Overzicht en Gemengd \ieuws. KERKELIJK NIEUWS. IERLAND staat op, door kalme en deftige volksvergaderingen opstaan, zijn recht eisschen, is in sommige gevallen een natuurlijke plicht; d'omstandigheden moeten in aandacht genomen worden. RURLAND verzacht de binnenlandsche staat van beleg en trekt verscheide strenge maatregels in. Rusland, zeggen ze, zendt sterke legerkorpsen naar den Pruth, een rivier, aan de grenzen langs Odessa... Broeit er iets tegen den Turk?... Men vreest voor hongers nood in de streken der Volga, (Noord-Rusland), en de Regeering schijnt van zin den uitvoer van graan te belasten. ENGELAND is gelijk een kok; een oog op de panne en een ander op de kat; Engeland kijkt naar Ierland IN WOELING en naar Afghanista IN OORLOG;d'Engelschen zitten ingesloten te Kandahar, z'hebben eenen uitval gedaan; de vijand heeft veel geleden maar van d'Engelschen lagen er ook veel op den rug. In FRANKRIJK zijn de geuzen in een zotte koleire, omdat de ge stichten der Jesuieten voortgaan, onder andere Katholieke Profes sors. Er zou geenen schijn van Vrijheid mogen zijn Te BERLiJN zijn de kleermakers in samenzweering; te PA RIJS is Gambetta bijna verongelukt, uit zijn vottuur gevallen; te BRUSSEL, 't is ongeloofelijk wat de menschen daar afgezien heb ben, die naar de kalvacade en ander feesten gingen;ze konden bijna geen eten voor hun geld krijgen en velen moesten den nacht in de straten overbrengen alle kermis is een geesseling weerd, maar hier ging het over zijn hout; te ANDALOUSiA, in Spanje, zijn twee con- vois opeen geloopen, 40 personen werden gewond; in OOSTEN RIJK is een groote verwoesting geweest door overstrooming; dit. land heeft wilde stroomen die door waters van hooge bergen ge voerd worden en dikwijls opbruischen gelijk 'ne vuurberg; niet ver van LYONS is een botsing geweest van twee treinen drij waggons vol reizigers werden verpletterd 40 a 5o gewonden en verscheide doodelijk; die per convoi rijdt, zou wel tegenwoordig eerst zijn tes tament nogen maken, en zegt niet min in AMERiKA is de stad Eureka afgebrand, ze schatten de schade op 1 miljoen dollars t ORLEANS heeft een statiebediende 10,000 fr. gestolen; t is een persoon van een goede brave familie, reeds getrouwd, en tot over den kop in de geuzerij gevallen, bijzooverre dat hij in allerhande vuile onkosten was gevallen; daags te voren was de vader yan zijn vrouw gestorven;'t mensch vraagt de scheiding. Ziedaar de gevol gen der geuzerijeen jongeling, wel geleerd, heeft een schoone plaats: hij kan gelukkig leven, maar heeft de kracht niet zijn driften t overwinnen, hij wordt dief en dient tot schande en verdriet zijner familie. Een GROOTE Fabriek is afgebrand te Fourniers, m't noor den van Frankrijk't was een wolkammerijmen berekent de schade op 1,200,000 fr. Te FRANKFORT is een groot vuurwerk afgestoken en heeft aan talrijke personen het leven gekost. Ze zeggen dat er dynamiet was in 't poer. Te LEiBACH, Duitschland, zijn twee boerendochters en 'ne knecht door den bliksem doodgeslagenverschrikt van 't gedonder, waren zij gaan schuilen onder eenen boom en betaalden die onvoor zichtigheid met het leven. Te Schalkenmeeren heeft de bliksem 102 schapen gedood en den herder doof geslagen. GeÉN ROOZEN zonder doornen. Te Lausanne, een aan gename streek van Zwitserland, ziin al de vreemdelingen moeten vluchten, voor eenen zwerm van gevleugelde mieren, zeer kwaad aardig en zoo menigvuldig dat de straten er vol van lagen. Te Boulogne-sur-mer is de briefdrager scherreweg gegaan, met weerdijen, beloopende tot i5,ooo fr.te Briancon reed zekere knecht Naplouse' met zijn meester door een bosch; eensklaps wierp hij zich op hem, sleepte zijn meester uit het rijtuig en gaf hem zoo veel stampen dat hij voor dood bleef liggen. BINNEN LANDSCH NIEUWS. De JACHT is open van 3o DEZER, voor de Provinci n Ant werpen, Brabant, West-Oost-Vl., Limburg en de linker-oevers van Samber en Maas. In d ander belgische streken, van 6 september de jacht met hazenwinden en op faisanten is maar open van 1 Octo ber. De brakkenjacht met muit en zonder geweer is toegelaten in West- en Oost-Vlaanderen, Henegauw en Namen. De jacht op pa trijzen zal gesloten zijn den 1 december, en alle andere soort van jacht, houdt op na 31 december. 