GENERALE REVUE. welijks in het water, toen zij onpasselijk werden. Een hunner, M' Delarocca, verloor het bewustzijn en verdronk; zijn kameraad kon nog gelukkig bij tijds den oever bereiken. Eene vrouw uit de Winkelomheide, te Gheel en die op den boord der Nethe bezig was met gras te snijden, verloor door eene plotselinge ontsteltenis in het hoofd, het evenwicht en viel in het water; reeds was zij den dood zoo nabij dat alle bewustzijn haar ontgaan was, toen een krankzinnige, welke zich in de nabijheid be vond. haar bemerkte en haar nog in tijds konde redden. De vrome daad van dezen armen krankzinnige behield aldus het kostbaar le ven eener moeder van zeven kinderen. (Nieuwsblad van Ghcel). Zaturdag is te Couillet, tegen Charleroi, in een fabriek van scheikundige meststoffen, de ketel gesprongen: 2 werklieden zijn gekwetst. Saperlotte Hameau, in de Walen, hoort wat daar gebeurd is: Drij kisten met beschadigde dynamiet stonden voor het huis der weduwe Larose. En is dat duivelsch goed met in brand ge raakt ten gevolge der hitte 't huis stond reeds in brand, als de ge- buren het bemerkten en nog bijtijds konden blusschen. M. DE VOS, Burgemeester en Representant van Oudenaarde, man van moed en karakter, een voorbeeld voor alle Overheden, hij is dander week overleden, en wordt rechtzinnighjk betreurd Zondag, als de deputatie der Kamerleden, met een bijzondere trein, van zijn begrafenis terugkeerden, aan de statie te Nederzwalm, de trein ontriggelde, twee wielen der machien waren van de rails ge- loopen; doch niemand is gekwetst; er is aanstonds uit Oudenaarde een hulpmachien gezonden, zoodat de trein kon voortrijden. AALST. Ja. Aalst heeft ne Primus in Leuven, en dat ge beurt alle weken of alle jaren niet; '11e PRIMUS, 't is te zeggen, 'ne Student die in al zijn Exaams de grootste onderscheiding heeft be haald. En wie is dat? M. IsiDOOR BAUWENS, een ware Vlaam- sche Katholieke ziel, die eeredoet aan zijn Familie, eere aan zijn Kollegie der Paters Jesuieten, eere aan zijn Geboortestad, eere aan Vlaanderen, zijn VaderlandLof en dank zij u, heer Docteur BAUWENS, en een lange, gelukkige loopbaan!.... De Primus van Aalst is maandag triomfantelijk ingehaald. Dander week is 't Hofstade, een boerewerkman verdronken en zondag ten 4 ure 's morgends is op den Tragel uit de vaart ge- vischt, 't lijk van 'ne jonge manskerel van 17 a 18 jaren, zekeren C. W.; is hij er in gevallen? in gesprongen ingestampt? men weet het niet; maar van loopen en dretsen komt nooit goeds; 's avonds op tijd naar huis gaan, in de week werken en zich 's zondags treffe lijk vermaken, dat is de rechte manier Tim— vhg-c..i LOOPENDE NIEUWS. Te Keulen heeft een weduwe 600.000 marken getestamenteerd om een gasthuis te stichten voor d'arme kinderen, zonder onderscheid van Religie... Een schoone somAls ze maar in geen geuzenhanden komtde-die zouden zeg gen In 't gasthuis niet binnen, of apostaat worden Bara durft wel londatiën vernietigen waarin staat: Ik geef een brood aan al d'arme menschen die naar mijn jaariijksche zielmis komen, "t Brood kan gegeven worden, zoo slist geus Bara. maar de conditie (van de mis bij te wonen), moet er af!... De geuzen zijn de moordenaars der liefdadigheid. De koning van Beieren is bijna verongelukt hij zat in vottuur,'t bliksemde, de peerden stormden, koetsier en lakei vlogen van hun banksken, en had de koning uit zijn rijtuig niet gesprongen, hij was een manneken minin Hanover is er op 12 Juli sneeuw gevallen, en niet ver van daar is een boer, 82 ja ren oud en die nog twee rijen nieuwe tanden krijgt; 't heeft gebrand te Parijs in de remisiën der omnebussen; er is 100,000 fr. schadein Sicilië