Men schrijd uit KNESSELARE, 6 Juli. Donderdak 1 juli laatstleden, vierde onze Gemeente op eene waar dige wijze, den verjaardag van de afkondiging der ongelukswet: onze Katholieke Jongensschool werd plechtig ingewijd. Te dier gelegen heid was hier ieest in de kerk en op het dorp, voor de ouders, de kinders en gansch onze christelijke bevolking. In de kerk was eene solemneele Hoogmis en een schoon sermoen door een eerwaarden Pater Jezuiet. De dorpsplaats en de straat welke den stoet doortrok, waren met vlaggen en wimpels versierd. De Kinders waren opge ruimd en in hun zondagspak uitgedost, de ouders bewogen, fier en gelukkig; alle katholieke harten klopten van genoegen, terwijl de Geuzen Knarsetandden en schuimbekten, goede yoorteekens voor den bloei der nieuwe school. Hartroerend waren de plechtige cere: moniën der inwijdingen de schoone gezangen "Magnificat- en »Zn zullen haar niet hebben-, welke de zilveren kinderstemmen met veel gevoelen uitgalmden. De aanwezigheid van Eerwaarde Heeren Deken van Nevele, en Dekanale Opzichter, van al de heeren leden van onzen Gemeente-en Kerkraad, droeg niet weinig bij om het feest op te luisteren. Kortom, het was een dier dagen, welke in goude letters m het geheugen onzer katholieke bevolking zal geschreven blijven. Nu een woordje over het OnderwijsOnze nieuwe school, dank aan den ijver de edelmoedigheid en milddadigheid onzes achtbaren Herders en de medewerking der katholieken, mag met recht eene modelschool genoemd worden: het lokaal is ruim, gezond, fraaiue inrichting laat niets te wenschende school wordt geleid door de twee ontslaggevende hulponderwijzers der Gemeenteschool, die geene moeite sparen zullen om de kinderen eene christelijke opvoe ding en een goed onderwijs in te planten. Zij telt omtrent 200 leerlin gen welk getal met den winter merkelijk zal aangroeien. Wat de Geuzenschool (gelijk men ze noemt in de wandeling) betreft, ik zal er niet te veel van zeggen, om onze clubmannen niet te kwaad te ma ken want't is dul goed! De onderwijzer, door Pier den Grafmaker gezonden, deed zijne intrede onder het luiden der klokken voor de inhuldiging der....Katholieke School; schoon inkomen! Door dry afgevaardigden en den veldwachter ontvangen, door dezen laatste (om ziine gedienstigheid en felligheid alom bekend), rond het dorp geleid verslagen en ontmoedigd bij het zien van den talrijken stoet en de gezindheid der inwoners, vertrok hij tot de volgende week Gisteren voormiddag werd de officieele school geopend: een geheel dozijn leerlingen uit kanten eu bosschen opgetrommeld, kwamen drunnéuzend naar de klas. En zeggen dat onze kopstukken zich bijna de boenen ahmloopen hebben!!! 's Namiddags, zekers om de arme jongens kouragie te geven, was er bolling in schoolvoorwerpen; maar eer éen uur verstreken was, werd bet spel gestaakt; de kinders hinden en zagen eik-.nder drollig aan, tot zij, voor hunne moeite met wat schoolgerief beloond, mochten huiswaarts keeren, roepend: - ik ^Of'è^geiachen wordt op Knesselaere, laat ik de lezers van den Werkman oordeelen. ISEGHEM zal den Sen Oogst eene schoone vergadering hebben van de Xaverianen van 't zuiddeel van West-Vlaanderen. DeEerw. Paters Van Heffen en Van Galoen, die zoo ieverige Jesuieten, zoo ge kend en zoo bemind van hunne duizende mannen, welke zij gevormd hebben of helpen vormen hebben voorde bloeiendeXavenus-Societeit, zullen in ons-steedje zijn op dien aangenamen dag Hunnetegenwoor- di^heid en machtig woord zal de Direkteur en de Leden van Fran- ciscus nieuwen moed in 't herte steken, om even als zij, Paters, deftige kinderen van de H. Kerk te blijven en minnaars van al wat edel en heilig is, van Jesus, onzen Zaligmaker Men schrijft ons uit MATER. Verschijning van eenen bijzonderen Commissaris te Mater. Od het Gewild kerkhof der gemeente Mater bestond sedert meer dan viiftig jaar eene afgezonderde plaats, zoo als menop alle gewijde kerkhoven ontmoet, voor begrafenisplaats van deze die bij hun sterven onwaardig gevonden zijn op gewijde aarde begraven te wnrnpn Deze plaats was altijd op eene betamelijke wijze gehouden, en volgens de burgerlijke wet met eene haag omringd. Deze, door tijd en omstandigheden, vergaan zijnde, was die afgezonderde plaats geene betamelijke begrafenisplaats meer gebleven. Het was