i)e Nihilisten, en hunne Slachloffers. a 13' Vervolg. XII. DE GEHEIME DRUKKERIJ. Onze geheime drukkerij ontdektherhaalde de Gouvernante Aron die ze verraden heeft; hoe is die ongelukkige tot zulke verra derij gebracht Deze vraag welke de Syberiaansche aan haar zeiven niet kon be antwoorden, zullen wij tot onderricht onzer Lezers naspeuren. De policie wist sedert lang dat de jood Aron uit twee kribben at, lid was der geheime policie en terzelvertijd in dienst bij de Nihilis ten. De opperchet der policie had schrikkelijk uitgevallen tegen de kommissarissen, omdat zij tot hiertoe niets ontdekt hadden van de geheime schriften die zeker en vast in St Petersburg gedrukt wer den niet alleen had hij opgespeeld, maar gedreigd met afneming van plaats en verbanning, indien de drukkerij niet ontdekt werd. Nood zoekt troost,Policie en Gendarmerie studeerden hun hersens kapot en eindelijk kreeg kolonel Artamof het gedacht dat de Jood Aron er iets moest van weten. Aanstonds werden 2 gendarmen gezonden en 't joodje, willen ol niet, smeeken of kermen, hij moest mee. Aron, werd hem door Artamotf gezegd, ge wordt reeds zoo lang door de policie betaald, zonder iets verricht te hebben, maar nu wordt van u iets verzocht. Mijn lefen en ploet, sprak de Jood, is te tienste van ten Czaar en sijne pelangen. Wij weten, ging de kolonel voort, dat gij in betrekking zijt met de Nihilisten. Ik, o genatige. permhertige heer, ik, arme huisfater, zou tat toen ik zweer u, ik pen zoo onschuldig als een truppelken water. Hoort, we zullen de zaak kort trekken. Ge kent de geheime drukkerij der Nihilisten? Permhertige fater Aprahamriep de Jood. Gij kent ze en hebt nu te kiezen tusschen 100 roebels, aan stonds geteld, 100 roebels van den Staat en 5o van mij,dus óo roebels! Maar, heer, 'k zou mij toot werken voor zulke som, maar wat weet ik? wat kan ik weten, als te zaken van mijnen hantel laat mii henen gaanik zal onterzoeken en misschien u iets kunnen aanprengen i5o roebels, sprak Artamoff, met donderende stem, ot i5o knoutslagen; kies nu en onmiddelijk! Maar, wees toch genatig foor een arme huisfater. Héla! 2 gendarms om dezen kerel naar de forteres te bren gen, alwaar hem aanstonds 15o knoutslagen zullen toegediend wor den. Aron, g'hebt2 minuten tijd. Moeter. de gendarms hier komen of wilt gij de i5o roebels opstrijken? De jood,ziende dat er geen uitvlucht mogelijk was, zageens schuw in de kamer rond, neigde zich dicht tegen den kolonel der gendar men, en fluisterde hem eenige woorden in door, die den krijgsman deden sidderen en verbleeken. Weihoe! riep hij; ze durven hun schelmerijen drukken in de Staatsdrukkerij en dat is waar? Pij al tat heilig is, sprak de Jood. Wanneer drukken ze Onder te noen, van 12 tot half twee. De i5o roebels werden geteld en hij mocht vertrekken. Zoo was de geheime drukkerij ontdekt. Indien wi) er aanstonds heen gingen, sprak de gravinne. Neen, allerliefste, antwoordde Nadia, dit ware ons in d'han- den der policie overleveren de geheime drukkerij is dezen nacht verraden wees zeker, van nu af kan er niemand in of uit, die zijn naam niet opgeteekend heeft; morgen vroeg zal ik handelenlaat ons nu ter rust begeven... Kalmte, lieve zuster, is een eerste be hoefte der samenzweerders. Laat mij geworden; niet alleen Arta moff zal verlorene moeite doen, maar de jood Aron krijgt van de Policie zelve de eerste straf voor zijn verraad.... 