is een bende aangehouden, een bende valsche bankbriefmakers; fijne ratten die al lang hun bedrog uitoeffenden en aldus reeds 8 miljoen fr. gestolen hebben. Wat zegt ge daarvan? En de hoofdman der bende was zekeren Gallo, die bij de jongste kiezingen, kandidaat voor de Kamer was en ais zulke bandieten gekozen worden en wetten maken, men zou aan zulke wetten ge hoorzaamheid verschuldigd zijn! Zoo spreken de geuzen, maar ze dolen, want gelijk de brief uit Roomen zegt: een wet die tegen 't geweten strijdt, is geene wet. Al de wetten moeten voor grondslag hebben de 10 geboden Gods, en als ze daarvan afwijken, prullen en vodderijen zijn 't! Ja, ja, Bara, ge moogt dat weten en lezen en al uw koleire hebt g'aan uw eigen been verstaat gij dat frarisch ot moeten wij u in 't pruisisch aanspreken? Op de groote rivier te Dertroit, in Amerika, is er botsing geweest vaneen postboot op een yacht; de yacht is gezonken en 16 personen zijn dood. Te Rymenam is eindelijk een meisje in de Van Humbeecks-school, het dochterken van den veldwachter. De jongensschool behoudt nog altijd het respektabel getal van 4 scholieren. In een herberg dier gemeente is 't Ongediert' gezongen, waarin de geuzen vragen dat de Priesters uit 't Land zouden gejaagd worden. LUIK, 27 Juli. Een erg ongeluk, veroorzaakt door de petrool, heeft zaterdag ,e Luik plaatsgehad. Een zestienjarig meisje, wo nende in de rue St. Remy, wilde het vuur ontsteken bij middel van petrool; ongelukkig geraaktede kruik petrool in brand en ontplofte. Het vuur deelde zich meê aan de kleèren van het meisje, en vooral eer men haar kon ter hulp snéllen, had zij reeds verschrikkelijke brandwonden bekomen. Zij was geheel ohkennelijk en bij elke aan raking vielen er brokken vleesch van haar lichaam af. De ongeluk kige is eergisteren morgend te midden der afgrijselijkste pijnen in het gasthuis overleden. (Na de lezing der gazet.) Domien. Toontje, wel gelezen, jongen, daar is uwen zondag- eens en leg de gazet op 't kasken, 'k zal ze naderhand nog eens over wegen, want een gazet lezen, mijn lief huisgenoten, is veel, maar een gazet verstaan, dat is nog zoo gemakkelijk niet... Er was veel goed nieuws in, dees week, vrouw Tonia. 't Mag wel 'ne keer zijn Domien. Partikulier, dat nieuws uit de Walen heeft mij getrof fen, van Jemeppe Tonia. Alla, 't is een treffelijke zaak Domien. We moeten ons Vlaamsche broeders aldaar, loven en prijzen Tonia. Och Heere, als 'ne mensch uit zijn streek is, dan heeft hij nog meest vanal de Religie noodig. Domien. En bijzonderlijk, in de Walen-pavs, waar de jonk heid zoo licht bedorven geraakt Tonia. Och man, en spreekt van de Walen-pays niet hoe gaat liet hier! hoe dik liggen de stronkelsteenen niet voor een brave jonkheid!... Ge zoudt zeggen dat er Framassons in de lucht vliegen om 't kwaad te verspreiden. Domien. En waar zijn ze nu met hun Staatsscholen Tonia. Ja, de Paus zelfheeft nu gesproken. Domien. En die scholen veroordeeld Tonia. Daarmeê vallen al de liberale leugens Domien. En hoe dat, nondekeudiegeuzerij bestaat: g'hebt in de gazet gelezen dat er nog Staatsmeesters zijn die durven zeggen dat de Paus met de Bisschoppen niet takkoord is Tonia. Och Heere't Serpent zeide wel aan Adam en EvaGe loof mij, doe wat ik u zeg, en gij zult gelijk worden aan God Domien. 't En is geen wonder dat de Burgemeester van Sint Jan, tegen Bentille, de gazet schrijft het, dat hij, als den Peer Van Humbeeck hem noemde, aanstonds zijn ontslag gezonden heeft, van... hoe noemen ze dat Tonia. 