RampenMisdaden en Ongelukken. menschen in de biakende zonne ziel werken, plezierig en kontent, alia, ge moet uitroepen: Yivan ons Vlaanderen! En 'ne rijken oogst, hé Brozbn. 't Is buitengewoon Macharis. 't Is 'ne lust om de velden te zien Brozen. De tarwe kromt van de zwaarte. Macharis. Kromme vruchten maken rechte boeren. Brozen. Patatterszullen er zijn met de macht. Macharis. En openvallen gelijk eiers Brozen. Als die plaag maar weg blijft Macharis. 't Is te verhopen, met den bijstand Brozen. Een goed jaar te weeg. Macharis. Spijtig dat de ministers zulke afgrijselijke verkwis ters zijn Brozen. 't Roept wraak, Macharis! 't roept wraakNeemt nu eens onsgemeinte; er zijn in de Staatsschool 12 scholieren Macharis. Vrije? Brozen. Ja, vrij gelijk de prisonnier in 't gevang; 'kzal 't u al gauw gaan uiteendoen: c-r zijn daar in de geuzescnolen, de twee jongens van den schoolmeester, drij kinderen van den champetter, verders 5 kinderen van g'employeenle en eindelijk 1 meisje en 'né jongen van de slechtste la in i 1 ie uit ons gemeinte,van raskepik, enfin. 'Eu daarom moet 'ne mensch bij den Ontvanger gaan storten Macharis. En dan schrijven de liberale gazetten dat de katho lieke scholen vol gedwongené leerlingen zitten. Brozen. Leugens gelijk olifanten! leugens die tastbaar zijn op alle gemeinten Macharis. Kozijn, 'k ben, om hier te komen, in 50, 60 gemeen ten geweest, en 't is overal gelijk hier; er zijn zelfs een menigte geu- zescholen, zonder een levende ziel, tenzij de Meester die daar als Rentenier, een lui vaddig leven leidt. Brozen. Op de kosten van arm en van rijk Macharis. Van u en van mij Brozen. Zal dat blijven duren Macharis Kan dat blijven duren Brozen. 't Volk heelt zich overal getoonden wat zeggen de geuzen daarvan Macharis. Koleirig zijn ze, gelijk helsche dragonders! ze zeg gen van zich te zullen wreken, eerst op d'Ouders Brozen. Ja, dat hebben z al gedaan, bijna overal, de werkende menschen 't brood uit hunnen mond geroofd. Macharis. Daarom, 'ne werkende mensch die nog geus blijft, die aan hun leugens gelooft Brozen. Wie kan er aan gelooven Macharis. Die naar hun vleierijen luistert.dat is 'ne lap in mijn land, 'ne mensch zonder eergevoel Brozen. Drinkt 'ne keer, Macharis Macharis. Santé, vriend..Ze willen zich wreken, zeg ik, eerst op d'Ouders en daarna op de Priesters, Paters, Bisschoppen, ja zelfs op den Paus van Roomen, en dit allemaal omdat die Geuzen de ziel der Christene kinderen niet krijgen. Brozen. En kregen zij ze, wat zou 't zijn Macharis. Op 20 jaar was ons Belgenland een helsche streek, en ge zoudt. er de schelmstukken niet kunnen optellen... Och, wat droeve politiek beleven wij. vriend-liefis't niet wreed van ons schoon Vaderland alzoo naar de knoppen te zien helpen!Dat de Regeering zijn werk doe, voor Handel en Nijverheid zorge, voor goei vaartenen steenwegen, voor goei Policie en goei Justicie, dat de Re geering de vervalsching der eetwaren opzoeke en straffe. Brozen. A la bonheur, indien ze dat deden! Macharis. Maar, zich bemoeien met de Religie, de Religie wil len uitroeien en vernietigen, al dat goed is, tegenwerken, alia 't is schandaleus! en nu is er geen twijfel meerde blinden moeten zien dat wij het tijdperk der KERKVERVOLGING intreden.('t Vervolgt.) AARDBEVING OP MANiLIA. Die stad is gelegen op een der Philippiensche eilanden en heeft twee maal honderd duizend zielen; er zijn twee aardbevingen geweest, eene 's zondags,die 55 sekonden duurde, en eene den dijnsdag van 40 sekonden. De gansche stad is een puinhoop, den eersten dag telde men 25 dooden en 20 gekwet sten; den dijnsdag, de gebouwen reeds geschokt zijnde, waren er 25o dooden. Al 't volk is destad uitgeloopen;men beraamtde schade op 400 millioen franken. AARDBEVING TE NAPELS. Daar is 't zoo erg niet geweest, en zijn de bewoners er met den schrik van at; de grond heeft ver- scheide malen gedaverd, 's nachts, lichtekes en rond den morgend met nog al geweld en gedurende 5 sekonden. Te Saarnem, in Duitschland, is een wereldsche dochter op 't bal, na haren eersten dans, schielijk bezweken en was dood... 