute stuivers,den geblutsten hoed opzij, d'handen in hun groote broekzakken en met d air van te zeggen: We zijn hierVivan ons en van niemand anders! Waar zijn ze die ons veroordeeld hebben Clara. Ai, maar dat is abominabel Siska. En er zijn er veel, ends groote kopstuk ken zijn er bij, degeen die al de wreedheden der jaren 70 ingegeven en gecommandeerd hebben!!! Clara. Maar, Siska, ge verergert de zaken toch! Siska. Geen spellepunt, mensch... En 't ergste komt achterna... De communards moesten 'ne wille- kom hebben;en watwillekom krijgen ze van 't Fransch Bestuur Frankrijk heelt veel kloosters, die groote Kollegiën, Pen- sionnaten, en prachtige kerken en kapellen bedienen. Clara. Ja, die g'lieel den dag open zijn, voorarm en voor rijk, gratis, gelijk al de kerken, en waar 'ne werkende mensch troost en solaas vindt. Siska. Welnu, al die Kloosters, Kollegiën, Pensionnaten en Bidplaatsen zijn dees week gesloten; de Religieusen van beide ge slachten zijn uit hun huis gezet door Policie en Marchessés 't Volk is zijn goei Vrienden en zijn oprechte Beschermers kwijt Clara. Maar isd'helie vertransporteerd op den wereldbol? Dat is, al ziende, in 'ne put van ongeluk loepen. Siska. Anders niets, want achter de Religieusen zullen de Priesters volgen; van nu al worden ze bespied en vervolgd, en zijn bijna niet meer vrij in hun biechtstoelen; de schelmen van geuzen roepen: Weg met God en zijn gebod Vivel'enfer! Godweet welke tijden wij nog zullen beleven,als 't in ons land niet betert;er resideert hier ook een soort, die niets anders betracht als de kerken en kloos ters te sluiten... Als die soort lukte met haar slechte scholen,'t en zou niet lang duren of d'helie lag hier boven... Ja, Clara, 'k zie 't, ge zij t gepakt, maar de waarheid mag niet gezwegen worden; g'iiebt ook in 't begin voor die geuzescholen geweest. Clara. Ocli ilcere. de mainmezel sprak toch zoo schoon en de- vutieus 1 Siska. ja, Lucifer zou eremijt worden om zielkens te kunnen vangen. Zijn't ile groote! Geuzen van Brussel niet, die aan 't hoofd der scholen staan en wat zeggm z anders, wat roepen ze als Weg met God en zijne Kerk En als de Bisschoppen spreken, zoo klaar ais ze gesproken hebben, is 't de plicht niet van 'ne Christene mensch van hunnen raad te volgen?., 'k Weet liet, ge zijt nu tot beter gedach ten gekomen; t zijn goei die zich beteren; maar laat ons tocli oppas sen en les trekken uit 't geen dat in Frinkrijk geschiedt!.. Nu moet ik voortgaan, maar kom zondag eens, we zullen daar verder over klappen. GEMENGD NIEUWS. Te Gent heeft beenhouwer Meire, uit de St Macariusstraat, terwijl bij slachtte, zich met een mes 2 vingers afgesneden, dat is zaterdag gebeurd, en zondag achternoen, aan de brug van Meule- stede, twee gebroeders huurden een bootje en gingen varen; een der broeders bukte zich te ver over 't water, viel en verdronk! zelf den zondag-is op de Graanmarkt een vermaarde beurzesnijder ge snapt, terwijl hij van een dame den portemontiai stool, met 17 fr. in. Chasseurs van Brussel, die's morgens dienst hadden gedaan voor de leesten, liepen 's avonds de straten af, zingende Van 't on- gediert der Papen!... Foei, de troepen zouden zich deftiger moeten houden. Weest voorzichtig in de groote stedenBijna dagelijks ziet men te Gent, Brussel, Antwerpen, malheuren met 't straatconvoi ze zullen nog die rails op de straat moeten opbreken 't is goed voor Amerika, waar de straten een dagwand breed zijn in alle ge val. zoo lang het duurt, opgepast G'hoort veel tegenwoordig van razende houden rond Gent, op St Amandsberg. liep d ander week een razende doghond, die reeds verscheide honden had gebeten. Allen zijn door de veldwach ters afgemaakt. Te BRUGGE zijn daags voor dekiezingd'heerenOoderpastoois van hun kiesrecht beroofd, door 't Hol van Appel; en nu declareert 't Hof van Cassatie dat die Heeren volle recht hadden en mogen kiezen.... Gaat daarmee op!.... Ja, ze mogen nu kiezen, als de kiezing gedaan is!!!... Van den anderen kant zegt men, dat er te Brugge tot 700 fr. gegeven is, voor een stem, door de Geuzen.... En ge vindt er al'ijd eenige die hun ziel willen verkoopen.... Maar 't schoonste van al, dat de Geuzen roepen, na al hunne ongerech tigheden 't Land is met ons!... Ja, op de foor snijden ze koppen af, slikken ze degens in, spuwen en drinken ze vuur! En dat is alle maal echt en natuurliik - 't Is te Doornijk kiezing geweest voor 'ne Seuateur; over eenige jaren hadden de liberalen 800 st. meerderheid nu, dat er veel katnolieke kiezers afgeschrabt zijn, is de liberale meerderheid maar van 322 st. Te Oostniexwkerke is d'ander week een kind in zijn wiegs- ken doodgeschoten, door 'ne jongen uit de gebuurte, maar 9 jaar oud, die een geweer had genomen, naar een kat geschoten en ongelukkiglijk dit arm schaapken getroffenGeladene vuurwer ken in huis hebben, is onvoorzichtigdezelve ten bereike der kin deren leggen, is een half schelmstuk. T'ANTWERPEN is op d'ijzereroute, 't lijk gevonden van 'nen onderofficier der artiljerie. Verleden