SAMENSPRAAK TUSSCHEN 'N£ STA&TSMEESTER EN ZIJN VROUW. marktprijzen. 5& POÓS. Lena. Ja, moest gij riek morden, in gevaar komen van sterven en moest.... God beware er ons van, ik bid en smeek het dagelijks, moest gij in pe- rijkel komen, welke knaging voor u en voor ons allen! Welke knaging dat gij nu meèdoet, voor eenig geld, meêdoet met vrijdenkers en geuzen, met lawijtmakers die gij vroeger verachtet en vluchtet. Willem, ons ouders hebben ons zoo niet opgebracht Zij hebben ons geleerd God en Kerk te eerbiedigen, wel onze plichten te vervullen, de ziel boven het lichaam te stellen. En dit alles wordt vergeten, wordt met de voeten getrapt, voor eene handvol geld, dat gij toch niet zult meenemen. Ah! ik begrijp maar al te wel, dat gij niet meer slaapt, dat gij onrustig zijt, dat gij geen geluk meer hebt! De worm van het geweten knaagt u, Willem, en vergiftigt uw levenDat is uwe eerste straf. De hemel beware u van de overigen. Willem. Gij doet mij sidderen, Lena. Maar zeg, lieve, hebt gij de buitenvensters wel dicht ge sloten? Mij dunkt, het weerlicht Lena. Dat zou mij niet verwonderen; 't is den heelen dag zoo laf geweest, als in den vollen zomer. Dezen avond vooral, was de lucht druk kend. Doch, wat geeft u dat? Een onweêr ver schrikt u immers niet? Willem. 't Is te zeggen, ik ben er wel niet bang van; maar toch, ik heb 't er niet sterk op.... Er gebeuren zooveel ongelukken meè; bijzonder tegenwoordig hoort men altijd van iets.... Ei weêral een bliksem! Lena. Het zal zeker niet erg zijn. Maak maar een kruisken. Willem, 't zal wel voorbijgaan. Willem. Hoor! daar klatert de donder al! het onweer is nabij. Sta op, Lena, sta op, zeg ik u; steek de gewijde keers aan, en sprenkel wij water. Lena. De gewijde keers aansteken? Gij lacht er zeker meè? Meent gij, dat gij gaat sterven? Droomt gij, of wat is er? Ik heb nog geenen donder gehoord. Willem. Ik hoor hem zooveel te betereen ongeluk is gauw gekomen, en in mijn oudershuis deed men dit altijd. Spoed u. Terwijl Lena een Christusbeeld tusschen twee brandende gewijdekeersen plaatst en met een palm taksken wijwater werpt, springt Willem bevend uit zijnen zetel, stapt driftig de kamer op en af en roept Lena, maak de kinderen wakkerwij zullen sa men bidden, dat de Heer ons gelieve te behoeden; want het spant er schrikkelijk buiten. Lena. Laat de engeltjes maar gerust liggen, Willemwat God bewaart, is wel bewaardte gen't bidden heb ik niets; bidden is altijd goed, zegde moeder zaliger. Begin maar met uwe akten, ik zal antwoorden. Willem (sidderend). Akt... akt van geloof: Mijn Heer en mijn God! ik geloof.... ik geloof vas- telijk al.... al wat ons daartoe helpen kan, omdat gij.... omdat gij oneindig goed zijt.... Lena, ik weet niet wat ik heb.... ik kan er niet meer uit. Lena. Begin maar op nieuw, 't zal wel ko men. Willem. Mijn Heer en mijn God, ik geloof vastelijk. Lena. Al wat gij veropenbaard hebt... Willem. All! ja! al wat gij veropenbaard hebt, en door de H. Kerk ons voorhoudt te geloo- ven, omdat gij... Lena. Zeg een ander gebed, Willem, dees is niet oprecht gemeend. Willem. Ikverzekeru, Lena, dat... Lena. Neen, Willem, neen, jongen! Gij ge looft slechts met de lippen, en niet in uw hert... Anders zoudt gij wel gehoorzamen aan Paus en Bisschoppen, als zij u iets voorhouden, en gij doet het niet Willem. Akt van hoop. Mijn Heer en mijn Godik hoop, met een vast betrouwen, door de verdiensten van Jesus-ChrfBtus, van u te bekomen het eeuwig leven, en al wat mij daartoe helpen kan.... Lena. Toe, toe, weeral een ander, Willem. Gij hebt geen betrouwen, vriend! Weihoe! De Heer voedt de vogelen des Hemels, hij kleedt de bloemen onzer veldenen gij, zijn redelijk en ge liefkoosd schepsel, gij vreest dat met uwen God te dienen, alles u zal ontbreken, dat vrouw en