daneene nood zakelijkheid geworden die haag te herstellen of door eenen muur te vervangen. De leden van den kerkraad van Mater, na rijpelijk over wogen te hebben wat zij in dit geval te doen hadden, besloten de haag door eenen muur te vervangen. Zij legden hun plan de plaatselijk wettige overheid voor, die het goedkeurde en hun toeliet eenen muur te bouwen die m 1878 geplaatst werd. Die muur in alles op de kosten der kerk opgemaakt, was een ver siersel op ons kerkhof, en de afgezonderde plaatswaseene betamelijke ja eene schoone begraafplaats geworden; elkeen m de gemeente prees dit werk der kerkfabriek. Bemerk wel, lieve Lezer, dat de kerkfabriek hier in dit werk met nieuws verricht heeft, alleenlijk heeft zij willen behouden hetgeen altüd op het kerkhof bestaan heeft, te weten eene afgezonderde plaats of ongewijd kerkhof; de vervallene haag heeft zij vervangen door eenen muur; de kerk heeft a'tles betaald; wanneer de haag bestond, niemand maakte er de minste bemerking op, noch van verre noch van bij, noch onder liberaal noch onder katholiek ministerie. Maar nu dat onze liberalen van geene scheidenisplaats op de kerk hoven niet meer willen hooren,tegen de burgerlijke bestaande wetten, en dat zij noch min de wetten en gebruiken der H. Kerk aanvaarden, heeft het behaagd aan eenige liberale moeials onzer gemeente en van hier te^en, het werk der kerkfabriek naar Brussel aan ons liberaal Ministerie over te brieven; en terstond werd een onderzoek bevolen; te viervoet, alsof er eene groote misdaad gepleegd was, kwam de District-Commissaris van Audenaarde naar Mater hooren en zien wat er gebeurd was. Onze achtbare Heer Burgemeester, Van der Straeten, ontving hem met beleefdheid en zegde en toonde hem al wat er op het kerkhof geschied was,en om welkerede hij de toelating gedaan had. Al de reden door M. Van der Straeten bijgebracht, wer- Sen naar de liberalen van Brussel overgebriefd, a daar door hun afgekeurd en onze heer Burgemeester kreeg twee achtereenvolgende bevelen, den muur af te breken of wel dat er een hijzonder Conimts- saris zou. afgezonden, worden om hem af te breken. Onze heer Bui ge- meester antwoordde telkens met vele beleefdheid en op wettige reden o-eo-rond, dat heigeen hij met recht en reden toegestaan had, hij niet mocht omverwerpen. Maar voor de katholieken is geen recht bij de liberalen, en reden aanhooren zij niet En zoo, op 30 Juni laatst, om 8 uren 's morgens, zag men te Matertoekomen gevlogen 5 gendarmen vijf werkmannen, de heer Van Butsel, District-Commissaris, als ambtenaar der geuzerij, met zijnen knecht, om het muurken te komen omver werpen. Op min dan eene halve uur was de schoone muur een puinhoop geworden. Die steenen getuigen het werk van ons Geuzen-Ministerie en verwekken gedurig op, de verontweerdiging van al de inwoners tegen al wat liberaal is. Al de inwoners van Mater getuigen dat zij schandelijk beleedigd zijn geweest, en dat in dit feit beleedigd zijn in het bijzonder de Heeren van den Kerkraad,en onzen achtbaren heer Burgemeester, die in alles wettelijk en redelijk te werk gegaan hebben. Maar dat de liberalen ged-enken, dat, hebben zij onwettig ons muurken omvergeworpen, wij, Katholieken, wettig zullen werken om hen omver te werpen. X. (Wordt voortgezet), GEMENGD NIEUWS. 't Senaat van Frankrijk heeft de volle genade der Communards verworpen en gestemd met 143 tegen 138 st. dat de brandstichters en moordenaars der jaren 70 en 71 er uit gesloten zijn.... De fransche gazetten schrijven daar geweldig op't Senaat wordt door al de mannen van orde geprezen. De gevolgen der Zondagschenderij. De werken onder den Gothardsberg in.Zwitserland, worden bestierd door ongeloo- vige ingenieurs, die, om tijd te winnen, den zondag zoo wel als op andere dagen doen werken. De talrijke arbeiders zijn er als levende machienenvoor hen is geen verschil tusschen de 7 dagen der week; zij hebben de lieve zondag niet om voor lichaam en ziel uit te rusten; om hun christene plichten te kwijten; de menschen zijn er als stofklompen. En wat is 't gevolg daarvan! Dat, na 3, ^maan den 70 a 80 op ioo van die zondagschendende werklieden uitgeput zijn en ziek worden vier Professors van Turijn zijn derwaarts ge komen en verklaarden dat deze ziekte voortkomt uit d'eentoonige levenswijze, gebrek