SAMENSPRAAK TUSSCHEN 'NE STAATSMEESTER EN ZIJN VROUW. 6de POOS. Willem. Ik weet niet meer wat bidden.... O mijn God! help mij!... Akt van berouw. Lena. Ja, Willem, nu zijt gij er. Zeg een akt van berouw, man lief; maar een akt van berouw, dat diep uit het hert komt; innig leedwezen, bitter spijt voor het verledene, edelmoedig voornemen voor het toekomende... O! moehte de goede God u verlichten en roeren Willem (getroffen). Mijn Heer en mijn God Het is mij leed... leed uit den grond van mijn... Lena! ik kan niet meer... mijn hert loopt over Lena. Gij zijt bewogen, Willem! Oh! verdruk die heilige ontroering niet Lena, uwe vrouw zal voor u bidden... volg mij maar, de bermhertige God zal ons verhooren. Mijn Heer en mijn Godlhet is mij leed uit den grond van mijn hert, dat ik uwe goddelijke majesteit en goedheid vergramd heb. Ik haat en verzaak al mijne zonden uit liefde tot u, ik maak een vast voornemen van mijne zonden te biechten en mijn leven te beteren; ik wil liever sterven dan u nog te vergrammen O liefderijke Vader ik heb gezondigd tegen den Hemel cn tegen u, ik ben niet meer weerdig uw kind genoemd te worden! Wat toch hebt gij meer kunnen doen, dan gij voor mij gedaan hebt Van alle eeuwig heid hebt gij aan mij gedacht toen ik verre van u was weggedwaald, hebt gij mij opgezocht, toen ik een ellendige slaaf was geworden, hebt gij mij vrijge kocht; toen ik gewond, zieltogend in den afgrond lag, hebt gij mij, door uwe dood, het leven teruggeschon ken. Alles hebt gij mij verleend, wat mij het leven zacht en aangenaam kan maken; beste ouders... Willem. Ja, Lena, mijne ouders waren braaf zeker, zij zijn reeds in den Hemel, in den schoonen Hemel, dien ik wellicht nooit zal aanschouwen O moesten zij op de aarde eens wederkomen, moes ten zij hunnen Willem in zijnen droeven toestand eens zien Hoe zouden zij lijden Lena. Beste ouders, eene christelijke opvoe ding, een eervol bestaan, lieve kinderen! En alle die weldaden, eilaas! heb ik beloond met ondankbaarheid! O Jesus! gij hebt gezegd: laat de kinderen tot mij ko men, en verwijder ze niet! En ik, ik doe al wat in mijne macht is om die onschuldige kleinen van u af te rukken, en ze in het verderf te storten. Willem. Lena! gij foltert mij Lêna. Alles heb ik geslachtofferd; uw duurbaar bloed, mijn eeuwige en eenige ziel, de ziel mijner teergeliefde kinderen. Willem. Om Godswil, Lena, houd op... mijn eenige ziel! mijne kinderen...mijn bloed en mijn leven! o mijn God! Heb medelijden met mij... Verstoot eenen ellendeling niet. (Hij valt op de kniën en weent). Lena. De goede God verstoot niemand die Hem met een rouwig hert aanroept. Beken slechts uwen misslag, betreur hem inniglijk, en uwe ziel zal gerei nigd worden. Oh! indien gii heden de stem des Heeren in uw geweten hoort klinken, wil dan uw hart niet versteenen! Zie, Willem! Arme en altijd geliefde echt genoot! ik val voor uwe voeten neder (Zij knielt ne vens Willem en vat zijne handen in de hare) Ik smeek u, doe uwe Lena van verdriet niet sterven Stel een einde aan uw en haar lijden; luister naur uwe moeder de H. Kerk, keer in de vriendschap van uwen God weder, en wij beiden, wij zullen ook geluk en vrede ■wedervinden. Willem. Mijn eenige zielde zielen mijner kin deren!... O! dat is te veel!... Neen, mijn God, niet langer wil ik u weerstaan. Ik zal opstaan en mijne banden breken... Kom hier, Lena, kom hier, goede vrouw, dat ik u in mijne armen sluite, (nij omhelst haar) en vergeef aan uwen Willem het lijden, dat hij u veroorzaakt heeft. Lena (opgetogen). Mijne ziel verheft den Heer en mijn geest heeft zich verheugd over God, mijnen Zaligmaker want hij heeft nedergezien op de gering heid zijner dienstmaagd en Zijne bermhertigheid is van geslacht tot geslacht voor degenen die Hem vree zen. Dat hij in eeuwigheid gezegend zij Willem. Ja, lieve Lena, trouwe en weerde gezellin, het is gedaan. Te veel heb ik geledenen doen lijden. Ik wil geen ambt meer dat mij een voor