kinde ren zullen moeten bedelen! En gij spreekt van be trouwen Willem. (Hij meent eenen nieuwèn donder slag te hooren; het zweet breekt hem langs alle kanten uit). Lena! Ik weet niet, of wij den dag van morgen nog zullen belevenheel het huis dreunt Lena. Bid maar, Willem. Willem. Akt van liefde. Mijn Heer en mijn God! Ik bemin u boven al, uit geheel mijn hert, uit geheel mijn ziel, uit al mijne krachten.... Lena. Zie, Willem, dat gaat boven zijn hout Gij moogt toch met den Heer niet spotten. Hoe durft gij zeggen dat gij God boven al bemint, als gij voor wat klinkende munt, geweten en ziel ver koopt, en meêdoet met hen, die uwen God lasteren 1 en tergen? (1 Vervolgt). Kerkelijk Nieuws. Zondag en acht dagen, tweede zondag der maand Augusti, om 2 uren's namiddags, zal te Denderleeuw de plechtige inhul- ding plaats hebben van het kostelijk Beeld van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen, bestemd voor de Congregatie der Jonge Dochters. Het Beeld zal door de Geestelijkheid van Denderleeuw en der naburige Parochiën van dicht bij de statie proces- siegewijs ingehaald worden. In geval van schoon weder zal dit feest zeer luisterlijk zijnde inwo ners zullen het niet laten steken, huizen en straten het prachtigst te versieren. Zaturdag, feestdag van den H. Ignatius, die een vermaard krijgsman was, de wapens neêrlegde, een heilig man werd,het orde der Jesuieten stichtte en te Roomen stierf den 3i Juli 1566. Op zijn sterf- bedde stelde hij voor zijn Orde 't gebed in van 40 uren,'twelk nadien overal werd in voege gebracht. Zelfs protestantsche schrijvers staan vol bewonde ring voor zijn leven en gedachtenis. En Maan dag wordt de feestdag gevierd van een andere ver maarde Klooster-Vader, Alphonsus-de-Liguon, geboren in 1696, tegen Napels, van hoogadelijke ouders, deed schitterende studiën, werd advokaat en professor van d'Universiteit op zijn 17 jaar, ver liet na korten tijd de wereld en zijne ijdelheden, werd Priester, Kloosterlingzijn vader, die voor Alphonsius een rijke, glorieuse loopbaan meende, als hij zijn zoon in Priesterskleeren zag, viel bijna in onmacht en weigerde hem nog te zien of te hoo ren. Alphonsius werd Missionnaris, zekeren dag kwam zijn vader bij toeval in een kerk, alwaar hij preèktedit machtig woord voorde zaligheid der zielen hoorende, hij is geraakt, getroffen, omhelst zijn kind, vraagt hem vergiffenis en bekeert zich. De edele Alphonsius was geroepen om een nieuw Klooster-orde te stichten, waaraan hij de naam gaf van Redemptoristen, of gezelschap van den Aller- Leiligstèn Verlosser, Mannen die alles verlaten om het werk der Verlossing uit te breiden, bijzonder lijk door missiën. Dit orde, in 1749 goedgekeurd, verwekte de heilrijkste vruchten; vijanden wer den verzoend, lasteringen herroepen, onrechtveer- dig goed teruggegeven, ergernissen hersteld,groote zondaars in vrome Christenen veranderd. De Kar dinaal-Aartsbisschop van Mèchelen was Redempto rist, als de Paus hem tot het Bisschoppelijk ambt verhief. Zijne eerwaarde Medebroeders, duizende Belgische Gemeenten ondervinden het, zijn de Pre dikanten en zielgenezers bij uitmuntendheid. De H. Alphonsius heeft vele werken der godgeleerd- heid en zedenleer geschreven, en bereikte den ou derdom van 91 jarenGroote Heilige Mannen, bidt voor ons. Maandag, Portiuncula, te verdienen t Aalst m de kerk der Arme Claren, pontstraat, en te dezer ge legenheid zal de Tombola voor St. Josefskerk, ee- nige huizen van daar, open zijn g'heel den dag, om te bezichtigen en loten te nemenProfiteert van d'occasie, menschen en peist wel dat het een groote eer en verdienste is van een kerk t helpen opbou- wen. In eene herberg was een goochelaar bezig een groot getal boeren te vermaken met alle soorten van toeren, waaronder verscheidene inderdaad