Brieven uit Frankrijk. - - BIJZONDER NIEUWS. Een telegram uit Afghanistaraeldt datde vijand belegeringswerken opwerpt rond de stad Kandahar, om d'Engelsche troepen in te sluiten. Koningin Victoria heeft 'f hare groote droefheid uitgedrukt orer het snett- velen van zooveel dappere officiers en soldaten in die vreemde landstreek, waar 't Volk opstaat ;j tegen d'heerschappij van Engeland... In Engeland J zonder haar kolonies, is een boer zonder land. Van den anderen kant verergert de opstand in Ierland: dc beste akkers zijn in d'handen van 't Gouvernement en daartegen komt de landelijk» bevolking op. Te Napels is een prachtig ge j denkteeken opgerecht ter eere van I-aus Pius IX S van zalige en verhevene gedachtenis* Z* H. Paus Leo blijft met eere, in goede gezondheid zijn 70 Jaren dragen en brengt zijne dagen over. in gedu rige werkzaamheid, bekommerd en bezig met al de Christeno Volkeren. De Vaderlandsche Feesten van België zijn te Brussel met grooten luister en veel onkosten gevierd. Er moest overal vreugd en blijdschap zijn op deze dagen, maar de ware Belgen treuren en zijn met rede misnoegd; omdat de kostbare Vrijheden van 1830, ten na- deele der katholieken miskend zijn, juist gelijk het in 1828 en 1829 gebeurde. Wondere zaak: De katholieken vragen nu juist hetgeen de Veree- nigde Belgen van den Hollander eisehten, en waarvoor zij Revolutie maakten; dit is onbetwist baar; Potter, een der hoofdmans van de jaren 30. werd in 1827 door den Hollander gebannen, om zijn artikels voor de Vrijheid van Vereeniging, voor do Vrijheid van Onderwijs welke roe* nu zoo moedwillig onder de voeten trappelt. En als Willem de koppige weggejaagd was, schreven de Belgen in hunne Grondwet: Het Onderwijs is VRIJ, do feiten tegen die Vrijheid zulle* GE STRAFT worden. Nu is 't juist het contrarie, de Gemeenten worden GEDWONGENora tegen wil en dank, met hun geld, het Vrij Onderwijs te ACHTSTE JaaR N° 409 20 Augusti 1880. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs In bureel of winkels 5 centlemen Met de post of te huls gebracht 2 50 3 jaars Voor Frankrijk en Holland. 4,50 P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. Te koop in orize Bureelen Groot Too verhoek, 1,50; gewoon Tooverboek, 0.50; De nieuwe Troost der Armen 0,50; Ge- noveva van Brabant 0,75; De Belgische Keuk.-nmeid, 1,00 D'Ark van Noé, 2,0r>; Smishamer'ojS; Bert Bart 2,25 Le ven van den H. Ignatius 2,00. Sermoenen Archangel. 15,50 bevechten, om Staatsscholen te bouwen die onder 1 een slechte Geuverneinentsvet staan. Ware Bel- gen. past op. vereenigt u voor 't Vrij Onderwijs ig en voor de ware Vrijheid, verdedigt door de kie- zingen d'echte Belgische grondbeginsels,? of uw ondergang is nabij. w Spreekplaats. Ontv. vanM. J. P te Leuven 5,<-o voor 1879en 1880; van den E. H. M. te Vm, 2,50 tot 7berö 1880, van M. Verst, te B. 2,50 voor f? 1881.Al do brievenaanvragen enz. J sedert maandag ingekomen, zullen in II 't volgend N° beant.wootd worden. jj Tegen de Wespen Om een wes- ennest. te vernielen kan men me' goed li' gevolg te werk gaan als volgt: Men j| gaat 's avonds, wanneer de wespen niet j| meer vliegen, zonder licht naar het hoii., van haren nest, met eene spons van een vuist groot die niet droog is,maar waaruit Let water goed is geperst. Men doopt de spons goed in eert halfö bierglas en steekt de spons alzoo spoe-t dig in het gat. Dan zet men een gla-1 zen klok over de spons en men bedekt ;jj het geheel met eene goede laagvoch-1 tige aarde, zoodat de lucht er niet binnen kan. Wanneer gij 's anderdag gaat zien zult gij nog enkel in het rond I eenige