De Nihilisten, en hunne Slachtoffers. a i3e Vervolg. Kolonel Artamof beet zijn lippen van gramschap in stukken of wel de drukkers waren van zijne komst verwittigd, ofwel de Jood Aron had hem bedrogenin alle geval, gefopt was hij. Terwijl hij daar al dubbende en radeloos stond, naderde de Bestierder, zich buigende als een knipmes en sprak hem eerbiediglijk toe Indien Uwe Excellencie het begeert, we zullen een preuf van alles op de pers doen drukken, dan kan-hij gemakkelijk zien welk drukwerk wij hier vervaardigen. Neen, beet Artamoff hem toe, neen! 'tis wel!... maar, en hij haalde een affiche uit zijnen zak, ziehier een drukwerk dat ik in dubbel zou willen, kunt gij het aanstonds doen zetten Zekerlijk, Excellencie. Zelfde papier, zelfde letters O, verschoon mij, dat is onmogelijk. Onmogelijk, en waarom De Keizerlijke Drukkerij heèft wel letters gelijk deze, maar veel nieuwer; ziet, de letters van uw afdruksel zijn oud en versle ten, waarschijnlijk uit een geheime drukkerij, en 't papier.... G'hebt toch papier Ons magazijnen vol, maar van deze soort niet. Wat is er aan deze soort Excellencie, sprak de Bestierder, op vertrouwelijken toon, dit papier komt uit vreemde landen, 't is smokkelpapier en men zou hetmoeielijk vinden, tenzij bijJoden. Bij Joden? bij Joden? en bij welke Joden Excellencie, vermits wij nooit zaken doen met Joden, weet ik het niet. 't Is wel; we zullen 't onderzoeken; ge moogt het werk doen hernemen. Nogtans, als 't Uwe Excellencie begeert dat er buiten de uren ven 't Reglement niet gewerkt wordt Werkt, als't u lust, grolde het opperhoofd der gendarms.... En hij vertrok met zijn gendarms, beschaamd en verlegen, door de bijgesnelde menigte.... Zijn eer was op't spel; wat ging generaal Drenteln zeggen, over zijnen belachelijken uitstap, uitstap welken hij gedaan had, zonder de policie te kennen en in de zekerheid van een goede vangst te zullen doen Buiten zijnde,gaf hij bevel aan 6 gendarms van naar de kasern te rug te keeren. en hij, met de 4 overige, ging naar de straat waar de Jood woonde. Aron, als hij die cortège zaf afkomen, had een eerste oogenblik van vreugd; hij peisde niet beter of de kolonel kwam hem prijzen, bedanken en misschien nog eenige roebels brengen. Maar kort was zijne vreugd, want vooraleer hij den tijd had zich in positie te zetten, om Zijne Excellencie eerbiedig te groeten, zijn deur werd opengestampt, een ruwe hand greep hem vast, bij den baard, stampte hem op den grond en 't regende vuistslagen op zijn wezenPermhertigheidpermhertigheidriep Aron, maar de kolonel sloeg en stampte gedurig voortPermhertigheid permher- tigjieid! kermde de Jood. Hond, brulde Artamofl; 'k zal uleeren ons voor den zot hou den wat! de gendarms aan g'heel de stad bespottelijk maken Ik! Ik? Ètele hoogheid Dief! verrader! smokkelaar samenzweerder, die papier le vert aan de Nihilisten! Ik ruku den kop van uw lijf! Ik, papier leierenExcellencie ik bij Mozes... Ja, hondsgebroed, en we zullen 't aanstonds zien.. Gendarms, doorsnuffel dees huis van onder tot boven; trek al de zakken open.. De jood beefde als een riet.... Hond, riep de kolonel, terwijl hij zijn affiche tegen 't gezicht van den Jood wreef; schurk, wie heeft dat geleverd Gelefert! och, pij Mozes en Aron, als ik u papier verkocht, was het om U een mittel te gefen voor te erkennen.... Dat gij 'ne verrader zijt, en 'ne smokkelaar Middelerwijl hadden de gendarms de zakken opengekapt en een gansche provisie papier gevonden, juist gelijk dat der geheime schriften. Nu ging de woede des kolonels alle palen te buiten hij sloeg