'T IS NU dat de kieslijsten opgemaakt worden en uitgeplakt; het nazien der kiezerslijsten is een punt van allergrootste belang; hadde Antwerpen in dees punt niet scherp toegezien en ieverig op gepast, de katholieken lagen er onder. Die meint recht van kiezen te hebben en op de lijsten niet staat, moet reclameeren, of hij kan in 1881 niet meêkiezen. Dus, opgepast en niets verzuimd om de ka tholieke mtfcht te versterken en zoohaast mogelijk 't Vaderland uit zijne slavernij te verlossen. De viering te Brussel is door eene wreede ramp gestoord: een werkman die op de Groote Markt de gekleurde glaskens hielp aan steken, is van zijn ladder gevallen en was morsdood op den slag. De subiete dood treft jong zoowel als oudte Gent op de prijsdeelingen der officieele scholen, is een kind dat den eersten prijs had behaald, plotselings gevallen en was dood. De rampzalige moordenares van Leuven, Charlotte Crabbé, heeft zich in de celgevangenis van Leuven willen van 't leven bene men; er zijn daar Zusters in 't gevang, kloosterzusters die hun jong leven opofferen, om in die misdadige herten nog eenige goede ge voelens terug te brengen; terwijl de Zuster een oogenblik afwezig was, sprong de moordenares over de balustrade der tweede verdie ping; ze'viel bots ten gronde, maar bekwam geene erge wonden. En van Kloosterzusters sprekende, Bara heeft d'ander week in 't Senaat durven roepen, dat de kloosterlingen luiaards en dieven zijn. Welke grove en onbetamelijke lastertaal! Moeten wij dit be wijzen? Staat het leven der Kloosterlingen daar niet, als een levend bewijs van groote werkzaamheid en van verhevene deugdzaamheid? Als dien Bara 's morgends nog ligt te ronken, hoeveel Religieusen zijn er niet, die reeds meer gewerkt hebben op éen dag, als hij op een heel maand werk aflegt!.. Maar Bara is in positie gesteld, om tegen 't Geestelijk en tegen alle goed te bassen en hij tracht 'ne vlasdank van 't helsch gespuis te verdienen. Te Mai.ONNE, heeft zekere Leurguin, schoenmaker van stiel, maar geus en slechte kerel van hert, hij heeft zijn vader zooda nig mishandeld dat de ongelukkige eenige uren nadien, ten gevolge zijner wonden is overleden. Leurguin,dit monster, was van de Con frérie der Vrijdenkers; 't was hij die eens de Processie van 't H. Sa crament tegenhield als zijn moeder op sterven lag en een Priester vroeg, 't was hij die den Pastoor tegenhield, buiienwierp en die zijn moeder deed sterven zonder biechten. En nu heeft hij zijn vader doodgestampt... Ziedaar, menscheli, de vruchten eener slechte op voeding D'ander week, in den nacht van donderdag, hebben t'Antwer- pen aan 't Kiel, brigadiers ondereen gevochtenzekere Van den Plancke, gebortig van Olsene, is den kop open gekapt tot aan d'her- sens, door zekeren brigadier Moens, van Antwerpen. Van den Plancke ligt in 't gasthuis en Moens zit gevangen. ZONDAG AVOND, ten 9 ure, is zekere Antoon De Mulder, van Antwerpen, in twist geraakt met zijn vrouw en heeft haar een ge vaarlijke messteek in de keel toegebracht... Antoon De Mulder had zijnen zondag begonst in een kaberdoes, op echte geuzenmanier. OVERTiJD was 'ne man van Bree, (Limburgsche Kemp), bezig met turf steken en na wel gewerkt en wat geëeten te hebben, legde hij zich ter ruste op den grond, en lag seffens in slaap. Maar plotse lings schoot hij wakker, voelende dat er iets in zijnen mond kroop 't was een slang die op den reuk van 't eten naar den mond des mans was geslopen alle geneesmiddelen bleven vruchteloos en na ee nige dagen, de man stierf in de schromelijkste pijnen. Men schrijft ons uit Moerbeke Koewacht Op woensdag 18, had er te St Janssteen, Zeeland,dicht bij Hulst, een allerbedroefde ramp plaats: terwijl de vrouw van P. Van Door- selaer, naar eenen voorbijzijnden winkel was, om eenig gerief te koopen, had het kleinste kind van de twee, dat nauwelijks twee jaren was, en het ander zeven, de onvoorzichtigheid van met vuurte spelen, hetwelk dat aan den huishaard lag tot het bereiden van drinken, daar het tijd werd om haren man koffy te dragen, gelijk bij ons die