'k Laat u denken den schrik die er heerschtte. Rampen OP zee. Ze rekenen uit dat er van Juni 1879 tot Juni 1880, 32 groote zeeschepen vergaan zijn, op de zee van Europa naar Amerika, allen met graan geladen. 25o man zijn er in omge komen. VOOR wie IS DE straat? voor d'Amerikaansche ijzeren wegen of voor 't Publiek? Luistert! indeLakenschestraatte Brussel is tegen 't gedacht der bewoners 'nen straatspóorvveg geleid; goed! 'ne vent moet kolen opdoen en doet ze uitstorten, flak op de rails; aanstonds wordt er hem proces-verbaal aangedaan, en de Jugen spreken hem vrij; sedertdien zijn er alle dagen menschen van de Lakensche straatdiekolen opdoen,en de Amerikaner kan niet rijden, Er is een nieuw proces ingespannen. Te BERGEN is 'ne luitenant-schatbewaarder der kanonniers scherreweg, en laat een tekort in kas van i5,ooo fr.... Een pront affaireken Moord te Berchem, bij Antwerpen. - Zondag nacht, ten 1 ure, hoorden eenige soldaten te Berchem. een luid noodgeschrei, van iemand die aangerand wordtze gingen zien, vonden een vrouw die dood lag op den steenweg, en zagen in de verte een rij tuig dat naar Berchem reed; dit rijtuig achterna geloopen; den voer man aangehouden en naar't policiebureel gebracht; de voerman verhaalde dat die vrouw vermoord was door "ne kanonnier er lag reëel een kanonniersmuts in 't rijtuig de voerman is in hechtenis p»h<vHen. Het vermoordde mensch is Trien R..., dochter en loop ster uit een herberg van Wilryck. Nadere Berichten. De kanonnier verklaart dat hij op't rijtuig gezeten heeft, maar door den koetsier mishandeld werd en gedwon gen te vluchten. De koetsier Piet-Jan Guens lag in kennis met Trien R... en heeft haar verscheide malen met de dood gedreigd; MOORD te MECHELEN. Zaterdag avond was er een groote beweging in die stad; rond pure trok de Procureur du roi met g'heel zijnen aanhang van greffiers en gendarms en policieagenten naar de Hanswijkstraat N° 54, in een logisthuis alwaar de bazinne, echtgenote Van Turnhout, in den namiddag was vermoord Er lag daar 'ne Franschman op logist,zekeren Albert Désiré, oud 35 jaren, banketbakker, sedert 21 Juli uit Roubaix te Mechelen aangekomen. Om aan geld te geraken heeft hij rond 3 ure 's namiddags in die volkrijke straat, de bazinne doodgeschoten en is daarna gevlucht met 450 fr; men heeft hem rond 4 ure aan de deur gezien, en nadien nog, zegt men, in de statie, alwaar men bloed aan zijn haar heeft gezien.'t Is'ne kerel van 1,70, met zwart hair en bakkebaarden, kleine knevels, middelmatige dikte, sproeten op zijn voorhoofd, scherpe neus, zwarte oogen; hij spreekt waalsch of fransch. De man van 't slachtoffer is brigadier in het Arsenaal; ten half twee, met d'ander kostkoopers uitgaande, en door een onbegrijpelijk voorge voel gedreven, drukte hij d'hand zijner vrouw, die achter den toog stond, 's Avonds ten 8 ure kwam hij thuis voor zijn avondeten en nachtrust,en vond er zijn vrouw badende in haar bloed. Vrouw Van Turnhout was een kloek mensch, 56 jaar oud. Aanhouding van den moordenaar. Maandag kwam een kerel te Quievrain, bij den logementhouder Ri chard, en bleef g'heel den dag in 't dorp Richard bemerkte dat hij ongerust was, scheer, zijn signalement t'her- kennen en zond zijne dochter de gendarms halen; 't was avond als deze toekwamen: zij vroegen den kerel zijn papieren, kom mee boven, zegde hij; daar gekomen, draaide bij de lamp uit en viel op de gendarmen met een dolk; zonder spoedige hulp zou hij ze allebei vermoord hebben; men zegt zelfs dat de gendarm Golas reeds overleden is. Gekneveld en geboeid zijnde heeft de kerel bekend dat hijAlbertis moordenaar der vrouw Turnhout, uit Mechelen. Rond ANTWERPEN gelijk elders, gaan er buitenlieden zeer vroeg met