SAMENSPRAAK TUSSCHEN 'NE STAATSMEESTER EN ZIJN VROUW. 28 a 00 24 5o a 25 - 22— a 23 00 1 60 a 1 80 0 97 a o 98 2 55 a 2 7o 2 - a 2 25 13 50 a 14 3de POOS. Lena. Man-lief, 't is onze schuld niet dat die slechte wet opgekomen is. Willem. Neen, zekerlijk niet, konden wij met ons beenen af te loopen, terug komen onder de wet van 1842. Lena. Dat is onmogelijk! Willem. Wie zegt dat Lena. De gezonde redeZouden de katholie ken, als zij meester worden, weêr een Staatsonder wijs helpen oprechten, wel wetende dat het nadien in goddelooze handen moet vallen?... Neen, neen, man, een wet van 1842 is in 't vervolg zoo onmoge lijk als 'ne Paschen in December; en ge ziet wel dat 't volk overal van 't zelfde gevoelen isde vrije scholen worden gebouwd om eeuwen en eeuwen te blijven staande vrije scholen hebben al de vrije christene kinderen en zullen ze behouden. Willem. In de groote steden is het anders Lena. Foei, ge gaat u beroepen en u steunen, op 't slecht volk van de groote steden; op volk dat daar leeft zonder God of zijn gebod te kennen; ja dikwijls zonder getrouwd te zijn voor de kerk, op heidenen enfinOch, man, hoe dikwijls hebt ge mij niet gezegd dat de samenleving niet zou aan- eenhouden, met 't Geuzenvolk dier groote steden, indien er in de steden zelve geen brave christene menschen waren; indien het eerlijk, deftig en werkzaam volk van den buiten er niet was!.... En in de groote steden zelf, met al dien dwang. Willem. 't Zijn de Pastoors die dwingen! Lena. Hoe kunt ge zulke helsche valschheid uitspreken, manhebt gij in de gazetten niet gele zen dat er t'Antwerpen 200 werkmenschen van hun ziekeboeksken en alle hulp zijn beroofd, omdat zij hun kinders naar de katholieke school zonden? Kunt ge dat loochenen De Meester zwijgt Lena. Kunt gij loochenen dat schier al de liberale Gemeenteraden, dat een groote menigte liberale fabrieken voor de Staatsscholen dwingen En op den buiten, we moeten malkaar geen Lisebet noemen, op ons Prochie, in al d'omliggende, wie komt er op de Gemeenteschool GedwoDgene kin deren en anders geen! Zijn veel Staatsmeesters niet naar de Stad geloopen, bij liberale Armbestu ren, bij liberale Eigenaars, om de kinders over te dragen? Willem. Ik heb dat toch niet gedaan. Lena. En 'k zal er God over bedanken, op mijn twee kniënwant, de Volksbeulderij te zijner hulp roepen; de Verdrukking van 't Christene Volk uitlokken, dat is zoo wreed, als in de jaren 90, de Jacobijnen die de Priesters gingen aankla gen, om ze naar de gevangenis of' naar de dood te doen zenden. En ge weet, man, dat al die Jacobij nen tot een slecht einde zijn gekomen Willem. Laat mij gerust daarvan? Oefenen de Pastoors geenen dwang uit? Weigeren zijde Sacramenten niet aan ons en aan d'Ouaers die hun kinders naar de Gemeenteschool zenden? Lena. Wel, vriend, dat is in 't geheel geen dwingelandij. Willem. Leg dat eens uit Lena. Aanstonds: Zeg mij eens: Wat is de H. Kerk? J Willem. Een vergadering van alle geloovige Christenen, die onder de gehoorzaamheid van den Paus van Roomen, de waarachtige leering van Christus belijden. Lena. Goed geantwoordwelnu, man, in die zaak kan iedereen vrij handelen, volgens eigen goeddunken, met volle vrijheid,zonder door iemand gedwongen te wordenelkeen kan dus, volgens keus, aan die vergadering, deel maken of niet. Doch allen, die de voordeelen en gunsten willen ge nieten welke aan die vergadering gehecht zijn, verplichten zich ook de lasten ervan te dragen, de voorschriften te onderhouden en aan de gestelde overheid te gehoorzamen. Zijn wij hierin t'akkoord? Willem. Wat gij zegt, is onbetwistbaar. Lena. Hewel, wat doen de verblinde men schen, die tegen het stellig gebod der Kerk, hunne kinderen naar de Gemeenteschool zenden? Ik ga het u zeggen: hardnekkig weigeren zij zich vol