Men schrijft uit Parijs: SflKEjjSPRflfiK TUSSCHEN 'HE STAüTSFfiEESTER EH ZIJN VROUW. I 1ste POOS. Willem, de Staatsmeester, komt thais, ten half ze», al slijpvoetende en zuchtende; hij laat zich op 'ne stoel vallen en mompeltDie wet'van eeuwige vennaledijding Lena, (zijne vrouw), Ha, en als ik het zegde Willem. We zijn waarachtige landopeters! Lena. Maar, man toch Willem. Ons leven is niet uithoudelijk! Lena-. Maar man, mij dunkt dat uw leven toch zoo lastig niet is; vroeger, ja, ais gij met 120 kinders op den hals zat, des zomers, als'het stik kend heet was, moest gij u afbeulen 't is waar alsdan kwaamt gij thuis, zoo welgezind als 'ne ker misgast. Willem. Och ja, 'kwas gelukkig in dien tijd! Lena. En nu, ge krocht en ge zucht gelijk 'ne pée van 90 jaar; vroeger, recht uit de school, ge kwaamt paar huis, en hadt plezier met uw kin ders en nu, 't is met moeite, dat gij ze beziet, en ge blijft daar slenteren in kaveetjes van herbergen, waar ge vroeger vies af waartEa uw bloemen, ziet ze daar staan te verdrcogen Willem. Och, vrouw, dat ge wist wat een torment het is van zonder werk te zitten Mijn school is een helle! De schooluren schijnen mij nu toch zoo lang Lena. Maarg'hebt 10 scholleren Willem. En wat doet 'ne meester daarmeê ze zijn van verschillige divisiën'tzljn slaven die daar zitten! kinders met 't mes op de keel in ons school gejaagd Zie, 'k zal nog eindigen met dronkaard te worden. Vroeger.... Lena. Och, ja, 't was een ander leren. Willbm. Wij leefden geacht en gelukkig Lena. Bijna zonder bekommernis Willem En met die vervloekte wet! Ach, kon ik die wet onder mijn voeten doodstampen Maar, 'ne rnensch moet nog huichelen 1 wij moeten nog die duivelsche wette voren spreken! wij moe ten zeggen dat niets veranderd is. als alles veran derd is! wij moeten uitvallen tegen 't Geestelijk, dat ons altijd zoo wel heelt behandeld. Lbna. En die op 't Geestelijk begint uit te vallen, Is te beklagen Willem. En wie zie ik, in herbergen en el ders geuzenkoppen, die niets kun nen als spotten, liegen en lasteren... Ja, 'k hoorde daar gisteren uitvallen op de traktementen en tarieven der Geestelijken... en 'k moest zwijgen en goedkeuren; en nogtans, is er een grooter valschheid? 't geen dat de Priesters trekken, na 10 jaren ge studeerd te liebben, is het anders als den intrest van 't geld, 't welk zij aan hun ouders hebben gekost?... Om geld te winnen moet niemand Priester wordenz'hebben kost en kleêren, gaan dagelijks om met veel arme zieke menschen, en dikwijls faat al wat zij erven of van huis kumfen krijgen, ij den armen of aan goede werkenIndien het Geestelijk de liefdadigheid niet toonde en niet aan- preékte, d'arme menschen stierven op straat van ellende.... En wij weten dat, en wij moeten stoem- meien tegen 't Geestelijk Ge zult zeggenhoudt u stil; maar die den Duivel dient, moet zijnen sleep dragen, en met de Compagnie waar g'in zijt, ge moet vooruitO, die wet! die wet1! die wet Lena.— En als IK u alzoo sprak, man-lief, ge maaktet u kwdad Willem Ja, Lena, de mansmensch bestaat alzoo; maar'k moet spreken of bersten 'k moet dat pak van mijn hert laten, of 'k verstikEn ge zet daar weèral eten voor, maar 't eten smaakt mij niet; ge zit daar twee drij uren stokkestijf in school, zonder iets te doen, juist gelijk een bandiet in zijn rasphuis; gevangen'in 'ne kelder, in een graf. Lena. Er is iets van Willem. En ge wordt toegejuicht, door wie? door al't racaille van de wereld door 't gespuis dat in Frankrijk de kloosters en hunne kerken sluit; ze zijn nu bezig; en de gazeoten die zich ONS gazetten noemen, roepen bravo op dit wreed stuk ONS gazetten geven de religieusen uit voor al wat slecht is: ons nichte Perpetua is ook in een kloos ter; en bestaat er een deugdzame, een brave doch ter, die goed doet in de wereld en voor ons bidt, dan is 't wel ons nichte, die Religieuse is. Lena. En gaat dit toch voort in Frankrijk? Willem. Ja. zeker; de kloosters en hun ka pellen worden toegemetseld... En ge doet met die soort, en ge möet den Catechismus leeren, de les van't Geloof, van d'H. Kerk! 