zeer aar dig waren. Volop in zijne bewerkingen riep hij uit Ik kan alles, ja alles! Dat geloof ik niet. antwoordde pachter Jan, die onder de aanwezigen zat. - - Geef mij den toer op dien gij wilt, en ik zal hem volbrengen, zegde de goochelaar. - - Welnu, hernam pachter Jan Steek dan eens uwen vinger in mijn glas bier, en als gij er hem kunt uittrekken dat er een gat in het bier blijve, dan geef ik u vijl franken. Mijnheer Snullemans liet zijn huis vertimmeren, en toen hij eens naar het werk ging zien, zag men overal de nagels op den grond verstrooid liggen. Baas, zeide hij tet den timmerman, waarop past gij niet op die nagels? zij zullen op die manier verloren gaan. Och neen, mijnheer, was het antwoord, gij zult ze op de rekening vinden. Een burgemeester moest aan eenen voornamen persoon van zijne gemeente een paspoort afleveren. Deze persoon was eenoogig en had niet gaarne dat men hem zijn gebrek herinnerde. De burgemeester moest toch een rechtzinnig paspoort afleveren en zocht de gevoeligheid van zijnen dorpsbewooner niet te krenken. Hij was hiermede in groote verlegenheid en wist eigentlijk niet hoe hij zulks op de paspoort zou uitdrukkenna zich eindelijk bedacht te hebben, schreef hij oogen zwart, waarvan een... afwezig. Men vraagt voor een deftig huis van Brussel eene Dienstmeid van een 30tal jaren, kennende eene burgerskeuken. Goeden loon. Zich te bevragen ten bureele dezer. Onnoodig zich aan [te bieden, zonder goede getuigschriften. Te koop in onze Bureelen: Leven van den H. Ignatius van Loyola, 2,00 Bert Bart *,2o Het masker van de wereld ~,ou Boek der Spaarzaamheid 9,30 a 26 a oo sr 23 ao— a o7 a o7 81 a o9 o9 1 9o a 2 li 4 a 5 25 AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 26 a 29 Rogge - 24 Masteluin oo Haver 22 Hoppe (1879) o— Aardappelen, r. 06 w.O Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 29 75 Masteluin 23 5o Rogge 23 Boonen 26 Aardappels o7 75 Boter per kilo 2 85 Eieren per 25 1 9o Vlas per kilo 1 25 NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 29 3o Rogge, 23 24 Aardappelen, o7 08 Boter, per 1/2 kilo 1 4o 1 5o LCKEREN, 'a woensdags. 27 5o 17 oo 2 54 oo Tar e n.p.lUö 1. 23 5o 25 5o Ro ;e 105 1. 19 2o 5o Gs stn. 1051. 12 5o 14 - H ver 1591. 16 25 17 75 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 26 75 Haver «159 18 5o Boter per kilo 2 36 Kemp per 11 kilos EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 31,oo Rogge 18,7o Haver 09,85 Boter 2, 7o a3, Eieren l,9o a l,9o MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoel. 7o stuks inlandsek ras. Van 25o tot o425. 45o bollandsch ras. Van 335 tot o81o. Binnen de stad. 13 stuks inlandsch ras, van 215 tot 355. o58 stuks hollandsch ras. van 265 tot 48o. KORTRIJK, m maandags. Aardappels, gele, fr. a roods a Boter per D2kiloe I,59a01,68 Koolzaadone,103k» 66, Lijnolie, 105 k. 64,5o ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters fr. Poldertarwe Rogge Boekweit Haver Duivenboonen, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Hoei, 100 bussels, Eieren per 26, ROESELAERE, 's dijnsdags.— Witte tarwe per 100 kil. 31 25 Roode dito, Rogge, Haver, Paardeboonen, Aardappelen per 100 kilo, o7 Boter per kilo, 3 95 Eieren per 25, 2 o5 ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 4o 2 38 5o Rogge bloem fransche 34 50 duitsche 33 5o maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: oo4 stieren, 0,65 c. o79 ossen, 0,9o tot l,oo o92 koeien, ü,7o tot 0,8o o85 kalveren, l,oo tot 0,— DENDERMONDE s maandags Witte tarw 28 a oo Rogge 24 a Boekweit 22a 23 00 Vlas per kilo 1 6o a 1 8o Kemp 0 97 a o 98 Boter per kilo 2 So a 3 oo Eieren per 25 2 25 a 2 5o Aardappels o7 a 08 25 5o 24 - 20 5o 27 5o 12 24 21 5o 5 lc 08 5o 3 19 49 - 2 18 3o5o 22 25 24 5o 26 5o

De Werkman | 1880 | | pagina 4