zeldzame "wespen zien vliegen, I die te laat uitgebleven waren ;,alle de andereu zullen verstikt ortder de glazen klok liggen. LOOPENDE NIEUWS. Wat peizen sommige menschen van tegenwoordig? In 1879, als de Kamer geopend werd, stemden de ministers en hunne meerderheid, den naam van God buiten hunne beraadslaging, en nu, op den Jubile' der Belgische Onafhan kelijkheid, hebben zij alles gedaan wat in hunne macht was, om het godsdienstige deel der plechtigheid at te schaffen. Immers, aan den Paus durven zeggen Gij, Opperhoofd der Christenen, gij moet onze schoolwet goedkeuren, ol wij verklaren u den oorlog! is er iets dwazer? iets onredelijker kan 'ne mcnsch éen oogenblik veron derstellen dat de Paus van Roomen zich met de Vrijmetsers tegen zijn katholiek volk zou verklaren, Ook zien wij dat zelfs vele on godsdienstige fransche gazetten ons Ministerie uitlachen, omdat het voor een kwestie van Religie, den Nuncius doet vertrekken. Bel gië heeft dus zijn vijftig jhren onafhankelijkheid gevierd, zonder eens op God te peizen of d'oogen ten hemel te slaan; 't is droef, 't is be- weenensweerdig! 't is schande vooreen Christene Natie: maar 't was te vervvachten van 7 Ministers, die alle 7 Vrijmassons zijn. God geve dat wij er op een eerlijke wijze van verlost worden, en zoohaast mogelijk, voor elks welzijn! 't Schijnt dat de Turk MET KAN uitvoeren hetgeen de Mogendheden hem hebben opgelegd; van 'ne kei kan men 't vel toch niet alscheerenals de zaken daar maar op geenen oorlog uitdraaien dat mankeert er nog! 't is van over 5o jaren voorzegd dat het bankroet of de dood van den Turk stroo men bloeds kan kosten. Het Amerikaansch graan is overvloedig maar d'hoedanigheid laat te wenschen. In Turkije worden de verjaaagde Jesuieten met vreugd ontvangen; ja, ze worden ver zocht er een Collegie te bouwen. En in een groote stad van China is de Processie van het H. Sacrament uitgegaan en me' veel eerbied omringd geweest. - In Italië worden de scholen ook officieel, onzijdig, slecht; daarom gaat de Paus in Carpineto, zijn geboortestad, op zijn kosten, een bewaarschool en een meisjesschool zetten. Uit Frankrijk zullen wij in 't kort zeer slecht nieuws vernemen volgens de voorzegging moet Parijs afgebrand worden, een deel van Frankrijk inpuinen en verwoesting, en dan zal er een onbekende Redder opstaan. In 1870 had de Nationale Vergade ring, met Thiers aan 't hootd, beslist van te Parijs een prachtige Kerk op te bouwen, ter eere van 't H. HertJesus om God te be danken over den val dar Communedie kerk is bijna gereed- en wat doet nu de municipale raad van Parijs?hij beslist van op 'tpl'ein voor die kerk, een reusachtig Standbeeld te zetten, de Vrijheid die de Geestelijkheid verplet... Is dat de bliksems der wrake niet inroe pen? 't Is zondag te Brussel een vergadering geweest der Socia listen ondanks 't verbod der Policie hebben ze de roode vlag aan hun hoofd gesteld. De geruchten loopen dat Bazaine dood is De laatste steen der kerk van Keulen is gelegd den zaturdag 14 de zer; de legging van den eersten steen had plaats gehad den 14 au- gusti 1248. t Is pater Steyaert die t'Aalst Rektor wordt in 't Collegie, Zondag, zijnde Napoleonsdag, werd te Parijs eene kleine betooging der keizersgezinde gehouden. 