bijsnellend welzijn kan geven, doch tevens mij den stillen vrede vau het geweten ontrooftAh worste len, wanhopig worstelen tegen den knagenden worm, niet meer kunnen denken aan zijne ouders zonder schaamrood te worden, niet meer kunnen bidden zon der inwendig verwijtingen te hooren, niet meer met vertrouwen zijn oogen naar den Hemel durven op slaan, niet meer kunnen nederknielen aan de zoete tafel des Heeren, ha, Lena, dat is geen leven meer, dat is reeds de hel op aarde. Doch ik herhaal het, ik zweer het u, bet is gedaan. Morgen geef ik mijn ontslag, morgen zal ik onzen braven herder gaan vinden en hem smeeken mij als bestuurder zijner vrije school aan te nemen. En stemt hij toe, dan zal ik het verledene wel herstellen, dan zal ik met onverpoosden iever voor het welzijn der kinderen werken, en.wij zullen nog schoone dagen op aarde overbrengen. Lena. Ja, goede Willem, zoo zal het zijn. De grmhertige God zal uwe onderwerping beloonen hij zal ons zegenen, en eens zullen wij allen, man, vrouw en kinderen, met hem voor eeuwig gelukkig zijn. Ec nu, Willem, gaan wij ter ruste de dieven en het onweder zullen u niet meer stooren, gerust als een engel zult gij slapen, en de dag van morgen zal de blijdste dag uws levens zijn. Slaap w el, Willem, goede nacht Jood bedrogen. Een ambachtsman ging te voet op eenen steenweg naar de stad, in gezelschap van eenen gierigen Jood. 't Was zeer heet en de ambachtsman had benevens zijn gereedschap, eenen zwaren mantel te dragen Aan d'eerste herberg gekomen zijnde, men drinkt een glas bier, de ambachtsman zegt dat hij niet betalen kan eh vraagt aan den Jood een frank ter leening. De Jood antwoordt ja, als er iets te pande gegeven wordtde ambachtsman geeft zijn mantel, krijgt 'ne frank, en ze trekken samen voort, de Jood geladen met den mantel dat 't zweet hem afdrupte. Aan de stad gekomen zijnde, de ambachtsman gaat in zijnen zak, geeft den frank terug en herneemt zijnen mantel. 17 gulden voor een glas bier. Te Agram (in Duitschland,) ligt als officier der huzaaren in garnisoen, de hertog van Nassau over eenige dagen treedt hij in een herberg buiten de stad en vraagt een glas bier. 't Werd hem gebracht doch 'tbier was half warm en de hertog vraagt of er geen beter was. De baas kende den hertog niet en zegde ja, die ton is al ver geloopen, maar voor een glas kan men toch geene versche ton gaan steken. Hoeveel kost een ton vraagt de hertog. 17 gul den, Heir. Zie, hier zijn 17 gulden en steekt een versche tonNu kreeg de hertog een glas uitmun tend frisch bier'en dronk het met wellust uitAls hij wegging Wat moet ik nu met de ton doen vroeg de baas. En de Edelman antwoordde al lachende Drink ze maar uit, op mijn gezondheid --o— KERKELIJK NIEUWS. - Zondag 15 Augus tus, feestdag van O. L. Yr. Hemelvaart, zal er ter gelegenheid der H. Kindsheidfeest tot St Pauwels, (bij St Nikolaas), tusschen Vespers en Lof,half'drie, gepredikt worden door den alomvermaarden heer Verlinden, missionnaris, die vele jaren in Mongo lië met wonderbaren uitslag de christelijke Leer ing aan het heidensch volk verkondigd heeft. Zon dag, 8 Augusti, is het te Denderleeuw de plechtige Inhaling en Inhuldiging van het beeld van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, na de Vespers die nu ten half twee beginnen; groote toebereidse len worden gemaakt, in Kerk en Parochie, tot op luistering van dit feest; 't is de E. P. Dodd, Jesuiet van Aalst, die predikt. Donderdag is de 8 daag- sche Begankenis begonnen van O. L. Vr. ter Mu ren, op Erembodegem. En uit de Walen ontvangen wij wederomNieuws van Troost en Aanmoediging: D ander week is de H. Familie ingesteld onder de Vlamingen van Hol- logne, een gemeente van 6000 zielen, nabij Luik. Vele Vlamingen werken daar in de groote zinkfa- briek der Vieille Montagne. Tot nu toe waren zij, voor wat huune ziel aangaat, verwaarloosdnu zijn zij beginnen te herleven, nu hebben zij een Sociëteit voor elks beste welzijn, alwaar