's Anderdaags nam Nadia volgens gewoonte het ontbijt met de gravinne, kleedde zich aan, trok naar 't Ministerie van 't Inwendige, gaf hare kaart af voor baron Gunterwald, (het lid der geheime Ko- mité,) en werd aanstonds ten verhoore ontvangen. Op 10 minuten tijds was alles geklonken. Baron van Gunterwald bracht de gouvernante met veel beleefd heid tot in de voorzaal en zegde daar luidop, om het van al d'aan- wezigen te doen hooren, dat hij zich ernstiglijk met de zaak zou bezig houden. Terwijl zij hem op voorhand hare dankbetuiging toebracht, vroeg hij aan een bediende of de preuve van het Staats blad nog niet toegekomen was. De bediende zegde neen. Zijne Hooge Edelheid toonde zich ver- ontweerdigd en gaf 't bevel van aanstonds den Bestierder der Druk kerij te ontbieden. Baron van Gunterwald was bekend als onverbiddelijk te zijn voor den dienst des Keizers; ook toen de ongelukkige Bestierder aan kwam, werd hij in tegenwoordigheid van veel personen, schrikke lijk over d'hekel gehaald voor zijne weinige zorg, om bijtijds de officieëele stukken te doen drukken. De Bestierder trachtte zich te verschoonen, maar de Baron beet hem bijna den neus af, en deed hem in zijn bijzonder kabinet ko men om nieuwe kopij, en ook, zoo peisden de bedienden, om nog een hardere overschoeffeling. Eenige minuten bleef hij daar; hij was een ieverige Nihilist, ge lijk onze Lezers reeds zullen geraden hebben; de baron verwittigde hem van 't gevaar en van de dringende noodzakelijkheid om aan stonds, geschrift, gezetsel, preuven, papier, alles wat eenigzins ver dacht was, te doen verdwijnen en de letterzetters-Nihilisten te ver wittigen. De Staatsdrukkerij te St Petersburg is een groot gebouw, niet verre van't Ministerie van 't Inwendige. De werkhuizen staan in een soort van groote kelderkeukens, die op straat uitgeven, langs breede vensters met ijzeren staven afgesloten, zoodat 't Publiek de werkingen van het zetten en drukken van op de straat kan aan schouwen. 't Was een stout stuk van wegens de Nihilisten, zulke openbare plaats, de drukkerij van den Staat, te gebruiken voor de drukking van hunne brand-en dreigschriften ja, dit was een mees terlijke slag want wie zou gaan vermoeden hebben dat een gesticht, betaald door den Staat, met bedienden, genoemd door den Staat, voor werking zou kunnen dienen aan de samenzweerders? Reeds waren al de Drukkerijen van St Petersburg onderzocht geworden, er was gesnuffeld in al de kelder*, in al d'onderaardsche gebouwen, maar op die openbare inrichting was doorniemand gepeisd. Nogtans, kolonel Artamoff, die de stoutmoedigheid der Nihilis ten kende, aarzelde niet den Jood geloof te geven van's morgens vroeg zag men rond de drukkerij een groot getal boeren, kooplie den, onverschillige wandelaars, die voor de vensters stonden, rond het gebouw gingen, of samen stonden te klappen. Al die personen waren verkleedde gendarms of policieagenten. De morgend ging voorbij volgens gewoonte; op slag van 12 ure, gingen de letterzetters, drukkers, leerjongens, gerust naar huis; doch er bleven er eenige om over te werkende Bestier der had een berisping ontvangen overde vertraging der drukwerken; er moest doorgewerkt worden. Dit werd overgebracht aan Artamoffzeker e'en vast, peisde hij, deze zijn de Nihilisten, die in d'afwezigheid hunner gezellen, d'op- roerige afficben en schriften durven drukken, welke dagelijks op de muren van St Petersburg gevonden worden Terwijl de gasten aan't wark waren, onder d'oogen van 3 a 4 nieuwsgierigen op welke niemand lette, rond half een, de deur der drukkerij vliegt open, 10 gendarms, het blanke zweerd in d'hand, stormen binnen en roepen tot de letterzetters en drukkers: D'han- den omhoog en elk op zijn plaat* blijven De werklieden gehoorzaamden aanstonds, meer verwonderd als verschrikt, en