Be Zaken Tan den Tijd, MCn* aren 15, als Je kozakken t'Aalst inkwamen, riep 't volk aan den Haring: Ons verlossers ons verlossersMaar een grijsaard sprak en zegde: Menschen! menschen! in 't kort zult gij allen wel roepen: Och Heer, verlosons van ons Verlossers!... En zoo gaat het ook met die liberalen, radikalen. Socialen, Vrijmetselaren en Geuzen. Er gaat waarschijnlijk een nieuwe Bonaparte uitgeroepen worden: Prins Victor, oud 18 jaren, zoon van den Napoleon, die zich te slecht voegt om Opperhoofd te worden. 't Broebbelt nog altijd in den Oosten; de volkeren rond den Donau, zijn ontevreden;*en de Mogendheden klagen dat den Turk niet uitvoert wat hem opgelegd is. Het klein Griekenland staat ook kolerig als een waterrat. Te Venetië zijn 10 katholieken gekozen en maar 5 liberalen, en de Keizers, van Pruisen Rusland en Oostenrijk komen te Gastein bij een; we zullen er 'nen telegraf naartoe leggen; In Holland is Dr Schaapman met groote meerderheid als lid der Kamer aanveerd; Dr Schaapman is Priester, groote Dichter en uitstekend Geleerde; hij trad in zijn priesterkleeren d'Hollandsche Kamer binnen en zal er, met zijn machtig woord, 't Recht, de Waarheid en de Vrijheid verdedigen. Nu vallen wij 't Nieuws van de week aan. Te Brussel is er zondag groote revue geweest; verscheide soldaatjes zijn kwalijk gevallen van d'hitte, de Koning heeft te peerd voorljij de troepen gereden; er waren 7500 garde-civikken, die zich g'heel fix en op hun pointilje hielden, en 's anderdaags hield de Koning tafel voor de militaire kopstukken; zeer wel! dat 't maar een beetje beter ging in ons Belgenland, want de krawatten van Geuzen zoeken alles uit om 't Christene Volk te "pijnigen: Halle nu er is daar 'ne jonge Vrijdenker die zich zelfmoordt, en wordt voor hem 't kerkhof niet geschonden Een Stoomboot Verbrand. Het stoomschip Seawou- haka, deed eene speelreis van New-York naar Long Island, met 4 a 5oo passagiers; onderwege ontstond er brand in de machienkamer; 't vuur ging zoo snel aan, dat na 5 minuten g'heel het vaartuig in brand stond. Iedereen liep naar de reddingsbooten; men zorgde - eerst voot de vrouwen en kinderen en als al de booten vol waren, dan hadden d'andcr reizigers te kiezen tusschen verdrinken in zee ol verbranden op het schip. Hetgeen alsdan gebeurde,is onbeschrij felijk; men was niet zeet ver van 't strand, zoodat de kloekste zwemmers, met bovenmenschelijke pogingen aan land konden ge raken de kapitein bleef tot den laatsten man, reeds waren zijn gelaat en handen zwart verbrandtoen sprong hij 't water in, en bereikte nog den oever. Men rekent dat 40 a5oman omgekomen zijn. KOOLMIJN-ONTPLOFFING IN ENGELAND. - U9D00DEN. Een depêche uit Londen brengt ons de schrikkelijke tijding dat in de koolmijn London and South, op 6 mijlen van Newport het grauwvuur verschenen is en ontploft. 800 man werken in dien put; ze zijn verdeeld in twee ploegen, 's nachts werken er 119; d'ontplof- fing gebeurde 's nachts rond half éen,en 'twas 8 ure, eermenin den put kon dalen;'t eerste lijk dat men vond, was dit van den toezichter; men ging altijd voort met opzoekingen en alles wat voor d'oogen kwam, waren lijken, 't Is bijna zeker dat van de 119 werklieden, geen levende ziel zal teruggevonden worden. G'heel d'otnstreek is in de grootste verslagenheid. (Latere Berichten). De lijken worden opgezocht; talrijke vrou wen en kinderen omringenden put; delijken die opgehaald worden, zijn bijna onkenbaar; hartverscheurende tooneelen hebben plaats; men wilt hebben dat de ramp veroorzaakt is door een bliksemstraal. Te Berlijn zijn in een villa 40,000 boekdeelen verbrand. Als 't slechte boeken waren,is er nog winst bij want niets verderfelijker als een slechte