karren naar de Markt; reeds dikwijls was het gebeurd dat manden met fruit, boter enz. die van onderaan de karren han gen, gestolen waren. Eindelijk heeft de policie deze dieverij ontdekt en i5 personen als daders aangehouden; ze sliepen in de hooioppers, er waren verscheide Duitschers bij, en ze zijn, twee aan twee gebon den, binnengebracht. Dat is gebeurd, rond Antwerpen, langs Aus- truweel, als ge dat weet liggen. Zondag is de trein van 4 ure namiddag, uit Heyst, nabij de Statie van Blankenberg, ontriggelder zaten gelukkiglijk maar 7 reizigers op en allen zijn er met den schrik van afgekomen; hetgeen wonderlijk is, als men bepeist dat, van de 7 waggons, er 4 van de baan werden geworpen en gansch verbrijzeld... Als er maar in dees tijden geen malheuren gebeuren op d'ijzerenwegen naar Brussel er zijn daar veel buitengewoon convois, later convois, convois expres, convois die een half uur en een uur ten achteren zijn convois die 's nachts rijden,en met die feesten 't gebeurt allicht dat d'excentriks- mannen en andere convoimans 't hoofd niet kalm genoeg hebben, endezoovoorts... Oost west, thuis best... En och, wat zijnde wer ken van de menschen klein, als ge nagaat de werken van den Schep per de schoonste Expositie is tegenwoordig de velden, beladen met al dien oprechten rijkdom met goud, zilver, diamant, zaphier en andere juweelen, zoudt gij nog verhongeren, indien daar op de lieve ruime velden, die aanhoudende en onbegrijpelijke vermenigvuldi ging der brooden niets plaats had, om ald'aardebewoners te spijzen.. In de groote steden wordt dit ook begrepen, want ze stellen er hun genie in 't werk om de velden en weiden na te bootsen, maar het trekt erop gelijk 'ne Geus op een eerlijk man. WACHT U van de valsche profeten, menschen! Te Gent zijn er Geuzen die 't werkvolk naar zich willen trekken, en op alletoonen roepen dat zij 't volk gaan veredelen, verbeteren en gelukkiger ma ken. Die Geuzen richten ook Genootschappen in, en gebruiken al hunnen invloed en macht, om zelfs meisjes in hunne bijeenkomsten te krijgen. Op Gent-Kermis hebben 97 meisjes uil eene liberale Zondagschool een reisje naar Holland gedaan voor drij dagen; ze vertrokken 's zondags 20 minuten na den vieren, kwamen t'Ant werpen toe ten 7 ure, en zonder Mis te hooren, zetteden zij hunne reis voort naar Dordrecht. Zoodat die 97 meisjes hun voornaamste christelijke plicht verzuimden.... Ge ziet dus wel, al werpt den Sa tan een schapenvel over zijn karrekas. d'ooren komen er toch altijd uit.... De geuzen-compagnie was t'huis, 's dijnsdagsrond midder nacht. en Te Charleroi, w'hebben het nog geschreven, maar wij re- peteeren het, als vermaning tegen de Staatsscholen, TE CHARLE ROI was onlangs een groote parade van scholieren der officieële scholen, op 'ne zondag morgend; en een groot getal konden geen Mis hooren Is dat een goddelooze doening, JA of NEEN 't Is WREED't geld dat in Oost-Vlaanderen alleen voor dit nutteloos Staats-onderwijs wordt verkwetterd. Ach, mochten de Prochiën dit geld houden, welke schoone werken konden zij niet verrichten! maar de Prochiën zijn niet meer meester van hun geld, en zoo ver gaat de tirannie der Geuzen en Vrijdenkers, dat er in Parijs publiek geroepen is: Van als een kind tot zijn verstand komt, het hoort toe Niet meer aan God Niet meer aan zijn Ouders Maar aan't Gouvernement 't Is effenaf helsch en heidensch Er zijn to Londen voor 300,000 fr. juweelen gestolen; een mevrouw van 'ne Lord was ermeê naar een feest gegaan; rond 4 ure 's morgends, kwam ze thuis, legde haar juweelen op een kamer; eenige uren nadien, 't bovenmeissen komt zeggen dat de diamanten verdwenen zijn: MEN VRAAGT voor een deftig huis van Brussel eene DIENST MEID van een 3otal jaren, kennende eene burgerskeuken. Goeden loon. Zich te bevragen ten bureele dezer. Onnoodig zich aan te bieden, zonder goede getuigschriften.

De Werkman | 1880 | | pagina 2