bleven zoo stijf als standbeelden. Nu trad de kolonel binnen; zeker zijnde van zijnen slag, wilde hij in persoon de papieren onder zegel doen leggen en de plichtigen aanhouden De Bestierder was op 't gerucht komen toegeloooen. Edele Hoog heid, sprak hij tot den kolonel, zich diep buigende. Waaraan werkt men hier buiten de uren van 't Reglement vroeg de kolonel op spotachtigen toon. Uwe Excellencie kan er zich van overtuigen. Men was in 't Ministerie ontevreden, omdat de drukwerken ten achteren zijn; daarom heb ik eenige gasten doen overnoen werken. Uw iever is groot en we gaan hem aanstonds bestatigen. Lui tenant, doe de werklieden een voor éen uitkomen, d'handen altijd in d'hoogte, en houdt ze daar in den hoek, onder bewaking. Dit bevel werd uitgevoerd en dan mochten de drukkersgasten hun armen laten vallen. Nu deed de kolonel iemand vooruittreden; 'twas een drukkers- gast welken hij meegebracht had en die 't volle vertrouwen der Po licie genoot; onder zijn bevel zochten de gendarms het werkhuis af; al de vorms werden op de marmers gelegd er werd preuf op ge klopt; de stukken zetsel werden opgebondenen insgelijks afgedrukt; al d'hoeken en kanten werden doorzocht, al de kassen uitgetrokken; d'oude preuven, kopijen en misdrukte stukken worden zorgvuldig nagezien; zelfs de doeken der drukpersen; men vindt niets dan het gewoon Staatsdrukwerk en al wat er van afhing. ('t Vervolgt). Inde bergstreken van Oberlausitz, (Pruisen), heeft het onwe" der van 14 juni, 70 personen gedood; 43 gebouwen zijn ingestort 134 zoodanig gekraakt, dat ze zullen moeten heropgebouwd wor den... Als 't zoo is, w'hebben ons hier straf te beloven. LOOPENDE NIEUWS. Te Warcoing is 'ne man overleden J. F. Lezy, in den ouderdom van ioi jaar en 3 maanden. T'Aalst is d'ander week 'ne filou gsweest met valsch papierengeld, voor 1600 fr. dat hij uitgewisseld gekregen heeft, 't Parket is ko men onderzoek doen; 't was 'ne Franschman, misschien al een van de vrijgelatene Communards. Op 6Je Juli beginnen d'exaams te Leuven. In Holland wordt Dr Schaapman, professor in 't Semi narie te Rijsenburg, voorgesteld als kandidaat voor de Tweede-Ka mer. Te Gent waren valsche stukken van 20 fr. in omloop met de beeldtenis Leopold II en 't jaar 1870. Opgepast, als ge van die kostelijke stukskes ontfangt. Te Heule heeft een man 't convoi willen tegenhouden en is verbrijzeld. Zoo varen al de Kerkvervol- gers; de Kerk willen vernietigen is duizendmaal dwazer, als gansch alleen, een convoi is volle vaart, willen tegenhouden en te Rousse- lare is maandag morgend het tweejarig zoontje van Alois Vinckier, achter zijne woning in eenen teerput gevallen en 's avonds na groote pijnen overleden. Ze rekenen dat elk kind der Geuzescho- len aan den Staat kost 2,522 fr. 5o c. per jaar.... Zoo MOET ons Land armer worden als Job op zijnen mesthoop. 't Is Zondag Kermis-Aalst; ge weet dat misschien; maar 't geen dat er velen niet weten, is dat er eenen grooten tombola is voor de St-Josefs-kerkeen Ex positie van meer dan 3oo nieuwe kostelijke Kunstvoorwerpen, die te zien zijn in de pontstraat, recht over 't Beggijnhof, in de zalen Van Stads-Muziekschool, alwaar men ook Lootjes kan bekomen. Vrijen Ingang, voor iedereen, van zondag af, van 3 tot 7 ure 's namiddags, en de volgende dagen, van 9 ure tot half éen, en van 3 ure tot 7. Wij raden de Vreemdelingen aan, van Aalst niet te verla ten, zonder de Kerk van den H. Josef te gaan bezichtigen en zijnen Tombola; de noodwendigheden aan die Kerk zijn groot de Tom bola-Expositie alleen is eene reis naar Aalst weerd.

De Werkman | 1880 | | pagina 3