den Jood ten gronde, stampte met zijnen pollevie op 't wezen, op de borst, op de armen en beenen van Aron, dat deze, gansch bebloed, kermende en huilende naar den anderen kant van zijnen prondel- winkel kroop, altiid gevolgd door den kolonel die zijn werk voort zette en gansch zijnen woordenboek van scheldwoorden op den Jood uitputte; want hij wist dat hem een broek van't zelfste laken bij generaal Drenteln te wachten stond. De vier gendarms stonden dit spel af te zien. Eensklaps treedt een vijfde gendarm binnen, met eenen brief voor Artamoff; de kolonel leest het, verbleekt; 't was een order van generaal Drenteln, om onmiddelijk bij hem te komen; in Rusland wordt er met de funktionnarissen niet gelachen een enkele fout, éen misstap kanvoor gevolg hebben de degradatie, de verbanning naar Syberië. Het order sprak onmiddelijk Gendarms, sprak de kolonel, twee van u blijven hierhoudt deze kerel in d'oog; als gij binnen een uur geen ander orders hebt, geleidt hem dan naar 't gevang; dat de twee anderen met mijn peerd terug naar de kasern rijden, ik ga te voet. De straat, langs waar hij ging, was eenzaam en verlaten de krijgsman ging al dubbende en peizende hoe hij de zaak ging uit leggen op den hoek gekomen zijnde, er loopt iemand tegen, hem, zoo hevig, dat hij op den grond valt;... hij wilt opstaan, maar kan niet. hij voelt een pijn op zijn borst... hij legt er zijn hand op,... warm bloed loopt er over,... hij wilt roepen,... de krachten ontbreken hemeindelijk recht hij zich half op, ziet in zijn borst 'ne ponjaard met een papier aan den hecht... de Nihilisten hadden hun vonnis uitgevoerd Een uur nadien keerden de twee gendarms, met den jood, langs dezelfde plaats, zij zagen iets op den grond liggen, naderden en von den hunnen kolonel wreedelijk vermoord. Het eerste begin hunner droefheid en wraak was van den armen Aron nog meer te mishan delen 't Is nu den vijfden onzer mannen, die zij op 8 dagen ver moord hebben, riep een der gendarms; gij, hond, zult het vooral d'andere betalen!... en hij sloeg op hem met't plat van zijnen sabel dat de jood kermde en huilde om het drij straten ver te hoo- ren. Doch geen kermen of schreeuwen hielp de jood werd voort- gesleurd naar 't gevang, en in een donker kot gesmeten, daags na dien ondervraagd en in weerwil van al zij-" jeremiaden, veroordeeld tot 20 jaren verbanning in Syberië; terzelvertijde werd beslag ge legd op al zijn papieren en goederen. XII. MEER EN MEER IN 'T NET. Daags na de moord van Artamof zat gravinne Fedora in een ha- rer salons, bezig met boeken te doorsnuffelener lag op haar we zen een zekere knaging; de mensch bewandelt niet straffeloos de wegen der ongerechtigheid; er is een stemme in elks hart die gedu rig roept, in't begin harder als vroeger; Achteruit! achteruit! wat hebt gij gedaan?... Hetgeen de jonge gravinne bijzonderlijk kwelde, was haar handteeken onder het doodsvonnis van Artamoffhad zij wel het recht iemand te veroordeelen? Wie had haar dit recht ge schonken? Indien de eerstgekomene zich als rechter mag aanstel len, dan is g'heel de wereld een rechtbank, dan heeft iedereen 't zelfste recht!... en 'ne kolonel der gendarmen veroordeelen, tot de dood, omdat hij zijne plicht doet, is er iets grouweiijker Daar bij, betaamt het aan edele dochter van op onbekende plaatsen, ne vens gemaskerde personen te gaan zetelen? Wie eerlijk is, handelt en spreekt met open wezen..Wie mogen die mannen zijn? Mis schien ellendelingen welke zij anders niet wilt bezien wie weet want een gemaskerd persoon kan de afschuwelijkste deugeniet zijn. Zoo