mode bestaat, s namiddags om half vier; maar als zij te huis kwam, vond zij niet meer als twee verkoolde lijken, en haar huis totaal afgebrand. Het oudste kind ziek zijnde, was nog tot aan de deur gekropen om zich te bevrijden, maar het was te laat de droefheid beschrijven van deze moeder, is onmogelijk. Op maandag 23 jongstleden des namiddag om zeven uren, is de schuur afgebrand van Eduard Behiels, landman en herbergier te Stekene (Waas), en hetwelk ook, zoo men zegt, aan zijnen kleinen zoon van nauwelijks vier jaren moet toegeschreven worden, en waarvan maar nauwelijks den helft verzekerd is. Men schrijft uit Vlissingen: Zaterdag middag begaven zich eenige jongens van ongeveer i3 jaren aan het Zandse te Vlissingen in het water, om te baden. Spoedig verdween er een in de diepte en de schrik joeg de andere jongens op de vlucht. De zoon van den belgischen loods M. G. De Pooter, oud 14 jaar, zag den gevaarvol len toestand van den drenkeling, begaf zich onmiddelijk in hetwater en had het geluk hem te grijpen. De jonge redder zou echter zijn zelfopoffering met den dood hebben moeten bekoopen, indien geen andere jongen J. Struijk, die in de onmiddelijke nabijheid was, in het water ware gesprongen, om beiden behouden aan wal te bren gen. De eerste drenkeling was reeds schijnbaar levenloos, doch door de goede zorgvan den officier van gezondheid Butner, en de inspan ning van den apotheker Van Buuren, mocht het gelukken hem terug tot het bewustzijn te brengen. Het verdiend gemeld te worden dat de vaders der jeugdige redders De Pooter en Struijk,vele menschen het leven hebben gered, waarvoor, voornamelijk de laatste, met medalies is vereerd. Op den laatsten zondag van deze maand, 29 augusti, wordt te Scher- penheuvel de verjaardag gevierd der Krooning van het Mira- kuleus Beeld van O. L. Vrouw, gedaan in den naam van Z. H. Onzen Paus Pius IX in 1872. Om de gedachtenis van deze merk waardige gunst, verleend aan de kerk van Scherpenheuvel, te doen voortduren, heeft Z. H. vergund eenen Vollen Aflaat, ioevoegelijk aan de zielen des vagevuurs, te verdienen op den verjaardag zei ven, of op eenen van de zeven vol gende dagen, voor alle geloovigen die gebiecht en gecommuniceerd hebbende, de gezegde kerk zullen bezoeken en daar bidden voor het gekroond Beeld tot de gewoonlijke inzichten. Op alle de dagen van het Octaaf zal er een sermoen geschieden onder de Solemnele Mis om 10 ure. Het lof zal plaats hebben om S ure. Op den laatsten dag van Octaaf zal de Apostelijke Zegen gegeven worden onder het Lof. Uit Parijs zijn 800 personen waaronder vele zieken naar Imurdes gaan bedevaarden; men schrijft dat er 30 wonderbare genezingen zijn. Uit de Walen vernemen wij dat de Vlamingen van Jemeppe een Bedevaart gedaan hebben naar een mirakuleuze bidplaats bij Tongeren, met veel orde en godsvrucht, tot troost voor hun eigen, tot stichting van duizende aanschouwers, tot vreugd der H. Engelen en tot lof en eer van den Allerhoogste. Glorie geven aan God is beter dan schatten verzame len en de plezieren opzoeken; 't deze vervliegt, 't gene blijft in der eeuwigheid. Varia. Om eene klare vJeeschzop te hebben, doe er maar zout in, als zij geschuimd is; om peren of appelen lang te bewaren, pluk ze in het laatste van de afgaande maan, met droog weder de blutsen droogen dan op, zonder rotten; om te beletten dat een dorschvloer broknele, overwasch hem alle jaren eens met koolteer tegen in wendige pijn, veroorzaakt door eenen (grooten last op te ligten, te dragen of te berstooten,hebben de zakdragers van Luik en Maastricht eene var. ouds overleverderemedie; dat is seffens een roomer zuiveren traan drinken en onmiddelijk daarna een roomerken franschen bran dewijn en eenige dagen rusten; Volgens Professor Numan is de blauwheid der melk te wijten aan sommige kruiden die de koeien eten en ook oor onreinheid van 't vaatwerk of omdat de plaats waarde melk staat, vochtig en|bedompt|is; venkel of komijnzaad of nachtschade aan de beesten gaven, is een goede remedie; van 't venkelzaad eenen goeden lepel onder een kan water gemengd,van de nachtschade 3 lood tot wortel gestampt.

De Werkman | 1880 | | pagina 2