'k Ben 't woord vergeten. Threseken langt eens de ga zet en ziet op de pagina 3. Threseken. Speur- honden- Domien. Dat is jachthonden. Threseken. Gezelschap. Speurhondengezelschap. Domien. -- Juist, goed gelapt! die onder'1 bevel van den Zwer ten Peer, de kinderen moeten opzoeken en aanbrengen Tonia Een schoon exploit! d'ouders gaan dwingen Domien. En alzoo krijgen zij eenige slaafkes in hun scholen.... Vrouw, een miljoen is veel, maar voor een miljoen franken wil ik alzoo een stuk op mijnen lever niet hebben... 'ne Werkende mensch forceeren in zijn kinders, dat is 't grofste dat er kan bestaan Tonia. Dat walgt! dat steekt iedereen tegen! Domien. Geenen werkmensch, hij mag nog slecht zijn, en ze komen hem dwingen en forceeren in zijn kinders, 't is 'ne krop in zijn keel, 'ne moordpriem in zijn hertf'ne steekin zijn ziel Tonia. - Maar, heiligeSintanna 'k en versta mij aan de wereld niet meer! fleus zullen z eiken noen komen visiet maken, wat dat 'ne menscii op zijn tafel zet Domien. De geuzen en framassons, vrouw, zijn kapabel tot alles; ze pretendeeren nu wel en ze proposeeren van later de Paters hier weg te jagen Tonia. Geen een werkende ziel vraagt dat Domien. Van de menschen te dwingen om de kinders in hun geuzescholen te zenden Tonia. Nog voor de dood niet! liever tusschen de gendarms naar 't prison, als zulken helschen dwang toe te laten... En zou dat zoo ver kunnen geraken, Domien, in ons vrij Belgenland?... Wel, Sintecatharinalombeeck toch heeft 'ne mensch dat van zijn leven g'hoord, onder den eersten Leopol, die nog 'ne Gereformeerde was En nu, onder'ne Koning van ons Religie, 't is't een schandaal op 'tander, d'eenslechte wet achter dander! En zou dat hier zoover komen, Domien Domien. Hoort, vrouw, de (toekomst is 'nen donkere kelder maar er zijn veel zwarte wolken in de locht... Frankrijk Tonia Och God, Frankrijk, dat is nu toch een droeve plaaster; de galeiboeven worden ingehaald, de treffelijkste menschen buiten- gedaan! Wat zijn ze daar van zin Domien. Frankrijk gaat een tweede Commune te gemoet en dezen keer zou Parijs tot in zijn fondamenten kunnen afbranden... Die niet wilt hooren, moet voelen... Ald'ander landen van Europa zijn opgeëeten van 't Liberalismus, 't is te zeggen van Valsche Vrij heid, Tonia. -- Ja, gelijk in sommigste huizen, dat de kinders vrij zijn van de prisj te spelen,maar d'Ouders niet vrij van te commandeeren! Domien. Och, 't is dikwijlszulke pot, zulke lepel,zulke boom, zulke vrucht; maar om voort te gaan, g'lieel Europa is dooreten van 't Liberalismus, en er zou wel een algemeene dijstering kunnen ko men, een generale verwerdering, een generale duisternis,dat ieder- *een zal moeten uitroepen: Wij zinken! wij vergaan! Och God, waarom hebben wij uw Religie vergeten en laten vergeten Tonia. 'k Zeg,'k zeg, de menschen zijn toch dwaas! en zoo gelukkig dat ze kunnen te samen leven Domien. Ais ze maar wilden Tonia. Ons Heer schenkt vruchten en planten in overvloed, geeft wild in de bosschen, visschen in de waters, houille in den grond: alles komt van pas in dezen tijd zijn veel machienen, er moet veel 's avonds gewerkt worden, en ziet! in Amerika vloeit olie uit den grond, bronolie, petrol... Domien. 'k En weet niet wat de menschen zouden gaan doen, zonder die olie Tonia. En altijd die opposietigheid Domien. Dat 't van veel groote afhing, Ons Heer zou geen enke len aanbidder op de wereld hebben Tqnia. Maar peizen die rampzaligen niet op d'uur hunner dood En wat gaat er om in hun gemoed, als er een van htm tnakkers wordt meêgedaan Ze zien toch wel dat dit altemaal, roeteka af, onder de groene sargie ko- men- Domien. 't Zijn droeve dompelaars, isegriens, metteleêrs, dat zeg ik voor mijn rede... Alla, 't is goed weèr. we gaan 'ne keer d'een of d'ander prochie bezoeken

De Werkman | 1880 | | pagina 2