17 personen zijn in arrest gesteld. Ze zeggen dat er te Parijs 'ne kerel op de vlucht is met 100,000 fr. uit pe kas der Rente foncière. In Rusland zijn 3 Nihilisten aangehouden, onder welke een die weigert zich te doen kennenmen presumeert dat hij van een goede Familie is Rijssel, 17 Augusti 1880. Beminde Kozijn, Familie en Vrienden. God zij gedankt, uwen Macharis is in goede gezondheid binnen Frankrijk geraakt, heeft al eenige affairen gedaan, hier en daar wat nieuws ojigeraapt en resideert nu voor eenige dagen te Rijssel, de groote fransche commerciestad. Welk gewoel en welke beweging! en Viaamsch dat g'hier hoort, bijna overal waar ge gaat. Kijk!' hier bijzonderlijk ondervindt 'ne mensch hoe zoet het is van de eigen taal te hebben en van die oude klanken te hooren weergalmen.... Kozijn, ge vindt hier veel onverschillige menschen; Napoleon III had, bij zonderlijk op 't einde, slecht en tiranniek bestuurdMac-Mahon was te braaf en te zacht voor zijnen tijd, en nu verwachten de Franschmans hun geluk van Grevy'en van Gambetta; velen willen niet gelooven dat Rochefort d'eerste viool begint te spelen't Is nogtans zoo: de feiten bewijzen het; en menschelijker wijze gespro ken, Frankrijk kan uit d'handen der Communards niet meer, die nu wreeder en slimmer zullen zijn als over 1.0 jaar. - Kozijn, gisteren avond, werd mijn hert verscheurd door een wreed schouwsjielik heb de kapellen en kloosters gezien die geslo ten zijn; waarom? wat kwaad werd daar gedaan? Mijn hert brak, als ik op die kapellen zag staan Verboden ingang! en'k medi teerde in mijn eigen.- hoe is het toch mogelijk van zulke gruwelda den uit te rechtenhoe ver is de verblindheid en de boosheid der menschen toch gekomen! Ons Heer jagen uit zijn huis! Ons Heer erger behandelen als een booswichthem uit zijn H. Tabernakel zettenbeletten dat de menschen hem vrijwillig komen vereeren en aanbidden! beletten dat de Sacramenten bêdiend worden I O Vrij metselarij, watzijt gij wreed! wat zijt gij helsch! En hoe is 't moge lijk dat er 'ne mensch ter wereld u niet uit hert en ziel veracht! de comediën zijn open en beschermd! laat het ons rechtuit zeggende slechte huizen zijn open,beschermden in veel steden dat de wet aan gemoedigd, onder ander in Antwerpen alwaar het een schande is rondde Schelde, gelijk de vuil juweelen er pralenmaar het Huis van God wordt zonder eenige rede gesloten en verbodenGe zoudt niet gelooven wat droefheid er in veel Fransche herten is! En nu, achter Augusti mogen de Collegiën niet meer heropend worden: reeds in 65 groote Katholieke Gestichten van Onderwijs zijn de Deurwaarders aan de wettige Eigenaars den opzeg komen doenen achter de kapellen gaan de kerken komen: men spreekt van al de Priesters te aoen soldaat en garde-civik worden, om aldus den God- delijken Dienst te dwarsboomen en te beletten. De Priesters wor den bewaakt en bespied en vervolgd door leugens en lasteringen in de gazetten, door valsche aanklachten voor de TribunalenJa, Kozijn en Vrienden, zoo gaat het hier ik zie het met. mijn eigen oogen en hoor het door de treffelijkste mensciien bevestigen, bijzoo- verre dat er vrees is van Frankrijk in een diepe barbaarschheid te zien vallen. En hoe is dat zoover gekomen? door de werking der booswich ten en d'onverschilligheid en verblindheid van veel brave men schenGe weet dit zoowel als ikhoe gaat het in België hoeveel zijn er niet die zich laten onderwijzen door de slechte gazetten, die nu nog liberaal blijven, nadat zij al die slechte wetten en slechte projekten van 't Liberalismus hebben gezienze zien niets dan hun nen intrest; maar de ware intrest is van deftig en vrij te blijven, van geen sekten aan te moedigen of te laten voortwerken, die 't goed be letten en 't volk bederven. Is dat waar of niet? Kozijn 'k vrees voor Frankrijk en dat in 't kort; in alle geval, de tegenwoordige positie is een recht schandaal! en gewapenden

De Werkman | 1880 | | pagina 1