gens de regels dier vergadering te gedragenzij drijven er opentlijk den spot meê; zij luisteren noch naar den Paus, den Stadhouder van Christus op aarde, noch naar Bisschoppen, de wettige op volgers der Apostelenintegendeel, zij spotten met de nevelen en vermaningen hunner overheiden dan durven zij nog peizen om de gunsten en voor deelen te genieten der getrouwe leden van de H. Kerk! Heeft dat zin Als ge dat dwang noemt, dan is het ook dwang, als de Sacramenten gewei gerd worden, aan dieven, onrechtveerdigaards en andere booswichten, die geen berouw toonenl.... Rechtuit gesproken, durft ge zeggen dat de Mees ters der Geuzenscholen, die niet gedispenseerd zijn, dat d'Ouders die zich eenigzins uit den dwang kun nen losrukken, en het niet doen, zijn ze weerdig van d'absolutie?'Zou zulke absolutie geen Sacrile- gie zijn? Daarbij Willem. Och God! laat mij gerust Lena. Neen, man, al lang genoeg heb ik kropsalade geëetenvandaag wil ik eens rechtuit spreken en alles zeggen wat mij op 't hert ligt. LOOPENDE NIEUWS. G'heel Belgen- land roept schande over 't Geuzenvverk te Mater en d'affronten die 't Gouvernement wilt werpen op eenen achtbaren Burgemeester, die altijd volgens recht en wet gehandeld heeft, en nu 'ne Commis- saire special, op zijn kosten, krijgt, omdat hij aan geen goddelooze grillen en akten van dwingelandij wilt gehoorzamen. G'heel Belgenland spreekt den Burgemeester eer en 't Gouvernement schande de muur op 't kerkhof stond er al twee jaar, met goedkeuring van Volk en Overheid, en eensklaps moet die muur weg; die onschuldige muur ligt op de maag der Ministers; ze kunnen noch eten noch slapen of die grenspaal moet verdwijnenIk zeg dat wij slechte tijden gaan beleven in ons Bel genland ik zeg dat ons Vaderland in een aller droefste positie komt; ik zeg dat er moet gewaakt en gewerkt wordenik zeg dat de slechte gazetten niets doen dan liegen en lasteren, om hun slechte plannen goed te brengenik zeg dat het gelukkige gemeenten zijn die goede Christelijke Overheden hebben; ik zeg dat die Overheden moeten onder steund worden, en dat al de ware Belgen moeten zorgen en werken om ander Meesters aan 't roer te krijgenwant de Meesters van tegenwoordig brengen ons naar 't eiland Miseria, Armoede, Losbandigheid en Csni=. Nu zijn 't belastingen op Tabak, IJzeren-weg, Rechten van Erfenis, van Zegel enz.; later zullen ze d'Hop belasten per staak, de koeien en andere kostelijkheden, per stuk en per gewicht, 't Geld kan toch uit de lucht niet vallen of uit den grond gepompt worden. Ba ronnes Rotschild is 8o jaar maar blind door een gelukkige operatie van Dr Mayer van Parijs, is haar gezicht hersteld. Te Thoune. in Zwitser land, terwijl de soldaten der artillerie zich oefen den in't schieten, is een houwitser gesprongen 2 man dood en i gekwetst. De reis rond de wereld is nu gedaan door zekeren Ismay, van Liverpool, op 75 dagen; 5 dagen min als vroeger. Te Edimburg zijn 4000 fr. gegeven voor twee vogeleieren't waren eieren van een soort van vo gels die sedert 1842 als uitgestorven waren aan zien. In Holland, zoo wel als hier, klagen ze van de menigvuldige Duitschmans die er tom— stelen. In Ziwiiserland is een aardbeving geweest; te Perpignan (Frankrijk) is de schouwburg af- gebrand; de komediantsters zijn moeten door de vensters springen; er zijn er 6 erg gekwetst; 't Is door feiten bestatigd dat de genaamde Elodie Van den Steen van RESSEGEM, den 29 Juni 11. aldaar is vermoord, en daarna in 't water gewor pen. De moordenaar wordt opgezocht. LATERE BERICHTEN. D'Hop staat overal prachtig, en d'oude slaat af; als de regen achter blijft, zal de patatteroogst buitengewoon zijn. De tarwe is te Brussel afgeslagen, ook met vooruit zicht van den schoonen oogst. Gisteren was er te Parijs groote feest; men