boek; en verscheide slechte schrijvers waren daar van overtuigd, want zij hadden aan hun huisgenoten streng verbo den hun eigene schriften te lezen. De rijkste bankier van Parijs, M. Pereire, is dood; hij had voor 1 miljoen en half schilderijenZoo rijk zijn, en alles moeten hier latenSpiegelt u daaraan, rijke menschen, doet goede wer ken met uw geld, terwijl ge nog tijd hebt, laat de werkmenschen leven en vergeet uw arme medebroeders niet... Volgens de Christe lijke Leering zullen de rijken moeten rekening geven over 't gebruik hunner goederenvolgens de geuzen-Leering mogen ze met hun geld doen wat ze willen en begeeren; welke leering is de beste voor't volk? En is't niet klaarblijkend dat de geuzen-leering de bron en d'oorzaak is van ikzucht, slavernij, dwingelandij Een jong meisje te Gent in de Twalf-Kamerstraat, heeft vitri ool gedronken en is onder de schrikkelijkste pijnen overleden, en te Londen heeft'ne jongen zijn moeder willen vermoorden, omdat zijn eten niet naar zijnen smaak was... 't Wordt mij 't samenle- vingske! Te AMIENS heeft een meisje op haren vent geschoten, om dat hij met een ander wilde trouwen. Hij ligt nu in 't gasthuis, zij heeft 't gevang voor woonplaatsen dander week is te Blankenberg den bliksem gevallen op een groote feestzaal, heeft er eenige ruiten gebroken, veel stoornis verwekt, twee dozijn madammen doen in onmacht vallen, doch geen ergere ongelukken veroorzaakt. 't Schijnt dat d'aanranding van den E. H. Onderpastoor Ge- zelle te Kortrijk recht schandaleus is geweestEenige der geuzen vroegen al spottende de benediktie wacht! riep 'ne geus, 'k zal ik hem eens een benediktie geven, en hij wierp zijn hoed af en sloeg hem met de vuist in 't wezen... Altemaal 't gevolg van d'ophitsingen der slechte gazetten zij stoken op, de straatgeuzen voeren uit. Geen slecht gedachtT'Antwerpen, in een herberg aan de Statie, lag sedert den derden Juli,'ne Pruis op logist; hij at en dronk voor vier en was met alles te vrede; maar als er te betalen viel, de Pruis bekende dat hij zonder 'ne centiem geld zat. Hij is in d'handen der Policie geleverd. I11 de Walen durft de geuzerij zich vertoonen gelijk zij is. Onlangs was er in een groote stad een feest voor de kinderen der Staatsscholen; op 'ne zondag; de feest duurde g'heel den voornoen, en niemand die van Mis-hooren sprak; niemand Zondag morgend zijn t'Antwerpen in de Schelde, 3 lijken ge- vischt, 'ne jongman van 3o jaar, en brigadier der artillerie, en een onbekende burger. Den brigadier heeft men in 't water zien vallen, rond een uur 's nachts. Sis. Dries, een schoon lijfstuk, hé, dat ze daar uitgesteken hebben, met den Pauzelijken Gezant zijn papieren te geven en te doen vertrekken! Dries. Och, Sis, de 7 Ministers zijn alle zeven Vrijmagon; en wat is er te verwachten van'ne Vrijmacon, als al dat slecht en god deloos is! Sis. Algelijk, 't is een schande voor een land dat onder 'ne Christene K ining staathadden ze daarvan moeten spreken onder Leopold zijnen pee, ze zouden'nen teen gekregen hebben. Den eer sten Leopold was altijd vol eerbied voor de Christene Religie, uit dankbaarheid voor de Belgen, die hem Koning gemaakt hadden. Dries. Comme de juste. Sis. En uit respekt voor zeden en eerlijkheidMaar nu, 't gaat er? Ze verklaren maar effenaf den oorlog aan den Paus van Roo- men, ze willen geen gemeens meer hebben met den H. Stoel! Dries. Zullen d'oogen nu opengaan Zullen er nu nog die VrijmaQons blijven leêrken staan, om hun eigen hertebloed uit te zuigen? Sis. Dries, jongen, er zijn altijd menschen die met leugens ge diend zijn. Dries. Ze zullen nu toch niet meer durven zeggen dat de Paus de schoolwet goedkeurt! Sis. Bah, ze doen! niet langer als d'ander week was er in 't Land van Aalst, op een hoogte die ge vap een weinig boven Herzele ziet staan, er was daar 'ne Meester Dries. 