OVERZICHT. 1 SPREUKEN. Een klein potje is gauw heet. In klein huis, is tie vreugd gereed. De grootste krui- jsen rijden per voituur. Ge zult I's avonds altijd te vrede zijn, als gij I uwen dag wel overgebracht hebt. j Losbandigheid en overdaad brengen t! bittere 's anderdaags. Goed bier jsis spijze, drank en kleeding; 't bier was reeds gekend in oud-Egyptebij li de Gallen en bij de Germanen was het, na 't water de voornaamste en ii eenigste drank. De goede vlaamsche Ionvërvalschte bieren zijn kloeker en gezonder als de vreemde bieren die men tegenwoordig inbrengt en na maakt. En 'k lees daar in denAl- manak van meester Lieven, 1864, het volgende over donder en bliksem: Als gij niet wilt verdonderen, Gaat onder geen boomen staan, Die loopt, 'twaar te verwonderen, Mogt bij het bliksemvuur ontgaan. - Arm zijn, is geen schande, rijk zijn brengt geen geluk meê, luiheid be- 1 derft lichaam en zielhonger is de beste saus; tijd vermoorden is de lastigste arbeid: 'tis eer berispt dan nagedaanmen ziet een ander- mans gebreken door een vergroot- las,en zijn eigene door 'ne geverfden ril. Helder weêr in den winter ACHTSTE JAAR 406 Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht 2 50 's jaars Voor Frankrijk en Holland. 4,50 P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST PARLOIR. Ontf. 2,50 van M. Verbr. Melsele tot febru ari 1881.Vr. te Geer. en Vr. te Lemb. alles wel ontlangen. Voor de rest zal er gedaan worden volgens verzoeken. Ontf. 2,50 van R. te B. tot 1 Augusti 1881. Uit St. Am. 2,50 tot februari 1881 van M. P. D. Ontf'. uit Landsc. 7,50 voor W. en L. 1880 voluit....Aan verscheide: Ja wij nemen en verzenden lotjes van den Tombola. en regenachtig weêr in den zomer, konnen nooit groote armoede veroor zaken; nogtans, hedendaags, een weinig droogte zou den boer aan- staanen achter den oogst een I malsch vlaagske regen en tons eenige dagen wind en achterna frisch hel- I der weêr, maar laat ons niet te veel 0 wenschen als de menschen zich ff voegden gelijk 't weêr, 't zou opper-1 best zijn, Niemand zou zeker, ofjj hij kan missen 1 na gedaan werk is$ 't goed rusten. Hutsepotje. Het rijk der na- tuur is wonder, van 't begin tot, het 1 eindeDe Zalm leeft, 's winters in de zee en des zomers in de rivieren, 's winters in zout water, en 's zomers in 't zoet water. De haring, zoo on telbaar in de Noordzee, welke won dere schikking der Voorzinnigheid! 't Is rond de jaren 1400 dat een Vla ming, Willem Denkelzoon, de harin gen is beginnen te zouten en in te leggend'haringenworden gevangen in netten die 1000 a 1200 meters lang zijn. Om aan ijzer of staal, dekleur te geven van koper, los 28 grammen blauw gepulveriseerd vitriool in 26 grammen water op, en strijk dit met eenen borstel op het ijzer óf' staal. Welk bijzonder nieuws in de wereld Laat ons kijken en luisteren Ginder ver, aan den Donau, hooren wij een gekletter van wapens: Montenegro en Turkije staan overeen als kat en hondGriekenland loopt te wapen; Rusland stookt op, om de nadien gebradene kastan- jen uit 't vuur te halen, Oostenrijk springt op den kevial dander Pottentaten stellen hun verrekijkers op den Turk en den Montene- frijn. Ze zijn reeds handgemeen geweest, op 't grondgebied van Al- anië; Pruisen is voor den vrede; de Koningin Victoria van Enge land heeft aan den Turk geschreven, en hem verzocht van bedaard te blijven; maar de Turk roept dat hij al lang genoeg van Europa door den blauwsel is getrokken de Turk zegt zijn uitgehongerd volk te wapen en tracht wapens en poêr op den plek te krijgen Maar overal is d'antwoord: Eerst d'oude schuld uitgeveegd, en dan zullen wij zien 1 en moest de Turk per mirakel betalen, bij velen zou het zijn: De boeken toe! Geen ezel stoot twee maal tegen denzelfden steen Wij borgen niet meer 1 V. En wat moeten wij van Turkije gelooven A. Oude koeien uit den gracht halen en oude erfdeelen ver effenen, wat komt daarvan? Den Oosten is een schoone prooi, en er zijn veel jagers op uit. Nu, naar Frankrijk geloerd. Droever prochie bestaat er nietde com munards zijn terug, en gaan ze werken voor hun brood? Neen, ze doen gelijk zooveel bandieten die uit 't kot komen, geen hair verbeterd;ze staan met 'ne kluppel in d'hand, nijdig en koleirig te zien naar de rijk'hotels, naar de rijk'heeren, naar de schotelkens goud, bij de bankiers en wisselaars. Er'zijn te Parijs groote vergaderingen ge- eest, in welke uitgeroepen is dat 't Senaat J. X». J n 'n».rtr>l d Artl An dn D nnktlion weest, .x. e— --r- - weg moet, èn de President, èn de Rechtban- ken, èn Gambetta ook al.Rochefort is de manjg% èn Blanqui en Assi en tutti quanti, al d'an-" der gasten van denzelfden deessem. De brave menschen schudden en beven in Frankrijk; maar ook, veel brave menschen zijn in Frankrijk te blind geweest, te lui, te lafhertig; ze peisden: Bah 'k heb geld en goed! 