fï VARIA. 't Algemeen Komiteit der Katholieke Scholen raadt sterk, zeer plechtige Prijsdeelingen aan en nuttige boeken in plaats van al dit klatergoud. De brillen zijn uitge- l vonden door 'ne PaterDöminikaan, jjtePisa, in 1313; de eerste telegrafis 'gelegd in 1791; d'eerste horlogie met wielen is uitgevonden in 1003 door den monik Gebert.die later Paus werd en Sylvester genoemd. D'anrier li week, van de 10 gazetjes naar Wieze gezonden, zijn er mparö toegekomen. 't En is geen rareteit dat een Postbu- reel 'ne kapstok wordt voor ons ga- zettekes. Veel jonkheden sterven vroeg, door hun losbandig leven, met te laat uit te zitten en te veel te drin ken. Om geen kwade gevolgen te hebben als men bezweet is en wilt drinken, moet men den eersten teug in den mond houden, totdat hij lauw is en hem alzoo langzaam inslikken; verhitting met verkilling kan slechte gevolgen hebben: een docteur van Tongeren heeft er velen geholpen met hem aanstonds na de verhitting een gansche citroen te doen innemen. Om mostaard lang te bewaren, J- doe er wat suiker en zout in; om te beletten dat de melk draaie als men ze kookt,doe erwatbicarbonas soudae ACHTSTE JAAR N« 4o5 z3 Juli 1880. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in bareel of winkels 5 centiemen. Met de post of te buis gebracht 2 50 s jaars Vooraf betaalbaar Voor Frankrijk en Holland. 4,50 P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. PARLOIR Vr. to Z. een lotje van den Tombola der St Josefskerk kost 1,00 er zijn 300 schoons prijzen te winRon, en de schoonste prijs, vast aan elk lotje, is van 'ae steen te hebben in de kerk van onzen Heiligen Patroon Ontv. van M. L. te I. 5 00 in postzegels ontf. van H. D'H. te Erw. 2,50 voor een n. ab tot 20 juli 1881; ja. de vraag is toegestaan, maar kort en goad, a. u. b. Nog ontf. 2,50 van F. V. Mald. tot zelfde tijdstip. Ontf 2,50 van M. P. J R te M voor 1880id. van M Leo P te E tot Juli 1881. bij of een weinig wit krijt; om de vlie gen te verdrijven, bestrijken de slach ters van Brugge bun muren endeuren met laurierolie; om do muggen te verdrijven, is 't genoeg van in de kamer een weinig tabak te branden en de venster halt open te laten; de muggen vluchten voor dien reuk; voor d'andere diertjes die erger en standvastiger in sommige buizen nestelen, in d'hospitalen, als ze witten wordt er een weinig sterk water in 't witsel gedaan; en de ledekanten met aloës wasschen, is ook een aller beste middel. De welgemanierd heid is de bloem van 't leven, en een tafel, die net en met orde opgediend is, volgens den slaat van 't huis, is de bloem vandekeuken, een kleinkostje dat schoon staat en 't volk van dén huize voldoet. De roggen oogst is hier begonnen; 't legt. zich aan, om een goed jaar te zijn; te Leuven is de tarwe 25 c. af geslagen; de vlasoogst wordt onder zocht: er is veel kort vlas, bijzonder lijk in d'environs van Rijssel; langs Riga, in Rusland, is 't lang droog ge weest, maar nu regent het gestadig; de markten liggen stild'liop ver- j toont zich allerbest. OVERWEGINGEN. Ja, laat ons overwegen, menschen want die in deze zware tijden niet overweegt,zou een hart van blau wen arduinsteen moeten hebben... Bepeizen wii nu eens wel, die zaken van Frankrijkge gaat in Parijs, in Lyon, in Nantes, in Marseille, in Ryssel, ge wandelt er door de straten en ge vindt overal kapellen en bidplaatsen gesloten en toegezegeld; WAAROM? ja waarom? omdat 't slecht volk het vroeg omdat Lucifer op zijn partajans zit met den gloeienden koterhaak, hen aanstokende om 't goed te vervolgen 1 Wat kwaad deden die bidplaatsen 's Morgends werd er Mis gelezen, de Communie uitgedeeld, en die er niet wilde gaan, bleef thuis.... Dus, mis-hooren is verboden!.. In den dag, die kapellen bleven open menige droeve ziel kwam er bidden, menige jonkheid kwam er sterkte vragen om deugdzaam te blijven; menige moeder kwam er lezen voor de bekeering harer geliefde;menig kind kwam er den Heer en Schepper vereerenEn 's avonds was er dikwijls Lof in die kapellen, men kon er zijn biecht spreken, den kruisweg doen, maar altijd in volle liberteit; nog nooit heeft men iemand met geweld naar een kerk of een kapel of naar den biecht stoel gebracht... Want't eerste dat ons Religie vraagt, is: Zijl gij in volle vrijheid hier gekomen?... En nu zijn die kapellen gesloten, de