dacht de gravinne Fedora, in de droefheid harer ziel, als de deur openging en de gouvernante binnen trad; op haar wezen, an ders zoo koel, blonk nu eene booze vreugd. Ge weet reeds het nieuwssprak zij. Welk nieuws? Artamoff is vermoord gevonden, (de Gravinne verbleekte) het hert doorstoken Van'ne ponjaard; g'heel St. Petersburg spreekt er van! men zegt dat er doodsbedreigingen gericht zijn naar den Kei zer, die terug naar de verdrukking overhelt Naar den Keizerriep Fedora; mij dunkt dat die persoon geheiligd moest blijven Zoolang hij in onzen weg niet staat; ten anderen, 't Geheim Komité zal deze zaken beslissenDoch hier is iets anders, sprak de Syberiaansche, iets dat ons aangaat, allerliefste; de jood Aron is aangehouden zijn papieren zijn in beslag; hij is reeds op reis naar Syberië. Beschuldigd als Nihilist! Beschuldigd van voor onze drukkerij papieren geleverd te hebben. Aron was een ellendige valschaarden weet gij wat de Justicie in zijn huis gevonden heeft-? Hoe zou ik dat weten? 't Gaat u nochtans rechtstreeks aan; men heeft o. a. gevon den een uwer uitnoodigingsbriefjes, waarop gij zoo onvoorzichtig zijt geweest van eigenhandig eenige woorden te schrijven. Nu moest Fedora zich vasthouden om niet in onmacht te vallen. ('t Vervolgt.) DE TRIBUNALEN. t'Antwerpen zijn twee fameuse kerkdieven van 't Kiel veroordeeld tot 4 jaren en half ge- !vangze zouden veel meer gehad hebben maar de kosters konden niet stellig verzekeren dat zij de kerkdeuren hadden gesloten, De ke rels stolen om te drinken en hadden nogtans een talrijke- familie, zonder broodwinner. Verscheide Rechtbanken van Frankrijk hebben de klachten der E. H. Kloosteroversten aangenomen, en zullen uitspraak doen over die schending van Vrijheid en van Eigendom.Haes, de voijageur uit Beijeren, die op 't convoi, langs Antwerpen, drij reizigers ge kwetst en mishandeld had, is veroordeeld tot 2 jaren gevang en de kosten. Bijzonderlijk in deze tijden en als er Geuzen in 't spel zijn, worden de Tribunalen dikwijls misleid door valsche getuigen; 't is in ons Belgenland, op eenige maanden tijds, 5 keeren gebleken dat geestelijke personen valschelijk beschuldigd waren geweest, en eiken keer waren er Framassons in de zaak gemengeld, Framassons die noch aan God noch aan zijn gebod gelooven, Framassons die aan hun slecht volk geld geven om onschuldige menschen te be tichten; de Vrijmetselarij is een helsche macht in de wereld, die voor niet achteruitdeinst. Een boschwachter van Lassaye, in de Walen, deed woensdag morgend zijne ronden in het bosch van M. Guichard, toen hij een ge rucht in de struiken hoordehij dacht dat hij met een wild zwijn te doen had en schoot. Toen hij de struiken doorzocht, vond hij het lijk van zijne gebuurvrouw. die hij gedood had, terwijl zij bezig was aardbeziën te plukken voor de kinderen van den bosch wachter. Niet lang geleden had een gekend restauratiehouder in een hotel te Brussel, van een peerdenkoopman een rijtuig met twee peerden bespannen, gekocht voor 5500 fr. Een der vrienden van den restauratiehouder telde den koopman het geld voor; toen deze de som had opgenomen en de kwitancie wilde schrijven, zegde de re», stauratiehouder dat de koojt niet gemeend was, en hij slechts een poets had willen spélen. De koopman verstond echter de zaak zoo niet; hij behield het geld. Een twist ontstond, waarop een gevecht volgde. De policie kwam er tusschen, maakte proces-verbaal op en nam het rijtuig en de peerden in beslag. De zaak zal een dezer dagen voor de rechtbank gebracht worden.

De Werkman | 1880 | | pagina 3