reeds 125 Confreers vereenigd zijn, om den besten troost in dees leven t'ontvangen; want de werkmensch zon der Godsdienst is het ongelukkigste schepsel der wereld; en wat willen ze tegenwoordig doen? De kinderen der werkende klas,opvoeden in d'onwe- tendheid of in de verachting hunner Religie, om later allen terugkeer tot deugd of christelijke plich ten onmogelijk te maken. LATER NIEUWS. Er zijn deze week rond Leuven twee convoirampen geweest; Personen die woensdag naar Leuven reden, zijn ons komen ver halen, dat tusschen Herent en Leuven, een groote verwoesting op de rails te zien was, en insgelijks tusschen Leuven enWijgmaal; daar moest de ramp zeer onlangs gebeurd zijnwant er zaten nog vrouwmenschen te weenen; men zegt dat er twee geblesseerde in 't hospitaal van Leuven liggen. Alles wordt zeer stil gehouden. Te Puurs is maandag verdronken, al te gaan zwemmen, de genaamde Isidoor Suykens. Te Maaseijck is ook 'ne jongeling verdronken, met uit beslagmakerij, over deMaas te willen gaan zwemmen. Langs verscheide kanten klaagt men over d'hop die van 't zwart wordt aangevallen. Te Gent is dijnsdag morgend een schrikkelijke ramp geweest, in de Slachthuisstraat; in d'herberg De Goede Ontfangst moest de aannemer Malbranck een oude waterput kuischen; hij ging erin, zonder de gewone voorzorgen te nemen en werd aanstonds den asem afgesneden; zijn diender snelde hem ter hulp en onderging hetzelfde lot; beiden waren ver slikt en in lijken... Men weze toch voorzichtig in dergelijke werken men late den put verluchten, men probeere met een keersken, en als 't licht uit gaat, wee den mensch, die neerdaalt. Uit Engeland zijn 6 groote schepen met soldaten naar den Afganista vertrokken. MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe Rogge Mastel uia Haver Hoppe (f879) Aardappelen,r. w. Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo fr. 29 29 - 23 - 2"> 22 o— oö 0 08 a 3o a 24 - a 28 a 23 ao— a o; a a o9 27 1 99 a 2 18 4 a 5 25 5o 5o GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 3o 75 Masteluin Rogge Boonen Aardappels Boter per kilo Eieren per 25 Vlas per kilo NINCWE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 29 Rogge, 22 Aardappelen, 06 Boter, per 1/2 kilo 1 4o 24 23 26 07 2 68 1' 97 1 25" 3o - 23 o7 1 5o LC KEREN, 's woensdags. Tar e n.p.1051. 23 5o Ro ,'e 1051. 18 25 Ga it n 1051. 13 - H ver 1591. 16 25 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 27 Haver-159» 19 Boter per kilo 3 o9 5o 75 Kemp por 11 EECLOO, 's Witte tarwe Rogge Haver Boter Eieren KORTR1JK, 14 oo 17 75 27 5o 19 oo 3 18 kilos donderdags. 21,oo 15,7o 09,7o 2, 82 ao,— 1,9o a l,9o maandags. Aardappels, geie, fr. o5,5oao0,5o roode a Boter j-ei i'2 kilo» l,54a01,72 Koolzaadone,103k» 65, Lijnolie, 105 k. 63, ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters fr. 24 5o Poldertarwe 23 5o Rogge 21 5o Boekweit 23 5o Haver 17 Duivenboonen, - 23 Erwten 21 oo Vlas, - 5 lr Aardappelen, o7 5o Boter, - 3 18 Hoei, 100 bussels, 49 Eieren per 26, -2 1» MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoe 62 stuks inlandsch ras. Van 24u tot o42o. 443 boliandsch ras. Van 32o tot 0800. Binnen do stad. 16 stuks inlandsch ras, van Zoo tot 35o. o8L stuks boliandsch ras. van 26o tot 475. ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 32 25 Roode dito, 3o oo Rogge, 21 5o Haver, 23 5o Paardeboonen, 25 oo Aardappelen per 100 kilo, oo Boter per kilo, 3 15 Eieren per 25, 2 o5 ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 37 75 - 2 - 38 5o Rogge bloem 35 franscbe 34 50 - duitsche 33 5o maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: oo4 stieren, 0,65 e. o79 ossen, 0,9o tot i,oo o92 koeien, Ó,7o tot 0,8o o85 kalveren, l.oo tot 0,— DENDERMONDE s maandags 27 a oo 23 - a 22a 23 00 1 6o a 1 8o 0 97 a o 98 2 6o a 3 oo 2 25 a 2 5o o7 a 08 - Witte tarw Rogge Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieren per 25 Aardappels

De Werkman | 1880 | | pagina 4