Paters die ze bedienden, zijn uit hun huis gezet als schelm en dief; en achter de Prijsdeeling zullen duizende jonkheden aan hunne eerweerde Meesters ontrukt worden; die Collegiën en Pen- sionnaten hebben 't vertrouwen der Ouders, de liefde der kinderen; zelfs liberale Ouders, zelfs Protestanten zetten hun jong volk in Geestelijke Gestichten, omdat zij weten dat Collegiën waar geen geest van Religie is, Collegiën zijn, waaruit de jonkheid komt, ge lijk droog hout met petrol bestreken, gereed om in de slechte drif ten te ontbrandenEen Ouder moet diep in de slechtigheid verzonken zijn, om aan zijn kind een slechte opvoeding te geven kerels, die vloeken en vuilen klap spreken in d'herberg, zullen zich thuis nog inhouden voor hun kinders, omdat d'onschuld als om straald is met'ne glans die den eerbied afdwingt... En nu zal 't in Frankrijk onmogelijk zijn,goei!jCollegiën te vinden!... Lieve Lezer, dat sluiten van kapellen, dit verjagen van Priesters-Religieusen, dit sluiten van Collegiën en Pension- naten, is dat geen helsch werk Is 't Satan in persoon niet die al deze zaken commandeert en be stiert?... En als wij in ons Bel- genland zien dat AL de liberale gazetten die vervolgingen goed. keuren en prijzen, als wij zien dat de Ministers hier op schildwacht staan om zelfs te beletten dat éen der verbannen paters hier zou oorpasséeren, als wij zien dat de geuzerij hier ook al 't zweerd trekt tegen de geestelijke Gestichten, al zijn wij zelfs wat ver dwaald of verblind geweestis 't dan nog niet tijd,van ons oogen te openen en van voor altijd en voor eeuwig dit valsch Liberalismus te verzaken?... Ha, g'heel de wereld weet her, onze Lezers zijn heldhaftige katholieke zielen, z'hebben huil overtuiging getoond in den Schoolstrijd, waarin Vlaanderen zulken roemvollen zegepraal heeft behaald... Ach, 'ne Geus-Miljonnair, zijn hert kan nooit den vrede genieten van een nederige werkmensch, die voor 't Goed heeft gestreden; 'ne Geus-Miljonnair, als hij op zijn sterfbed zal liggen, geen troost kan hij vinden in al zijn geld en goed; ter contrarie,pijn en smert vindt hij daarin maar gij,brave werkende ziel, die gezegd hebt: Ons kinders aan geen geuzen! gij zult daarin, op uw laatste uur bijzonderlijk, troost, hoop en geluk vinden En laat de boos wichten nu maar doenze zullen 't Christene Eloed niet ten onde ren krijgen Integendeel, hoe ergere vervolging, hoe vastere eendracht en sterkeren moed!... In Engeland krijgen de Radikalen van Frank rijk overal ongelijk In Frarikriik hebben i5o van de treffelijkste Rechters hun ontslag gegeven, vaarwel gezegd aan een levenslange plaats die 10, 20, 3o duizend fr. opbracht, liever als 't onrecht goed te keurenFe Parijs, als er d ander week viering was, gansche straten bleven zonder vlagge!... Te Dieppe, een fransche zeehave, als d ander week, 5o Novitiën der Jesuieten naar Engeland vaarden, stond daar een Zeekapitein uit Noorwegen; de man vroeg waar- .om die jonkheden hun land verlieten, en als hij gehoord had dat zij weggejaagd werden, zonder iets misdaan te hebben.de Zeekapitein sloeg zijn handen omhoog en riepWelke onredelijke handel wijze!... Ja, hier, gelijk in de zaken onzer Religie, hebben wij de rede, de gezonde rede voor ons.... En wij zien nu ook, dat in Belgenland de Patroonen der Staatsscholen alles goedkeuren wat in Frankrijk gebeurt, dat de Patroonen der Staatsscholen spreken van de Seminaristen te doen soldaat worden, van de Geestelijken hunnen trok af te nemen, van 't getal Geestelijken te verminderen, gelijk in Pruisen, van de Paters te doen garde-civik worden, om' aldus de Zondagen te schenden en de Goddelijke Diensten te be letten.... En als ge dat hoort en leest en ziet, menschen, hoe is het mogelijk dat er nog 'ne mensch liberaal of geus blijft, diczijn rede en verstand heeft en daarbij een briezelken goed Geloof in zijn ziel?... Overzicht en gemengde Berichten. In Frankrijk zijn de feesten voor de terugkomst der Communards oprecht WALGELIJK geweest; en de radikalen spreken al van de maandagrust verplichtend te maken, en van zich meester te stellen in de fabrieken, smeltovens, enz; van .....rijk te worden zonder werken en den braven ambachtsman het brood uit den mond te nemen.... En die gasten noemen zich verlossers van 't Volk 1 In de

De Werkman | 1880 | | pagina 1