vreesde dat de Com mune ging uitgeroepen worden. Te Landen, in de statie, is 'ne werkman onder 'ne wagon dood- gepletterd. Op kermis-Temsche is maandag een gymnasgerief gebroken, gevallen, 't stuk hout trof een vrouw aan 't hoofd't mensch was doodeen moeder van 6 kinderen. Een dezer dagen is de Koningin komen troost zoeken te Scherpenheuvel en bleef 2 uren bidden. Kruisen die men ziet, zijn de zwaarste niet. Te Brussel is er maandag brand geweest in Michielsgang aan 'nen blok van 62 huizen; t'Aalst was dijnsdag morgend brand aan een bakkerij der Zoutstraatpoort; goed dat d'hennekennieten 't vuur bemerkten en alarm riepen. Te MELLE zijn dijnsdag 5 heeren bijna ver dronken op den vijver van een kasteel.. Th. Van Acker, van Gentbrugge, oud 12 jaren, is in de Schelde verdronken; Maandag wandelde de Priester-Dich ter Gezelle, te Kortrijk, door hot Buda. Aan een her berg gekomen, werd de eerbiedweerdige Man aange rand en mishandeld door een bende walgelijke boos wichten, meestendeel Walen; maar geburen en voor bijgangers zijn bijgesneld, hebbende woestaards uit een gedreven en er drij naar den Bak gedaan. G'heel Kortrijk is in oploop tegen die Geuzen. Paardeboonen te Roeselare 26 a 27 fr. Boter 3, a 3,30; aarappels 10 a 12. eieren 2, a 2,25. In een kasern leerden de soldaten te peerd rij den en brigadier Van der Pif riep tot een rekruet: A116, lompe vlegel! doe mij eens't plezier en kom van uw peerd af, om van bier te zien wat een dwaze postuur gij maakt, als gij ep uw peerd zit Och, zuchtte een keukenmeid, ware ik toch een rijke madam,'k zou dan iederen namiddag, als ik de schotels gewassehen heb, een uiltje konnen van gen MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 28 a 31 Rogge - 23 a 25 Masteiuia 26 a 28 Haver 22 a 23 5o Hoppe (1879) o— Aardappelen,r. o9 w.0 Boter per 3 k. o>< Eieren 25 .2 Vlas per 3 kilo 4 ao— a 11 - a o9 27 a 2 18 a 5 75 GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 29 75 Masteluin 23 5o Rogge 23 5o Boonen 23 Aardappels lo 5o Boter per kilo 2 75 Eieren per 25 1 95 Vlas per kilo 1 25 NINOVE, 'a dijnsdags. Tarwe per loo kil. 29 3o - Rogge, 24 5o 25 5o Aardappelen, lo 12 00 Boter, per 1/2 kilo 1 4o 1 5o LC KEREN, 's woensdags. Tar e n.p.105 1. 23 5o 25 5o Ro ;e 1051. 18 25 19 5o Ga. st d. 1051. 11 5o 13 5o H ver 1591. 16 5o 18 ZELE, 'a dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 26 25 27 Haver-159 18 25 19 00 Boter per kilo 2 54 2,63 Kemp per 11 kilos 08 71 o9 <Ï5 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 31,00 Rogge 18,7o Havèr 69,85 Boter 2, 7o a3,oo Eierea l,9oal,9o ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters fr. Poldertarwe 25 - 24 00 2o 00 24 Rogge Boekweit Haver «16 Duivenboonen, -24 Erwten 21 5o Vlas, 5 1c Aardappelen, 12 - Hoei,"lOO bussels, «49 Eieren per 26, 2 MECHELEN. Veemarkt op Neokerspoei. 67 stuks inlandsch ras. Van 23o tot o385. 434 hollandsch ras. Van 395 tot o75o. Binnen de stad. 16 stuks inlandsch ras, van 19o tot 32o. o7o stuks hollandsch ras, van 225 tot 45o. KORTRIJK, 's maandags. Aardappels, gele, fr. o9,—all,— roode a Boter per 1'2 kilo l,5oa01,77 Koolzaadolie, 103 ko 65,5o Lijnolie, 105 k. 63,5o ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 4o 2 38 5o Rogge bloem fransche 34 50 duitsche 33 5o maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: oo4 stieren, 0,65 0. 079 ossen, 0,9o tot l,oo o92 koeien, 0,7o tot 0,8o 080 kalveren, l,oo tot 0, DENDERMONDE s maandags Witte tarw Rogge Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieren per 25 Aardappels ROESÊLAERE, 's dijnsdags.— Witte tarwe per 100 kil. 33 5o Reode dito, 315o Rogge, 23 5o Haver, 23 5o Paardeboonen, 26 5o Aardappelen per 100 kilo, 11 Boter per kilo, 3 2o Eieren ner 25, 2 11

De Werkman | 1880 | | pagina 4