'k en trek mij de samenleving niet aan ze lieten 't kwaad voortwoekeren en nu is't vuur bijna aan hun kleêren, nu roepen zij0 dat goddeloos ras!... Welke les voor Belgiëuit 't Liberalismus is de Geuzerij gekomen en op de Geuzerij volgt Gommunarderij, ge lijk den dijnsdag op den maandag, de Gommunarderij die zegtAl die geld en goed bezit, is dief van mijnen eigendomGij, brave huis vader, die neerstig gewerkt hebt om een ponksken te vergaderen voor uw huisgezin, alhier! deelen met mij, die niets gedaan neb als brassen en zwieren Zoover komt de wereld, als de geest van Religie verslapt en weggaat Hopen wij dat België, op den rand des afgronds, zijn oogen zal openen en laat ons verder de wereld in zien In Manilia, van waar de fijnste tabak komt, is een aardbeving ge weest: al d'huizen geschokt, gekraakt, gescheurd, geschonden, ge- schalotterd, dat 't volk er moest uitloopen. De toren der kathedraal ingevallen, malheuren te wreed om te melden In Schwyz, (Zwitserland), de doodstraf wederom ingevoerd. D'een moord verwachtte d'ander niet Te Civita-Vecchia, 1500 galei boeven in opstand gekomen, wegens het slecht voedsel dat hun op gediend werd; 't bloed heeft er gestroomd. In HOLLAND, den Satan die zijnen steert roert, en de slechte wet op 't onderwijs die gaat uitgevoerd worden. Onze vriend Macharis doet er zijn tweede reis; die eerlijk, braaf en beleefd is, wordt ontzien, geacht en wel onthaald. Te NAPELS, de Vesuvius-berg spuwt vuur, maar toch zoo fel niet als de liberale gazetten leugens spuwen, en t'HOFSTADE bij Aalst, wordt een nieuw katholiek schoollokaal gebouwd, g'heel de Prochie helpt er vrijwillig aan, en hier ziet men nogmaals de genegenheid van 't volk; alles, voor de geuzenscholen, moet afge perst worden; indien de Koning morgen deed uitroepen: De contri bution voor de Staatsscholen zijn vrijwillig Overmorgen lagen al de Staatsscholen plat op hunnen rugge, dood en vergeten, mijnheer! voor eeuwig en drij dagen ii GEMENGD NIEUWS. In Amerika is de tunnel onder de Hudson-rivier ingestort j hulpopzichter en 17 werklieden zijn verdronken, en te New-York, is 't zoo heet, dat de raven gapen en bij de gierigaards de vijffrank stukken uit d'handen vallen... Dat is nogtans sterk; want de gierig heid is een soort van 1 oorts (febris nostra avarida est) de gierigheid is een soort van razf mij gelijk de franschman Boileau schrijft L'avarice est une étrange rage 'ne gierigaard bezit zijnen rijkdom niet, 'tis den rijkdom die hem bezit... Te Nieuwediepin Holland, is een witte geranium te zien, witten stam, witte bladers, maar de bloem is er nog niet. Ze schrijven dat te Parijs, tijdens de geuzenfeest, sommige straten krielden van jonge meisjes, die allerslechtste voorbeelden gaven... Ja, braafheid, eer, zeden, 't wordt alles door die geuzerij afgenomen. De geuzerii is, gelijk een slechte locht, die op de bloe men valt, dezelve verslenst en langzamerhand doet uitsterven. Te Neuilly, in Frankrijk, is 'ne Policiekommissaris aange houden; hij was aan 't hoofd van een Sociëteit die 400,000 fr. bezat, heeft alles verknoeid, valsche bilans opgemaakt, leefde gescheiden van zijn vrouw, met een madolje, en was 'ne geus, gelijk 'nen beer. T'Antwerpen is aangehouden den amerikaan John Cros, die met 2 andere krotmans, een bank had ingericht. 5 komiezen aange steld, die groote jaarwedden zouden trekken, maar elk, als waar borg, 6000 tr. moesten storten... De kerels leefden als prinsen en als de policie ging zien, vond zij nog in huis de 5 kommiezen en.,.. 16 centiemen... Als de kommiezen geen 6000 fr. konden storten, was Cros ook te vrede met 1200. Emiel Van Nieuwenhove, van St Gillis, bij Dendermonde, is vrijdag van gepasseerde week, t'Ant werpen in de groote statie, door 'ne reizigerstrein verrast en dood gereden, letterlijk in twee gesneden. Hij lag op logement in de Beeldekensstraat. Ten half een 's nachts ging 'ne Muzikant te Brussel naar huis; in de Geefstraat, op Schaarbeek, werd hij aangepakt door twee net- gekleedde mannen die hem een prop in den mond staken om hem zijn schreeuwen te beletten, en hem daarna beroofden van al zijn geld. Drie tooneelspelers van Oostende deden vrijdag, na het mid dagmaal, eene wandeling langsheen de duinen, toen twee hunner het ongelukkig gedacht kregen, een bad te nemen. Zij waren nau-

De Werkman | 1880 | | pagina 1