woensdag ging eene vrouw met hare drie kinderen over den spoorweg vanJurbise naar Doornik, toen zij getroffen werd door de lokomotief van een trein, welke manoeuvreerde. Zij werd erg gekwetst en verkeert thans nog in doodsgevaarhaar jongstekind.dat zij op den arm droeg, is deerlijk verminkt, een zijner voeten is afgesneden. De twee anderen werden niet getroffen. Zondag is te Zwijnaarde eene moord gepleegd. De genaamde August Hemmes leefde sedert den dood zijner echtgenoote in on- eenigheid met zijne kinderen. Te huis komende, kreeg hij twist met zijne dochter, die eenige huizen verder woonde; de genaamde P. Janssens, gekend onder den naam ran a Manken Pier, kwam er tusschen en bracht Hemmes, bij middel van zijn zakmes, eene wonde toe in den bil, waardoor de slagader doorsneden werd. Hemmes kon zich nog naar zijne woning begeven, doch stieif eenige oogen- blikken later, ten gevolge van het bloedverlies. De wonde is 5 a 6 centimeters diep. De moordenaar heeft zichzelf aan de policie over geleverd en werd in de gemeentegevangenis opgesloten. Het par ket heeft zich heden morgend ter plaatse begeven. Men schrijft uit St-Nikolaas 29 dezer De genaamde Donatus Van den Hende, oud 54 jaren, kwam zaterdag met den laatsten trein van Antwerpen naar St-Nikolaas. Volgens hij zegde verwachte hem zijne familie, en hij ging bij zijne familie aankloppen. Deze, zijne zuster, moet niet geopend hebben, en Van den Hende is den weg naar Temsche ingeslagen. Zondag morgend, ten half 7 heeft men het lijk van Van den Hende vinden liggen in den waterput aan het buitengoed van M. Wittock, grondeigenaar te St-Nikolaas. De dooie had eene diepe wonde van 6 a 7 centimeters lengte aan dep hals. In zijnen zak vond men een mes en eene horlogie, die 11 1/2 wees. Het parket vin Dendermonde heeft maandag namiddag een onderzoek begonnen. Binnen de Gemeente STEKENE, wijk Berg, heeft de zoon van .Tosephus Van Gaver, landman en herbergier, het geluk gehad van te vinden, wat zijn Overgrootouders hadden verborgen. In de Fransche Omwenteling hadden die een groote som geld verborgen, in hunnen hof, uit benauwdheid; en die dan later willende uitdel ven, konden die niet meer vinden, tot dat zij later dachten dat zij soms, door geburen die het misschien wisten, genomen was, tot dat op verleden jaar een goudstuk werd gevonden, en dan later wederom een, en zoo tot vier. op korten tijd, totdat eindelijk beslist werd om den hof om te delven, en waarmede zijnen zoon gelast werd, en die eindelijk den verborgen en vermeend ontvreemden schat gevonden heeft en die nog al vrij aanzienelijk is, zoo ik ver neem, maar waarvan ik later als ik het goed weet, de juiste opgave zal doen;en wat nog het schoonste is, dat de vinder, van alle spraak en oorvermogens beroofd is. Zoo iet te vinden, wenschte ik aan velen,en nu bijzonderlijk met deze slechte tijden. D'ander week is de bliksem gevallen in de kantschool te Swe- vezele; hij draaide eenige keeren rond, tusschen de verschrikte kin- ders, maakte er eenigen zwart en schoot zich langs het dak uit.Geen erge ongevallen zijn te betreuren. Hola de Fransche Geuzen zakken al naar Brussel afZon dag zaten er twee in 't huis van 'ne Restauratiehouder der Kleine- Beenhouwerstraat ze werden op heeterdaad betrapt en wilden met hun breekhijzer 'ne soldaat slaan die hen hielp gevangen nemen.... Nu, dat de Communards op vrije voeten zijn, er zal moeten opge past worden.... In 't Meetjesland zijn ook landloopers die met al lerhande leugens en beloften, in de pachthoeven slibberen en schrok- kerie plegen reeds verscheide personen zijn 't slachtoffer van hun bedriegerijen geweest. Hergeen van de Joden geschreven staat, is ook waar van de' goddeloozen uit alle tijden en uit alle landen Ze gingen en ze zochten valsche getuigen op!... Maar wee degene die door valschen eed, d'onschuld beladendie wraakroepende daad wordt gewoon lijk, zelfs op deze wereld gestraft In Holland wordt 't geneverdrinksn een ramp,die meer en meer uitbreiding neemtzelfs aan de schoolkinderen wordt de genever per lepel verkocht; ze maken suikergoed in Holland, met van bin nen sterken drank in er gaan wetten gemaakt worden tegen die losbandigheid; d'herbergen zullen gepegeld worden; altemaal boter aan de galg ondertusschen verliest d'openbare gezondheid en zede lijkheid geweldig veel. De champetters van Parijs, die de nachtwacht hebben, zijn nu gewapend met 'ne revolver van 6 scheutenPlezierige stad, hé en't zal nu nog gaan beterende communards zijn terug, en ae kloosterkerken gesloten. Gelukkige kleine steedjes, gelukkige dor pen! daar mogen ze 's nachts de deuren openlaten, wel te verstaan als er geen geuzen omtrent nestelen... En de zelfsmoorden en twee gevechten té Parijs zijn niet op te teller..... Leopold I zegde het zoo wel: Geen Religie? in galop naar de barbaarschheid.... Maar Leo pold zelf had geen Religie, zal men zeggen Hoort: de waarheid zien, is éen, maar volgens de waarheid leven, dat is twee.

De Werkman | 1880 | | pagina 2