't Zijn eiken keer moordpriemen in mijn hertwee weedie ver- maledijdde wet Lbna. Kom, man, eet toch een boterhamme- ken, als ge wilt, 't kan nog alles veranderen Maar moest ge ziek worden en op 'nenteèr komen; t ware nog veel slechter.Toe, eet iets ol wat. (Wordt voortgezet). PRIJSRAADSEL N° 7, UIT SMETLEDË. Ik ben schrikkelijk hard van aard. Ik heb geen kop, ik heb geen staart Maar let eens op, is dit niet vreemd, Indien ge mij den kop ontneemt, Dan heb ik een kop, alsook een staart, Nu ziet, hoe ge dit verklaart. VRAAG. Welk KRUID heeft de meeste krachten Ch. L. R. Smetlede. Om een nieuw huis seffens bewoonbaar Ie maken. Zet in de plaatsen van dit huis kommen met salpe ter gevuld, en giet er vitrioololie op. De dampen die uit dit mengsel komen, mengen zich met die welke uit de pleister en uit den kalk voortkomen en vernie tigen dezelve. Voor de bewerking moot mende deuren en vensters toedoen en dezelve wederom openen als zij gedaan is, om uitvlucht aan de kwade dampen,die zich losgemaakt hebben, te geven. Men herhaalt dit raiddel twee of dry maal, latende iedermaal eenige dagen tusschenpoozing, en men laat dan de vensters gedurende vier of vijf dagen open; dan kan men dit huis bewoonen zonder aan zijne gezondheid schade te doen. Parloir. Ontf. 2,50 van M. C. H. te S. P. tot Maart 1880. De 50 leopollekens uit Ch. waren voor eenn. ab. tot Juli 1881, en voor een oud tot 15 Augusti 1880. Ontf. uit Adegem van vr. H. B. 2,50 tot 1 Januari 1881. Heer H. J. te Luik, N°i10;ik steek lOc.voor uwen timber in de bus van deii Schoolpenning en schrijf u hier dat dit niets kost. Ik groet u. Zoo, zoo, heer te Hulste, g'ont- faDgt uw gazet somtijds maar den maandag en z'is op gang van den donderdag nanoen. Een gazet gaat toch vrijwillig geen kapellekes na. Vrier.den- postboden van die kanten, is onze klacht niet ge- frond? Vr. te Zele. is het nu al t'Essche toege- ornen; wij reklameren ook 'nen boek die verdwaald ol ingepalmd is, van bier naar Waas munster. Achtbare vriend J. Gortebeeck, ont vang onze bedankingen en wederkeerige heil- wenschen. MARKTPRIJZEN. j AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 28 a 32 Rogge «23 a 26 I Masteluin - 26 a 29 Haver 2.3 a 25 Hoppe (1879) oao LAATSTE TIJDINGEN. De slechte dekreten worden eerst uitgevoerd op de Paters Jesuieten; voor d'andere geestelijke gestichten wacht men nog, ingezien de groote rer- ontweerdiging van 't Volk,datzijne wareVrienden en Weidoeners kent en hoogacht. De kerk der Paters Jesuieten in de Rue des Sèvres, was zondag, maandag en dijnsdag gedurig vol volk; men wist immers dat die heilige Bidplaats ging gesloten worden. Dijnsdag avond zijn de zegels er gelegd, en woensdag morgend van ten 4 ure, trokken 2 Poli- cie-kommissarissen naar 't klooster. Ze meenden de Paters in hunnen slaap te verrassen, en wisten waarschijnlijk niet dat zij, winter en zomer, ten 4 ure opstaan. Nu was er reeds veel beweging in 't Klooster; veel groote Katholieke Heeren, Senateurs, Volks vertegenwoordigers, enz hadden erden nachtover- gebracht, om de Belijders van ons Geloof hij te staan en van hen gezegend te worden. Op de straat waren reeds 500 personen Men riep inet groote verontweerdiging: Leve de Jesuieten 1 Leve de Vrijheid 1 Ten 6 ure was alles