van rust en losbandigheid.. Ha, de Schepper heeft alles wel gemaakt; rusten den 7sten dag, dat moeten wij, zeg den de boeren in de Fransche Revolutie ons peerden zelfs vragen die rust... D'ingenieurs van den Gothardsberg meenden door zon dagschending de werken te doen verhaasten en nergens heeft men meer instortingen gezien; 120 arbeiders zijn reeds gedood, meer dan 400 gekwetst... Beminde Lezers, laat ons God bedanken over den zondag; de zondag behoort aan de bazen niet, aan de meesters niet. maar aan den Meester der Meesters, en aan 't volk, om als redelijke schepsels hulde te brengen aan 't Opperwezen en de noo- dige rustte genieten, 't Is een schande gelijk op sommige plaatsen bij de Christene Volkeren, de zondag wordt ontee^d. Te Herve, binst van d'ander week, een voerman reed met karre en peerd, als de bliksem zijn peerd dood wierp en hem aan armen en beenen lam sloeg.T Aken sloeg 'ne rabauw zoo schrik kelijk zijn peerd dat het beest dood viel; de wreedaardzit in't gevang. Wij mogen de dieren tot ons gebruik bezigen, maar met pijnigen of mishandelen. Te Slemaker is een boerenknecht door den bliksem gedood. T'Aalst zijn op de markt slechte gewichten aangeslagen en is 'ne beurzesnijder aangehoudend'cerlijkheid ver mindert geweldig;—de jongste onweders hebben hier en daar nog al schade gebracht aan de velden; anders is er niet te klagen van de vruchtende tweede snee der klavers zal beter zijn als d'eerste; d'hop trekt kloek en goed in d'hoogtede patatters zullen goed gelukt zijn, als de plaag weg blijft, als 't niet te veel regent, als er geen slechte lochten op vallenals ze met droog weer kunnen uit gedaan wordenge ziet dus, dat wij van ons Heer alhangen gelijk 't blad van den boom; wilde hi) 't menschdom straffen, een kwade locht is genoeg, om er honderde duizenden te doen verhongeren ha, dan zouden er veel geuzen zich bekeeren, gelijk de matroozen in 't gevaar, om naderhand weerom hunnen dwèezen kop in d'hoog te te steken... Langs de kanten der boonen, de boonen zijn goed, klein van stam, maar wel gelot't vlas zal goed zijn van kwaliteit, maar d'opbrengst??? de Tarwe staat kloek en weelderig; er zijn weinig geuzen-hairen in, ge weet van die hooge rechtstaande, trot- sche hairen, met veel pretentie en weinig of geen graan... Laat ons verhopen een goede opbrengst; en ge vindt er nog altijd die vloe ken: dat is onbeleefd, onbeschoft, onredelijktegenwoordig in alle treffelijke gezelschappen is dat verbodeneen herberg of een huis, waar ze laten vloeken, betrouwt dat huis of die herberg niet veel. 't Schijnt zeer zeker dat er te Brussel veel kinderen worden gestolen, op allerhande manierenzoo werd onlangs een meisje uit haar pensionnaat gehaald door 'ne kommissionnaris die kwam zeg gen dat hare moeder erg ziek washet meisje mocht aanstonds méé gaan en is sedertdien niet meer gezien. Men beweert dat de policie alle dergelijke zaken zooveel mogelijk geheim houdt.... Bijzonderlijk, met deze dagen dient er te Brussel opgepast te worden,want 'taardig. volk zegt met den mosselman: Bij't volk, is deneering! en er zijn er met honderden te Brussel die dagelijks op jacht gaan naar hor- logië en portemonnaiëner zijn er bij honderden, die met eerloozen handel, aan geld zoeken te geraken. En d'Expositie, met al die uit- pralino- van kostelijkheden, zal er velen doen waterbekken, alhoe wel afdie pracht en al die schitteringen geenoogenblik geluks kun nen verschaffenge moogt in een huis wonen van goud en zilver be legd, ge moogt in zijde en fluweel en damast gekleed zijn, als er geen vrede of geen rust in uw hertis.ge zijt droef enmaljonnig Daaren tegen, ge woont in een arm huizeken, met berden stoel en kleine ruitjes, ge zijt gekleed met de nederigste stoffen, en uw hert slaat vrede, uw hert zegt: 't Is wel, g'hebt uw niets te verwijtenDan zijt gij een gelukkig mensch!.... Maar, die zijn geluk zoekt m de wereldsche ijdelheden, verstaat dit niet, zoekt en loopt altijd, en komt immer uit op bittere teleurstellingen. Tombola voor St Josefskerk t'Aalst. 300 prach tige voorwerpen te winnen; zijn tentoongesteld in 't Lokaal der Muziekschool, Pontstraat, Aalst, rechtover 't Beggijnhof; vrijen ingang, voor iedereen. Men is verzocht loten te nemen, om deze Kerk te helpen opbouwen.

De Werkman | 1880 | | pagina 2