'ne Geuzenmeester Sis. Ja, die zegde en zwoer dat de Paus aan de zes Bisschopjien van België een brief had geschreven, waarin stond dat ze moesten ophouden van tegen de Staatsscholen te werken Dries. O die helsche, die verfoeielijke leugenaars Sis. Ja, ze durven liegen dat het wraak roeptwaarom omdat ze kennen d'eerlijke gevoelens van 't Volk, dat niet verstaat hoe iemand wetens en willens kan liegen.. Maar de waarheid komt toch,en (we zullen 't voortzeggen, Dries), de tijd komt dat iedereen zijn stem moet laten hooren De Waarheid is dat de Pauzelij- ke Gezant weggezonden is, omdat de Paus zoo streng als de Bisschop pen, de Schoolwet doemt en af keurt. Dries. Dat is kleêris de Pau- zelijke Gezant weggezonden? JA; waarom? de Ministers zeggen 't zelf; omdat Hij de Staatsscholen niet heeft willen goedkeuren. Wie heeft dat Sis. En wat zal 't nu worden in ons Land Dries. - Een hevige en venijnige bevechting van alles wat goed en deugdelijk isOorlog aan den Pausoorlog aan Bisschop, Pries ter en Religieusoorlog aan al die zijn Geloof niet wilt verzaken! Sis. Och, meenen ze daarmeê te winnen? met geweld dat ze dan naar de sterren grijpen met hun handen; 'ne Vlaming is tegen alle slavernij; de Vlaming heeft al voor ander vuren gestaan en 't was mis-kadé... Van hun eigen volk beginnen de Geuzen veracht te worden, omdat ze niet omgaan als met leugens en dwingelandij.... Peist ge, Dries, dat al d'Ouders die gedwongen zijn in hun kinderen, dat ze dien smaad niet gevoelen en uithouden 'ne Mensch in zijn eigen huis komen dwingen, komen zeggen; Uw kind in ons handen dat zijn grove stukken, Dries, dat zijn schelmstukkende Bohemers of de Sarrazijnen zouden dat niet verdragen Dries. 't Is gezien t'Aalst, als de Bohemers hier lagen en dat 'ne grooten Heer rond hun tent kwam embras maken.hij werd bijna den kop van zijn lijf getrokken. Sis. De Sarrazijnen zouden dat niet verdragen, zeg ik, de Ma- hometanen niet, de Kozakken niet. Dries. De beesten zelf verdragen dit niet Sis. En ik zeg voor mijn rede, dat 'ne werkmensch, die met de dwingelanden zou doen, 'ne mensch zonder gevoel of zonder hert moet zijn. Ziehier nu. geachte menschen, d'eigene woorden die uit ROO- MEN gezonden zijn, den 10 Juli van dees jaar, aan den Koning, zijn Ministers en aan 't Volk van Belgenland, en de naaste week zullen wij den eigenhandigen brief afkondigen, door den Paus ge schreven, den 4 november 1879, als de slechte schoolwet te berde kwamom te doen zien hoe, van't begin af, die wet veroofdeeld was, heeft de Paus zijnen Brief bekend gemaakt; ziehier nu de woorden uit Roomen gezonden TEN EERSTEN, De H. Vader heeft verscheide malen, benevens de Bisschoppen van België, de Wet op 't Lager Onderwijs veroordeeld. TEN TWEEDEN, Met zich te verzetten tegen die wet, om deszelfs uitvoering voor de Geloovigen min schadelijk te maken, hebben de Belgische Bis schoppen een heilige plicht van hun Herders-ambt vervuld. TEN DERDEN, Het Gouvernement heeft alle middelen gebruikt, om uit Roomen een woord van afkeuring tegen de Bisschoppen te krijgen. TEN VIERDEN, Als de H. Stoel gesteld werd tusschen eene schijnbare goedkeu ring der Belgische Schoolwet en de wegzending van zijnen Gezant, dan is er geen oogenblik geaarzeld om dit laatste te ondergaan. TEN VIJFDEN. De Paus van Roomen verklaart dat hij zijn goddelijke Zending niet heeft willen verlagen door overeenkomsten, ten prijze van 't geloof der jonge geslachten en misschien van een geheel volk. Ziedaar 5 punten uit Roomen gezonden en door bewijsstukken gesteund. 1 1 m

De Werkman | 1880 | | pagina 2