volbracht; de Paters waren uit hun klooster en trokken door de bedroefde en schreiende menigte. n Hetzelfde is gebeurd te Douai, Rijsel enz. In alle Fransche steden bieden voorname Inge zetenen hunne huizen aan, tot schuilplaats voor de verjaagde Paters. De 18° veldbatterij in garnizoen te Mechelen, zal te beginnen van i juli tot den dag der groote revue, garnizoen houden te Brussel, om er den dienst te doen in plaats van de 28u batterij kanon niers te peerd en der 4° kompagnie van den trein, die in het kamp zijn voorde manoeuvres. Te Gent m de Vrouwinattestraat, is 't lijk gevonden van den genaamden Karei De Craecker; de dood wordt toegeschreven aan den sterken drank. In Limburg heeft het onweèr van d'ander week groote schade gedaan aan de vruchten der velden, bijzonderlijk langsden Hollandschen Maas oever. 't Waren hevige stortregens en felle hagel buien, gelijk dezen nacht hier. HOP. De plant heeft sterken groei; hier en daar ontwaart men 't ongedierte; uit Engeland schrijft men dat de planterijen verbeteren, blijft het weder goed, er zal een sterke opbrengst zijn. Vlasmarkten. De vlasmarkten waren deze week onbeduidend en de prijzen zwak, - niet alleen in België, maar zelfs in Frankrijk. Uit dit laatste land komen nog tegenstrijdige berichtendaar op sommige plaatsen het vlas kort opgeschoten is en men slechts een halven oogst verwacht, terwijl elders het gunstig weêr de plant prachtig ontwikkeld heeft. Men haalt eenige verkonpen aan van vlas op voet, van 980 tot 1750 frank. Nabij Veuriio is vlas verkocht aan 2U0ü fr. per hektaar. Aardappelen, r. w. Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo 12 - a 14 0 a 1 9o a o9 -27 a 4 a 2 o9 5 75 12 o 00 72 I 92 1 23 17 27 - 17 5o 2 71 GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 29 5o Masteluin 23 Rogge 23 5o Boonen - 23 Aardappels Boter per kil" Eieren per 25 Vlas per kilo NINOvE, 's dijnsdags. Tarwe per too kil. 3o 31 Rogge, 25 oo 25 5o Aardappelen, 13 oo 14 oo Boter, per 1/2 kilo 1 4o 1 óo LCKEREN, 's woensdags. Tar e n.p.105 1. 23 5o 25 5o Ro re 1051. 18 5o 10 75 Ga st n. 1051. 13 14 B ver 1591. 16 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 20 Haver-159 17 oo Boter per kilo 2 63 Kemp por 1L kilos 08 71 o9 25 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 3o,5o Rog/e 18,7o HaYer 10,15 Boter 2, Oo a3,»o Eieren l,8o a l,9o ST. NIKOLAAS. Tarwe per lüfi liters tr. Poldertarw» Rogge Boekwoit Haver Duivenboone», Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, - 2 Hoei, 100 bussels, 49 Eieren por 26, 1 MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoai. 6o stuks inlandsck ras. Van 255 tot o42o. 424 boilandseh ras. Van 34 o tot o825. Binnen do stad. 18 stuks irilandsch ras, van 23e tot 37o. o92 stuks hollandscb ras, Tan 292 tol 495. KORTRIJK, maandags. Aardappels, gele, fr. 12,—al4,— löjde a Boter pei 1'2 ailo» i,5oa01,68 Koolzaadolie, 103 a 66,öo Lijnolie, 105 k. 62,5o ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. Ikwal 4o 2 38 5o Rogge bloem fransche 34 50 duitsche 33 5o maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: ol2 stieren, 0,7o c. lo2 ossen, 0,94 tot l,oo 12o koeien, U,7o tot 0,8o o57 kalveren, l,lo tot 1,22 DENDERMONDE s mkandags 2(5 - 23 oo 2o oo 22 17 5o 23 22 5o 5 Ic lo - 2 96 '••'9 Witte tarw Rogge Boekweit Vlas per kilo Kemp Boier per kilo Eieren per 25 Aardappels ROKSELAERE, 's dijnsdags.— Witte tarwe per 100 kil. Roode dito, 29 a oo 24 5o a 25 22 - a 23 00 1 do a 1 8o 0 97 a o 98 2 55 a 2 7o - 2 a 2 - 13 50 o 14 - 33 29 5o 22 5o 22 5o 26 5o Haver, Paardeboonen, Aardappelen per 10Ü kifj, 11 5o Boter per kilo, 3 25 Eieren per 25 2 3o

De Werkman | 1880 | | pagina 4